پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
انتقاد نایب رئیس هیئت مدیره ایرالکو از قراردادهای مدیران سابق شرکت پنج قرارداد استعمارگونه را ملغی کردیم
استان مرکزی

انتقاد نایب رئیس هیئت مدیره ایرالکو از قراردادهای مدیران سابق شرکت پنج قرارداد استعمارگونه را ملغی کردیم

Virtual editor
11 تیر 1395
بازدید: 993
نظرات: 0

photo_2016-07-02_14-04-23

آزاده بکایی

ایرالکو به عنوان یکی از فعال ترین کارخانه های استان مرکزی و کشور با تغییر تیم مدیریتی خود شاهد بدترین بداخلاقی های سیاسی علیه تیم مدیریتی جدید بود. این امر با انتشار کلیپ تبلیغاتی کاندیدای دلواپسان در روز های پایانی مرحله دوم انتخابات در اراک شکل ویژه ای به خود گرفت. حسن آصفری با انتشار کلیپی و نشان دادن فیش جعلی حقوق سه ماهه، سه نفر از مدیران ایرالکو را به عنوان حقوق ماهیانه آنها اعلام کرد. هرچند شکایت مدیران ایرالکو از آصفری در همان زمان مطرح و موضوع در دست بررسی قرار دارد اما حواشی پیرامون این شرکت علی رغم تلاش گسترده مدیران ایرالکو مبنی بر شفاف سازی همچنان تا حدودی ادامه دارد.

داود باقری معاون برنامه ریزی، توسعه و تحقیقات ایرالکو و نایب رییس هیئت مدیره این شرکت با حضور در جمع خبرنگاران به بیان مشکلات تیم  مدیریتی جدید ایرالکو و گزارشی از میزان پیشرفت پروژه های طرح و توسعه این شرکت پرداخت.

«داود باقری» با بیان این مطلب که هیأت مدیره جدید، شرکت را در شهریور ماه ۹۴ تحویل گرفته است، گفت: در ابتدای ورود به ایرالکو، فقط برای سه روز مواد اولیه و پودر آلومینا در این شرکت وجود داشت. استفاده از هیدرات به جای پودر آلومینا رژیم تغذیه فرایند الکترولیز و احیای را دچار مشکل نموده بود  که این مسأله هزینه های گزافی برای شرکت به همراه داشت. معاون برنامه ریزی، توسعه و تحقیقات با تاکید براینکه جایگاه امروز اراک و استان مرکزی در حوزه اقتصاد و صنعت در خور شان این استان صنعتی نیست؛ اظهار امیدواری کرد نمایندگان محترم مجلس بتوانند سهم استان مرکزی را در این حوزه افزایش دهند. وی افزود: خوشبختانه حضور نمایندگان اراک در مجلس دهم شورای اسلامی و عضویت آنها در کمیسیون های صنعت و اقتصاد  نشان از آن دارد که بحث توسعه صنعت و اقتصاد را هدف قرار داده اند.

وی با اشاره به این مطلب که  مباحث توسعه ای باید با همگرایی و درک مشترک پیگیری شود تا بازیهای برد برد منتهی شود، گفت:  در هنگام تحویل شرکت، خط سه احیا ناتمام باقی مانده بود. پروژه های اجرایی طرح و توسعه شرکت عملا تعطیل بود و از طرفی با شکایات بسیاری برای توقف عملیات ثبت مواجه بودیم، از سوی دیگر هیچ همکاری از سوی مدیران قبلی شرکت با مدیریت جدید انجام نگرفت و در واقع شاهد کارشکنی بودیم، امری که در بنگاه های اقتصادی اقدامی ناشیانه و غیرقابل توجیه قلمداد می شود. اما در این بین، مدیریت سیاسی امنیتی و قضایی استان ما  را در برطرف کردن مشکلات یاری کردند که جا دارد از آنها تشکر کنیم.

باقری با اشاره به اینکه روزی نبود که علیه مدیریت جدید در دادگاههای مختلف طرح دعوی نشود، صلاح امروز مدیریت شرکت ایرالکو را طرح مسائل به صورت شفاف دانست و افزود: مدیریت شرکت دغدغه مردم اراک را مورد توجه قرار داده که در این راستا مهمترین پروژه شرکت را بهینه سازی خطوط قدیمی تولید میداند لذا ابتدا بهینه سازی  خط سه شرکت را در سال ۹۴ به سرانجام رساندیم.

