پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
جهاد کشاورزی طی ده سال گذشته در خواب غفلت فرو رفته بود
استان همدان

جهاد کشاورزی طی ده سال گذشته در خواب غفلت فرو رفته بود

روزنامه عطریاس
30 مرداد 1393
بازدید: 855
نظرات: 0

IMG_7359

در بررسی مطالبات فعالان صنعت کشاورزی و دامپروری در یک نشست تخصصی با عطریاس، مطرح شد:

  جهاد کشاورزی طی ده سال گذشته در خواب غفلت فرو رفته بود

عطریاس: گروه اقتصادی: برخی از فعالان کشاورزی و دامداری در نشست تخصصی با عطریاس مطالبات و مشکلات خود طی ده سال گذشته را مطرح کردند و خواهان وصول مطالبات خود از مدیریت جدید جهاد کشاورزی شدند.

محمدرضا صالحی، ازکشاورزان و آبزی پروران منطقه مرزیجران، به سابقه 15 ساله خود در آبزی پروری اشاره کرد و گفت: در زمانی که آقای قدیری مدیر شیلات بود، این صنعت رونق بسیار خوبی پیدا کرد اما متأسفانه از زمانی که ایشان از مدیریت شیلات برداشته شد با مشکلات عدیده ای مواجه شدیم و کارشناس ها از این حوزه حذف شده اند. وی افزود: بطور اسمی چندین نفر در مسوولیت آبزی پروری در اداره کل دامپزشکی معرفی شدند اما تخصص و کارایی لازم را ندارند اگرچه مدیریت فعلی شیلات خوب عمل می کند و فرد بسیار فعالی است اما کارشناس زیردست ندارد و امکاناتش محدود است.

صالحی با شکایت از مدیران حوزه کشاورزی و دامداری استان طی ده سال گذشته، اظهار کرد: مدیران طی ده سال گذشته هیچ گونه سرکشی ای به مزارع نداشتند و در بخش کشاورزی اصلی ترین چالش این است که مدیران از نزدیک با مشکلات ما آشنا نمی شوند و ما فقط می توانیم مشکلات خود را به بخش خصوصی ارجاع دهیم که تضمینی برای اثربخشی توصیه های ایشان وجود ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه در بخش تسهیلات صنعت آبزی پروری مشکل خاصی نداریم.

این کشاورز و آبزی پرور منطقه مرزیجران، درخصوص انتقال پساب شهری به زمین های کشاورزی دشت فراهان، گفت: کارشناسی حرفه ای روی طرح انتقال پساب صورت نگرفته است.

در ادامه خیرا… صالحی، دامدار و کشاورز نمونه از مطالبات انباشته شده دامداران و کشاورزان استان طی ده سال گذشته سخن گفت و یکی از مهم ترین مشکلات پیش روی دامداران و دامپروران را تهیه اسپرم عنوان کرد و افزود: به لحاظ قیمت و موقعیت پیدا کردن اسپرم دام با مشکل مواجه ایم.

وی، عنوان کرد: یکی از علل مهم تلف شدن دام ها در سطح استان، کیفیت داروها و قیمت بالای آن است همچنین اثربخشی داروها به شدت پایین آمده است.

این کشاورز نمونه استان عدم تجهیزات مناسب در صنعت دامپروری را یکی دیگر از مشکلات پیش روی این صنعت عنوان کرد و گفت: لوازم شیردوش در استان مرکزی اصلا نمایندگی ندارد و محتاج سایر استان ها هستیم. صالحی ویزیت دکترهای دامپزشک را ناعادلانه خواند و اظهار کرد: اگر دام نیاز به ویزیت یک پزشک داشته باشد می بایست مبلغ 150 هزار تومان برای آن پرداخت کنیم همچنین خوراک دام هم قیمت های سرسام آوری دارد و برای تهیه سبوس، ذرت و سویا به عنوان خوراک اصلی دام قیمت گزافی را می پردازیم.

وی، بیان کرد: در خصوص مابه تفاوت قیمت واقعی تولید شیر و خرید آن از دامداران از مسوولان شکایت داریم و مدت سه سال و نیم است که پول شیر تولیدی ما را علی الحساب و با قیمت پایین پرداخت می کنند که ما از این بابت از آقای رجایی به عنوان رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شکایت داریم.

