پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ مهر ۱۳۹۸
تیم اقتصادی دولت در حال مبارزه با غول رکود تورمی
ایران

تیم اقتصادی دولت در حال مبارزه با غول رکود تورمی

Virtual editor
13 مرداد 1393
بازدید: 694
نظرات: 0

aaaa

عطریاس: گروه اقتصادی/ محمد رضا رافع: قطعاً بزرگترین مشکل این روزهای اقتصاد ایران درگیری با پدیده ی رکود تورمی است. رکود تورمی به درگیری هم زمان اقتصاد با تورم، بالا رفتن مدوام قیمت ها در اثر کاهش تولید و عرضه و ایجاد رکود، افت تقاضا و نبود سرمایه گذاری کافی گفته می شود. اقتصاد ایران در سال های گذشته به علت کمبود سرمایه گذاری و کاهش تولید با افت شدید عرضه مواجه شده است، نبود عرضه کافی و متناسب با تقاضای مصرف کنندگان و عدم ثبات در بازار ارز تورمی تا مرز 30 درصد را به وجود آورده است. از آن طرف به علت عدم سرمایه گذاری و کمبود منابع بانکی در دسترس تولید رکودی عمیق در صنعت به وجود آمده است. درگیری اقتصاد ایران با مسئله رکود تورمی امر بعیدی نبود و اگر رونق فروش درامدهای نفتی در چند سال گذشته را نداشتیم زودتر پدیدار می گشت. در طول سال های گذشته صنعت و بازرگانی در اقتصاد ایران رشدی موثر نداشته است اما درامدهای بالای نفتی موجب شده بود تا این رکود و خمودی در صنعت و تولید ثروت به چشم نیاید. بلافاصله پس از اعمال تحریم ها و عدم مدیریت مناسب در بازار ارز و کاهش شدید منابع درامدی دولت، رکود چندین ساله نمایانگر شد. سال هاست که صنعت در اقتصاد ایران موتور محرک رشد اقتصادی نبوده است. باید قبول کنیم که دولت ها با فروش درامدهای نفتی این خلا را پوشش داده اند. در دو سال گذشته با کاهش شدید درامدهای ارزی کسری بودجه دولت شدید تر شده است و بودجه های عمرانی بشدت کاهش یافته است. نبود درامدهای بی سابقه ارزی چند سال گذشته در کنار پرداخت های نقدی یارانه ها دولت را در تامین منابع کافی برای سرمایه گذاری بسیار ضعیف کرده است. رشد منفی اقتصادی سال های اخیر هم در نتیجه رکود و عدم سرمایه گذاری کافی است. دولت یازدهم پس از مهار نسبی تورم حالا سعی دارد با ارائه بسته جامع خروج از رکود مشکل رکود را هم تا حدودی حل کند. در همین خصوص وزیر اقتصاد وعده داده است که بزودی این بسته برای بررسی و تصویب مجلس شورای اسلامی به نمایندگان ارائه می شود. بر همین اساس دولت بسته پیشنهادی خود را در قالب 4برنامه کلی و 20 بند منتشر کرد تا پس از دریافت نظرات صاحب نظران، نهایی و برای اجرا ابلاغ شود. وجود توأمان رکود و تورم کار دولت را برای مقابله با آنها بسیار سخت کرده است، چرا که مقابله با یکی به تعمیق و گسترش دیگری منجر میشود. هرگاه سیاستهای انقباضی ضد تورمی اجرایی شود رکود واحدهای تولیدی را که تشنه نقدینگی هستند گسترش میدهد و بر عکس برای از بین بردن رکود تزریق نقدینگی منجر به افزایش نرخ تورم خواهد شد. به همین دلیل دولت باید سیاست ویژه ای برای مقابله همزمان با این دو پدیده در نظر داشته باشد مسعود نیلی مشاور اقتصادی ریس جمهور در این خصوص گفته است با اشاره به این که دولت مصمم است بدون ایجاد تورم از رکود خارج شود، گفت: دور کردن اقتصاد از تورم، ثبات بازار ارز، تعدیل بودجه و هدفمندی یارانهها از اقدامات دولت در یک سال گذشته بود، بطوری که خروج از رکود در دستور کار دولت قرار گرفته است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری گفت: طی زمستان سال90 تا پایان سال 92 یعنی 9 فصل متوالی اقتصاد کشور دچار رکود شد که آثار آن تا سال 95 باقی خواهد ماند اما دولت تلاش میکند اقتصاد را بدون تورم از رکود خارج کند. وی با بیان اینکه سالهای 91 و 92 رکود تورمی داشتیم، افزود: با وجود وفور منابع در سالهای پیش از آن، بودجه به نفت و اقتصاد کشور به واردات وابسته و در نتیجه موجب رشد منفی اقتصادی شد. وی افزود: دور کردن اقتصاد از تورم، ثبات بازار ارز، تعدیل بودجه و هدفمندی یارانهها از اقدامات دولت در یک سال گذشته بود همچنین خروج از رکود نیز در دستور کار قرار گرفت.

