پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
قائم مقام وزیر بهداشت با انتقاد از وضعیت مراکز درمانی بروجرد:  نمایندگان نمی توانستند کاری برای بروجرد بکنند؟
استان لرستان

قائم مقام وزیر بهداشت با انتقاد از وضعیت مراکز درمانی بروجرد: نمایندگان نمی توانستند کاری برای بروجرد بکنند؟

Virtual editor
26 آبان 1394
بازدید: 693
نظرات: 0

۵۱۷۶۷۰_۸۰۹

سید محمد هادی ایازی: آیا نمایندگان بروجرد نمی توانستند در تهران کاری برای سلامت و درمان مردم بروجرد بکنند؟ از این کار زیبا تر؟ از این کار مهم تر؟ به نظر خیلی کارهای خوبی می توانستند انجام بدهند، هچنین دولت در گذشته خیلی کار جدی می توانست انجام بدهد اما کاری انجام نداده است! با توجه به سفرهایی که داشتم، کمتر شهری را در کشور همچون بروجرد دیدم، مراکز درمانی بروجرد در شان مردم فهیم این شهرستان نیست و از مردم بروجرد به نمایندگی از دولت پوزش می طلبم، من را عضو مجمع خیرین سلامت بروجرد کنید قول می دهم خود، شخصا پیگیر مشکلات بروجرد شوم.

عصر سه شنبه ۱۲آبان ماه فضای محوطه بیمارستان امام (ره )را سکوتی در بر گرفته بود که گویی کسی نمی داند آن سوی دیوار بیمارانی بر روی تخت های فرسوده بستری شده اند که از کمبود حداقل های درمانی درد می کشند، گویا فقط من می دانستم آن سوی دیوارها چه خبر است؛ سرو صدا و ناله هایی که جوابی برایشان نداشتم و طاقتی برای گریه هایشان، تنها می توانستم منتظرباشم که طبق معمول مسئولی بیاید که شاید فریاد رسی باشد.

منتظر ماندن برای دیدن مسئولان ملی برایم عادت شده است، آخر در لرستان گویی رسم است اگر مسئولی بخواهد به بروجرد سفر کند باید تمام شهر های استان را ببیند و دست آخر وقتی خسته شد سری هم به بروجرد بزند.

من جنگ را در فیلم ها دیدم، اما هر بارکه فضای بیمارستانهای بروجرد را می بینم ناخودآگاه تصویردرمانگاهی که پر از مجروح است در ذهنم تداعی می شود اما چه سود که وضعیت بهداشت و درمان بروجرد تبدیل به ماجرایی شده است که انعکاسش رنگ باخته و آنقدر کلیشه ای شده است که هر کس می تواند آن را کارشناسی کند.

هوای سرد آن شب، سوزی داشت که تنها چراغ های روشن اورژانس خیرین سلامت که هنوز تکمیل نشده است می توانست دلم را گرم کند و حواسم را پرت، تا انتظار آمدن قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتهای اجتماعی، حوصله ام را سر نبرد.

در کنار من چند نفری ایستاده بودند که با همهمه آرامی گفتند آمد، آمد … و بعد درب بیمارستان ۱۰۰ساله امام (ره) که حالا ریموتی هم شده باز شد و خودرویی وارد بیمارستان شد؛ انتظار داشتم تعداد بیشتری خودرو وارد بیمارستان شود اما گویی همه آنهایی که من منتظرشان بودم در دو ماشین جا می شدند .

برایم جای سوال بود که چرا استاندار لرستان، فرماندار بروجرد، نمایندگان بروجرد در مجلس و حتی یک عضو از شورای شهر بروجرد همراه قائم مقام وزیر بهداشت نیستند و سوال بر انگیز تر اینکه واقعا اگر مجمع خیرین سلامت بروجرد از قائم مقام وزیر بهداشت میزبانی نمی کرد بروجرد تا چه حد زیر سوال می رفت؟

ناگهان مردی از خودروی دولتی بیرون آمد که گفتند ایشان”دکترایازی”، قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتهای اجتماعی، است؛ مردی بلند قد با چهره ای آرام و خندان که آرامش را به قلبها هدیه می داد. آنقدر خوش مشرب بود که به گرمی با همه سلام کرد و از رئیس بیمارستان امام (ره) خواست که او را به بخش های مختلف بیمارستان راهنمایی کند.