صالحی با بیان اینکه کیفیت پایین سموم کشاورزی این صنعت را به نابودی کشانده است، گفت: سموم کشاورزی به نسبت سال های گذشته با وجود افزایش قیمت زیاد، کارایی مورد نیاز را ندارد و به جرأت کشاورزی بخاطر سموم غیر اثربخش در حال نابودی است حتی شرکت های ثبت شده دولت هم سموم با کیفیت پایین تولید می کنند.

این کشاورز نمونه به سنگ اندازی مسوولان حوزه کشاورزی و دامداری برای فعالان این عرصه اشاره کرد و افزود: حتی برای ساخت انبار به منظور نگهداری از محصولات کشاورزی نیز با مشکل مواجه ایم و باید اذعان داشت هیچ یک از مدیران این حوزه متخصص این کار نیستند.

صالحی با اشاره به اینکه در خصوص ادوات کشاورزی قیمت ها عادلانه نیست، افزود: نمی توان تحریم ها را دلیل افزایش قیمت تراکتورها عنوان کرد چرا که اکثر تراکتورهای مورد استفاده ما ایرانی هستند که قیمت شان تا چهار برابر افزوده شده است.

وی بیان کرد: ما ادوات مدرنیزه نمی خواهیم و به تراکتور ساده ام راضی ایم که آن هم به ما تعلق نمی گیرد. این کشاورز نمونه با اعتراض به کاهش سود کشاورزان و زیان ده شدن کشاورزی، گفت: گندم را از من ارزان تر از سال قبل می خرند در حالی که تراکتور از سه سال قبل 60 میلیون تومان گرانتر شده است و این اختلاف قیمت موجب نابودی کشاورزی خواهد شد.

صالحی با بیان اینکه در سطح استان از طرح کشاورزی مدرنیزه و آبیاری بارانی حمایت نمی شود در حالی که کشاورزان خواهان صد در صدی اجرای این طرح هستند؛ افزود: متأسفانه مسوولان استانی از هر ترفندی برای زیر پا گذاشتن این طرح استفاده می کنند و با وجود اینکه آبیاری بارانی هم به صرفه اقتصادی است و هم توان تولید را افزایش می دهد جهاد کشاورزی مجوز این نوع آبیاری را به نمی دهد و تنها بهانه اش این است که علاوه بر کشاورز، دامدار هم هستم با این حال من به شخصه اقدام به این نوع آبیاری کردم و از هر هکتار گندم به میزان10 تن گندم برداشت کردم.

وی، اظهار کرد: این دستور وزیر جهاد کشاورزی است که جهت جلوگیری از هدر رفت آب، تسهیلات آبیاری بارانی در اختیار کشاورزان قرار گیرد در حالی که بطور کامل در استان اجرایی نمی شود و من به عنوان کشاورز از آقای رجایی شکایت دارم.

صالحی، ادامه داد: مسوولین استانی بهتر از ما بر مشکلات واقف اند ولی نمی خواهند کاری انجام دهند.

این کشاورز نمونه استان با اعتراض به طرح بیمه محصولات کشاورزی، این بیمه را ناکارآمد توصیف کرد و افزود: نسبت پولی که بابت بیمه شدن می پردازیم با پولی که بابت خسارت از سوی بیمه پرداخت می شود تناسبی ندارد و مساله دیگر این است که تقریبا این بیمه به هیچ حادثه ای تعلق نمی گیرد و هرخسارتی را به بلایای طبیعی نسبت می دهند و بیمه پولی پرداخت نمی کند. سوال ما این است که این بیمه در کشاورزی شامل چه مواردی می شود؟ وی ادامه داد: سه سال کشتم را بیمه کردم و با پرداخت هزینه گزاف هیچ پولی هنگام خسارت از سوی بیمه به من تعلق نگرفت.

صالحی در اعتراض به انتقال فاضلاب شهری اراک به زمین های کشاورزی دشت فراهان گفت: این منطقه به خاطر حفر چاه های متعدد در حال نابودی است و هم اکنون 200 حلقه چاه آب در فراهان حفر شده است و آنچه کشاورزان این منطقه به آن نیازمند هستند شیویه های نوین آبیاری و کشاورزی است.

