پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
استان همدان

سازمان محیط زیست قدرت کافی برای تصمیم گیری ندارد

Virtual editor
6 مرداد 1393
بازدید: 954
نظرات: 0

 world-environment-day-wallpaper-5

عطریاس: آقاخانی، رئیس خانه تشکل های استان مرکزی: بیشترین تخریب در زمینه محیط زیست زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد

گروه جامعه، الهه موحد: سازمان محیط زیست به عنوان سازمانی دولتی که در دیدگاه عامه مردم به عنوان متولی اصلی مباحث محیط زیستی است، در سال های اخیر آنچنان ضعیف کرده است که به نظر می رسد تنها در جلسات کارگروه محیط زیستی که بسیاری از مصوبات آن ضمانت اجرایی ندارند می تواند ابراز وجود کند، این در حالی است که مدیریت قوی و کارآمد در هر دولتی یکی از گام های موثر در پیشبرد اهداف سازمان هاست، اکنون با وجود هشدارهای بسیار در خصوص وضعیت هوای استان و دلواپسی بسیاری از فعالان محیط زیست در این حوزه، این انتظار می رود که سازمان محیط زیست روزه ی سکوت در مقابل بسیاری از مشکلات بوجود آمده توسط صنایع را بشکند فعالان محیط زیست در گفتگو با عطریاس چنین اظهار کردند:

در کشور ما ساختار سازمان محیط زیست قدرت کافی برای بسیاری از تصمیمات را ندارد

عضو تشکل سبز اندیشان با اشاره به اهمیت محیط اجتماعی و سرمایه های اجتماعی در بحث های محیط زیستی گفت: متأسفانه NGO ها در میان مردم طرفداران زیادی نداشته اند و یکی از دلایل آن دخالت های دولتی و وجود افرادی با وابستگی های دولتی است.

ثاقبی افزود: واقعیت این است که در کشور ما ساختار سازمان محیط زیست قدرت کافی برای بسیاری از تصمیمات را ندارد.

عضو تشکل سبزاندیشان در خصوص نحوه مدیرت سازمان محیط زیست استان گفت: در دوره های قبل فعالیت سازمان ناشی از ساختار محیط زیست نبود، بلکه قدرت شخصی و مدیریت قوی دکتر صدوق و جلالوندی موجب می شد بسیاری از کارها حتی بدون توجه به اختیاراتی که دولت به سازمان می دهد پیش روند. در سازمان محیط زیست هم آن طرف میز، قدرت و پول و روابط سیاسی نشسته است که اجازه نمی دهد این سازمان هم مانند دیگر ارگان ها به درستی به فعالیت خود ادامه دهد.

اراک بدون داشتن زیرساخت لازم برای صنعتی شدن، به یک شهر صنعتی تبدیل شد

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اراک بدون داشتن زیرساخت لازم برای صنعتی شدن، به یک شهر صنعتی تبدیل شد، معضلات صنعتی شدن هم محیط زیست و هم اجتماع را درگیر می کند.

ثاقبی ضمن اشاره به چند گرائی و چند فرهنگی بودن شهر اراک گفت: در حال حاضر در واقع ۴ شهر در اراک وجود دارد؛ شهر قدیمی اراک که شامل بازار، محله قلعه حصار با معماری کاملا مشخص و ساختار شهرسازی قوی، بعد از آن تبدیل شدن اراک به شهر صنعتی و کارگری و در نهایت شهری دانشجویی، با وجود این ۴ شهر در اراک و با این انسجام به هم ریخته فرهنگی و اجتماعی چه طور می توان آن طور که باید و شاید به معظل محیط زیست به طور علمی و دقیق رسیدگی کرد؟ این شهر انسجامی ندارد که بخواهد برای روند رو به رشد صنعتی شدنش زیرساخت لازم را تعریف کند.

این کارخانه آلومینیوم است که باید ثابت کند آلوده ساز نیست

ثاقبی در ادامه اظهاراتش به کارخانه آلومینیوم به عنوان سمبل صنایع آلاینده اشاره و بیان کرد: ما نباید تصور کنیم اگر معضل این کارخانه حل شود مشکلات زیست محیطی استان حل خواهد شد. بسیاری از صنایع در استان وجود دارند که آلاینده هستند اما هنوز برجسته نشده اند وی گفت: از سوی دیگر کارخانه آلومینیوم از همان ابتدای تاسیس به صورت غیراستاندارد احداث شده است.

