پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
طرح اصلاح نژاد گلهای زینتی با استفاده از اشعه گاما در محلات آغاز شد
استان مرکزی

طرح اصلاح نژاد گلهای زینتی با استفاده از اشعه گاما در محلات آغاز شد

Virtual editor
15 بهمن 1393
بازدید: 826
نظرات: 0

۸۱۴۹۱۳۸۲-۶۲۴۹۵۳۶

معاون پژوهشکده ملی گلهای زینتی محلات ازآغاز فرایند اجرای طرح ملی اصلاح نژاد گلهای زینتی با استفاده از پرتو تابی اشعه گاما در این شهرستان خبر داد.
ˈاحمد رضا شفیعی ˈ روز سه شنبه در گفت وگو با خبر نگار ایرنا افزود: این طرح پس از انعقاد تفاهم نامه همکاری این پژوهشکده با سازمان انرژی اتمی برای ایجاد تنوع رنگ در گلهای زینتی اجرا شده است.

وی اظهارکرد: بر اساس این تفاهم نامه طرحهای مشترکی با پژوهشکده تحقیقات کشاورزی وابسته به سازمان انرژی اتمی اجرا می شود تا از این اشعه برای تنوع وتغییر رنگ در گلهای زینتی استفاده شود .

وی بیان کرد: در راستای این تفاهم نامه ارقام جدید گلهای شاخه بریده داودی ،زنبق وگلایول از طریق پرتوتابی بررسی و اجرا می شود .

شفیعی بیان کرد: در گلهای آپارتمانی نیز گل پوتوس به دلیل حجم تولید وصادرات انتخاب شده تا با استفاده از پرتوتابی اشعه گاما اصلاح نژاد شده تا تنوع رنگ درآن حاصل شود.

وی با بیان اینکه یکی از شیوه های اصلاح گل زینتی استفاده از گیاهان جهش یافته یا موتان است اظهار کرد: استفاده از اشعه گاما گاهی منجر به جهش مثبت وگاهی مرگ گل یا جهش منفی می شود.

معاون پژوهشکده ملی گلهای زینتی محلات گفت: در صورتی که جهش خوب ایجاد شود منجر به تولید گلهای زیبا با رنگهای مختلف می شود که تنوع رنگ تاثیر به سزایی در افزایش صادرات خواهد داشت .

شفیعی بیان کرد: از این شیوه اصلاح نژاد در کشورهای پیشرفته استفاده می شود اما در کشور ما از این شیوه اصلاحی دو سال گذشته در گل رز در پژوهشکده ملی گلهای زینتی محلات استفاده شده که تعدادی از ارقام جدید آن در دست معرفی است .

وی گفت: برای اجرای طرح اصلاح نژاد با استفاده از اشعه گاما کارگروهی مشتکل از شش نفر از محققان پژوهشکده و سازمان انرژی اتمی تشکیل شده و طرح اصلاح نژاد گلهای زینتی با استفاده از پرتوتابی اشعه گاما به مدت دو سال اجرا می شود.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال ۱۳۷۵ راه اندازی شده است.

محلات واقع در جنوب شرقی استان مرکزی به دلیل دارا بودن مزرعه های پرورش گل و گیاهان زینتی به شهر گل ایران شهرت یافته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*