پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
گره دیروز، قفل امروز، … فردا ؟
استان همدان

گره دیروز، قفل امروز، … فردا ؟

Virtual editor
11 مرداد 1393
بازدید: 1,523
نظرات: 0

DSC_100

عطریاس : شهردار اراک: واحدهای تجاری پاساژ دیدار به علت عدم پرداخت جریمه از سوی کمیسیون ماده 100 پلمپ شده است

گروه شهری، سروش جاپلقیان: پس از گذشت 25 سال از اعطای مجوز ساخت پاساژ فردوسی، تبعات منفی این واگذاری مجوز ساخت توسط شهرداری، هر روز نمود بیشتری پیدا می کند.شاید بتوان پاساژ فردوسی را یکی از معضلات فعلی مرکز شهر اراک دانست که باعث شده بسیاری از طرح های قابل اجرا برای توسعه میدان شهدا، حل معضل ترافیک و زیباسازی شهری به بن بست طراحی و اجرایی منتهی شود.

اعطای غیرمسئولانه یک مجوز ساخت، زندگی چند صد هزار شهروند را چنان تحت تاثیر قرار داده که در هر دوره شورای شهر و مدیریت های مختلف شهرداری تصمیمات مختلفی مانند تخریب و تعدیل مطرح شده است، ولیکن این طرح ها هیچگاه به مرحله اجرا نرسیده اند. با وجود چنین تجربه تلخ و گزافی، مسئولان فعلی، می توانند عواقب برنامه ریزی ها، واگذاری ها و تصمیمات امروز خود را یه عینه مشاهده کنند و حساسیت بیشتری برای تصمیم گیری های خود داشته باشند.

در حال حاضر پاساژهای دیگری نیز در سطح شهر هستند که با مسائل مشابه ای، نقشی مخرب را در برنامه ریزی شهری ایفا می کنند ولیکن می توان از پاساژ فردوسی به عنوان شاهکار تصمیمات مخرب شهری مسئولان یاد کرد.

در چند روزگذشته نیز، پاساژ دیدار با مشکل مشابه‌ای، تا آستانه تعطیلی کامل به پیش رفت و طبق رای کمیسیون ماده 100 بیشتر واحدهای تجاری این مجتمع تا مشخص شدن مسائل حقوقی و عمرانی،توسط شهرداری پلمپ شد.

مجتمع های تجاریی که باید رونق اقتصادی را برای شهر به بار بیاورند، حال خود تبدیل به معضل اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی شده اند.

برای واکاوی موضوع و همچنین روشن شدن این نوع روند واگذاری های غیر مسئولانه، هم صحبت شدیم با منوچهر کاظمی از اعضای شورای شهر اراک که حاصل آن در پی می آید

پاساژ دیدار 1963 متر مربع

خلافی ساخت دارد

کاظمی عضو شورای شهر اراک در زمینه تخلفات صورت گرفته در ساخت پاساژ دیدار گفت: مجوز ساخت این مجتمع تجاری تنها برای ساخت 6 مغازه صادر شده است ولیکن سازنده اقدام به ساخت یک پاساژ با 1963 متر مربع خلافی، در قالب 63 باب مغازه کرده است. در پی این موضوع کمیسیون ماده 100 در سال 84، مالک را به مبلغ 420 میلیون تومان جریمه می کند که وی مبلغ 60 میلیون تومان را پرداخت و مابقی را در قالب یک چک 360 میلیونی متعهد به پرداخت می شود. اما به علت خالی بودن حساب در موعد سررسید، چک برگشت می خورد و کمیسیون رای به استنکاف این مجتمع می دهد و مقرر می گردد تمام واحدهای بدون مجوز ساخت تخریب شوند، اما هیچ حرکتی جهت تخریب از سمت شهرداری وقت صورت نمی گیرد. حال بعد از گذشت 5 سال شهرداری مصمم شده تا به این امر رسیدگی کند. اکنون که شهرداری اقدام به پلمپ مغازه ها کرده، مالک اعلام کرده حاضر به پرداخت همان 360 میلیون تومان جریمه 5 سال پیش است.

در حالی که بعد از گذشت این 5 سال و با در نظر گرفتن تورم، 360 میلیون تومان پول یک واحد تجاری این مجتمع هم نمی شود. به همین جهت شهرداری این مبلغ را قبول ندارد. حال اگر مالک درخواست رسیدگی به این امر را به کمیسیون ماده 100 ارائه دهد، کمیسیون با رسیدگی به این موضوع، مبلغ جدید و واقعی این جریمه را اعلام می کند.

وی همچنین با انتقاد از مکان یابی اولیه پاساژ فردوسی گفت: بر اساس حکم اول دادگاه کیفری اراک، پروانه ساخت پاساژ به طور کامل باطل شد و صرفا بر اساس کمیسیون ماده 5، مجوزی برای ساخت 2 طبقه و یک پارکینگ به مالک داده می شود.اما مالک بر خلاف رای کمیسیون، اقدام به ساخت 39 باب مغازه در پارکینگ، بصورت غیر قانونی میکند و حتی طبقه چهارم و پنجم را هم به طور مازاد و بدون مجوز، با مساحت 842 متر مربع احداث می کند. در توافق نهایی مقرر گردید مالک 46 واحد تجاری را به همراه 10 دکه و زیرزمین به شهرداری واگذار کند، اما از این موارد تنها 23 مغازه به شهرداری واگذار می شود.

اکنون بعد از سال ها شهرداری باید فکری به حال ساماندهی و دریافت مطالبات خود از پاساژهای دیدار و فردوسی کند.

شهردار اراک:

تنها 6 واحد تجاری مجتمع دیدار

مجوز ساخت داشته اند

در روزهای گذشته نیز شهردار اراک با بیان علت پلمپ واحدهای تجاری مجتمع دیدار گفت: پلمپ این واحدهای تجاری با توجه به رای کمیسیون 100 صورت گرفته و تا حصول نتیجه و انجام مراحل قانونی شرایط به همین صورت باقی می ماند.

عباسی گفت: از تمام واحدهای تجاری این مجتمع تنها شش واحد آن بدون خلافی و تخطی از قانون ساخته شده است که آن شش واحد نیز هم اکنون فعال بوده و بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه می دهند.

وی افزود: این واحدها با اخطارهای گذشته شهرداری و با توجه به عدم پرداخت جریمه در نظر گرفته شده توسط رای کمیسیون ماده 100 توسط مالک مجتمع، پلمپ شده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*