پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
مدیران ارشد دولت ناظر بر خدمات رسانی به مردم در ۱۲استان و ۱۲۶ شهر درگیر سیل
استان مرکزی

مدیران ارشد دولت ناظر بر خدمات رسانی به مردم در ۱۲استان و ۱۲۶ شهر درگیر سیل

Virtual editor
27 فروردین 1395
بازدید: 339
نظرات: 0

همزمان با سفرهای استانی نمایندگان دولت به مراکز استانها، شهرها و روستاها، هفته گذشته مدیران ارشد دولت با حضور در ۱۲ استان و ۱۲۶ شهر درگیر سیل و آبگرفتگی ناظر بر خدمات رسانی به مردم بودند.

در هفته ای که گذشت استان های خوزستان، ایلام، لرستان، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و رضوی، آذربایجان شرقی، گیلان، شمال استان بوشهر و همدان دچار سیل و آبگرفتگی شد و این وضعیت کماکان در این نقاط حاکم است .
سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر در گزارش اعلام وضعیت استانهای سیل زده گفت که امدادگران برای خدمات رسانی به سیل زدگان در ۱۲ استان و ۱۲۶ شهر درگیر سیل و آبگرفتگی تلاش می کنند.
به گفته سید مصطفی مرتضوی تاکنون پنج هزار و ۶۰۰ تن در این حوادث دچار آسیب شده اند که به آنها امدادرسانی شده است.
براساس گزارش های دریافتی حجم آب در رودخانه کارون رو به افزایش است و ستاد مدیریت بحران خوزستان نسبت به افزایش آب با تداوم بارندگی ها هشدار داده است.
در جلسه ستاد مدیریت بحران کشور که روز پنجشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، اسحاق جهانگیری اطلاع رسانی به موقع و آگاهی به مردم درباره خطر سیلاب ها را ضروری دانست و گفت همه امکانات باید برای مدیریت سیلاب ها بسیج شود.
وی با یادآوری دغدغه موجود برای ورود سیلاب به شهرهای برخی از استان های جنوبی و غربی کشور و به خصوص شهر اهواز ، بر لزوم مدیریت دقیق خروجی سد دز از سوی وزارت نیرو تاکید کرد.
وی افزود: باید ضمن اطلاع رسانی به موقع به مردم استان خوزستان به ویژه شهر اهواز، همه امکانات بسیج شود تا سیلاب های خروجی سد دز که به سمت اهواز در حال حرکت است، مدیریت شده و آسیبی به مردم شهرها و روستاهای در مسیر سیلاب وارد نشود.
وی کنترل میزان آب ورودی و خروجی سد دز را در مدیریت وضعیت فعلی بااهمیت ارزیابی کرد و از وزارت نیرو خواست با بسیج همه امکانات و از طریق هماهنگی با سایر دستگاه های ذیربط نظیر سازمان هواشناسی، در این زمینه به بهترین شکل ممکن مشکل بوجود آمده را مدیریت کنند.
وی از سازمان هواشناسی خواست به صورت مستمر گزارش پیش بینی وضعیت هوا را در اختیار دستگاه های مسئول از جمله وزارت نیرو و ستاد مدیریت بحران کشور قرار دهد تا آمادگی و برنامه ریزی ها بر اساس آخرین اطلاعات هواشناسی انجام شود.
وزیر نیرو نیز در این جلسه با بیان اینکه سدهای موجود توانستند سیلاب ها را به میزان زیادی کنترل کنند، گفت: اگر این سدها وجود نداشت اتفاقات بسیار ناگواری رخ می داد و فاجعه بزرگی را شاهد بودیم.
حمید چیت چیان به سخنان نسنجیده برخی افراد که سیاست های سدسازی دولت را زیر سوال می برند اشاره کرد و گفت البته دولت با احداث هر سدی در هر نقطه ای از کشور موافق نیست اما امروز شاهد آن هستیم که همین سدها توانستند به میزان قابل توجهی خسارات ناشی از سیلاب ها را کاهش دهند.
در این جلسه که وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، رییس سازمان هواشناسی و نماینده جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند، وزارت نیرو گزارشی از وضعیت بارندگی و جریان های سطحی کشور و حجم آب موجود در مخازن سدهای واقع در استان های جنوبی و غربی کشور ارائه کرد.
در این جلسه همچنین ضمن تشریح آخرین وضعیت استانهای خوزستان، ایلام، لرستان و آذربایجان غربی از سوی وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران کشور، گزارشی از مشکلات بوجود آمده نظیر انسداد مسیرهای تردد، آبگرفتگی معابر و جاده ها، قطع برق و آب برخی شهرها و روستاها ارائه شد و معاون اول رییس جمهور نیز دستور رسیدگی فوری به این مشکلات و اقدام عاجل از سوی مدیریت استان های یادشده را صادر کرد.
پس از اتمام این جلسه وزیر نیرو برای رسیدگی به مشکلات قطعی آب و برق و نیز مدیریت سیلاب ها در برخی از مناطق استان خوزستان به ویژه شهرها و روستاهای اطرف رودخانه های کارون و دز عازم این استان شد .
