پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
استان همدان

قیمت فعلی آب، قیمت تمام شده نیست

Virtual editor
6 مرداد 1393
بازدید: 1,329
نظرات: 0

08

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی:

قیمت فعلی آب، قیمت تمام شده نیست

عطریاس: گروه اقتصادی، عاطفه سادات خلیلی: خطر کم آبی در ایران امری است که در اثر تغییرات اقلیمی، خشکسالی، شیوه های آبیاری نادرست، مصرف بالای آب و تخلیه بیش از اندازه منابع آب های زیرزمینی رقم خورده است.

در حالی که وزیر نیرو در گفت و گو با رسانه های رسمی دولت از شهر اراک در ردیف ۱۲ کلان شهری که در بحران تامین آب قراردارند نام برده بود زنگ خطر استان به صدا درآمد و حساسیت های رسانه ها و مقامات دولتی استان را برانگیخت.

ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو چندی پیش در اظهار نظری در اشاره به مشکل کم آبی کشور گفت: طبق آمار در سال ۹۲، ۵۷۰ شهر به لحاظ منابع آبی و امکانات و تامین آب در حالت سر به سر بوده است که در سال جاری آن تعداد به ۵۱۷ شهر رسیده است.

وی یادآور شد: در سال گذشته حدود ۶ شهر با بحران آب مواجه بوده اند که در سال جاری این تعداد به ۱۲ شهر افزایش یافته است و از این تعداد نیز ۱۰ شهر با ضعیت جدی تر بحران آبی مواجه هستند.

قائم مقام وزیر نیرو کلان شهر اراک را نیز از جمله شهرهای بحرانی آب عنوان کرد و افزود: این شهر ۶۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و در سال گذشته ۵۵ میلیون متر مکعب آب مصرف کرده در حالی که امسال میزان نیاز این شهر به ۵۷ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

بنابراین دامنه حساسیت بحران کم آبی استان افزایش یافت که در این بین وضعیت شهرستان دلیجان به طرز نگران کننده ای در میان مقامات استانی در حال پیگیری بود و زمزمه های جیره بندی و قطعی آب در گرمای تابستان شنیده می شد تا اینکه خبر خوش تامین منابع آبی شهرستان دلیجان از طریق سد «کوچری» به گوش رسید.

روزنامه عطریاس بررسی وضعیت منابع آبی استان مرکزی در تابستان جاری و کیفیت آب شهری در مناطق مختلف را به گفت و گو با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان نشسته است.

«عبدالرضا خلیلی» در پاسخ به این سوال که چرا با وجود افزایش بارندگی در سال جاری به نسبت سال گذشته همچنان زمزمه های جیره بندی و کمبود آب شنیده می شود گفت: با توجه به اینکه میزان مصرف آب نزدیک ۳۰ تا ۳۵ میلیارد متر مکعب بیش از توان منابع آبی کشور است قطعا با یکسال بارندگی که آن هم در تمام استان های کشور به طور یکسان نبوده نمی توان مشکل کم آبی را حل کرد.

به طور مثال در شهر سمنان این میزان بارندگی زیر ۵۰ درصد بوده است بنابراین در شرایطی که ما ۲۰سال است بیش از منابع آبی کشور برداشت می کنیم با یکسال افزایش بارندگی منابع آب تجدید نمی شود و فقط کمی روند را اصلاح می کند در نتیجه الزام تدوین یک استراتژی بلند مدت وجود دارد و یک سال افزایش یا کاهش در بارندگی را نمی توان در استراتژی کلی منابع آب و فصل آب تاثیرگذار دانست و نکته دیگر اینکه در استان مرکزی تمام تلاش مان را به کار بستیم تا هیچ یک از شهرهای استان با جیره بندی مواجه نشوند با برنامه ریزی و سرمایه گذاری های عظیمی که در سال جاری صورت گرفته در سال ۹۲ جیره بندی آب نداشتیم و این روند حداقل تا پایان سال ۹۳ ادامه دار است. اما نباید حساسیت مساله آب را فراموش کرد چرا که تنها کالایی است که نه وارداتی است و نه می توان آن را تولید کرد بلکه این خدماتی است که باید با توجه به پتانسیل منابع آب کشور، استان ها و شهرها تعریف شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی علت مصرف آب بیش از منابع موجود را عدم اصلاح الگوی مصرف عنوان کرد و گفت: کنترل مصرف آب یا استفاده درست از منابع آب دارای چندین مولفه موثر است در خصوص مصرف آب شرب میانگین سرانه مصرف هر فرد در دنیا حداکثر ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است و این رقم در استان مرکزی که به لحاظ صرفه جویی از استان های خوب کشور محسوب می شود ۲۵۲ لیتر است یعنی ۱۰۲ لیتر از میانگین مصرف سایر کشورهایی که با مشکل کم آبی مواجه نیستند بالاتر است.

