پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
استان همدان

دولت تدبیر موجی از امید را در دل اصناف به وجود آورد

Virtual editor
6 مرداد 1393
بازدید: 1,148
نظرات: 0

139304071527338173101363

رئیس اتاق اصناف اراک:

دولت تدبیر موجی از امید را در دل اصناف به وجود آورد

عطریاس: به نظر می رسد ظرف یک سال آینده صنوف بدون پروانه به حداقل برسند چون رکود در اثر تعدد صنوف به وجود می آید

گروه جامعه: مدتها بود اتاق اصناف استان مرکزی به عنوان نهاد صنفی توسط مدیری اداره می شد که هم راستا با نگرش های دولت پیشین بود و مشکلاتی در اتاق اصناف به وجود آمده بود. اما با انتخاب جمشید زند به عنوان رئیس اتاق اصناف بوی تحول در این حوزه شنیده می شود و به نظر می رسد برنامه ها و نگرش های ایشان با دولت تدبیر و امید هم راستاست و ایشان خواهان تحول و پیشرفت در اتاق اصناف می باشد. وی همچنین عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز می باشد و به گفته خود «یکی از مشکلات شهر اراک مسائل صنفی است که با حضورم در شورای اسلامی شهر می توانم در تصمیم سازی در این حوزه بیشتر کمک کنم.»

در گفت و گویی که با ایشان داشتیم به بیان معضلات، مشکلات و برنامه هایش پرداخت که به شرح آن می پردازیم. زند در آغاز به انتخابی بودن ریاست اتاق اصناف اشاره کرد و گفت: هیچ انتصابی در اتاق اصناف وجود ندارد و این خود صنوف هستند که از رؤسای اتحادیه ها تا رئیس اتاق اصناف ایران را انتخاب می کنند. همچنین درباره معضلات و مشکلات به مواردی چون تعداد زیاد واحدهای صنفی که با میزان جمعیت جامعه همخوانی ندارد و تداخل های صنفی و نبود نظام صحیح توزیع اشاره کرد.

وی در ادامه به برنامه های آینده اتاق اصناف پرداخت و درباره ساخت شهرک های صنفی در شهر اراک خبر داد که شامل دو شهرک صنفی یکی در کمربند شرقی جنب برق باختر به نام شهرک خودرویی و دیگری در جاده مبارک آباد به مساحت ۹۰ هکتار با عنوان شهرک صنوف غیرخودرویی می باشد و خواستار حمایت های دولت برای ساخت این شهرک های صنعتی می باشد.

زند همچنین خاطر نشان کرد که دولت باید در زمینه تهیه مواد اولیه، واگذاری نظارت به اصناف و تفاهم نامه های مالیاتی با اصناف تعامل داشته و تسهیلاتی را ایجاد کند. رئیس اتاق اصناف درباره نگاه اصناف به دولت گفت: همانطورکه رئیس جمهور تدبیر و امید گفتند: «باید به تشکل های صنفی اعتماد کرد و کارها را به آنها واگذار کرد.» اصناف به این دولت خیلی امیدوار هستند و یک موج امید را در دل اصناف آورده است. احساس اصناف این است که دولت در کنار آنها ایستاده است و مشکلات را با تدبیر حل می کند. زند در پاسخ به سؤالی درباره تعداد واحدهای صنفی در شهر اراک افزود: در استان حدود ۵۰ هزار واحد صنفی سازمان یافته داریم و حدود ۲۰ هزار واحد صنفی غیرسازمان یافته داریم؛ جمعیت استان مرکزی ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می باشد.

یعنی به ازای هر ۲۰ نفر ۱ واحد صنفی داریم در صورتی که استاندارد آن حداقل ۱ واحد صنفی به ازای هر ۲۵۰ نفر است حالا شما می توانید اختلاف را مشاهده کنید و با توجه به اینکه تمام مشکلات بیکاری و اقتصاد مردم روی دوش اصناف است که می بایست قانونی تصویب شود که سقف صنفی را رعایت کنیم و اگر این اتفاق بیفتد شاید بتوانیم این مسئله را کنترل کنیم .

به نظر می رسد ظرف یک سال آینده صنوف بدون پروانه به حداقل برسند چون رکود در اثر تعدد صنوف به وجود می آید. اما باید این نکته را در نظر داشت که این صنوف توزیعی هستند و کسی که بخواهد صنوف تولیدی ایجاد کند ما از آن حمایت کامل می کنیم. وی در ادامه درباره سیاسی اداره کردن اتاق اصناف در دوره ریاست پیشین گفت: من معتقد نیستم که اینجا پیش از من به صورت سیاسی اداره می شد البته درست است که مدیر اتاق یک مدیر سیاسی بود اما اداره اتاق اصناف، سیاسی نبوده است. اینجا یک تشکل اقتصادی اجتماعی است و ما به صورت مستقل و خارج از هر جناح سیاسی عمل می کنیم.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*