پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ تیر ۱۳۹۹
در گفتگو با اصحاب رسانه مطرح شد: نمایندگان مجلس نهم چشمانشان را بر روی فسادها بستند
اجتماعی

در گفتگو با اصحاب رسانه مطرح شد: نمایندگان مجلس نهم چشمانشان را بر روی فسادها بستند

Virtual editor
27 فروردین 1395
بازدید: 303
نظرات: 0

 

۱

 

گروه جامعه، ریحانه قاسمی: افراد رسانه ای چشم و گوش جامعه و زبان حال مردم هستند. افرادی که به دلیل کار خبری،  مشرف ترین افراد نسبت به حیطه ی وظایف و اختیارات مسئولین و خدمتگزاران مردم هستند. افرادی که می توانند روند تغییرات را در سطح جامعه به خوبی تجزیه و تحلیل کنند و ثمره ی اقدامات مسئولین شهر در ادارات و نمایندگان در مجلس را ارزیابی و نتایج مثبت و یا منفی آنها را به مردم گوشزد کنند و با ایجاد یک خرد جمعی، جامعه را در مسیر رفع کاستی ها قرار دهند و با بیداری اجتماعی و  مطالبه گری به حق، فرآیند توسعه پایدار جامعه را رقم بزنند. به فراخور فعالیت گسترده ی خبری، به طور قطع می توانند آگاه ترین فراد برای هدایت جامعه به سوی افراد اصلح برای نمایندگان در مجلس و سایر انتخابات مهم و موثر باشند. در همین راستا، به گفتگو با افراد رسانه ای سطح شهر اراک پرداختیم که در ادامه می خوانید:

لزوم تغییر نگرش در نمایندگان حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان

مجید نیک عهد، سردبیر هفته نامه

«نامه امیر»با انتقاد از عملکرد نمایندگان مجلس،به عطر یاس گفت: از جمله فعالین رسانه ای گفت: اساسا در دوره مجلس فعلی از نمایندگان اقدامی دیده نشد تا بتوان آن را مثبت و یا حتی منفی ارزیابی کرد. وی گفت: در سال ۹۲، مردم با انتخابشان به صراحت خواستار تغییر رویه ی دولت شدند، تغییر رویه ای که دنبال کردن آن را در مجلس نیز انتظار دارند. نیک عهد با اشاره به لزوم تشکیل مجلسی همراه با دولت افزود: مسلما نماینده ایی موافق با دولت، کارآیی مجلس و قانون گزاران را در اجرا و تصویب قوانین به حداکثر می رساند اما  متأسفانه قرارگرفتن نمایندگان  اراک، خنداب و کمیجان در طیف مخالفان دولت سدی در برابر اقدامات دولت تدبیر و امید و به فراخور آن در سطح ملی بوده است.

نیک عهد با لزوم تغییر نگرش در نمایندگان حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان، گفت: آصفری به دلیل عدم همراهی با دولت مانع جذب بودجه برای عمران و آبادی شهر اراک شده است.

عدم نگرش همه جانبه

 در نمایندگان مجلس نهم

یکی دیگر از فعالان رسانه ای که نخواست نامش فاش شود، با اشاره به این که مجلس نهم، مجلس متخصص و با برنامه ای نبود، گفت: این مجلس در بسیاری از ابعاد، قوانینی را تصویب کرد که نه تنها در راستای برنامه های کلان کشور نبود بلکه حتی با رویکردهای دولت در حوزه های اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی مغایرت داشت.

وی گفت: مجلس جایگاه نزاع های سیاسی و حاشیه گیری سیاسی نیست. مجلس جایگاه قانون گزارانی است که با تکیه بر نخبگان و متخصصان به دنبال تحقق سیاست های کلان کشور باشد.

این فعال رسانه ای افزود: کسی که به عنوان نماینده ی مردم  در مجلس حضور می یابد باید مجموعه ای از فهم عمومی، تخصصی و اخلاق گرایی باشد تا با حضور فعال در فراکسیون تخصصی بتواند حضور استان را در پیشبرد اهداف ملی کشور و ایجاد رویه مناسب در پیگیری مطالبات پر رنگ کند.

وی با اشاره به عدم نگرش همه جانبه در نمایندگان مجلس نهم گفت: بررسی مقطعی مشکلات و نبود همگرایی بین اقدامات نمایندگان از جمله ضعف های نمایندگان حوزه انتخابی اراک و خنداب و کمیجان بود که منجر شد بعد از چهار سال عملکرد آن ها در استان برآیندی به همراه نداشته باشد.