بالا رفتن مصرف دارای علل مختلفی است یکی از عمده ترین علت ها مبحث اقتصادی است ابتدا باید آب، کالای اقتصادی شود و مرحله بعد توانمندسازی جامعه از ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی است همچنین عدم استفاده از تکنولوژی در انجام کارهای وابسته به مصرف آب میزان مصرف را افزایش داده است. بطور مثال در الگوی مصرف آب میزان مصرف یک ماشین ظرفشویی یک ششم شست و شوی با دست است. وی در توضیح بیش ترین میزان هدر رفت آب در بخش های مختلف اظهار کرد: بیشترین میزان منابع آبی کشور در کشاورزی به میزان ۹۲ درصد به مصرف می رسد و تنها میزان هشت درصد در بخش صنعت و مصرف خانگی هزینه می شود در صورتی که کشاورزی سنتی ما موجب هدر رفت بخش اعظمی از آب می شود.

حال در بخش آب شرب باید گفت که سه شیرآب موجود در منازل به منظور شست و شوی و استحمام، ۷۵ درصد مصارف خانگی و آب شرب را تشکیل داده است که اگر بر روی هریک از این شیرهای آب سه کاهنده قرار دهیم ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می کنیم و کارکرد آن به اینگونه است که بدون کاهش فشار آب با وارد کردن هوا در شیر میزان مصرف را کاهش می دهد.

در استان مرکزی ۲۱ درصد پرتی آب داریم که از این هدر رفت میزان ۱۱ درصد، پرت فیزیکی و غیر قابل بازگشت است این آبی است که از شیرها و کنتورها نشت می کند و مابقی هدر رفت ۲۱ درصدی آب در واقع به مصرف مشترکین می رسد اما به دلیل نقص فنی از کنتورها یا به دلیل انشعاب غیر مجاز هزینه مصرف به شرکت باز نمی گردد.

خلیلی در خصوص راهکارهای تغییر الگوی مصرف گفت: اول اینکه قیمت آب یک قیمت واقعی باشد تا صرفه جویی در مصرف و هزینه کردن برای کاهنده های آب توجیه اقتصادی داشته باشد اما این تمام کاری نیست که ما باید در زمینه صرفه جویی در مصرف انجام دهیم و در بحث فرهنگ سازی، رسانه ها باید به توانمندسازی فکری مردم اهتمام ورند. در کنار ایجاد قیمت واقعی آب استفاده از ظرفیت رسانه ها برای این فرهنگ سازی الزامی است.

