پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۷ اسفند ۱۳۹۹
صداو سیما برای تخریب دولت؛ از اتاق‌های عملیاتی خط می‌گیرد
ایران

صداو سیما برای تخریب دولت؛ از اتاق‌های عملیاتی خط می‌گیرد

روزنامه عطریاس
1 شهریور 1393
بازدید: 840
نظرات: 0

197628-251

عطریاس:  صداو سیما ابایی ندارد که مشخص شود، بی‌طرف نیست و سیاست خود را برای تضعیف دولت تنظیم کرده/ این رسانه برای تخریب دولت از اتاق فکر و اتاق‌های عملیاتی محافل خاص و گروه‌های خودسر که در پی تضعیف دولت هستند، خط می‌گیرد.

انتقاد شدید حسن روحانی، رییس‌جمهور از عملکرد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی در قبال عملکرد دولت، باز نگاه ها را متوجه رویکرد رسانه ملی کرده است. قادر باستانی، نویسنده و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی، در انتقاد رییس‌جمهور را درست و مطابق واقعیت دانست و گفت: باتوجه به حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی از دولت، به نظر می‌رسد، صداوسیما برای تخریب دولت از اتاق فکر و اتاق‌های عملیاتی محافل خاص و گروه‌های خودسر که در پی تضعیف دولت هستند، خط می‌گیرد.

وی افزود: مردم به این دولت رای داده‌اند و انتظار طبیعی این است که رسانه ملی، سیاست‌های خود را با خواسته ملت تنظیم کند، اما رویکرد خبری و تبلیغاتی رسانه ملی، دقیقاً در تقابل با برنامه‌های دولت و تلاش در جهت تخریب و تضعیف دولت تنظیم شده و در موضوع استیضاح وزیر فرهنگ و آموزش عالی، این نقش کاملاً مشخص و برجسته دیده می‌شد.

باستانی خاطرنشان کرد: صداو سیما ابایی ندارد که مشخص شود، بی‌طرف نیست و سیاست خود را برای تضعیف دولت تنظیم کرده است. آقای ضرغامی هم به خاطر اینکه آخرین ماه‌های حضور خود را در سازمان سپری می‌کند، نه توان و نه انگیزه کافی برای مقابله با این جریان خزنده دارد. شورای نظارت بر صدا و سیما هم علیرغم اختیارات قانونی، متاسفانه عملاً در تعیین رویکرد سازمان، محلی از اعراب ندارد.

این کارشناس رسانه، با برشمردن نمونه‌های مختلف از سیاست تخریبی صدا و سیما در قبال دولت در یک سال گذشته، تصریح کرد: اینکه رییس‌جمهور در فضای عمومی، از عملکرد رسانه‌ملی گلایه می‌کند، نشان‌دهنده این است که تذکرات و اقدامات مختلف، نتیجه‌ای نداشته و رسانه‌ملی به پشتگرمی محافل خاص، عزم خود را برای تضعیف دولت و ایجاد فضای خاص رسانه‌ای علیه دولت، جزم کرده است.

وی عملکرد بخش تبلیغاتی و رسانه‌ای دولت را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: دولت امکانات چندانی برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی ندارد و از همین امکانات موجود هم به درستی استفاده نمی‌کند. دولت‌های مدرن در دنیای امروز به مقوله تبلیغات اهمیت بسیاری می‌دهند. از بهترین متخصصان رسانه و تبلیغات برای برنامه‌ریزی و تهیه کمپین تبلیغاتی بهره می‌برند و در مرحله اجرا، از جدیدترین شیوه‌های اثرگذار استفاده می‌برند. در یک سال گذشته، کارها اغلب به شکل فردی و سازمان نیافته و سنتی، به صورت منفعلانه دنبال شده و با ادامه همین شرایط، ضربه‌پذیری دولت بیشتر خواهد شد.

باستانی؛ تغییرات قریب‌الوقوع در مدیریت سازمان صدا و سیما را فرصتی برای دولت ارزیابی کرد و گفت: دولت باید تمام تلاش خود را معطوف کند که رییس جدید صدا و سیما، توان کنترل گروه‌های تندرو را که تا مغز استخوان سازمان نفوذ کرده‌اند، داشته باشد. همچنین از توانمندی شورای عالی امنیت ملی و سایر امکانات برای بازگرداندن رسانه ملی بر مدار قانون استفاده کند.

وی اضافه کرد: دولت می‌تواند قوانین معطل‌مانده، مانند بند «ب» ماده 10 قانون برنامه پنجم درخصوص حمایت از تاسیس شبکه‌های ماهواره‌ای همسو با جمهوری اسلامی را به مرحله اجرا درآورد. این شبکه‌ها می‌توانند با شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور که با استفاده از ضعف عملکرد صدا و سیما، بخش بزرگی از مخاطبان را جذب کرده‌اند، رقابت کنند.

این مدرس ارتباطات گفت: در حال حاضر جز چند روزنامه با تیراژ محدود و چند سایت اینترنتی، کانال فراگیر ارتباطی در دست دولت نیست. پیشرفت فناوری‌های ارتباطی، زمینه‌ای را فراهم کرده که بشود کانال‌های جدید ارتباط با مخاطب پیدا کرد. دولت می‌تواند با طراحی محتواهای مطلوب، کانال‌های ارتباطی موازی در فضای وب ایجاد کند. همچنین از روش‌های متنوع ارتباطی مثل شبکه فراگیر پخش فیلم خانگی، برای رساندن پیام خود به مردم بهره ببرد. مهم این است که مطمئن شود، پیام او به مخاطب رسیده است.

باستانی، پیگیری و حمایت دولت از تاسیس شبکه‌های تلویزیونی خصوصی را اقدامی مفید و راهبردی خواند و اظهار داشت: عملکرد ضعیف صدا و سیما باعث ریزش شدید مخاطب شده است. ضمن اینکه در کشور پتانسیل بسیار خوبی برای تاسیس شبکه‌های رادیو و تلویزیونی خصوصی وجود دارد. مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه کار کرده و قانون مربوطه مراحل مختلفی را طی کرده است. اگر دولت بتواند زمینه تاسیس این شبکه‌ها را فراهم کند، بزرگترین خدمت را به امنیت ملی کشور نموده است.

وی در پایان گفت: سازمان صداو سیما، یک‌شبه چنین شرایطی پیدا نکرده است. مسامحه و ضعف مدیریت باعث شده این سازمان از اصل وجودی خود که همانا ایجاد آرامش و ثبات در کشور است، فاصله بگیرد و به یک رسانه محفلی تبدیل شود. ممکن است بعضی مخالفین دولت از رویکرد سازمان صداو سیما خوشنود باشند، اما باید بدانند خودشان روزی دچار همین بلیه خواهند شد.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*