عضو تشکل سبزاندیشان ادامه داد: صنایع آلومینیوم در تمام دنیا آلودگی های مشخصی دارند و تاثیر آلایندگی آنها بر سلامت موجودات زنده اثبات شده است، ثاقبی تاکید کرد: این کارخانه آلومینیوم است که باید ثابت کند آلوده ساز نیست، آلاینده بودن این کارخانه محرز است. در حال حاضر هرکسی هر صنعتی را بخواهد در استان تاسیس کند با کمترین مشکل برای گرفتن مجوز مواجه است

وی در خصوص آسان بودن دادن انواع مجوز تاسیس کارخانه ها در استان گفت: در حال حاضر هرکسی هر صنعتی را بخواهد در استان تاسیس کند، با کمترین مشکلات برای گرفتن مجوز مواجه است. به همین دلیل از شهرهای مختلف به استان مرکزی می آیند و صنایع آلوده کننده بدون هیچ گونه نظارتی روزبه روز در حال افزایش در سطح استان هستند.

ثاقبی افزود: بسیاری کارخانجات در اراک وجود دارند که درآمدزا بودن و شغل آن برای مردم شهرهای دیگر است و تنها آلودگی آن نصیب مردم استان می شود علت این امر این است که در شهر اراک سرمایه های اجتماعی و با هم بودن مردم با یکدیگر کم است، وی افزود: در این شهر اصلا «مایی» وجود ندارد که از این گونه اقدامات جلوگیری به عمل آورند

سازمان محیط زیست باید نهادی خارج از دولت باشد

آقاخانی رئیس خانه تشکل های مردم نهاد با اشاره به محدودیت های فعالیت رئیس سازمان محیط زیست استان گفت: ما باید نگاه واقع بینانه ای به اختیارات سازمان محیط زیست داشته باشیم، محیط زیست یک سازمان دولتی است، طبق قانون دستگاه های دولتی اجازه اقامه دعوا از یکدیگر را ندارند.

وی افزود: ساختار محیط زیست در کشور ما ایراد دارد و سازمان محیط زیست باید نهادی خارج از دولت باشد با این قوانین و دستورالعملها یک مدیر دولتی محدودیت های اختیاراتی زیادی خواهد داشت.

وی ضمن انتقاد از سیاست گذاری های غلط دولتی در مقاطع مختلف زمانی گفت: در یک دوره، رویکردها به سمت دولتی سازی بود، در دوره ای دیگر واگذاری شرکتها و صنایع به بخش های خصوصی منجر به نابودی بسیاری از شرکت ها شد، درحال حاضر چون دولت تجربه های شکست خورده زیادی دارد و توان کار هم ندارد به دنبال مشارکت های مردمی آمده است، اما ابزار و قوانین لازم را برای ورود به این عرصه نمی شناسد.

عامل اصلی آلودگی ها، خود دولت است

عضو تشکل کیمیای سبز اظهار کرد: در گذشته کارخانجات به عنوان عامل آلودگی مطرح بودند اما در حال حاضر سیاستگذاری های دولتی عوض شده است و هرجا برد سیاسی داشته باشد مشکلات بیشتر به آن سمت برده می شود، به طور مثال به تازگی مشکل آلودگی به سمت سیستم حمل و نقل نسبت داده شده است اما مردم مقصر این آلودگی نیستند، عامل اصلی خود دولت است که با وجود هزینه های بالایی که از مردم دریافت می کند سوخت نامرغوب را وارد پایانه های حمل و نقل می کند.

بیشترین تخریب در زمینه محیط زیست زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد

آقاخانی با اشاره به دوره سیاه سمن ستیزی در دولت قبل گفت: بیشترین تخریب در زمینه محیط زیست زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: تشکل های مردم نهاد ظرفیته ای زیادی نداشت و با چالش های فراوانی روبرو بود از سوی دیگر فعالیت محیط زیستی از شرکت در جلسات کارگروهی محیط زیست که هیچ گونه مصوبه و خروجی نداشت خودداری کردند تا اینکه استاندار تغییر کرد و مجددا فعالیت خود را آغاز کردند.

مدیران بدانند که باید در مقابل مردم پاسخگو باشند

آقاخانی اظهار کرد: به علت روابط سیاسی و ضعف ساختاری در سازمان محیط زیست و سیاست گذاریهای آقای محمدی زاده رئیس سابق سازمان محیط زیست کشور، درحال حاضر بسیاری از مشکلات زیست محیطی کشور از جمله نابودی دریاچه ارومیه ناشی از عملکرد بی تدبیرانه ی این مدیر است.

وی تاکید کرد: ما باید از این مدیر شکایت کنیم، تا مدیران بدانند که باید در مقابل مردم پاسخگو باشند.

