پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
رییس شورای عالی اصلاحات استان مرکزی با انتقاد از شعار کاندیداها نزدیک به انتخابات مجلس: شعارهای غیر ممکن مصداق عوام فریبی است
احزاب

رییس شورای عالی اصلاحات استان مرکزی با انتقاد از شعار کاندیداها نزدیک به انتخابات مجلس: شعارهای غیر ممکن مصداق عوام فریبی است

Virtual editor
10 آذر 1394
بازدید: 727
نظرات: 0

photo_2015-11-30_13-44-30

 

گروه سیاسی: نسرین محمدی، اسحاق شهبازی: دماگوژی را «عوام فریبی» یا «مردم فریبی» ترجمه کرده‌اند و در اصطلاح به گمراه کردن مردم از طریق دادن وعده‌ها و شعارهای دروغین اشاره می‌کند و دماگوگ یا عوام فریب کسی است که با ادعا و دروغ و وعده‌های بی‌پایه و اساس با تحریف حقایق سعی می‌کند مردم را به سوی خود بکشاند و موافقت و پشتیبانی آنان را جلب کند. بر اساس نظر اندیشمندان ،عوام‌فریبی آن است که شخصی به جای استدلال و اقامه برهان برای اثبات یک عقیده، سعی می‌کند از راه تحریک احساسات و هیجان‌های جمعی و توسل به عواطف و جوّ حاکم، نوعی تصدیق جمعی نسبت به نتیجه مطلوب خود به دست‌آورد. عوام فریبی در هرکجای دنیا که رخ داده باشد حاصلی جز بی اعتمادی، اختلاس، رانت، باند و باند بازی و رسوایی سیاسی نبوده است.

متاسفانه در دوره های اخیر در تبلیغات برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شاهد بکارگیری این شیوه ناصحیح و ناصواب از سوی برخی کاندیداها برای کسب آراء بیشتر و راه یابی آسان تر به بهارستان بوده ایم. روندی که منجر به شکل گیری مجلسی نه چندان کارآمد شده است و به نظر می رسد برخی نمایندگان راه یافته در صدد دست یابی به مقاصد شخصی و جناحی خود بوده و هستند.

چه آنکه کاندیداهای عوام فریب باید در نظر داشته باشند که شرایط انتخابات اسفند ۹۴ با شرایط انتخاباتی گذشته تفاوت چشم‌گیری دارد. امروزه به موجب جوانان آگاه و جمعیت تحصیل‌کرده و روشن‌فکر جامعه، می‌توان برنامه و برهان را در شعارها و وعده ها از عوام‌فریبی تشخیص داد و روند منطق‌گرایی اخیری را که در چند سال گذشته به صورت نسبی شروع شده بود را تکمیل‌تر نمود.

میزان آگاهی و قدرت تحلیل و بررسی دیدگاه‌ها و برنامه‌های کاندیداها در میان شهروندان به‌ خصوص نسل نو به مراتب بیش‌تر و بهتر شده است و نباید با رفتار و گفتار عوام‌فریبانه به شعور مردم توهین کرد. از این رو کاندیداها باید تلاش کنند در ارائه برنامه‌های بهتر با رقیب به رقابت بپردازند تا توجه مردم و رای آنان را جلب کنند. بهره گیری از احساسات مردم برای جلب نظر رای‌دهندگان کاری بسیار ناصحیح است و در واقع نوعی توهین به شعور سیاسی مردم تلقی می‌شود.

بیش‌تر شهروندان هم استانی و دیگر ساکنان این مرز و بوم بر این باور هستند که شعارهای ارائه شده در پوسترهای تبلیغاتی کاندیداها با هدف فریب مردم و جلب توجه افکار عمومی برای کسب رأی مردم بوده و هیچ‌کدام از این شعارها جنبه عملی پیدا نکرده است.

لذا انتظار می رود کاندیداها به جای رو آوردن به گفتار و رفتار عوام‌فریبانه تلاش کنند با صداقت رفتاری و گفتاری و در نظر داشتن واقعیت‌های موجود به مردم نزدیک شوند. آن‌ها اگر در گفتار صادق نباشند در رفتار نیز صادق نخواهند بود. بنابراین، نباید از هر وسیله‌ی ممکن و نامعمول برای جلب توجه مردم در انتخابات استفاده کرد و بدون در نظرداشتن پیامدهای منفی آن، مردم را با ماسک ریا و جامه‌ی نیرنگ فریب داد.

