پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
اراکی ها خلبانی را تجربه می کنند/ شوق پرواز بر فراز تالاب میقان
اجتماعی

اراکی ها خلبانی را تجربه می کنند/ شوق پرواز بر فراز تالاب میقان

Virtual editor
16 اردیبهشت 1395
بازدید: 701
نظرات: 0

 

 

۲

 

رئیس سازمان محیط زیست استان: پرواز با پرنده های فوق سبک به توسعه صنعت گردشگری نیز کمک کند

گروه جامعه: تماشای آبی بیکران آسمان، همواره زنده کننده ی شوق وصف ناشدنی پرواز در انسان بوده و هست. شوقی که در طول تاریخ، ذهن بشر را به تمرین و ممارست برای رسیدن به این مهم برانگیخته است.

از خاطرات «برادران رایت» گرفته تا خاطرات کودکانی که «خلبانی» را محبوب ترین شغل می دانند، همگی بیان کننده‌ی شوق انسان به پرواز است گر چه گاهی شرایط دشوار شغل «خلبانی» این وسوسه را در ذهن ها بایگانی می کند اما رونق  «ورزش پراگلایدر» و توجه خاص و عام به این ورزش طی چند سال اخیر و حضور باشگاه های هوایی به تازگی در شهرهای انگشت شمار ایران، این شوق را در دل انسان‌های جا مانده از آرزوی پرواز بیدار کرده و به تحقق این وسوسه دیرینه کمک کرده است. یکی از این مؤسسات «شرکت گردشگران هوا و فضا پرواز» در اراک است که با نظر به ظرفیت گردشگری تالاب میقان علاقه‌مندان زیادی در سراسر کشور به خود جذب کرده است. این شرکت که با مدیریت محمد میرعلیاری و محمود پرواز اداره می شود، از ساخت، تولید، صادر هواپیما تا آموزش پروازهای واقعی و تفریحی دو نفره را بر عهده دارد.

محمد میرعلی یاری، یکی از مدیران پروازهای تفریحی در گفتگو با عطریاس از پیشینه‌ی این شرکت در ایران اظهار کرد و گفت: گر چه پروازهای تفریحی و واقعی دونفره در اروپا سابقه‌ی طولانی دارد اما در ایران نیز چندان مقوله‌ی تازه واردی نیست. پروازهای تفریحی در شهرهای شمالی کشور بر فراز جنگل‌ها و مناطق توریستی و گردشگری در حال اجرایی شدن است. در اراک نیز، از سال ۱۳۸۷ بنده با حمایت اکبری، رئیس هواپیماهای فوق سبک کشوری برای اولین بار این طرح را اجرایی کردم. البته در ابتدای امر، تنها آموزش های شبیه سازی را داشتیم و پروازها در شهر قزوین انجام می شد اما به تازگی آموزش و پروازهای تفریحی را در اساسنامه شرکت ثبت کرده ایم و بناست از این به بعد با در نظر گرفتن مجوزهای اخذ شده و بنابر نظرات کارشناسی ارگان های مرتبط، پروازهای تفریحی بر فراز تالاب میقان اراک صورت گیرد.

او گفت: افراد زیادی علاقه‌مند به شرکت در آموزش شبیه ساز پرواز شده اند. چرا که فعالیت پروازی شرکت ما، تفاوت عمده ای با دیگر شهرها دارد.

در شهرهای دیگر، خلبان کنترل هواپیما را در دست دارد اما در اراک با توجه به آموزش یک ساعته شبیه سازی که صورت می گیرد، پرواز با همراهی و کمک استاد خلبان انجام می شود و فرد مشتاق در کنار استاد خلبان پرواز را تجربه می کند و این شاید تنها دلیل هجوم سیل مشتاقان پرواز در سراسر کشور است. مجاورت فعالیت های پروازی این شرکت، با فرودگاه اراک نه تنها به رونق متقابل این نهاد کمک کند بلکه می تواند با بهره مندی از ظرفیت گردشگری منطقه‌‌ی تالاب در ایجاد محیطی سالم برای تفریح نیز مؤثر واقع شود.