وی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن بهینه سازی خطوط چهار و پنج شرکت که در آخرین روز سال گذشته قرارداد آن با شرکت NFC چین به امضا رسید، گفت: تمام تلاش ما بر این بود که این اقدام از طریق تامین کنندگان داخلی همچون شرکت ماشین سازی انجام گیرد و در حالی که رقم پیشنهادی شرکت ماشین سازی ۱۹۸ میلیارد تومان عنوان شد که البته فاینانس نیز در کنار آن قرار داشت، اما شرکت چینی رقم حدود ۳۰ میلیون دلار را پیشنهاد داد که با بررسی شرایط، قرارداد با این شرکت چینی منعقد شد.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت ایرالکو با تاکید براینکه سیاست شرکت این است که در حد امکان از پتانسیل های داخلی استفاده شود، درخصوص دیگر اقدامات این شرکت عنوان کرد: کارخانه ریخت ۵۰ هزار تنی که در حال حاضر با ۸۳ درصد پیشرفت یکی از مهمترین پروژه های توسعه ای شرکت است، متاسفانه قبل از استقرار مدیریت جدید شرکت کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت داشت. وی دغدغه مدیریت جدید ایرالکو را برطرف کردن دغدغه مردم شهر اراک عنوان کرد و گفت: این دغدغه با مذاکره و تعامل برطرف می شود نه با طرح دعوی با محیط زیست و پرداخت ۲۰ میلیارد به یک وکیل. وی به جذب سرمایه گذار برای راه اندازی خطوط یک و دو شرکت اشاره کرد و گفت: این دو خط تعطیل است و در نظر است که به صنایع پایین دستی اختصاص یابد. با توجه به اینکه این فعالیت فاقد آلایندگی است میتواند سرمایه گذاران را به خود جلب کند.

باقری توسعه سیستم انتقال آلومینا را دیگر پروژه سایت شماره یک شرکت دانست که اگر منابع مالی اجازه دهد فعالتر خواهند شد و به تبع آن از ورود گرد و غبار به هوا نیز جلوگیری می شود.

معاون توسعه برنامه ریزی و تحقیقات ایرالکو در خصوص وضعیت سایت شماره دو شرکت در شهرک صنعتی خیرآباد گفت: در حال حاضر در این شهرک زمینی به مساحت ۱۶۰ هکتار در اختیار این شرکت است و امکان توسعه تا ۲۵۰ هکتار را نیز دارد و مهمترین پروژه های توسعه ای شرکت در آن اجرایی خواهد شد. یکی از این پروژه ها کارخانه ۱۰۰ هزار تنی آند سازی است که برای اجرا تسریع اجرا نیاز به منابع مالی دارد.

باقری به وضعیت سال های گذشته این پروژه اشاره کرد و با بیان اینکه در سال ۸۵ به دلیل مسائل زیست محیطی با وجود خرید تجهیزاتی بالغ بر ۳۰ میلیون دلار تجهیزات از چین این پروژه متوقف شده بود، افزود: در سال ۸۵ مقرر بود که آندسازی ۶۵ هزار تنی ایجاد شود، که بعد ها طرح به ۱۰۰ هزار تنی تغییر و محل آن نیز به سایت شماره دو منتقل گردید وی افزود: با وجود اینکه مدیریت سابق اقدام به خرید زمین، فنس کشی و انتخاب پیمانکار کرده بود اما ریالی پرداخت نشد و با ورود مدیریت جدید بلافاصله پروژه استارت خورد.

مهندس باقری با اشاره به اینکه در حال حاضر عملیات ژئوتکنیک، مهندسی پایه، مهندسی تفصیلی، عملیات فونداسیون و جادههای دسترسی و زیر ساخت های این پروژه و برخی ساختمان های آن نیز انجام گرفته است، گفت: احداث این واحد آندسازی سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار کاهش هزینه در تولید آلومینیوم را در پی دارد، اما با توجه به منابع مالی فعلی شرکت تا دو سال آینده امکان بهره برداری و اتمام این پروژه وجود ندارد،که در صورت جذب سرمایه می‌توان این پروژه را ظرف ۲ سال به اتمام رساند.

معاون برنامه ریزی توسعه و تحقیقات ایرالکو تصریح کرد: براساس طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک، دولت قبل متعهد به پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به ایرالکو بوده، اما تاکنون ریالی پرداخت نشده است و درخواست داریم که نمایندگان مجلس و مسئولان ارشد استان حمایت های لازم را خاصه در سفر ریاست محترم جمهوری به استان جهت اجرای این پروژه مورد توجه قرار دهند.

وی با تاکید براینکه اجرای این پروژه نیاز مبرم شهر اراک است، رقم مورد نیاز برای این پروژه را ۸۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: در صورت راه اندازی این واحد در خیرآباد واحد آندسازی سایت شماره یک شرکت تعطیل و به موزه تبدیل خواهد شد. باقری تصریح کرد: بهره برداری از این پروژه میتواند زمینه اشتغال ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفری را فراهم کند که سهم موثری در کاهش نرخ بیکاری استان دارد.

نایب رئیس هیات مدیره ایرالکو احداث کارخانه ذوب آلومینیوم با ظرفیت ۳۵۰ هزار تن را دیگر پروژه مورد نظر در سایت شماره دو شرکت عنوان کرد که نیازمند ۲/۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری  است که فاز مطالعاتی این طرح آماده انجام شده است، و در پی جذب سرمایه گذار خارجی هستیم.

