پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
حراست اصولی از مناطق کویری میقان، پاکیزگی هوای اراک را به دنبال دارد
اجتماعی

حراست اصولی از مناطق کویری میقان، پاکیزگی هوای اراک را به دنبال دارد

Virtual editor
27 خرداد 1395
بازدید: 259
نظرات: 0

استاندار استان مرکزی گفت: حراست اصولی از مناطق کویری میقان اراک به عنوان سرمایه مهم زیست محیطی، پاکیزگی هوای اراکو مهار آلاینده های این کلانشهر را به دنبال دارد.

محمود زمانی قمی شامگاه جمعه در حاشیه بازدید از مناطق کویری میقان اراک ۸۲۱۱۶۰۳۲-۷۰۸۰۲۹۴۷ افزود: استان مرکزی با اقلیم نیمه خشک مستعد بیابانی شدن عرصه های طبیعی است و غفلت و بی برنامگی در این خصوص می تواند تهدیدهای عمیق زیست محیطی ایجاد کند و در این راستا حفظ داشته های زیست محیطی این تالاب کویری امری ضروریست.
وی ادامه داد: عرصه های بیابانی کانون و چشمه ایجاد ریزگرد و شن های روان هستند و علاوه بر تهدید آلایندگی هوا ، زیست ساکنان حاشیه زمین های بیابانی شده را نیز مختل می کند.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان مرکزی اظهار کرد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اقدامات شایسته ای در راستای حفظ کویر میقان و جلوگیری از ورود ریزگردهای محلی آن به کلانشهر اراک انجام داده است.
وی ادامه داد: اداره کل منابع طبیعی و آبخی داری استان مرکزی از دهه ۶۰ تاکنون توانسته بیش از ۲۰ هزار هکتار از ۵۰ هزار هکتار عرصه بیابانی کویر میقان اراک را با بادشکن های طبیعی و مصنوعی مهار و تثبیت کند که این مهم موفقیت بزرگی است.
زمانی قمی گفت: طرح های مقابله با بیابان زایی باید با جدیت هر چه تمامتر از سوی اداره کل منابع طبیعی و دستگاه های متولی دیگر دنبال شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این برنامه گفت: از اواخر دهه ۶۰ تاکنون گیاهان زیادی در کویر میقان کشت شده اما کشت گیاه قره داغ بسیار موفقیت آمیز بود، به طوریکه این گونه گیاهی به عنوان قهرمان کویر لقب گرفته است.
یوسف یوسفی افزود: ۲۲۰ هکتار از اراضی کویر میقان زیر کشت گیاه قره دغ است و بر اساس تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی کشور این نوع گیاه می تواند بیش از ۴۸ تن خاک را در اطراف خود نگهداری و حفظ کند.
وی اضافه کرد: برای جلوگیری از ورود ریز گردهای کویر میقان بادشکن هایی از جنس حصیر در مقابل شن زارها نصب شده است که این اقدام برای هر هکتار حدود ۱۸ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه حدود ۱۲ هزار هکتار از ۵۰ هزار هکتار کویر شوره زار است، عنوان کرد: برای مهار ریزگردهای این منطقه تنها باید از بادشکن های مصنوعی(حصیری) استفاده کرد.
وی، در خصوص دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی برای مقابله با بیابان زایی گفت: حفظ پوشش گیاهی، حفاظت از مالکیت دولت در مراتع، تثبیت گیاهان موثر و سازگار با مناطق خشک استان، انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های مختلف در راستای حفظ منابع طبیعی و اقدامات فرهنگی از قبیل جذب هفت هزار همراه طبیعت از مهمترین اقدامات این اداره کل در راستای مقاله با بیابان زایی است.
کویر میقان با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار هکتار در ۲۰ کیلومتری شمال شهر اراک واقع شده که مساحت حوضه آبخیز آن نیز بالغ بر ۵۴۰ هکتار است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*