وی در خصوص افزایش تعرفه قیمت ها در سال گذشته گفت: این افزایش قیمت ۲۰ درصدی بوده و هنوز هم مبلغ دریافتی از مشترکین قیمت تمام شده آن نیست و محاسبه قبض های ۶۰۰ هزار مشترکین اراک در سال گذشته نشانگر آن است که به طور متوسط به قبض هر خانوار مبلغ ۸۰۰ تومان افزوده شده است که در سال جاری افزایش قیمتی نخواهیم داشت. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در خصوص وضعیت شهرستان های استان به لحاظ منابع آبی اظهار کرد: دلیجان در وضعیت هشدار و تنگنا قرار داشت حتی آب آزاد هم برای این منطقه خریداری کردیم که خوشبختانه این وضعیت با بهره برداری از طرح آبرسانی به اتمام رسیده است که این آب از سد کوچری تامین شده است و الان در دلیجان به هیچ عنوان مشکل کم آبی نداریم در ساوه هم مرحله اول تصفیه خانه اش به بهره برداری رسیده که امیدواریم تا پایان تابستان تصفیه خانه به اتمام برسد و براساس این برنامه ریزی در هیچ یک از شهرهای عنوان قطعی آب نداریم و این به شرط آن است که میزان صرفه جویی ۶ درصدی سال گذشته مشترکین تداوم یابد و امید است این میزان صرفه جویی به ۱۰ درصد نیز برسد که به این منظور سرمایه گذاری های عظیمی صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان مرکزی در خصوص کیفیت آب در مناطق مختلف گفت: در خصوص کیفیت آب بابد گفت که در مناطق مختلف متغیر است، چرا که در حال حاضر تنها ۵۵ درصد از منابع آبی اراک از سد کمال صالح تامین می شود اگرچه می توان تمام آب اراک را از این سد گرفت ولی در یک تحلیل اقتصادی می بایست یک سال کم بارش را نیز در نظر گرفت و تمامی ذخیره را به مصرف نرساند که اگر یک سال بارندگی نشد مجبور به توزیع آب آلوده یا جیره بندی آن نباشیم.

وی افزود: آب سد کمال صالح مصرفی جز شرب اراک ندارد و یک صنعت تنها در آن سهم دارد هرچه از آب این سد بماند، برای مصرف شهر اراک است. برای همین در برخی مناطق در اراک از منابع آب زیرزمینی استفاده می کنیم. همچنین در خصوص کیفیت آب دلیجان باید گفت که «ای سی آب» به حد مطلوبی رسیده است.

خلیلی در پاسخ به این سوال که چرا زمانی که کیفیت آب به حد مطلوبی رسیده، همچنان فرهنگ استفاده از دستگاه تصفیه آب و بطری های آب معدنی در بین مردم وجود دارد، اظهار کرد: استفاده از دستگاه تصفیه آب تبدیل به یک باور شده اما این دستگاه املاح موجود در آب را که برای سلامتی بدن الزامی است، از بین می برد اما در خصوص آب های معدنی اگر آب از سرچشمه تامین شود بسیار عالی است مشروط بر اینکه آب تصفیه شده نبوده و طبیعی باشد.

خلیلی در خصوص مصرف بالای کشاورزی از منابع آب و هدر رفت بخش اعظم آن به دلیل شیوه های سنتی در کشاورزی گفت: می توان با تخصیص بخشی از این آب به صنعت ارزش افزوده بیشتری را ایجاد کرد.

سیاست گذاری آب در دولت جدید به عهده شورای عالی آب در کشور واگذار شده که باید این الگوهای مصرف را در شرب صنعت و کشاورزی اصلاح کند که چند جلسه به ریاست دکتر روحانی برگزار شده است و در استان ها نیز برگزاری شورای آب با ریاست استاندار مرکزی است که اعضای آن جهاد کشاورزی سازمان صنعت معدن تجارت، آب و فاضلاب شهری، آب و فاضلاب روستایی، آب منطقه ای است. درخواست ما این است که این جلسات به منظور بررسی تخصیص منابع آبی مستمر باشد. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در خصوص اقتصاد آب افزود: مقاله ای نو در این زمینه به دانشگاه سنفورد ارائه کردم که ارتباط میزان تخصیص منابع آبی با اقتصاد را می سنجد و این مقاله گویای آن است که در صنعت ایران با وجود آنکه نسبت به سایر کشورهای صنعتی دنیا پیشرفته ای نیست، در بخش صنعت یک لیتر آب در ثانیه می تواند ۳۵ فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند. در صورتی که در کشاورزی این میزان حتی یک فرصت شغلی هم ایجاد نمی کند. چرا که یک لیتر آب به صورت غربالی برای یک هکتار زمین است و یک هکتار هیچ وقت نمی تواند حتی یک شغل ایجاد کند. اگر ما ۱۰ درصد از کشاورزی را صنعتی و توانمند کنیم یا حداقل ۵ درصد از این سهم کشاورزی را به صنعت بدهیم تاثیر بسیاری در اقتصاد و رشد کشور دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*