پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
حکایت بیماری که پای چپش شکست، پای راستش جراحی شد،به کما رفت و سپس جان داد/  چپ و راست را تشخیص ندادند
اجتماعی

حکایت بیماری که پای چپش شکست، پای راستش جراحی شد،به کما رفت و سپس جان داد/ چپ و راست را تشخیص ندادند

Virtual editor
21 اردیبهشت 1395
بازدید: 1,109
نظرات: 0

 

۵

 

گروه اجتماعی، ریحانه قاسمی: حدود یک ماه و اندی پیش غفلت و یا قصور پزشکی در یکی از بیمارستان های دولتی اراک، فضای رسانه ای کشور را تحت تاثیر قرار داد. قصوری که گرچه در ابتدای امر در سکوت رسانه های محلی گذشت اما مسئله ای نبود که به راحتی بتوان از آن چشم پوشی کرد؛ چراکه با مرگ یک انسان گره خورد. بزرگی این خطا حتی سخنگوی وزارت بهداشت را به واکنش وادار کرد و باعث شد معاون نظام پزشکی کشور نیز، بابت این اتفاق اظهار تاسف کند.

ماجرا از ۲۶فروردین ماه سال جاری با یک زمین خوردن ساده شروع شد. زمین خوردنی که پیرمرد ۷۴ساله را راهی بیمارستان ولی عصر (عج) کرد. براساس اقدامات پزشکی و عکس برداری هایی که در بیمارستان صورت گرفت؛ پزشک، شکستگی فمور پای چپ را تشخیص می دهد. با این تشخیص، پیرمرد برای جراحی راهی اتاق عمل می شود؛ اما به دلیل عدم حضور پزشک متخصص در اتاق عمل، رزیدنت ارشد بیمارستان جراحی را انجام می دهد.

اما رزیدنت ارشد بیمارستان به اشتباهی غیرقابل جبران دست می زند.

بنابر گزارش خبرگزاری ها؛ رزیدنت ارشد بیمارستان به دلیل بی توجهی به مدارک پزشکی بیمار و عکسبرداری ها، پای راست بیمار را به جای استخوان شکسته ی ران پای چپ جراحی می کند.

در اثر این اشتباه، پیرمرد بعد از عمل به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شود و سپس به کما می رود و ۹ روز بعد از عمل فوت می کند؛ این اتفاق به دلیل عدم شکایت خانواده بیمار از کادر پزشکی بیمارستان در سکوت طی شد؛ تا اینکه خبر درز پیدا می کند و روزنامه کثیرالانتشار به شرح مفصل جریان می پردازد و جمالیان رئیس بیمارستان ولی عصر(عج) در تاریخ دهم اردیبهشت طی مصاحبه ای عنوان می کند:

« بعد از هرمرگی که دربیمارستان اتفاق می افتد کمیته مرگ و میر تشکیل می شود که به بررسی پرونده های پزشکی بیمار می پردازد. او در این مصاحبه گفته است علی رغم اینکه شکایتی از طرف خانواده بیمار علیه بیمارستان تنظیم نشده با این حال به جهت رعایت حقوق مراجعین پرونده ی این فوت و پزشک خاطی درحال بررسی است.»

حسن طاهر احمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز درپی این حادثه دستور تعلیق پزشک خاطی را صادر و پرونده این اشتباه را جهت بررسی به نظام پزشکی ارسال می کند. اما درعین حال با صدور بیانیه به خبرگزاری ایرنا از آلزایمر این بیمار سخن به میان می آورد و ذکر می کند؛ این بیمار مبتلا به مشکلات قلبی و عروقی بوده که پس از عمل فوت شده است.

بعد از گزارش مفصل روزنامه قانون از این واقعه، سرتیتر شدن این خبر در روزنامه های سراسری و  خبرگزاری ها سخنگوی وزارت بهداشت را به واکنش واداشت.

حریرچی با اطلاع از این تخطی درتاریخ ۱۳اردیبهشت درمصاحبه ای اعلام می کند: «علی رغم عدم شکایت خانواده بیمار، وزارت بهداشت به عنوان مدعی العموم وارد قضیه می شود و این تخلف را پیگیری می کند» و معاون نظام پزشکی کشور در ۱۵اردیبهشت در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا ضمن اظهار تاسف از این خطای پزشکی، از نظام پزشکی و پزشکی قانونی به عنوان دو مرجع اصلی در پیگیری این قصور نام می برد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی:

منتظر  رای سازمان

نظام پزشکی هستیم

حسن طاهر احمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: پرونده این قصور به نظام پزشکی ارجاع داده شده و منتظر رای نظام پزشکی دراین خصوص هستیم البته تا صدور نظر قطعی، این پزشک از کار معلق شده است. وی گفت: خطای پزشکی در سطح دنیا به ویژه در مراکزی که با افزایش حجم کاری مواجه هستند از جمله خطاهای غیرقابل پیشگیری است.

اما این به معنای چشم پوشی نیست چراکه حتی یک سهل انگاری در موارد پزشکی و در انجام خدمات پزشکی نیز زیاد است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی این خطا را سهل انگاری خواند و ادامه داد: درپی این قصور بیمارستان ولی عصر را مورد بررسی قرار دادیم این بیمارستان درسال گذشته به طور متوسط روزانه ۷۰ عمل موفق ارتوپد انجام داده است.

در این مورد خطای سهوی صورت گرفته چراکه قطعا هیچ پزشکی تمایل ندارد به بیمار و سلامت او خللی وارد شود با اینحال امیدواریم به مرحله ای برسیم که شاهد حتی یک مورد خطای سهوی نیز نباشیم.

مسئول رسیدگی به شکایات در سازمان نظام پزشکی:

با انجام اقدامات کارشناسی نظر قطعی

را خوهیم داد

مسئول رسیدگی به شکایات در سازمان نظام پزشکی در این خصوص گفت: هفته گذشته خانواده متوفی به عنوان شاکی برای تشکیل پرونده به سازمان نظام پزشکی مراجعه کردند.

آریانژاد گفت: دادستان نیز طی بازدیدی که در روزهای اخیر از قسمت های انتظامی سازمان نظام پزشکی داشت، دستور پیگیری این پرونده را صادر کرد.  وی افزود: مراحل قضایی این پرونده در حال انجام است اما نمی توان زمان دقیقی برای طی این پروسه ذکر کرد. مسئول رسیدگی به شکایات انتظامی در سازمان نظام پزشکی افزود: بعد از طی مراحل قضایی پرونده اظهارات افراد دخیل و مرتبط در این ماجرا گرفته می شود و با انجام اقدامات کارشناسی نظر قطعی داده می شود.

وی گفت: بعد از سازمان نظام پزشکی، پرونده برای تعیین در صد قصور از طرف کادر درمانی و یا اهمال خانواده بیمار به پزشکی قانونی فرستاده می شود.  آریانژاد گفت: آخرین مرحله ارجاع پرونده به دادگستری برای تعیین مقدار دیه است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*