وزیر نیرو و هیات همراه در سفر به خوزستان ابتدا از سد دز در شمال این استان بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت این سد و خروجی آب آن قرار گرفت.
افزایش دبی (خروجی) آب دریاچه سد دز موجب سر ریز این سد و افزایش دبی رودخانه دز تا ۴۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه شده است.
تعدادی از روستاهای مناطق پایین دست سد دز در شهرهای دزفول و اندیمشک به دلیل طغیان رودخانه دز تخلیه شدند.
وزیر نیرو روز جمعه نیز از یک روستای خسارت دیده ناشی از طغیان رودخانه دز در شهرستان شوش در شمال خوزستان دیدن کرد.
چیت چیان با حضور در روستای آلبوحمدان از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش که متحمل بیشترین خسارت ناشی از طغیان رودخانه دز شده دیدن کرد.
وی در این دیدار از نزدیک در جریان مشکلات و خسارت وارده به اهالی این روستا قرار گرفت.
تعدادی از اهالی روستای آلبوحمدان نیز که در جریان سیلاب دچار خسارت شده اند به صورت چهره به چهره با وزیر نیرو گفت و گو کرده و مشکلات خود را با وی در میان گذاشتند.
روستای آلبوحمدان در پایین دست رودخانه دز در شهرستان شوش در جریان طغیان رودخانه دز دچار آبگرفتگی شد و بسیاری از خانه های اهالی این روستا را آب گرفت.
وزیر نیرو همچنین از پل حمید آباد در کیلومتر ۱۰ جاده دزفول – شوش که به دلیل طغیان رودخانه دز بر روی خودروها بسته شده بود، دیدن کرد.
در هفته ای که گذشت معاونان رئیس جمهوری ، وزرا و معاونان آنها به سفرهای استانی خود ادامه دادند و با حضور در دهها شهر و روستا از طرح و پروژه های عمرانی و اقتصادی بهره برداری و از نزدیک مشکلات مختلف مردمی را بررسی کردند.
در سفری که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شیراز داشت دکتر هاشمی از طرح ابتکاری آمبولانس دندانپزشکی جهرم که هدف آن ارایه خدمات دندانپزشکی به مناطق محروم و سخت گذر روستاهاست، دیدن کرد .
همچنین نخستین گردهمایی رئیسان سازمان های صنعت ،معدن و تجارت استان های کشور در سال ۹۵ هفته گذشته با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ، استاندار فارس و امام جمعه شیراز و جمعی از فعالان واحدهای صنعتی و اقتصادی در شیراز آغاز شد.
اما در اصفهان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران جایگاه سوخت تک پمپی را افتتاح کرد . او در سخنانی گفت: توسعه جایگاه های سوخت تک نازل(تک سکو) در سراسر کشور بویژه شهرهای بزرگ پاعث کاهش آلودگی هوا می شود.
معاون حقوقی امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان هم سفری به همدان داشت و در نشستی گفت: توان جذب حامی مالی باید در اولویت انتخاب روسای هیات های ورزشی در استان های کشور باشد تا بتوانند با شرایط مالی مناسب تری اداره شوند.
هفته گذشته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای دو سفر به شهرهای مشهد و شهرکرد داشت و معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز به شهرهای تبریز و شهرکرد سفر کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان آموزش و تحقیقات و ترویج وزارت جهاد کشاورزی هم سفری به شیراز داشت و با اشاره به طرح های کشاورزی گفت که طرح پهنه بندی کشاورزی بخشی از طرح نظام نوین ترویج کشاورزی بوده که هم اکنون در حال اجرا است .
ارومیه و اردبیل هم مقصد معاون و قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی بود و وزیر ورزش و جوانان نیز در سفری به قم، استخر سرپوشیده خلیج فارس پردیس فارابی قم را افتتاح کرد.
معاون سینمایی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در سفر به بوشهر ، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در سفر به اهواز و وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در سفر به کرمان به مشکلات اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و … مردم رسیدگی کردند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در هفته گذشته سفری به انزلی داشت و معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به یزد سفر کرد و معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی هم سفری به کرمانشاه داشت تا منشا مسمومیت شهروندان اسلام آباد غرب را از نزدیک پیگیری کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*