ابتدای بازدید ها از بخش دیالیز آغاز شد “ایازی” و ” سالار علیزاده”، مسئول امورمشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و دبیر مجمع خیرین سلامت لرستان وارد دخمه ای شده بودند که پر از تجهیزات فرسوده برای بیماران دیالیزی بود که همچین کوک کار نمی کردند.

گویی همه یک دنیا درد در سینه داشتند و با آمدن آن مقام عالی، بیماران و همراهان بدون هم همه با متانت تمام و رعایت ادب به آرامی دردناک ترن مشکل بروجرد را بیان می کردند؛ و این بار این فرصت الهی نصیب بیماران بستری بر روی تخت شده بود تا مشکلات شهرشان را که این روزها حال و روز خوشی ندارد به زبان بیاورند.

آنقدر صادقانه صحبت می کردند که ” سید محمد هادی ایازی” کامل پای درد و دلشان نشسته بود. فضای بیمارستان پر بود از وسایلی که بر روی آن برچسب خیرین سلامت خورده بود، وسایلی که اگر نبودند مشخص نبود آیا چراغ آن اتاقی که مملو از بیمار بود روشن می ماند یا خیر. دردناکی ماجرا آنجا خودنمایی می کرد که صدای گرفته زنی با بغض مخلوط شده بود و در میان حرفهایش، اشکهایش، روان تر بیان می کرد دردهای نگفته این سالهای بروجرد را که گویی در سیمای ملی هم سانسور شده بود.

پس از این بازدیدها بود که ” هادی ایازی” به همراه خیران سلامت بروجرد و ” سالار علیزاده” مسئول مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، راهی سالن کنفرانس هتل زاگرس شدند. سالن کنفرانس مملو از کسانی بود که دغدغه اولشان سلامت مردمی بود که مثل دیگر نقاط ایران مالیات می دهند و خواهان حداقل امکانات درمانی هستند.

مجموعه ای بی نظیر دور هم جمع شده بودند که یک صدا و هم فکر بودند و درک می کردند شهری که دانشگاه علوم پزشکی ندارد یعنی فرزندانشان پس از اخذ دیپلم تجربی باید بروجرد را ترک کنند و در شهری کوچک تر و یا بزرگتر از بروجرد مشغول ادامه تحصیل شوند.

اما ایازی که به دعوت امور مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی به لرستان سفر کرده بود در سالن کنفرانس هتل زاگرس حرف هایی زد که گویی از جنس صدای مردم بروجرد بود.

قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در امور مشارکتهای اجتماعی گفت: امشب مشاهده کردم مادری اشک می ریزد، دختر بچه ای گریه می کند و به رئیس بیمارستان اعتراض می کنند اما دست رئیس بیمارستان از امکانات کوتاه است و کاری نمی تواند بکند، وضعیت درمان بروجرد ناخوش است.

زمانی بروجرد ۵۰ هزار نفر جمعیت داشته است، متناسب با نُرم آن زمان دو بیمارستان در آن مدنظر قرار گرفته است، امروز این شهرستان ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دارد که اگر استاندارد های آن زمان را هم مدنظر بگیریم باید هفت برابر وضعیت کنونی فضای درمانی داشته باشد اما متاسفانه می بینیم کار مهمی از ۵۰ سال گذشته تا کنون صورت نپذیرفته است.

من قول می دهم عضو مجمع خیرین سلامت بروجرد شوم و به نیابت از خیرین بروجرد شخصا موضوعات درمانی بروجرد را پیگیری کنم و معتقدم، دولت در چند سال گذشته کارهای خیلی خوبی می توانست انجام دهدکه نداده است اما اگر دولت در این چند سال کاری هم نمی کرد مردم بروجرد مسیر خیرخواهانه خود را ادامه می دادند و همانگونه که مشاهده می شود بخش اعظم بهداشت و درمان بروجرد را خیران احداث کرده اند.

