پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
مطالبات جوانان اصلاح طلب استان مرکزی از استاندار آینده
استان مرکزی

مطالبات جوانان اصلاح طلب استان مرکزی از استاندار آینده

Virtual editor
14 بهمن 1393
بازدید: 1,059
نظرات: 0

index

جوانان اصلاح طلب استان مرکزی طی بیانیه ای انتظارات و مطالبات خود از استاندار مرکزی خواستار شدند.
در این بیانیه بخشی از مشکلات و مسائل استان در حوزه جوانان و دانشجویان مطرح شده است که متن کامل بیانیه در ادامه می آید.
به نام خدا

استان مرکزی در دومین سال روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، بار دیگر در انتظار انتصاب استانداری جدید می باشد. شرایطی که مردم این استان پیش از این ، یکبار پس از حضور حماسی مردم در خردادماه ۹۲ در پای صندوق های رای، با چشمانی امیدوار تجربه کرده بودند. انتظاری که سرانجام به انتصاب شایسته مهندس مقیمی منتهی گردیده بود. اما در این برهه ، شرایط اندکی متفاوت است. در دوران صدارت مهندس مقیمی بر کرسی استانداری استان مرکزی، سیل مطالبات امیدوارانه مردمِ خسته از بی قانونی های گذشته، با فرمان اعتدال ایشان تدبیر شد و وعده اعمال تغییرات، دلهای امیدوار را به پایان راه، خوش بین ساخته بود. امروز که دولت تدبیر در میانه راه خود است و به طور طبیعی می بایست منتظر برداشت محصول تدبیر مهندس مقیمی می بودیم هر چند به علت سوء مدیریتهای پیشین شاید هنوز شهد شیرین تغییرات در کام مردم ننشسته باشد، اما ناچار به خداحافظی با ایشان شده ایم و اکنون نگران انتخاب جایگزینی مناسب برای جایگاه استانداری استان مرکزی هستیم. نگران این که آیا فرد منتخب از چنان توانایی برخوردار می باشد تا گام های شمرده ای که مهندس مقیمی در جهت تحقق وعده های دکتر حسن روحانی بر می داشتند را با قوت بیشتر و در همراهی با مردم دلبسته به توسعه و آبادانی استان ادامه دهد یا خیر؟

ما به عنوان جمعی از جوانان اصلاح طلب استان مرکزی که افتخار فعالیت در ستادهای انتخاباتی رییس جمهور برگزیده کشور را داریم، در این روزها که اسامی فراوانی برای کسب سکان استانداری استان مرکزی مطرح هستند، ضمن تاکید بر حمایت اصولی از افراد مورد وفاق و تایید نیروهای اصلاح طلب استان، قصد داریم تا مطالبات خود را با کاندیداهای احتمالی جایگزینی این مسند بیان داشته و اعلام نماییم با تمام توان خویش در جهت یاری و حمایت فردی که در جهت احقاق اهداف اصلاح طلبانه در مسیر اعتدال گام بر می دارد، تلاش خواهیم نمود.

  • قانون گرایی:

به واقع اصولی ترین خواسته و مطالبه جوانان این استان از تمامی مسئولان اجرایی کشوری و استانی چیزی جز اجرای بی کم و کاست قانون نبوده و نیست. کما اینکه از نگاه ما «اعتدالگرایی» به عنوان شعار دولت یازدهم معنایی جز تاکید بر قانونگرایی نمی تواند داشته باشد. از استاندار آینده تقاضا داریم تا با جدیت تمام و بدون انجام هر ملاحظه و مصلحت سنجی، با عرف های فراقانونی و رابطه ای متداول شده در ساختارهای دولتی طی چند سال گذشته، مقابله نموده و در مسیر اجرای قانون از هیچ تلاشی فروگزار نباشد.

  • اشتغال:

استان مرکزی همواره به یکی از قطب های صنعتی کشور اشتهار داشته است. موضوعی که علی الظاهر می بایست دغدعه اشتغال را برای جوانان این خطه از میان برده باشد. اما متاسفانه سیاست های غلط اقتصادی و سیاسی دولت گذشته، چنان بلایی بر سر صنایع و کشاورزی این استان آورده است که می دانیم راست کردن کمر خمیده آن کاری بس دشوار خواهد بود. ولیکن با عنایت به اهمیت بالای مسئله اشتغال برای سنین جوانی و بحران های بزرگ اجتماعی ناشی از بیکاری همچون بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، اعتیاد، افسردگی و … از استاندار آینده تقاضا داریم تا با جدیت بیشتری راه دولت و استاندار گذشته را در این امر ادامه دهند و در احیا و توسعه صنایع استان خصوصا بر سیاست های حمایتی موثر و منطقی از اشتغال جوانان تاکید نمایند.

