پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
استمرار جریان اقتصادی مثبت در گرو انتخاب استاندار لایق
استان مرکزی

استمرار جریان اقتصادی مثبت در گرو انتخاب استاندار لایق

Virtual editor
25 بهمن 1393
بازدید: 317
نظرات: 0

IMG_9733

استان مرکزی از جمله استان های پیشگام در زمینه استقلال بودجه عمومی کشور از درآمدهای نفتی است

 عطر یاس ، گروه اقتصادی: پس از انتصاب محمدحسین مقیمی به سمت معاونت سیاسی وزارت کشوراگرچه استان همچنان در بلاتکلیفی استاندار به سر می برد با این حال شکرا… حسن بیگی در سمت سرپرست استانداری در برقراری نظم و حرکت استان در مسیر برنامه های تدوین شده، موفق عمل نموده است.

زمامداری استانی با مزیت اقتصادی در بخش های مختلف صنعت، معدن و کشاورزی بی شک نیازمند سبقه و تفکر اقتصادی است.

عطریاس، بررسی خصوصیات سکان دار آتی استان صنعتی مرکزی و انتظارات بخش اقتصادی از وی را به گفتگو با حسن میرزاخانی، رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی نشسته است.

لطفا شمائی کلی از وضعیت موجود اقتصاد استان مرکزی تشریح نمائید.

مطابق آمارهای رسمی انتشار یافته توسط مراجع ذیربط کشوری، استان مرکزی تا پایان سال ۱۳۹۲ با وصول ۸۰۵/۷ میلیارد ریال از مجموع درآمدهای مصوب ۷۳۷/۸ میلیارد ریالی استان، در زمینه تحقق درآمدهای عمومی کشور عملکرد بسیار مناسبی داشته است. همچنین در ۱۰ ماهه گذشته سال جاری، بالغ بر ۷۴۵/۹ میلیارد ریال از درآمدهای عمومی استانی وصول گردیده که این حجم درآمدهای وصولی، گویای عملکرد ۱۱۳ درصدی و رشد ۱۵۷درصدی این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل می باشد. با توجه به اینکه سهم بسیار عمده این درآمدها از محل وصول مالیات ها بوده است.

می توان ادعا نمود که استان مرکزی از جمله استان های پیشگام در زمینه استقلال بودجه عمومی کشور از درآمدهای نفتی است. همچنین تا پایان سال ۱۳۹۲ تعداد سه هزار و ۶۸ واحد صنعتی فعال دارای پروانه بهره برداری در استان، مشغول به تولید محصولات صنعتی با تنوع بی نظیر در سطح کشور هستند که صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، سلولزی، برق و الکترونیک و بازیافت عمده فعالیت های این بخش را به خود اختصاص داده است. این امر موجب شده تا استان همچنان جایگاه نخست صنایع مادر و رتبه چهارم توسعه یافتگی صنعتی در میان استان های کشور را به خود اختصاص دهد.

در بخش معادن، استان مرکزی با برخورداری از ۴۲۸ فقره معدن با بهره برداری در زمینه استخراج و فرآوری کانسارهای فلزی و غیر فلزی، در جایگاه هفتم استان های معدنی کشور قرار گرفته است.

البته در برخی شاخص های کلان اقتصادی، وضعیت استان مرکزی در سال ۱۳۹۲ چندان مطلوب نبوده است. برای نمونه متوسط نرخ تورم استان در سال گذشته معادل ۵/۳۵ درصد بوده که حتی از تورم ۸/۳۴ درصدی کشور نیز نامساعدتر است. همچنین میزان درآمد خانوار شهری استان مرکزی در پایین ترین رتبه کشوری قرار داشت و البته شایسته استانی با این سطح از توانمندی های اقتصادی نیست که شاخص های مرتبط با رفاه عمومی شهروندان در سطح مساعدی قرار نداشته باشد.

در خصوص محیط کسب و کار، مطابق پایش های فصلی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، از زمستان سال ۱۳۸۹ تا پایان فصل بهار سال جاری، استان مرکزی با کسب متوسط امتیاز ۶۳/۵ از مجموع ۱۰ امتیاز شاخص کسب و کار، خوشبختانه با اختلافی کم در میان ۶ استان برتر کشور در زمینه سهولت ارائه خدمات و مجوزهای مورد نیاز فعالان اقتصادی قرار دارد. در این راستا در سال جاری نیز پژوهش جامعی پیرامون محیط کسب و کار استان مرکزی توسط این اداره کل به انجام رسیده است.

