پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۰ فروردین ۱۳۹۹
آیینه فضایل
یادداشت

آیینه فضایل

Virtual editor
5 شهریور 1394
بازدید: 557
نظرات: 0
 download

 

 

 

 

 

اسماعیل علوی
یازدهم ذیقعده مصادف با  ولادت هشتمین جلوه محمدی(ص) امام علی بن موسی الرضا(ع) است.خورشید درخشانی که از دودمانی پاک بر آمد ودر کانون فضیلت، درجات  کمال را طی کرد ه و به ستیغ آن دست یافت. آن هنگام که  چشم‌ها به نوزاد  تازه متولد شده دوخته شده بود، امام موسی کاظم(ع) او را در آغوش گرفت و فرمود: «این نوزاد موهبت الهی و حجت خدا روی زمین است» و پیش‌بینی رسول گرامی اسلام (ص) را  یادآور شد که خبرداده بود در خانه آن حضرت پسری متولد می‌شود که «عدل»، «رافت» و «رحمت»را متجلی می‌سازد.  امام موسی کاظم(ع) پس از معرفی جایگاه سترگ فرزندش در استمرار  جریان اصیل مکتب نبوی نام جدش امیرالمؤمنین (ع) را برای وی برگزید.
امام رضا(ع) همانند پدرانش آیینه تمام نمای ارزش‌های والا و آراسته به زیور علم ودانش بود و با مردم عادی نشست و برخاست داشت وبا آنان بر سر یک سفره می‌نشست.  از سلیمان جعفر یکی از  یاران امام رضا(ع)  روایت شده است؛ روزی که خانه آن حضرت مملو از مردم عادی بود با خود می‌گفتم؛ ایشان مگر از انبیا هستند (که این‌گونه با مردم درآمیخته‌اند) در این هنگام آن حضرت رو به من کرده و فرمودند: امامان (نیز) از دانایان و بردبارانند.
تمامی فضایل و خوبی‌ها در وجود مبارک  امام رضا(ع) گرد آمده بودو خداوند آن حضرت را چونان نشانه‌ای به امت رسول خاتم ارزانی داشت تا سرگشتگان به واسطه حضرتش راه یابند و خرد‌ها از فروغ دانش سرشارش روشنی گیرند. همان ویژگی هایی که پیامبر خدا را از سایر مردم ممتاز می‌ساخت آن حضرت را نسبت به سایر مردم  برتری بخشیده بود. ویژگی هایی که افراد بسیاری را متحول کرده و از تاریکی و گمراهی نجات داد.
امام رضا‌(ع) برای هدایت جامعه و تغییر وضعیت مردم هیچ فرصتی را از دست نداد و شیوه‌های متعدد تربیتی را به نحو مطلوبی به کار گرفت.
این در حالی بود که عباسیان خود را جانشینان پیامبر اکرم‌(ص) و صاحبان حقیقی  خلافت معرفی می‌کردند و همه شئون مسلمانان را تحت سلطه خود درآورده  و هرگونه نقد و اعتراضی را غیر‌مجاز دانسته و با کیفرهای سخت عقوبت می‌کردند. امام رضا(ع) به عنوان درخشان‌ترین چهره روزگار خود در عرصه حیات سیاسی نیز رخ نمود و با موضعگیری‌های هوشمندانه، روش‌های فریبکارانه عباسیان را معرفی و افشا کرد. با دسیسه و حمایت دستگاه عباسی جریان‌های انحرافی بسیاری  نیزدر روزگار عباسیان رواج یافته بود که هریک با کسب پیروانی جمعیتی از مسلمانان را به خود مشغول کرده بودند. موج انحرافات تا آنجا پیش رفته بود که وکیلان امام موسی کاظم(ع) پس از شهادت آن حضرت با این ادعا که امام موسی کاظم(ع) از دنیا نرفته بلکه آن حضرت همان مهدی موعود است که در پرده غیبت به سر می‌برد، فرقه واقفیه را شکل دادند. در این شرایط شمار مذاهب اسلامی فزونی یافته و جدال بر سر «جبر» و «تفویض» بالا گرفته بود حتی جنبش‌های سیاسی همانند «زیدیه» و «اسماعیلیه» به نحله‌های اعتقادی و دینی مبدل شده و با ادعاهای باطل بر پدیده‌های انحراف فکری دامن می‌زدند. در چنین شرایطی امام رضا(ع) که از سوی پدرش عالم آل محمد(ص) لقب گرفته است به اصلاح جامعه اسلامی و پالودن آن از نابسامانی‌ها و گسترش پایگاه شریعت نبوی و نشر مفاهیم و اندیشه‌های عاری از بدی پرداخت و امت را برای دوره‌های پیش رو و شرایطی که در آینده تجربه خواهد کرد، آماده کرد.  ولادت با سعادت هشتمین خورشید هدایت امام علی بن موسی الرضا(ع) بر عموم مسلمانان مبارک باد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*