پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
چرا یک مسئله ورزشی، وجه سیاسی پیدا می‌کند؟
استان مرکزی

چرا یک مسئله ورزشی، وجه سیاسی پیدا می‌کند؟

Virtual editor
31 اردیبهشت 1394
بازدید: 445
نظرات: 0
دکتر اقلیما، جامعه‌شناس و رئیس انجمن مددکاری ایران حواشی بازی دو تیم تراکتور‌سازی تبریز و نفت تهران را نشانه عدم مدیریت مسئولان و حاشیه‌سازی‌های بی‌مورد دانست.
سرویس اجتماعی- دکتر اقلیما رئیس انجمن مددکاری ایران در تحلیل حواشی بازی دو تیم تراکتور‌سازی و نفت به خبرنگار آفتاب گفت‌: «در تمام دنیا وقتی نتیجه بازی فوتبال همزمان بر نتیجه یک مسابقه مهم تاثیر می‌گذارد‌، تلاش می‌کنند که این نتیجه تا اتمام بازی عمومی نشود. اما اشتباه مسئولان ما این است که دائما کتمان کرده و اظهار بی‌خبری می‌کنند. این موضع درحالی است که محال است مسئولان ما از چنین مسئله‌ای بی‌خبر باشند.
وی با بیان اینکه فضاسازی جو امنیتی مسئله دیگری است، گفت: گاهی با حضور بی‌مورد پلیس در مکان‌های عمومی  القا می‌شود که حتما مسئله و قضیه درکار است. متاسفانه در سال‌های اخیر به‌خاطر بد رفتاری های‌ پلیس در برخی موارد حضور زیاد نیروی انتظامی به‌جای ایجاد امنیت عدم امنیت می‌آورد و این امر خودش تشنج زاست.
اقلیما دلایل بزرگ‌شدن چنین مسائلی در سطح پرونده امنیت ملی را نشان‌دهنده کم‌تحملی و فشار اجتماعی دانسته و تاکید کرد‌: چرخه مسائل گوناگون در جامعه ما بنا به دلایل گوناگون و فشارهای اقتصادی وسیاسی و اجتماعی بر مردم زیاد است. این فضا قطعا سطح تحمل افراد را پایین می‌آورد.
وی افزود: آدم‌ها زمانی که  از موقعیت و جایگاه خود راضی نیستند، فشارهای روحی و روانی  را با داد و فریاد و اغتشاش نشان می‌دهند.  به همین دلیل است که یک مسئله ورزشی در این حد در کشور ما بزرگ و حتی وجه سیاسی پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: ممکن است این شایعه‌سازی توسط چند نفر به شکل اتفاقی انجام شده و یا قصد و برنامه لحظه‌ای این حرکت را شکل داده باشد‌.  در این شرایط برخی  از برخی مسئولان با ناآگاهی خواسته و یا ناخواسته بر این موضوعات دامن می‌زنند. به علاوه بسیاری از مسئولان  به دلیل رعایت نکردن اصل شایسته‌سالاری و بر سر جای خود قرار ندارند به همین دلیل است که افراد ناآگاه نمی‌توانند به موقع پاسخگویی مناسبی برای این حوادث داشته باشند.
 دکتر اقلیما به دلایل دیگر این ماجراها پرداخته وگفت‌: متاسفانه ورزش فوتبال درکشور ما دولتی است و این قطعا بر این حواشی تاثیر می‌گذارد درحالیکه در کشور ما حقوق اقشار گوناگون پایین زیاد است بسیاری از باشگاه‌های ورزشی با هزینه‌های گزاف دولتی اداره می‌شوند. باشگاه‌های مطرح در همه جای جهان به طور خصوصی اداره می‌شوند‌. قطعا این ورزش با نوع مدیریت و تامین بودجه به این نوع حواشی دچار می‌شود.
Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*