ایازی با بیان اینکه بروجرد ظرفیت بالایی دارد اظهار داشت: بروجرد دارای ظرفیت اجتماعی بالایی است و انسانهای بزرگی را در دل خود پرورانده است و این شهر را حداقل در بخش درمان باید با اراک و خرم آباد مقایسه کرد اما متاسفانه ظرفیتهای بروجرد شکوفا نشده است.

وی افزود: بروجرد پزشکان و متخصصان خوبی دارد و چرا نباید شرایطی را ایجاد کنیم که پزشکان بتوانند ارائه خدمات خوبی را داشته باشند. من در بازدید از بخش قلب بیمارستان امام (ره) این شهرستان مشاهده کردم که پزشک، بیمار ۶۵ ام را ویزیت می کند و هنوز تعداد زیادی بیمار منتظر ویزیت پزشک پشت درب ایستاده اند. با این شرایط پزشک چطور می تواند ارائه خدمات مناسبی داشته باشد و این وضعیت نگران کننده است. من از فرماندار بروجرد می خواهم که در جلسات مختلف مجمع خیرین سلامت بروجرد حضور داشته باشد و به مشکلاتشان رسیدگی کند.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: از این کار (بهداشت و درمان) بهتر و زیبا تر، نمایندگان بروجرد در تهران نمی توانستند کاری کنند، به نظرم خیلی کارهای خوبی می توانستند انجام دهند، شهرستان زنجان اختلاف جمعیت چندانی با بروجرد ندارد و من از فرماندار بروجرد تقاضا می کنم یک اتوبوس بگیرید همگی بروید وضعیت درمان شهر زنجان را ببینید که چگونه با یک همدلی کارهای بزرگی را انجام داده اند و استاندار زنجان از چه شیوه مدیریتی استفاده کرده است که توانسته میلیاردها تومان را در بخش درمان زنجان برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان جذب کند!

وی گفت: من در بازدیدم وضع درمان بروجرد را ناخوش دیدم. با توجه به سفرهایی که داشتم کمتر شهری را در کشور همچون بروجرد مشاهده کردم. مراکز درمانی بروجرد در شان مردم فهیم این شهرستان نیست و از مردم بروجرد به نمایندگی از دولت پوزش می طلبم و قول می دهم مشکلات درمان بروجرد را شخصا در تهران پیگیری کنم.

در ادامه این مراسم مسئول مشارکتهای عمومی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و دبیر مجمع خیرین سلامت استان، گفت: به همت امور مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی لرستان امروزه مجمع خیرین سلامت در همه شهرستانهای استان که دارای شبکه بهداشت و درمان هستند تشکیل شده است و مشغول فعالیت در حوزه بهداشت و سلامت مردم استان هستند و اقدامات بزرگی را در این عرصه انجام داده اند.

سالار علیزاده در ادامه اظهار داشت: در مهرماه سال جاری اولین همایش تجلیل از خیرین سلامت کشور در مشهد مقدس برگزار شد که با تلاشهای نماینده محترم رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در امور مشارکتهای اجتماعی از آقای ایازی دعوتی به عمل آمد تا به لرستان سفر کنند و ظرفیتهای این استان را در بحث خیریه مورد بازدید قرار دهند و در همایش تجلیل از خیران سلامت استان شرکت نمایند.

وی افزود: با حضور آقای ایازی به لرستان نشستی با هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد که در این نشست خیرین سلامت و امور مشارکتهای دانشگاه علوم پزشکی لرستان به ارائه گزارش عملکرد خود پرداختند و پس از آن از پروژه های خیرین سلامت شهرستانهای ازنا و بروجرد بازدید به عمل آمد و مشکلات خیرین این حوزه با حضور قائم مقام امور مشارکتهای اجتماعی وزیر بهداشت مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن پیشنهاد شد که با توجه به حرکت خوب خیرین سلامت در لرستان، این استان به عنوان پایلوت مشارکتهای عمومی و مردمی کشور قرار گیرد و قطعا امور مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی از این مهم استقبال خواهد کرد.