میرعلی‌یاری افزود: البته پروازها در اراک با یکسری اعمال محدودیت ها و نظارت‌ها صورت می گیرد. محدودیت‌هایی از جمله زمان پرواز، تعداد پرواز و… که برای جلوگیری از آسیب به اکوسیستم تالاب و محیط زیستی درناها اعمال می گردد. فعالیت های تفریحی- توریستی بناست قدمی در جهت رونق صنعت گردشگری اراک با حفظ طبیعت آن بردارد و بتواند نام اراک را بلند کند. وی با بیان اینکه هواپیماهای مورد استفاده شرکت از جدیدترین هواپیماهای روز دنیاست که از استرالیا خریداری شده، گفت:  این نوع هواپیماها که پایونیز۳۰۰ نام دارد، به دلیل فیلترهای کارشده در اگزوز آن، هیچ گونه آلودگی برای محیط ندارند.البته برای پروازهای تفریحی با شورای شهر، محیط زیست و فرودگاه هماهنگی لازم را انجام دادیم، کار کارشناسی روی اکوسیستم تالاب صورت گرفت و مجوزهای لازم را اخذ کردیم و با درنظرگرفتن محدودیت ها در زمان تعیین شده از سوی سازمان محیط زیست، پروازهای تفریحی برفراز تالاب میقان راه اندازی خواهد شد.

البته به دنبال توسعه فعالیت‌های مجموعه نیز هستیم. همچنین در نظر داریم با اخذ مجوزهای لازم irtaxi یا هواپیماهای درون شهری ۸ تا ۱۲ نفره را راه اندازی کنیم تا در مسیر اراک – شازند، اراک-خنداب، اراک – تهران درخدمت مردم استان مرکزی قرار بگیرد  که امیدواریم با استقبال مردم اراک روبه رو شود.

از پروژه های تفریحی مدیریت شده و دارای مجوز حمایت می کنیم

ابراهیمی کارنامی در مصاحبه ی خود با عطریاس، مهر تائیدی بر فعالیت این شرکت زد و گفت: از پروژه های تفریحی مدیریت شده و دارای مجوز حمایت می کنیم.

او ادامه داد: تالاب میقان از بزگترین ظرفیت های کلانشهر اراک است که اگر درست و آگاهانه مورد بهره برداری قرار بگیرد می تواند در راستای توسعه صنعت گردشگری موثر واقع شود.

رئیس سازمان محیط زیست استان گفت:رویکرد سازمان به تالاب میقان، توسعه صنعت گردشگری با بهره مندی از ظرفیت های آن است و این مهم با در نظر گرفتن اکوسیستم این منطقه و اعمال محدودیت ها امکان پذیراست.

ابراهیمی کارنامی اضافه کرد: در تمام دنیا، شاهد رونق هواپیماهای شخصی و پروازهای گردشگری در مناطق توریستی – تفریحی هستیم. پروازهای تفریحی طی سالهای اخیر در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: در اراک نیز پرواز با پرنده های فوق سبک در چارچوب قوانینی از جمله ارتفاع هواپیما، ساعت پرواز در طول روز، فصل پرواز درنظر گرفته شده که نه تنها به تالاب آسیبی وارد نمی کند بلکه حتی می تواند به توسعه صنعت گردشگری نیز کمک کند. این محدودیت ها برای جلوگیری از تاثیرات منفی روی تالاب درنظر گرفته شده است.

رئیس سازمان محیط زیست استان گفت: پروازهای تفریحی با هواپیماهای فوق سبک قطعا بر اکوسیستم تالاب تاثیر نخواهد گذاشت چراکه درکنار تالاب، پروازهای فرودگاه با هواپیماهای سنگین و مسافربری  انجام می شود که تاثیری روی تالاب نداشته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*