همچنین مسئله دیگر گریبا نگیر جوانان این استان، ریشه دار شدن غلبه روابط بر ضوابط در استخدام های دستگاه های دولتی می باشد. روندی که مسبب آن استخدام های فراوان بر اساس معیارهای سلیقه ای و گرایش به حزب و گروهی خاص، در سال های گذشته بوده است. این روند ناعادلانه علاوه بر ایجاد نارضایتی میان توده مردم، موجبات ناکارآمدی بدنه فربه دولت را نیز فراهم ساخته و مشکلات عدیده ای را ایجاد نموده است. از استاندار محترم آتی این استان مجدانه خواستاریم تا نسبت به اصلاح این روند و رسیدگی به موارد غیرقانونی تلاش نمایند و نتایج حاصله را با مردم این استان در میان بگذارد.

  • تشکل های دانشجویی:

متاسفانه برخلاف فرموده حضرت امام خمینی (ره) که دانشگاه را مبدا همه تحولات می دانستند، در دهه گذشته شاهد بی مهری های فراوانی نسبت به تشکلات و فعالین دانشجویی، اعم از تشکلات فرهنگی، صنفی، سیاسی و اجتماعی و … بوده ایم. در این دوره عموم تشکلات مستقل دانشجویی به ورطه تعلیق و انحلال کشانده شده و به فعالین دانشجویی به دیده یک مجرم امنیتی نگریسته شد. هر چند خوشبختانه با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، این نگرش به کلی دگرگون گردید، اما وضعیت کنونی با حقوق قانونی دانشجویان فاصله فراوانی دارد. ضمن تشکر از استاندار سابق و معاونین ایشان باید متذکر شویم که همچنان در نگاه برخی مسئولین دانشگاه های استان، فعال مستقل دانشجویی یک مجرم بالقوه یا حداقل یک مزاحم فرض می شود و بعضا شاهد رفتارهای غیرقانونی مانند رد صلاحیت های بی دلیل یا تعویق های بی مورد در انجام درخواست های تشکلات مستقل دانشجویی می باشیم. ما از استاندار آینده استان می خواهیم که در راستای پرورش نیروی انسانی مولد برای استان، به دانشجویان به عنوان موتور محرکه توسعه استان، نگاهی گشاده رویانه داشته و با مدیرانی که در دوره های گذشته، خود را در تقابل با تشکلات دانشجویی قرار داده بودند، برخوردهای لازم را صورت دهد. همچنین انتظار می رود تا علاوه بر احقاق کلیه حقوق قانونی این تشکلات شاهد حمایت های لازم مسئولین در جهت رشد و بالندگی اینگونه تشکلات باشیم.

  • تشکل های مردم نهاد:

امروزه اکثریت متفکرین جهانی به نقش غیر قابل انکار حضور نظام مند تشکلات مردم نهاد در فرآیندهای گوناگون جامعه برای نیل به توسعه و بالندگی جامعه اذعان دارند. خوشبختانه مدیران ارشد دولت فعلی برخلاف گذشته نگاه امنیتی به فعالین داوطلب سازمان های مردم نهاد نداشته و به حمایت از این سازمانها می پردازند. اما متاسفانه همچنان نگاه مدیران میانی دولتی نسبت به این تشکلات مردمی منفی است. از استاندار آینده استان تقاضا داریم تا با جدیت از اهرم های قانونی موجود برای حمایت دولت از اینگونه سازمان های مردم نهاد تحت عناوین مختلف آن اعم از هیئات مذهبی، انجمن های خیریه، تشکلات صنفی، موسسات دفاع از محیط زیست، حامیان حقوق زنان و اقلیت ها، حقوق بشر، ترک اعتیاد و … به صورتی عادلانه استفاده نمایند. اگر مسیر توسعه استان و به تبع آن کشور خود را از کوتاه ترین مسیر می جوییم، چاره ای جز میدان دادن به خود مردم و یاری جستن از نیروهای داوطلب در جهت منافع همگان نداریم. در روزهایی که عده ای خودسر شناخته شده، با سواستفاده از دستور قرآنی امر به معروف و نهی از منکر به ایجاد تشویش در عرصه جامعه می پردازند، از استاندار آینده این انتظار می رود تا با حمایت موثر از روزآمدترین نحوه تحقق این دستور الهی در جامعه، به طور شایانی در جهت مقابله با نابسامانی ها کمک رسانند.