مسلم پورقاسمیان، فرماندار بروجرد که با تاخیر وارد جلسه شده بود، ضمن توصیف وضعیت درمانی بروجرد، گفت: تلاش کردیم و ۴ میلیارد تومان ازاعتبارات ماده ۱۸۰را به بیمارستان حضرت آیت اله بروجردی تخصیص دهیم و در سفر “محمد جعفرعلیزاده”، معاون وزیر راه، مقرر شد ۱۷میلیارد تومان جهت تکمیل این بیمارستان تخصیص داده شود و تا پایان سال تحویل وزارت بهداشت شود و وزیر بهداشت در سفر اخیرش به بروجرد قول مساعد داده است که اگر این بیمارستان تا پایان سال تحویل وزارت بهداشت شود به سرعت تجهیزش خواهد کرد.

ایازی، قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتهای عمومی، خطاب به فرماندار بروجرد گفت: با تجربه و شناختی که از وضعیت کنونی دارم پیشنهاد می کنم خیلی دلخوش به آن ۱۷میلیارد وزارت راه و شهرسازی نباشید و پیشنهاد می دهم بروید سراغ مردم و از آنها بخواهید کمک کنند. به جرات ورود مردم سرعت کار را بسیار بالا تر خواهد برد. ما به عنوان دولت دست مان بسته است، ما آن ۸۰۰ میلیارد دلار را نداریم، دولت سالانه ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کند و در واقع دولت با دستان خالی رو به رواست.

وضعیت آنقدر بد است که پرستاری در بیمارستان بروجرد به من می گوید ۸ ماه است که کارانه خود را دریافت نکرده ام. من می دانم پرستاران در بروجرد به علت محدودیت فضا، حجم کار بالایی دارند. این وضعیت فشار است بر روی پرستار، دولت دوست دارد کمک کند اما منابع اش محدود است.

من خواهشم این است از ظرفیتهای خیرین بروجردی بیشتر استفاده کنید همانگونه که مشاهده شد در مدت کوتاهی که از تشکیل مجمع خیرین سلامت بروجرد می گذرد کارهای بزرگی در بروجرد انجام شده است.

بازسازی دوبیمارستان فرسوده موجود در اولویت

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد در این نشست با بیان آنکه بروجرد به لحاظ ساختار بسیار عقب است گفت: همانگونه که سمنان و شاهرود با ۲۵۰هزار نفر جمعیت هر کدام دارای دانشگاه علوم پزشکی مستقل هستند، بروجرد نیزلازم است دانشگاه علوم پزشکی مستقل داشته باشد.

صیرفی اظهار داشت: بیمارستان حضرت آیت اله العظمی بروجردی با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد نیازمند توجه بیشتر است و از اولویتهای ما این است که این بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی وارد چرخه درمان بروجرد شود چرا که بروجرد با جمعیت شهری ۲۵۰هزار نفر و جمعیت روستایی ۹۶ هزار نفری توانایی ارائه خدمات درمانی با وجود دو بیمارستان فرسوده را ندارد به همین علت علاوه بر تکمیل بیمارستان آیت اله العظمی بروجردی، بازسازی دو بیمارستان فرسوده بروجرد نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

نگاهی به بیمارستانی که ۸۰ درصدش تخریبی

اعلام شد

امانتچی رئیس بیمارستان چمران بروجرد گفت: اگر هسته ی آلبالویی در ریه کودکی برود آن کودک باید پرپر بزند، چون ما دستگاهی برای خارج کردن هسته از ریه نداریم برای یک جراحی کیسه صفری لازم است از بالا تا پایین بشکافیم تا کیسه صفری یک بیمار جراحی شود چون ما دستگاه لاپاروسکوپی نداریم.