با توجه به مختصات استان مرکزی به عنوان یکی از قطب های صنایع مادر و تنوع و گستردگی ممتاز در زیربخش های صنعتی و مزیت های قابل توجه استان در بخش های کشاورزی و معادن، به نظر جنابعالی، یک استاندار توانمند در اداره استان مرکزی می بایست حائز چه ویژگی هایی باشد؟

فارغ از مسائل سیاسی، استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در هر استانی می بایست فردی با تدبیر، دارای سوابق خدمت درخشان، توانمند در ایجاد توازن و اعتدال در سطح استان و منطقه باشد. البته این ها برخی از شروط لازم و نه کافی برای یک استاندار توانمند است چرا که ویژگی های اختصاصی استانداران با توجه به مختصات و مقتضیات استان های کشور، طبیعتا متفاوت خواهد بود. برای نمونه، در برخی استان های شرقی کشور با توجه به تنوع قومیتی و مذهبی، مسئله امنیت مرزهای گسترده و مبارزه با ترانزیت مواد مخدر و کالای قاچاق، همچنین مبارزه با برخی اقدامات خرابکارانه که از خارج مرزهای کشور مدیریت می شوند؛ اهمیت بیشتری می یابد. در چنین استانی، تبعا استاندار به عنوان زمامدار ارشد حاکمیتی استان، می بایست ضمن توانمندی در ایجاد وفاق عمومی و یکپارچه سازی جریان های مختلف قومی و مذهبی در مسیر توسعه عمومی استان، در مسئله صیانت از امنیت ملی نیز فردی لایق و توانمند باشد. استان مرکزی نیز به عنوان یکی از مراکز اصلی صنعتی کشور و هاب انرژی منطقه با برخورداری از موهبت های سرشار الهی از جمله معادن متنوع، کشاورزی و دامداری غنی همچنین برخورداری از سرمایه انسانی بسیار کارآمد ، نقش بسیار مهمی در اقتدار و عزت اقتصادی و استقلال کشور از وابستگی اقتصادی به دیگر کشورها ایفا می کند. بدیهی است که یکی از مهمترین الزامات استمرار جریان اقتصادی و حرکت در جهت هر چه توانمندتر کردن استان در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، وجود یک تیم مدیریتی کارآمد و اثربخش است.

با نگاهی به ویژگی های ممتاز اقتصادی استان، طبیعی است که یک استاندار توانمند در اداره استان، می بایست عالم به مسائل اقتصادی و اجتماعی، آگاه به مسائل و مشکلات بخش های مختلف تولیدی خصوصا بخش صنعت و نیز توانمند در اجرای سیاست های دولتی در برش استان باشد. همچنین قادر باشد که محیط کسب و کار را بهبود بخشد و صنعت را از رکود حاکم بر این بخش خارج کند. البته نباید از دیگر بخش ها همچون امنیت، مسائل فرهنگی، اجتماعی و بسیاری موضوعات و مسائل نیز غفلت نمود. لذا فرد مطلوب به عنوان استاندار مرکزی می بایست از لحاظ شخصیتی، فردی متعادل، از لحاظ سوابق کاری بسیار مجرب و متعهد و از حیث توان مدیریتی، فردی لایق و به بیان ساده شخصی جامع الاطراف باشد.

توجه به این امر ضروری است که در سطح دستگاه های اجرایی، نهادها و تشکل های مختلف استان می بایست وفاق و هم افزایی کامل وجود داشته باشد تا استاندار منتخب بتواند به خوبی، سیاست های کلان، اقدامات و اهداف راهبردی لازم به منظور توسعه استان را پیاده سازی و اجرا نماید.

در نبود استاندار، عملکرد سرپرست استانداری مرکزی را چگونه ارزیابی می کنید؟

تلاش های بی مضایقه سرپرست محترم استانداری جناب آقای حسن بیگی در جهت تحقق برنامه های اقتصادی، عمرانی و فرهنگی و اجتماعی استان قابل تقدیر است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*