پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
انتقاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی/ دانشگاه علوم پزشکی در مدیریت پسماند همکاری نمی کند/ اراک‌ غیر‌قابل سکونت می‌شود
اجتماعی

انتقاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی/ دانشگاه علوم پزشکی در مدیریت پسماند همکاری نمی کند/ اراک‌ غیر‌قابل سکونت می‌شود

Virtual editor
18 خرداد 1395
بازدید: 268
نظرات: 0

 

 

۲

 

عطریاس، گروه جامعه، ریحانه قاسمی: قرن بیست و یکم به دلیل رشد و توجه به مسائل صنعتی، اقتصادی و گسترش شهرنشینی با مشکلات عدیده ای رو به رو شده که می توان از معضلات زیست محیطی به عنوان اولین و مهم ترین این معضلات نام برد.

مسائلی که در اثر بی توجهی به توسعه پایدار به ویژه در کشورهای جهان سوم نمود پیدا کرده و منابع آب، خاک و هوا را تحت تاثیر قرار داده است. معضلاتی که در دهه اخیر استان مرکزی نیز از آن دورنمانده؛ گسترش کارخانجات و تبدیل اراک به یکی از کلانشهرهای صنعتی کشور، استان را درگیر مشکلاتی همچون افت شدید منابع آبی و آلایندگی هوا کرده است.

چنانچه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی در یکی از مصاحبه های خود اعلام کرده هرساله حدود۲۲۰میلیون مترمکعب آب های زیرزمینی کاهش می یابد؛ رقمی که سالانه باعث می‌شود بیش از نیم متر سطح آب های زیرزمینی کاسته شود و این زنگ خطری برای خشکسالی است. همچنین مدیرکل محیط زیست استان نیز با اشاره به  ۴۹۰هکتار اراضی بیابانی در استان مرکزی، این استان را از اقلیم های خشکی می داند که فرسایش خاکی یکی از تهدیدات جدی محیط زیستی آن طی سال های آتی خواهد بود. در راستای آگاهی از کم و کیف این قضیه و به مناسبت هفته محیط زیست به گفت و گو با مدیرکل سازمان محیط زیست استان، ابراهیمی کارنامی نشسته ایم که در ادامه می خوانید

دفع پسماندهای استان نیاز به مدیریت دارد

چه برنامه هایی برای بهبود شرایط زیست محیطی استان در نظر گرفته اید؟

طی چند سال اخیر آسیب های فراوانی به حوزه محیط زیست وارد شده و در حال حاضر شاهد وضعیت ناهنجار خاک و هوا هستیم. نمی توانیم اولویت بندی کنیم اما هر سه منبع آب، خاک و هوا نیاز به آسیب شناسی دارند تا بتوانیم با برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت در راستای اصلاح و بهبود شرایط آنها گام برداریم. زمانی که به مدیریت این سازمان منتصب شدم؛ علی رغم این که بحث آلودگی هوا مطرح بود اما باید بگویم دفن نامناسب زباله در تمام شهرستان های استان نقش اصلی را در ایجاد آلودگی بازی می کرد. براساس سند ارتقای شاخص های زیست محیطی استان مرکزی که در سال ۹۳ به تصویب شورای توسعه و برنامه ریزی استان مرکزی رسیده بود، دفن زباله در تمام شهرستان های استان وضعیت نامطلوبی داشت که نمی شد از آن چشم‌پوشی کرد؛ چراکه غفلت از این مسئله خطرات جدی را در آینده به دنبال خواهد داشت.

پسماندهای ویژه و صنعتی، پسماندهای کشاورزی و خانگی و به ویژه عفونی نیاز به مدیریت دارند؛ به تمامی مسئولین مرتبط در هر شهرستان تذکرات لازم در این خصوص را داده ایم، البته مجبور شده ایم در مقابل برخی مسئولینی که تمکین نمی کنند، از اختیارات قانونی خود استفاده کنیم و پیگیر مطالبات در مراجع قضایی شویم.

عدم همکاری علوم پزشکی در مدیریت پسماند

در حال حاضر پسماند در استان چطور است و مسئولیت آن بر عهده چه ارگان‌هایی است؟

مدیریت پسماند به معنای حمل و دفن بهداشتی زباله است که در داخل شهرها برعهده شهرداری‌ها و در روستاها به عهده دهیاری است. در این بین علوم پزشکی نیز در مسائل مرتبط همگام با محیط زیست وارد عمل می شود و محیط زیست بر اقدامات، نظارت می کند. اما باید بگویم در بحث پسماندهای عفونی شرایط مطلوبی نداریم.

دفن بهداشتی زباله های عفونی مسئله ی گسترده ایست که بیمارستان ها و کلینیک ها و مطب‌ها و… را در برمی گیرد و درحال حاضر آمار دقیقی از این مراکز وجود ندارد. البته یک بانک اطلاعاتی در این زمینه درنظر گرفته شده و در آخرین کارگروه استانی پسماند نیز طی مصوبه ای علوم پزشکی موظف شده تمامی این اطلاعات را در اختیاز سازمان محیط زیست قرار دهد اما متاسفانه با اینکه چندین ماه از این مصوبه گذشته اقدامی از طرف علوم پزشکی در این راستا صورت نگرفته است.