اما در این جلسه صحبتهای رئیس بیمارستان چمران کمی با آنچه می دانستیم فرق داشت، بیان مشکلات از زبان این مدیر جوان و با تجربه کارشناسانه تر و موشکافانه تر بود و توانست عمق فاجعه را از ویترینی که در ذهن ها ساخته ایم فراتر ببرد و عمق دانسته هایمان را ژرافا بخشد، بیان مشکلاتی که در بالا بیان شد بخش کوچکی از مشکلات ذکر شده توسط وی بود که قلب هر انسانی را به درد می آورد. وی در ادامه این جلسه گفت: بیمارستان شهید چمران ۵۰سال پیش ساخته شده است و پس از عبور از زلزله سال ۱۳۸۵ بیش از ۸۰درصد از فضای فیزیکی آن تخریبی اعلام شده است. کلینیک این بیمارستان، دیواره اتاق هایش شکاف خورده است. سقف آن کوتاه و نمناک است. این بیمارستان باید بتواند برای بیمار خود تعیین و تکلیف کند اما آیا با شرایط موجود می تواند تعین تکلیفی کند؟

امروزه این مرکز درمانی که۳۵۰ هزار نفر را پوشش می دهد پذیرای بیماران از شهرستانهای دورود و ازنا است کلینیک این بیمارستان سالانه ۴۰ هزار نفر مراجعه کننده دارد، اورژانس بیمارستان چمران سالانه ۵۰ هزار نفر پذیرش دارد و با این حجم از بیمار ما در بحث تجهیزات هم فقیر هستیم.

دستگاه سی تی اسکن بیمارستان که در دست بخش خصوصی است از رده خارج شده است و کیفیت مناسبی نداریم در واقع سی تی اسکن نداریم و هنوز از داشتن برونکوسکوپ و لاپارسکوپ محروم هستیم.

بیمارستان چمران یک مرکز جراحی ریفرال است اما بیمار برای تاییدیه جراحی به علت کمبود امکانات باید به بیمارستان امام (ره) برود بخش فیزیوتراپی کلینیک تعطیل شده است و وسیله ای ندارد که بتواند کار کند. آزمایشگاه بیمارستان تبدیل به دخمه شده است، بازسازی آن لازم است تا در خور شان مردم بروجرد خدمات دهد.

امانتچی در پایان از قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتها خواست تا بحث بازسازی بیمارستان چمران بروجرد را پیگیری نماید

مجمع خیرین سلامت گوی سبقت را از دولت ربود

پس از بررسی مشکلات بهداشت و درمان شهرستان بروجرد نوبت به مجمع خیرین سلامت بروجرد رسید؛ مجمعی که ظرف مدت کمتر از دوسال از عمر پر برکتش می گذرد و توانسته با پشتوانه الهی و تکیه برآیات قرآنی حرکتی ولایی را آغاز کند و منویات ” مقام معظم رهبری ” مبنی بر ” عزم ملی و مدیریت جهادی “را به معرض نمایش بگذارد وشعار سال “دولت ،ملت و همدلی” را برای همگان معنا کند.

مجمعی که توانست فردی جوان و با تجربه را به عنوان مدیر انتخاب کند تا خواسته رهبری مبنی بر اعتماد بر جوانان بار دیگر شکل واقعی به خود بگیرد. مجمع خیرین سلامت بروجرد با اقداماتی که در طول دوران حیات خود انجام داد توانست روح امید را در کالبد جامعه بدمد و مشارکت عمومی را در سطح بروجرد به بالاترین میزان خود برساند، مجمعی که حالا سرمایه ای عظیم به نام اعتماد را در میان مردم کسب کرده است و افق های بلندی را در سر می پروراند.

در این جلسه “مجتبی خجسته”، ریس مجمع خیرین سلامت بروجرد، به نمایندگی از دیگر خیران به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: اورژانس و بخش اطفال بیمارستان امام ره بروجرد توسط خیر” سمائیان” با ۷۵تخت درمانی در ۱۶ماه کاری توانست به پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد برسد و بخش مدیریت بحران بیمارستان چمران توسط خیر”یخ چی” با۲۰ تخت در این مدت به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد دست پیدا کند و اینها شدنی نبود جز با خواست خدا و پشتوانه مردم فرهیخته سرزمینمان.

