پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
ایران

چهار کارشناس د‌ر گفت و گو با عطریاس: ناقوس خود‌کشی به صد‌ا د‌ر آمد‌ه است

Virtual editor
4 خرداد 1395
بازدید: 200
نظرات: 0

 

گروه جامعه: به طور تقریبی روزانه ۱۱ خودکشی در کشور ثبت می شود. آماری که جایگاه ایران را در بین کشورهای جهان در رده بیستم قرار داده است. این آمار نشان می دهد؛ خودکشی فضای رسانه ای کشور را این روزها به عرصه جولان خود تبدیل کرده است. خودکشی مرد ۵۷ ساله تا دست به دست شدن  فیلم و تصویر خودکشی دختر ۱۹ساله در فضای مجازی همه و همه زنگ هشدار را برای جامعه به صدا درآورده است. در استان مرکزی نیز به فراخور دیگر نقاط کشور در طول سال گاها چندین خبر مبنی بر خودکشی در شهرستان های مختلف استان شنیده می شود. اما چرا هر روزه خودکشی در صدر اخبار قرار می‌گیرد؟

آستانه تحمل افراد محدود است

سرپرست اورژانس اجتماعی اراک در این زمینه گفت: اغلب خودکشی ها بین سنین ۲۰تا ۳۵ سالگی اتفاق می افتد؛ گرچه گاهی شاهد خودکشی در سنین پایین تر بویژه در دوره ی کودکی و نوجوانی نیز هستیم.

وی تصریح کرد: گسترش جوامع، افراد را درگیر مباحث اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی محیط پیرامون خود کرده است. مباحثی که ناآگاهی از نحوه ی برخورد با آنها می تواند زمینه ساز بروز مسائل و مشکلاتی شود که فرد را از حل آن عاجز کند.

مددی گفت: هر فردی برای مقابله با مشکلات، از نهایت ظرفیت روحی و روانی خود استفاده می کند اما آستانه ی تحمل افراد محدود است؛ هنگامی که فرد به مرحله ی بحران نزدیک می شود؛ ممکن است خودکشی را  تنها راهکار برای خلاصی از وضعیت پیش آمده، بداند.

بحران های اجتماعی و ناهنجاری ها خودکشی را افزایش می دهد

یکی از اساتید جامعه شناسی دانشگاه نیز گفت: بحران های اجتماعی و ناهنجاری ها از جمله مواردی است که خودکشی را افزایش می دهد. زمانی که هنجارهای یک جامعه کارکرد خود را از دست می دهند و هنجارهای جدید هنوز کارآیی لازم را به دست نیاورده و نتوانسته اند به ثبات برسند، افراد دچار نا‌بسامانی می شوند. مهرداد نوابخش با اشاره به اینکه خودکشی متغیرهای بسیاری دارد، گفت: قطعا بحران های فرهنگی و تضادهای شخصیتی در وقوع این امر بی تاثیر نیست، اما خودکشی نیاز به بررسی همه جانبه دارد و ممکن است به دلایل ساختاری به طور مثال در پی بیکاری، مشکلات اقتصادی و یا مسائل خانوادگی اتفاق افتاده باشد.

عدم حمایت اجتماعی سبب افزایش تمایل فرد به خودکشی است

یکی از اساتید روان شناسی دانشگاه با اشاره به این مطلب که خودکشی، ازعوارض دنیای صنعتی قرن حاضر است، گفت: وقوع این امر از نا‌بسامانی ها، اختلال های روانی و نابرابری های اجتماعی است.

ابراهیم فراهانی گفت: زندگی شهرنشینی و تجملات آن و به دنبال آن عدم تجانس افراد با یکدیگر، فرار از خانواده ها و پناه ‌بردن به اجتماع نا آشنا، سرگشتگی درمیان ارزش‌های متضاد زندگی، ناتوانی درمبارزه با دشواری ها و شکست ها و ….. دغدغه هایی در ذهن فرد ایجاد می کند که باعث می شود؛ خود را درگیر نابودی و پوچی بداند و دست به خودکشی بزند که البته این امر بسته به سهولت، تقلید و هنجارهای اجتماعی و زمانی، به طرق مختلف بروز می کند. وی گفت: خودکشی از آسیب های مهم فردی و اجتماعی است که در میان معتادان و بیماران روانی شایع‌تر است.

فردی که خودکشی می کند بر این باور است که در زندگی به اهداف و امیال خود  نرسیده و زندگی مفهوم خود را از دست داده است؛ بنابراین مرگ بهتر از ادامه زندگی قلمداد می شود.

این استاد دانشگاه افزود: گاهی شاهد بروز خودکشی دگر خواهانه در جامعه نیز هستیم که به صورت یک وظیفه اجتماعی بروز پیدا می‌کند؛ مثل خودکشی مردان درآستانه سالمندی و یا خودکشی از نوع اجباری آن، که فرد آن را یک وظیفه ی اجتماعی می داند؛ اما خودکشی آنومیک، به علل دگرگونی ساختاری، تغییرات سریع اجتماعی، آشفتگی در نظام جمعی و نظم عمومی جامعه اتفاق می افتد.

عدم حمایت روانی، زمینه ساز خودکشی است

فراهانی گفت: گاهی خودکشی ناشی از عوامل روانی همچون مالیخولیا است، این نوع خودکشی یا مربوط به وهم و خیال است یا به تصورات هذیان آمیز بیمار بازمی گردد  که باعث می شود فرد برای فرار از یک خطر صوری یا شرمساری خیالی، دست به خودکشی بزند و یا ممکن است ناشی از افسردگی مفرط باشد، البته در برخی موارد نیز فرد هیچ انگیزه ای «نه حقیقی و نه خیالی» برای خودکشی ندارد، تنها ایده ای ثابت بدون دلیل قابل بیان، فکر بیمار را به اعلاء درجه ای تسخیر می کند که گویی این یک نیاز غریزی است و تفکر و استدلال بر آن تأثیری ندارد.  اما بیشترین نوع خودکشی که شاهد آن هستیم خودکشی ناشی از انگیزه های آنی یا غیر ارادی است. دراین نوع یک فشار درونی غیر ارادی و ناگهانی، بی مقدمه هر گونه مقاومت را از فرد سلب می کند و باعث می شود خودکشی کند. این استاد دانشگاه اضافه کرد: برخی صاحب نظران معتقدند که اقدام به خودکشی دارای اهدافی همانند میل به انتقام جویی، احساسات توأم با نومیدی، خیال پردازی های پیوستن به هم و یکی شدن مجدد (خودکشی در سالگرد های فوت  نزدیکان) و میل به کشتن ومیل به مردن است، اما به طور کلی می توان عوامل فرهنگی، اجتماعی، شرایط اقتصادی، تجدد طلبی و البته تجربه های اولیه ی کودکی مانند رفتارهای پر تنش والدین، از دست دادن یکی از والدین، طرد عاطفی دراز مدت و فرزند ارشد بودن در بروز آن دخیل دانست.

این روانشناس افزود: خودکشی پدیده ای است که ممکن است درهر قشری از جامعه اتفاق بیفتد، اما تلاش در کاهش عوامل تنش زای محیطی، خانوادگی، تحصیلی می تواند از راه های موثر در پیشگیری باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*