نیلی، وجود تحریم، کمبود منابع مالی، افت جدی سرمایهگذاری و کاهش درآمد در سطح جامعه و درنتیجه افت تقاضا را از علل ایجاد رکود اقتصادی در کشور دانست و گفت: برای خروج از این رکود باید روی تجهیز منابع مالی و برگرداندن مطالبات معوق و اقتصاد مقاومتی کار کنیم. نیلی افزود: خروج از رکود باید به گونهای باشد که موجب تورم نشود به همین علت باید تلاش کنیم خروج از رکود پایدار باشد و موقتی نباشد. وی درباره بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود گفت: سیاستهای تفصیلی در این زمینه بزودی منتشر میشود. نیلی افزود: یکی از آسیبهای اقتصادی این است که بنگاههای کوچک و متوسط کم شده است و باید تلاش کنیم این بنگاهها را حمایت و تقویت کنیم تا اشتغالزایی انجام شود.

مشاور رئیس جمهوری در امور اقتصادی گفت: اگر شرایط کنونی ادامه یابد و اتفاق خاصی در بیرون نیفتد اقتصاد ما امسال از رکود خارج و رشد اقتصادی کشور مثبت میشود. نیلی تأکید کرد: باید تلاش کنیم این رشد، پایدار و رو به افزایش باشد.

نیلی اظهار داشت: در سالهای 91 و 92 رشد منفی اقتصادی داشتیم و در همین دو سال نرخ تورم نیز بالای 30 درصد بود. حل مشکل رکود بسیار سختتر از مشکل تورم است.

وی با بیان اینکه حتی اگر تحریم هم نمیشدیم باز هم امروز دچار رکود تورمیشدیم، افزود: درآمدهای ملی کشور در دو سال گذشته 20 درصد کاهش یافته است. مقایسه سال 92 با 84 نشان میدهد که نرخ ارز آزاد در این مدت 3.5 برابر، پایه پولی 5.8 برابر و شاخص قیمت 4.5 برابر شده، اما تولید فقط 20 درصد افزایش یافته است. تعداد شاغلان کشور در همین مدت کاهش یافته است.

مشاور رئیسجمهور گفت: تنگنای مالی، کاهش سرمایه‎گذاری، کاهش تقاضای موثر و تحریم چهار مشکل بر سر راه خروج از رکود هستند. تأمین مالی بنگاهها باید با روشی به غیر از استقراض از بانک مرکزی انجام شود. بخشی از افت تقاضا در بازار داخلی باید با صادرات به بازارهای عراق و افغانستان جبران شود. مسعود نیلی با بیان اینکه صنعت پیشران اصلی در برنامه خروج از رکود قرار دارد، گفت: بهینهسازی مصرف انرژی، تامین انرژی، مسکن و صادرات غیرنفتی پیشرانهای دیگر خروج از رکود هستند. بخش زیادی از عوامل ایجادکننده مشکلات همچنان پابرجا بوده و نمی توانیم بگوییم اتفاق خاصی رخ داده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*