مشکل اصلی جلسات کارگروه آلودگی هوا نبود تضمین برای اجرای مصوبات است

آقاخانی در خصوص جلسات کارگروه محیط زیست بیان کرد: مشکل اصلی این جلسات نبود تضمین برای اجرای مصوبات مطرح شده در جلسات است. نمونه بارز آن حضور نمایندگان ارشد استان در جلسه کارگروه محیط زیست است، مصوب کردند کارخانه سولفات املاح معدنی را چنانچه به درستی در جهت رفع آلایندگی عمل نکند تعطیل خواهند کرد، اما سوال اینجاست آیا واقعا این کارخانه بسته شد؟ یا اینکه حرف های غیرکارشناسانه و عدم توجه به همه جوانب امر موجب چنین رویکردی شد! و یا اینکه حرف کارشناسی زده شد اما توان اجرای آن را نداشتیم!

بررسی آلودگی هوای اراک در شرایط بحرانی بدون در نظر گرفتن عناصر آلاینده کارخانه آلومینیوم است.

رئیس خانه تشکل ها در بخش دیگری از اظهاراتش به ۳شبکه پایش آلودگی در سطح شهر اراک اشاره کرد و گفت: جانمایی نادرست در سطح شهر، کالیبره نبودن و عدم اندازه گیری همه عناصر آلاینده از مشکلات این ۳ شبکه است.

وی ادامه داد: این شبکه ها تنها ۵عنصر آلاینده را اندازه گیری می کنند و از طرفی عناصر آلاینده ای که توسط کارخانه آلومینیوم ایجاد می شود اصلا در این شبکه ها اندازه گیری نمی شوند و بررسی آلودگی هوای اراک در شرایط بحرانی بدون در نظر گرفتن عناصر آلاینده کارخانه آلومینیوم است.

سلامت مردم و حفظ محیط زیست را به حفظ کارخانه داری ترجیح می دهم

گنجی کارشناس اقتصادی و فعال محیط زیستی با اشاره به اظهارات استاندار مرکزی در زمینه محیط زیست گفت: به گفته استاندار «سلامت مردم و حفظ محیط زیست را به کارخانه‌داری ترجیح می‌دهم.» همین صحبت استاندار نشان دهنده وخامت وضعیت محیط زیست استان و به وجود آمدن دغدغه سلامت است.

وی ادامه داد: با استفاده از همین شرایط به وجود آمده، حساس شدن بیشتر جامعه و همین طور پتانسیل فعالین محیط زیست، سازمان باید اقداماتش را منسجم تر و موثر تر سازد. شکل گیری دغدغه عمومی و بعد رساندن آن به سطح تصمیمات استانی یک پروسه است که سازمان با نقش محوری خود و کمک فعالین و موسسات می تواند سرعت بخشد و تاثیر گذاری خود را از این راه بیشتر کند.

گنجی به موضوع مهم تالاب میقان اشاره کرد و گفت: اگر به تالاب میقان توجه نشود این تالاب از یک منبع خوب و موثر در تلطیف هوای شهر و منطقه تبدیل خواهد شد به یک منبع عظیم ریزگردها، که شرایط زندگی را برای شهر سخت وخیم خواهد کرد.

در حال حاضر روند توسعه شهری اراک به سمت تالاب میقان می رود و این یک هشدار است

وی به بحث مهم توسعه شهری اراک به سمت تالاب میقان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر روند توسعه شهری اراک به سمت تالاب میقان می رود و این یک هشدار است، در این روند توسعه اصلا ملاحظات محیط زیستی دیده نشده و این مسئله در آینده سلامت شهروندان را به مخاطره خواهد انداخت و البته حیاط تالاب را هم به شدت تهدید خواهد کرد.

وی افزود: به طور مثال احداث پروژه های مسکن مهر تنها با هدف مسکن سازی بدون توجه به ضرورت های جغرافیای به لحاظ نزدیکی بسیار به تالاب میقان در حال اجراست.

گنجی ادامه داد: بزرگترین ضعف استان عدم توجه به تحقیقات زیست محیطی است، اگر بستری برای پژوهش فراهم شود قطعا توسعه اقتصادی و حجمی استان و شهر اراک مسیر بهتری را طی خواهد کرد. البته باید اشاره کرد که سازمان محیط زیست متهم شرایط بوجود آمده نیست، سازمان های موثر بسیاری در دامن زدن به مشکلات زیست محیطی دخیل هستند که به دلیل ضعف در قوانین ملاحظات زیست محیطی را رعایت نمی کنند و به دلیل ضعف موجود در قوانین سازمان در برخورد با آنها از بازو و توان قدرتمندی برخوردار نیست. وی در بخش دیگری از اظهاراتش به ضعف ساختاری سازمان محیط زیست در کل کشور اشاره کرد و گفت: در سراسر کشور سازمان محیط زیست مقررات برخوردی و اجرایی ضعیفی دارد و ضابطه های مشخصی ندارد. گنجی افزود: دکتر انصاری دغدغه مند و دلسوز محیط زیست هستند اما توان سازمان از لحاظ قانونی اجازه ی بسیاری از اقدامات را از ایشان گرفته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*