این فعال رسانه ای اضافه کرد: این نمایندگان با وجود اطلاع از کارکرد دستگاه های اجرایی و فسادهایی که در دوره ی کرسی داری این افراد در این دستگاه ها رخ داد، سکوت اختیار کردند و به جای رسیدگی به امور، به انتصابات در سطح استان با اهداف سیاسی پرداختند.

مجلس نیازمند نماینده ای مسئول و آگاه به امور است

جواد ملکی، سرپرستی خبرگزاری موج در استان مرکزی نیز در گفتگو با عطریاس گفت: فراز و فرودهای فراوانی در طی سال های اخیر داشتیم اما در یک نگاه کلی و با در نظر گرفتن وعده های نمایندگان مجلس نهم باید گفت؛ انتظاراتمان از نمایندگان برآورده نشده است.

وی با اشاره به این که نگرش سیاسی در نمایندگان فعلی کمرنگ است، ادامه داد: عدم نگرش سیاسی، عدم آگاهی از مباحث کلان و کشوری و ضعف در پیگیری کاستی های منطقه ای منجر شد، دوره ی کرسی داری این نمایندگان ثمری نداشته باشد. مدیر مسئول ماهنامه خبر مرکزی افزود: حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب نیاز به نماینده ای دارد که نه تنها بتواند مباحث منطقه ای را بررسی کند بلکه با آگاهی از مباحث کلان کشور، بتواند حضور پر رنگی در مجلس داشته باشد. مسلما نماینده ای که پویا نباشد و نتواند در مباحث کلان کشور ورود پیدا کند قطعا در نگاه مسئولین سیاسی- اقتصادی- اجتماعی کشور جایگاه خود و حوزه انتخابی خود را متزلزل خواهد کرد. ملکی گفت: مجلس نیازمند نماینده ای مسئول و آگاه به امور است تا بتواند با اشراف بر مسائل منطقه ای و ملی مقتدر وارد شود.

 نیاز به نماینده ای فنی و متخصص  داریم

زهرا مرادی از دیگر فعالان رسانه ای استان  نیز در گفت وگو با عطر یاس اظهار داشت: آصفری در طی نمایندگی خود، با گزینش اقشار، برنامه های خود را برای تعداد معدودی تنظیم کرد. وی گفت: تصمیمات مقطعی و آنی بدون داشتن دیدگاه منطقی و عاقلانه در کارنامه ی نمایندگی ایشان نمونه های فراوانی دارد. حزب گرایی لازمه ورود به مجلس نیست، در حالی که، آصفری با تکیه بر اصول گرایی خود قصد دارد به مجلس ورود پیدا کنند. اما شهر ما نیاز به نماینده ای فنی و متخصص در مجلس دارد. مجلس شخص صاحب نظری می خواهد تا بتواند در عرصه های گوناگونی با همراهی تیم مشورتی با قدرت حاضر شود. با توجه به سوابق کاری آصفری در مجلس، ایشان شایستگی ورود به مجلس را برای بار دوم ندارد.

 اگر این نمایندگان کارآیی داشتند تا به حال در رفع کاستی ها

 قدم برمی داشتند

طیبه اصفهانی سردبیر هفته نامه آرمان خواه نیز در خصوص عملکرد نمایندگان مجلس به عطریاس گفت: به دور از انصاف است اگر بگوییم نمایندگان مجلس فعلی هیچ اقدامی نداشتند، آن ها نیز دارای پتانسیل هایی بودند که متاسفانه صرف کارهای حاشیه ای شد که در نهایت منفعتی برای مردم اراک نداشت.پیگیری کاستی های شهر توسط نمایندگان حوزه انتخابیه، در مقایسه با اقدامات نمایندگان سایر حوزه های انتخابی روندی به دنبال نداشته است. این تمسخر آمیز است که خوش فکری و عملکرد یک نماینده را در آسفالت خیابان، گازرسانی و… بدانیم. اصفهانی افزود: مردم با دیدن عملکرد و ثمرات کرسی داری نمایندگان فعلی، خواستار تغییر این نمایندگان هستند چرا که اگر این نمایندگان کارآیی داشتند تا به حال در رفع کاستی ها قدم برمی داشتند.متاسفانه نمایندگان فعلی نه تنها همراه دولت در پیشرفت کشور نیستند، بلکه حتی مردم شهر موانعی را که آنان در مسیر هسته ای برای دولت ایجاد کردند و مقابله های بدون منطق آنان را فراموش نمی کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*