وی افزود: آب فاضلاب استان مرکزی باید به کویر برود و ایستگاه تنفسی برای شهر باشد؛ ما کشاورزان هم به انتقال این آب فاضلاب شهری به فراهان معترضیم و اگر مسوولان موافقت کشاورزان از این طرح را به عنوان یکی از دلایل مهم این انتقال بیان کردند باید به جرأت گفت که ما دستاویزیم و هیچ گونه تمایلی به اجرایی شدن این طرح نداریم چرا که سلامت مردم در اولویت است.

در ادامه، حاج محمد آگلی، پدر شهید مجتبی آگلی که مدت 65 سال کشاورز و باغدار است، به تصاحب زمین های کشاورزی اش توسط دولت به واسطه اجرای طرح های مختلف و لوله کشی گاز و … در زمین های کشاورزیش اشاره کرد و افزود: متأسفانه تا به امروز پولی از این بابت پرداخت نشده است و دو، سه هزار درخت از باغ من به علت رد شدن خط لوله گاز در زمین هایم از بین رفته است.

در ادامه غلامعلی آباقری، کشاورز و باغدار مرزیجرانی، به سرما زدگی باغ هایش اشاره کرد و گفت: باغ های مرزیجران تا هزاوه را سرما از بین برده است اما هیچ یک از مسوولین رسیدگی نمی کنند.

وی افزود: اکثر چاه های آب موتوری است که صرفه اقتصادی ندارد و باید برقی شود که ما کشاورزها قادر به انجام این کار نیستیم و این امر نیازمند حمایت مسوولان است.

در ادامه حاج خلیل سربندی، یکی دیگر از کشاورزان استان مرکزی، در مطرح نمودن مطالبات بخش کشاورزی، به عملکرد 10 سال گذشته ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اعتراض کرد و گفت: حدود 35 درصد از جمعیت استان کشاورز هستند چرا نسبت به عملکرد سازمان جهاد کشاورزی بی توجهی می شود؛ ما خواهان این هستیم که فرماندار اراک با انتصاب های غیر تخصصی موافقت نکند.

وی افزود: مدت 10سال است که هیچگونه تراکتور و ماشین آلات جدید و پیشرفته ای وارد بخش کشاورزی نشده است و تسهیلات ارائه شده به بخش کشاورزی به افرادی تعلق می گیرد که عمدتا در کشاورزی هزینه نمی کنند و کشاورزان واقعی از آن محروم اند.

در ادامه این نشست، مهدی مراد آبادی، مرغدار و نماینده خانه کشاورزی در بخش طیور به مشکلات عدیده در این بخش اشاره کرد و افزود: تعداد مجوزهای صادر شده در بخش دامپروری و طیور این صنایع را به نابودی کشانده چرا که عرضه از نیاز مصرف کننده و تقاضا بالاتر رفته است و سوال ما این است که مسوولان بر چه اساسی نزدیک یک دامداری با فاصله 300 متری مجوز دامداری دیگری را صادر می کنند.

وی افزود: این صدور مجوزهای بی رویه علاوه بر ضرر زدن به تولید کننده سلامت جامعه را نیز دچار آسیب می کند چرا که این واحدهای تولیدکننده دارای آلایندگی هستند و آلودگی اراک که از نظر بیولوژیک 13.5 برابر آلودگی سطح جهان است.

وی افزود: بالا بودن هزینه های تولید در کنار شکاف مبهم میان قیمت تولید تا مصرف و تصمیم گیرنده بودن دلالان از مشکلات پیش روی صنعت طیور است.

مراد آبادی در ادامه گفت: سازمان جهاد کشاورزی هیچ اقدام موثری در این صنعت انجام نمی دهد و سازمان دامپزشکی نیز یک سیستم بازدارنده برای صنعت طیور است.

وی با بیان اینکه به روز نبودن سیستم پرورش موجب هدر رفت انرژی، بالا رفتن هزینه های تولید و افزایش آلودگی می شود، افزود: پرداخت بها برای مدرن شدن سیستم های تولید موجب حفظ سرمایه های ملی می شود و دولت باید برای هدر رفت سرمایه ملی قدم بردارد و پول را پرداخت کند تا هزینه های تولید کاهش یابد. آنچه شرح آن رفت بخشی از مطالبات فعالان صنعت کشاورزی و دامپروری بود که امید است مدیریت جدید سازمان جهاد کشاورزی با شناسایی شکاف های موجود در این صنعت بتواند ابعاد مختلف این مشکلات را بررسی و به منظور حل آن تصمیم گیری کند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*