خجسته افزود: خرید خانه بهداشت در روستای قلعه حاج عبداله، تعمیر خانه بهداشت ۱۵ خرداد، اهدا زمین جهت ساخت درمانگاه در شهرک اندیشه با جمعیتی بالغ بر ۴۰هزار نفر که فاقد هر گونه درمانگاه است توسط خیر ” سید احمد حسینی”، اعلام آمادگی و پیگیری جهت ساخت دو پایگاه اورژانس ۱۱۵در میدان نواب و میدان آیت اله العظمی بروجردی، اعلام آمادگی خیرین جهت توسعه آزمایشگاه بیمارستان چمران، اعلام آمادگی خیرین جهت ساخت مرکز مشاوره ازدواج، تنها بخش کوچکی ازاقداماتی است که این مجمع در طول حیات خویش انجام داده است.

خیرین سلامت بروجرد همواره گوی سبقت را از دولت های قبل و بعد از انقلاب ربوده اند به نحوی که شاهدیم بخش قلب بیمارستان امام ره که توسط مرحوم “حاج شیخ علی ستاری” در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید و اکنون در طبقه فوقانی آن دستگاه آنژیوگرافی اتاق عمل قلب نیز قرار دارد و ccu نسبتا مجهزی دارد.

زمین بیمارستان “شهید چمران” بروجرد نیز توسط مرحوم “حاج آقا موثقی” وقف شد و در سال ۱۳۴۵ با ظرفیت ۵۰ تخت درمانی به بهره برداری رسید و با مدیریت مرحوم “سعید نصرالهی” به یکی از بهترین مراکز درمانی غرب کشور در قبل از انقلاب اسلامی تبدیل شد.

سال ۱۳۷۱ “حاج غلامرضا خلیلی بروجردی” طبقه فوقانی ICU را به بهره برداری رساند و در سال ۱۳۷۴ مرحوم “حاج آقا عباس سیادت” قسمت زایشگاه و جراحی زنان بیمارستان چمران را راه اندازی کرد. رئیس مجمع خیرین سلامت بروجرد خطاب به قائم مقام وزیر بهداشت گفت: در سفر اخیر وزیر بهداشت به شهرستان بروجرد طوماری از طرف مردم در جهت تاسیس دانشگاه علوم پزشکی بروجرد به امضا رسید و در دبیر خانه وزارت بهداشت ثبت شد که به نظر تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در بروجرد با توجه به آنکه یک مطالبه به حق و عمومی است، نیاز جدی و فوری مردم بروجرد است که امید است در این خصوص پیگیری لازم صورت پذیرد.

وی در بخش دیگر از گفته هایش با اشاره به کمبود امکانات درمانی گفت: متاسفانه با توجه به حضور گسترده خیرین در بخش سلامت اما به قدری حجم کمبودها بالاست که دستگاه سی تی اسکن بیمارستان امام ره از مدار خارج شده است و هیچ پزشکی نمی تواند از رادیولوژی این بیمارستان استفاده کند و توجیهی برای تعمیر ندارد و باید گفت که نبود این دستگاه حیاتی در بیمارستان امام ره به عنوان یک بیمارستان داخلی صبر مردم را لبریز کرده است. بیمارستان چمران به عنوان یک مرکز جراحی فاقد هر گونه دستگاه هواساز و ایزوله مناسب است.

خجسته در پایان گفت: خواسته ی خیرین در امر مشارکت کاملا واضح است. از بین بردن موانع اداری در صدور پروانه ساخت و پایان کار و همکاری و همراهی همه دستگاه های دولتی اقدامی مهم است که می تواند در روند پیشبرد اهداف مجمع خیرین سلامت تسهیل کننده باشد.

وی در پایان از قائم مقام وزیر بهداشت خواست تا به هر اندازه خیران مشارکت می کنند دولت نیز به همان میزان ورود کند.

در پایان این مراسم با اهداء هدایایی از قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتهای اجتماعی، توسط خیرین سلامت بروجرد تقدیر به عمل آمد.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*