در مدیریت پس آب نیز با مشکل مواجه هستیم

پس با این شرایط می توانیم بگوییم وضعیت مناسبی در مدیریت پسماند نداریم؟

حجم زباله در اراک، که روزانه حدود۳۰۰ تن است فاصله را تا رسیدن به شرایط مطلوب زیاد می کند. نه تنها در بخش پسماند بلکه در پساب هم با مشکل مواجه هستیم. پساب و پسماند در حوزه آب و خاک را در اولویت کاری قرار داده ایم، با مسئولین مرتبط هم وارد مذاکره شده ایم و هیچ گونه مسامحه و مصالحه را در ایم زمینه نمی پذیریم.

آشنایی مردم نسبت به مباحث زیست محیطی و آشنایی با آن می تواند راهگشای مشکلات باشد؟

قطعا همینطور است، البته در این زمینه نیاز به کار جهادی داریم. باید هوشیارسازی عمومی صورت گیرد و رسانه، گسترده اقدامات زیست محیطی را زیرپوشش قرار دهد.

زمانی جنبش های مردمی برای پاک سازی طبیعت داشتیم اما در حال حاضر این پذیرفتنی نیست. نمی شود مدام کسانی زباله تولید کنند و از طرف دیگر کسانی زباله را جمع کنند. باید این دغدغه مدیریت شود.

در زمینه ی چرای دام و حفظ مراتع شرایط استان به شکل است؟

دامداری یک کار تخصصی است که نیاز به کنترل و نظارت دارد اما متاسفانه گاها چرای بی‌رویه و غیراصولی دام در برخی مناطق، ضررهای جبران ناپذیری را به بار می آورد. پوشش گیاهی را از بین می برد و زمینه ساز سیل می شود. البته تنها این امر، مسبب سیل نیست بلکه پروژه های عمرانی غیرکارشناسی نیز طی چندسال اخیر بر این مسئله دامن زده است. پروژه هایی که قصد دارد یک شهر را به هرطریقی به شهر دیگر وصل کند. غافل از اینکه جاده کشی نیاز به مطالعات جامع دارد تا طی آن استانداردهای روز در نظرگرفته شود و نقاط حادثه خیز مشخص شوند.

ریزگرد ها منبع اصلی آلایندگی هستند

مهمترین دغدغه استان، در حال حاضر کاهش آلودگی هواست. برنامه های شما در این زمینه چیست؟

در گذشته مطالعات متعددی در این راستا انجام شده اما با توجه به اینکه امروزه نسبت به گذشته منابع آلایندگی و نحوه انتشار آن تغییر کرده، مطالعات دراین حوزه نیز باید به روز شوند. در حال حاضر ریزگردها منبع آلایندگی هستند و کانون‌های داخلی آن را تشدید می کنند که لازم است در برنامه های کاهش آلودگی هوا کانون های بحرانی فرسایش بادی در نظر گرفته شوند. یکی از اصلی ترین این کانون ها، تالاب میقان معرفی شده که در کنار کلانشهر اراک قرار دارد.

 با توجه به مشکلاتی که مطرح کردید چه اقداماتی در دستور کار دارید؟

قدم اول احیاست. باید بین مرتع و دام تعادل ایجاد کرد. برخورد با چاه های غیر مجاز و البته نظارت و کنترل بر چاه های مجاز و مدیریت صحیح و بهینه آب از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار داده ایم؛ فضای خالی بین تالاب میقان و اراک تبدیل به شنزاری شده است که در ایجاد آلودگی مؤثر است. با همکاری منابع طبیعی اقدام به کاشت گیاهان برای بیابان زدایی کرده ایم. فعالیت های معدنی در کنار تالاب صدمات زیادی را به تالاب وارد کرده است.

در تمدید پروانه ی کارخانه های معدنی اطراف تالتر تخلف صورت گرفته است

اقدامات محیط زیست برای فعالیت‌های معدنی در اطراف تالاب میقان چیست؟

به نظر می رسد در تمدید پروانه کارخانه های معدنی در اطراف تالاب میقان از سال ۹۰ به بعد تخلف صورت گرفته که پیگیر آن شده ایم. کارخانه‌ها، فضای سبز، قنوات و…. در تالاب اثر می‌گذارند و تالاب نیز مستقیم زندگی مردم  اراک، فراهان، آشتیان را تحت تاثیر قرار می دهد. با ازبین رفتن تالاب، اراک غیرقابل سکونت می شود و حیات در دشت اراک از بین می رود.

چرا بی اهمیتی نسبت به محیط زیست مشهود است؟

طی چندسال اخیر محیط زیست جز دغدغه های مردم شده اما مشکل اصلی، عدم حمایت مسئولین از حرکت های مردمی است. ایران غنی ترین تنوع زیست محیطی را دارد. این تنوع نیاز به حفاظت و صیانت دارد اما عدم صیانت از آن باعث شده در برهه ای از زمان تنوع زیستی را از دست بدهیم.

در حال حاضر شرایط کمی و کیفی مراتع تغییر کرده. مراتع درجه یک کم شده و غنا و تولید مرتع در کشور تحت تاثیر قرار گرفته که این یک تهدید جدی برای شرایط زیست محیطی کشور است. مسائل مطرح شده به معنای مخالفت با توسعه نیست اما توسعه ی پایدار.

آیا درخصوص جنگل های دشت چقا و ایجاد فضای سبز در نقاط مختلف استان رویه درستی در پیش گرفته ایم؟

اراک در اقلیم نیمه خشک قرار گرفته و درحال حاضر اولویت بر احیا و زنده نگه داشتن باغات اراک است، نه تنها باغات  دولتی و عمومی بلکه حتی باغات خصوصی، با توجه به محدودیتی که  درمنابع آبی با آن رو به رو هستیم، توسعه فضای سبز ضرورتی ندارد. در شرایط حاضر حفظ فضای سبز موجود اولویت است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*