  • فعالیت های علمی و فرهنگی:

استان مرکزی و خصوصا شهر اراک، علی رغم شهرت به داشتن چهره ای صنعتی، در یکی دو دهه اخیر به شدت از سیمایی دانشگاهی برخوردار شده است. وجود دانشگاه سراسری اراک با سابقه بیش از ۴۰ سال در این استان، در کنار دانشگاه آزاد اسلامی اراک به عنوان یکی از معدود دانشگاه های جامع سراسر کشور، همچنین دیگر شعب دانشگاهی آزاد اسلامی در سایر شهرها و دانشگاه های متعددی چون پیام نور و فنی حرفه ای و غیر انتفاعی و علمی کاربردی ، همگی گویای وجود زمینه فضای علمی و فرهنگی پررنگی در استان می باشد. امری که متاسفانه تاکنون کمتر شاهد تحقق و بروز آن بوده ایم. در روزگاری که به فرموده مقام رهبری، موضوع فرهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است و پیشرفت های علمی اهرم قدرت بخشی به ملت و دولت ایران در عرصه جهانی خواهد بود، نبود تشکلات، نهادها، پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها علمی و فرهنگی فعال و اثر بخش ضعف عمده ای برای این استان محسوب می گردد و در مسیر آینده استان، فراموش شدن این پتانسیل استان مرکزی قابل اغماض نیست.

متاسفانه سیاست های کنونی جذب اساتید و نخبگان علمی و فرهنگی به داخل استان کارایی چندانی نداشته و حتی از حضور اساتید بومی نیز بهره لازم را نمی بریم. دانشگاه های ما دچار ضعف مدیریتی بغرنجی هستند و حتی تحولات رخ داده در دولت اخیر، هرچند روند رو به زوال گذشته را متوقف کرد، اما تا رسیدن به آستانه رشد و تعالی، همچنان فاصله فراوانی دارد. هرچند علل متنوعی را برای این ضعف عمده می توان برشمرد، اما مطمئنا یکی از مهمترین علل آن نبود امنیت شغلی و عدم حمایت قاطع مدیران دولتی استان از متفکرین و نخبگان علمی و فرهنگی استان می باشد. ما از استاندار آینده این انتظار را داریم که ضمن تصویب و تعیین سیاست های حمایتی موثر از فعالیت ها و موسسات فرهنگی، هنری و علمی، به صورت قاطعانه از تصمیمات منطقی و قانونی مدیران این عرصه ها در مقابل فشارهای غیرقانونی و فراقانونی دفاع نماید و به مدیران و فعالین این حوزه ها آزادی عمل لازم را بدهد.

  • ورزش و جوانان :

متاسفانه اداره کل ورزش و جوانان استان به عنوان متولی اصلی حوزه جوانان، که وظیفه اجرای سیاستهای کلان دولت در این حوزه را عهده دار است ؛ هنوز آنطور که شایسته و بایسته دولت تدبیر و امید است، نتوانسته خود را با اهداف و مطالبات جوانان به عنوان بزرگترین پایگاه اجتماعی دولت هماهنگ سازد و در این حوزه ، در بر همان پاشنه گذشته می چرخد . انتظار می رود استاندار آینده با نگاهی ویژه به این مهم، جمعیت عظیم جوانان استان مرکزی را به تدابیر دولت امیدوار سازد .

در پایان ضمن تشکر از زحمات مهندس مقیمی در دوره مسئولیتشان در استان، اعلام می داریم به عنوان حامیان دولت، انتقاد از سیاستهای دولت محترم را حق خود دانسته و از وزیر کشور دولت تدبیر و امید تقاضا داریم تا برای هدایت سکان استانداری استان مرکزی شخصیتی را برگزینند که کارنامه موفقی را با خود همراه داشته و توانایی و جسارت احقاق حقوق و گام برداشتن در جهت انتظارات قانونی این مردم و مطالبات جوانان این استان که برخی از مهمترین آنها در بالا اشاره شد را در مدت زمان باقی مانده دولت داشته باشد. به امید آنکه با انتصاب فردی توانمند، مدیر، مدبر و متعهد به آرمان های والای اسلامی و ایرانی و معتقد به سیاستهای کلان دولت که مطالبات حامیان دولت در استان مرکزی را مد نظر داشته باشد ، شاهد همراهی بیش از پیش ملت و دولت در باقی مانده راه پیش روی دولت یازدهم باشیم که مطمینا سرانجام چنین امر مبارکی، دستاوردی جز سرافرازی استان مرکزی و ایران عزیزمان نخواهد داشت.

با آرزوی توفیق الهی

جمعی از جوانان اصلاح طلب استان مرکزی

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*