رییس شورای عالی اصلاحات استان مرکزی در گفتگو با عطریاس از عملکرد نمایندگان مجلس می گوید. یوسفی تحقق شعار های انتخاباتی نمایندگان استان را منفی ارزیابی کرد.

رییس شورای عالی اصلاحات

استان مرکزی:

بکارگیری شعارهای غیر ممکن توسط نمایندگان، مصداق

عوام فریبی است

رییس شورای عالی اصلاحات استان مرکزی در خصوص شعارهای انتخاباتی نمایندگان گفت: شعارهای انتخاباتی نمایندگان باید به گونه ای باشد که تحقق آن در توان نمایندگان باشد و قانون نیز اجازه این کار را به آنها بدهد.

یوسفی افزود: تحقق برخی شعارها در توان نمایندگان نیست و بکارگیری این شعارها توسط نمایندگان مصداق عوام فریبی است.

وی خاطرنشان ساخت: وظیفه نمایندگان قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است و اگرهر شعاری خارج از این دو حوزه داده شود، جنبه رای جمع کنی داشته و عوام فریبی محسوب میشود.

رییس شورای عالی اصلاحات استان مرکزی با بیان اینکه تجربه نشان داده است که شعارهای نمایندگان استان مرکزی در حد توان ایشان نبوده و اجرایی نیز نشده است، گفت: به طور کلی نظر من در خصوص تحقق شعارهای انتخاباتی نمایندگان در استان مرکزی منفی است.

وی افزود: دلیل این امر عدم هماهنگی نمایندگان استان با هم بوده است. به گونه ای که حتی رابطه شخصی خوبی نیز با یکدیگر نداشته اند و زمانی که آنها حتی در روابط شخصی با یکدیگر مشکل دارند، چگونه می توانند در مجلس از مطالبات مردم استان دفاع کنند؟

یوسفی خاطر نشان ساخت: گرایش سیاسی نمایندگان استان همسو با گرایش اکثر مردم استان نیست و برداشت من این است که بیشتر گرایش های جناحی در فعالیت آنها تاثیر گذار بوده است.

وی افزود: متاسفانه در حوزه اقتصادی نیز نمایندگان فعالیت های کوچکی در حد شعارها انجام داده اند.

مشاور اقتصادی استاندار مرکزی علت این ضعف را در عدم نهادینه سازی تحزب در کشورعنوان کرد و گفت: مردم از کاندیداها شناختی ندارند و به دلیل شعارها و عوام فریبی نمایندگان، به آنها رای می دهند و این امر موجب می شود چهار سال دیگر نیز توسعه متوازن در منطقه عقب افتد.

یوسفی راهکار ایده آل برای تشکیل مجمع نمایندگانی پویا و تاثیر گذار را رشد تحزب دانست و گفت: زمانی که نمایندگان توسط احزب روی کار آمده باشند، چنین مشکلاتی بوجود نمی آید.

وی افزود: تجربه در استان مرکزی نشان داده است که نمایندگان با فن بیان به مجلس راه یافته اند و در این روند مقصر نماینده است که با چنین فنونی رای مردم را جمع می کند و مردم گناهی ندارد.

یوسفی با بیان اینکه زمانی که حق نباشد، باطل جای آن را می گیرد، خاطر نشان ساخت: وقتی احزاب قدرتمندی در کشور وجود ندارد، طبیعتا فرصتی در نظام سیاسی ما بوجود می آید که اشخاص بتوانند با این شعارها به مجلس راه یابند و تنها راه برون رفت از این شرایط رشد تحزب در کشور است. نظام سیاسی ما در فرصت دادن به نمایندگان برای دادن شعارهای بی برنامه مقصر است.

رییس شورای عالی اصلاحات استان مرکزی تصریح کرد: برخی گمان می کنند آداب جمع آوری رأی یعنی شعار خوب دادن و سخنرانی قراء انجام دادن، در حالی که وقتی به مجلس راه می یابند، می بینیم نه علم لازم را دارند و نه می توانند اقدامی انجام دهند.

یوسفی افزود: بررسی اجمالی که بر عملکرد نمایندگان استان انجام شده، نشان دهنده این نکته است که کمتر افراد موثری در این استان از هر دو جناح به مجلس راه یافته اند و یا به عبارت ساده تر نمایندگان استان می توانستند عملکردی بسیار بهتر از وضع کنونی را داشته باشند.

وی خاطر نشان ساخت: مجلس نیز در ایجاد فضای رکود کنونی کشور مقصر است و این امر بدلیل نبود نمایندگان توانمند وکاردان است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*