پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ مهر ۱۳۹۸
سیاست های اجرایی اقدام ملی 14 راهبری نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شد
ایران

سیاست های اجرایی اقدام ملی 14 راهبری نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شد

Virtual editor
12 مرداد 1393
بازدید: 382
نظرات: 0

81257923-5858121

عطریاس: از شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن این ابلاغیه که در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

براساس این ابلاغیه سیاستهای اجرایی اقدام ملی ١4 از راهبرد کلان 6 مربوط به تنظیم ظرفیت موسسات آموزش عالی (با رعایت ملاحظات آمایش سرزمین)، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش – معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

مصوبه «سیاستهای اجرایی اقدام ملی ١4 از راهبرد کلان شش مربوط به تنظیم ظرفیت موسسات آموزش عالی ( با رعایت ملاحظات آمایش سرزمین )» که در جلسه چهل وهفتم این شورا در تاریخ سی ام اردیبهشت شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده است.

به استناد بند ٢ماده 5 آییننامه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مصوب جلسه ٧٠٠ مورخ ١٧/٨/١٣٩٠ شورایعالی انقلاب فرهنگی به شرح ذیل برای تدوین برنامههای اجرائی، اصلاح قوانین و آییننامه ها ابلاغ می شود:

-سیاست١: بازنگری و تعیین ظرفیت های آموزش عالی و میزان جذب دانشجو در هر رشته و مقطع تحصیلی با توجه به شرایط زیر:

الف) نرخ فارغ التحصیلان بیکار در هر رشته، نرخ اشتغال فارغ التحصیلان یک رشته در مشاغل غیر مرتبط با آن رشته تحصیلی، نرخ اشتغال فارغ-التحصیلان رشته های دیگر در مشاغل مرتبط با آن رشته تحصیلی (به صورت ملی و استانی)

ب) نرخ افزایش یا کاهش فرصتهای شغلی و کارآفرینی دانش آموختگان

ج) برآورد میزان نیاز ملی ناشی از برنامه های توسعه کشور، برنامه های توسعه استانی، اولویتهای نقشه جامع علمی کشور، علوم و فناوری-های نوین و آینده پژوهی علمی و فناوری

د) میزان مهاجرت دانش آموختگان و اعزام نیروی متخصص به خارج از کشور

ه) تعداد دانشجویان و تعداد فارغالتحصیلان شاغل هر رشته تحصیلی

– سیاست٢: توزیع ماموریت آموزش نیروی انسانی متخصص موردنیاز، منتج از سیاست یک، در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی بین موسسات آموزش عالی ملی و استانی با توجه به:

الف) نیازهای محلی و مزیتهای نسبی استانها و مناطق مرتبط با موسسه موردنظر در رشته های مختلف تحصیلی به ویژه در رشته های مهارتی

ب) قابلیت هیأت علمی، امکانات و استانداردهای آموزشی موسسه مربوطه در رشته مورد نظر

ج) رتبه و عملکرد مؤسسه و یا واحدهای تابعه آن در نظام رتبه بندی موسسات آموزش عالی

د) ماموریتهای تعیین شده برخی از موسسات آموزش عالی به منظور پرداختن به مسایل جدید علم و فناوری و کمک به اجرای برنامه های ملی پیشرفت علمی و فناوری

– سیاست٣: توجه به اقتضائات جنسیتی نیروی انسانی متخصص مورد نیاز در تعیین ظرفیت جذب دانشجو در رشته ها، محلها و مقاطع مختلف تحصیلی.

– سیاست4: هماهنگی و توازن در میزان جذب دانشجو در مقاطع مختلف آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی به نحوی که هرم نیروی انسانی درزمینه های مورد نیاز کشور به صورت متعادل شکل گیرد.

– سیاست5: توزیع ماموریت و هماهنگی میان بخش غیردولتی و دولتی آموزش عالی در گسترش مقاطع آموزش عالی و رشته های دانشگاهی به منظور متناسب سازی سهم هر کدام از زیرنظامهای آموزشی (دولتی، پیامنور، آزاد اسلامی، علمی ـ کاربردی، غیرانتفاعی و غیره)

– سیاست6: ساماندهی تقاضای اجتماعی آموزش عالی مازاد بر سقف نیاز کشور، منتج از سیاست شماره یک، از طریق افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مجازی و سایر دانشگاه ها در رشته های متناسب با نیازهای زندگی فردی و اجتماعی اقشار مختلف جامعه با رعایت استانداردهای آموزشی.

– سیاست٧: استفاده از نهادهای ملی و استانی به منظور احصاء سقف نیاز کشور به رشته های مختلف تحصیلی و تعیین میزان عرضه آموزش عالی به صورت مستمر.

– سیاست٨: افزایش ظرفیت جذب دانشجو از کشورهای دیگر به ویژه کشورهای جهان اسلام توسط دانشگاه های واجد شرایط در راستای اثربخشی

– سیاست٩: ایجاد تناسب و هماهنگی میان هدایت تحصیلی دانش آموزان در زمینه های مختلف در نظام آموزش و پرورش و میزان پذیرش علمی، فناوری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در آن کشورها، تحقق مرجعیت علمی و ارتقای توان مالی موسسات آموزش عالی و دانشجوی مرتبط با حوزه های تحصیلی در رشته های آموزش عالی.

– سیاست١٠: تامیـن استاد از خارج از کـشور یا اعزام دانشجو به خارج از کشور در موضوعات مورد نیاز، جدید و اولویت دار فاقد منابع انسانی یاامکانات لازم برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در داخل کشور.

– سیاست١١: بازنگری در میزان عرضه آموزش عالی به منظور کاهش تدریجی ظرفیتهای مازاد.

– سیاست١٢: شفاف سازی و اطلاع رسانی وضعیت اشتغال و بیکاری در هر یک از رشته های تحصیلی برای داوطلبین ورود به دانشگاه ها.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*