پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
رعایت قوانین مناسب سازی معلولین الزامی است
استان لرستان

رعایت قوانین مناسب سازی معلولین الزامی است

Virtual editor
19 آذر 1394
بازدید: 451
نظرات: 0

 

معاون امور عمرانی استانداری لرستان گفت: عدم اجرای قانون مناسب سازی معابر برای استفاده معلولین جرم است و شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی مکلف هستند از صدور پروانه ساخت و پایان کار ساخت و سازهایی که این قانون را رعایت نمی کنند ، خودداری کنند.

محمد اصلانی در جلسه ستاد مناسب سازی معابر عمومی برای معلولین که با حضور نمایندگانی از دستگاه های اجرایی مختلف برگزار شد گفت: دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مکلف است توجیهات لازم را در خصوص صدور احکام موضوع ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها را به اعضا یادآوری کند بطوری که در صدور احکام مربوطه، حقوق قانونی معلولین به عنوان اصل در نظر گرفته شود.
وی گفت: در همین راستا،شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی مکلف است نسبت به شروع ساخت ساختمان هایی که قانون مناسب سازی را رعایت نکرده اند خودداری کنند و همچنین از صدور پایان کار برای اینگونه ساخت و سازها امتناع ورزند.
معاون عمرانی استانداری افزود: به استناد تبصره یک ماده دو قانون جامع حمایت از معلولین شهرداری ها موظف هستند از صدور پروانه ساخت و پایان کار به ساخت و سازهایی که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولین را رعایت نکرده اند ، خودداری کند.
اصلانی یادآور شد: معاونت شهرسازی شهرداری ها و پلیس های ساختمانی مکلف هستند با مطالعات و بازدیدهای میدانی ساخت و سازها را دقیقا با نقشه ها و پرونده موجود آنها در شهرداری ها کنترل کنند و در صورت مغایرت با نقشه ارایه شده، نسبت به عدم ادامه کار اقدام کنند.
اصلانی اظهار داشت:باید منطقه شیرخوارگاه شهرستان خرم آباد توسط معاونت شهرسازی و معماری و نماینده شهرداری بصورت میدانی مورد مطالعه دقیق قرار گیرد و تا یک ماه آینده طرح مناسب سازی مربوطه تهیه شود تا در سال ۹۵ به عنوان منطقه بدون مانع جهت تردد معلولین مورد استفاده قرار گیرد.
معاون عمرانی استانداری لرستان اظهار داشت: در راستای فرهنگ سازی و رعایت حقوق معلولین و اجرای قانون جامع حمایت از معلولین صدا و سیمای استان موظف است به صورت هفتگی ، دو ساعت از وقت خود را به برنامه های مرتبط با معلولین اختصاص دهد.
اسداله حیدری مدیر کل بهزیستی استان لرستان نیز در این جلسه با تاکید بر رعایت قانون جامع حمایت از معولین گفت: تمامی دستگاه های اجرایی برابر قانون موظف است به وظایف خود در خصوص معلولین عمل کنند که از جمله این وظایف مناسب سازی معابر عمومی به منظور استفاده همگانی و استفاده معلولین است.
وی افزود: قدرت اجرای قانون جامع حمایت از معلولین باید در حدی باشد که چنانچه دستگاهی نسبت به اجرای قانون مناسب سازی معابر برای استفاده راحت معلولین اقدام نکرد بالاترین مقام آن دستگاه مکلف شود به خدمت آن شخص معلولی برسد که شرایط رفت و آمد او فراهم نشده است.
حیدری با اشاره به اینکه هم اکنون معلولین در استان لرستان بزرگترین اقلیت اجتماعی به شمار می روند گفت: هم اکنون ۱۰ درصد جمعیت استان یعنی معادل ۱۶۰ هزار نفر در این استان دچار معلولیت های متعدد اعم از جسمی، حرکتی و ذهنی هستند که باید حقوق آنها را محترم دانست و شرایط را به گونه ای برای آنها فراهم شود که با حضور در اجتماع از آسیب های اجتماعی و روانی همچون انزوای اجتماعی مصون بمانند.
وی با بیان اینکه بسیاری از این معلولیت ها به راحتی قابل پیشگیری هستند گفت: با ارتقای سطح آگاهی مردم و ارایه برنامه های تلویزیونی در جهت ارتقای آگاهی عمومی می توان مانع از تولد فرزندانی با معلولیت های مختلف شد.
مدیر کل بهزیستی استان لرستان یادآور شد: در حالیکه با یک آزمایش ژنتیک می توان احتمال معلولیت در برخی ازدواج ها را تشخیص داد اما در استان لرستان با خانواده هایی مواجه می شویم که تا هشت فرزند معلول را هم دارند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*