وی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی  در خیرآباد که نیاز صنعت آلومینیوم است را از دیگر پروژه های این شرکت دانست که نیازمند ۳۲۰ میلیون یورو منابع مالی است. وی به راه اندازی شرکت آلومینیوم سیلک کاشان در مساحت ۴۰۰ هکتار اشاره کرد که به تولید آلومینیوم ثانویه اختصاص خواهد یافت و گفت: در تلاش هستیم که ضایعات کارخانه به شرکت آلومینیوم کاشان منتقل شود.

باقری خاطر نشان ساخت مدیران این شرکت تولید آلومینیوم ثانویه را در دستور کار خود قرار داده اند. این برای اولین بار است که ضایعات کارخانه که البته همیشه با حواشی همراه بوده است توسط یکی از شرکت های زیر مجموعه ایرالکو به صورت بازیافت تبدیل به آلومنیوم ثانویه می شود.

در ادامه این نشست معاون توسعه، برنامه ریزی و تحقیقات ایرالکو به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی درخصوص آلایندگی این شرکت اظهار کرد: باید سهم آلایندگی ایرالکو از سوی نهادهای مسئول مشخص شود. ما برای رفع دغدغه های مردم بهینه سازی خطوط سه، چهار و پنج شرکت را یا انجام داده و یا بخشی را در دستور کار قرار داده ایم. تاکنون ۳۰ میلیون دلار منابع خارجی و ۳۰ میلیارد تومان منابع داخلی برای رفع این دغدغه ها هزینه شده است،

باقریدرخصوص برگزاری مجمع عمومی تیر ماه ۹۴ گفت در بدو ورودمان در زمانی که شرکت ایمیدرو به وکالت از سهام عدالت و به عنوان نماینده دولت، مجمعی را برگزار کرد که به موجب آن مجمع شخصیت های حقوقی و هیئت مدیره شرکت ایرالکو مشخص شدند ودر حالی که این جمع  در تاریخ ۸ تیرماه ۹۴ که مدیران قبلی سرکار بودند، با درخواست ایمیدرو برگزار شد؛ در همان ماه مدیران وقت مجمعی را برگزار کردند که مثلا بر سر راه مدیران جدید مین گذاری کنند.

وی افزود: از جمله مین گذاری هایی که انجام شد سود اعلام غیر واقعی ۱۱۰  میلیاردی است و این در حالی بود که ما با هزار میلیارد تومان بدهی وارد شرکت شدیم. درواقع هیئت مدیره قبلی ۱۱۰ میلیارد تومان تعهد ایجاد کرده بودند، تا تیم مدیریت بعد از خود را زمین‌‎گیر کنند.

نائب رئیس هیئت مدیره ایرالکو تصریح کرد ما به عنوان نمایندگان حقیقی این صاحبان سهام وقتی وارد شرکت شدیم با مجمع عمومی مواجه شدیم که ثبت نشده بود واکنون مجمع پایان سال ۹۴ را ثبت شده و حسابرس انتخاب شده که در حال حسابرسی کامل سال های ۹۳ و ۹۴ است.

وی در خصوص شایعاتی که در زمینه حقوق مدیران این شرکت در فضای مجازی منتشر شد با تاکید براینکه کلیه این مطالب کذب است و مدیرعامل فعلی شرکت یکی از افراد پاک دست و از چهره های موثر صنعت آلومینیوم کشور است، تصریح کرد: فیش حقوقی منتشر شده جعلی و سه ماهه است. حقوق مدیران شرکت از دهم شهریور ماه تا آبانماه درقالب یک فیش حقوقی پرداخت شد و این امر باعث بروز تصوراتی در زمینه حقوق های بالای مدیران این شرکت شد در صورتی که طبق نظر هیات مدیره در حال حاضر مدیرعامل شرکت روزی ۳۴۰ هزار تومان حقوق دریافت می کند و از این جهت رقم عنوان شده به عنوان حقوق ماهیانه مهندس پورعطار کذب و جعلی است، در حالی که حقوق مدیر گذشته ( در سال پیش) روزانه ۳۵۳ هزار تومان، و درحقیقت حتی بیشتر از امروز بوده است. در ضمن باید توجه داشت که متاسفانه برای یکی از مدیران سابق شرکت، ماهانه ۵۰۰ ساعت اضافه کار در نظر گرفته می شده است. از این رو باید بگویم که دلواپسان امروز، فیش های حقوقی دیروز را نادیده گرفته و اکنون تنها به دنبال فضا سازی و ضربه زدن به اقتصاد و صنعت شهر هستند وی ادامه داد طبق مصوبه هیئت مدیره مدیر عامل ۳۴۰ هزار تومان، رئیس هیئت مدیره قبلی ۲۷۰ هزار تومان( در سال گذشته) و حقوق ایجانب ۲۵۵ هزار تومان معین شده است.

باقری با تاکید براینکه حقوق فعلی مدیرعامل شرکت از مدیرعامل سابق ایرالکو نیز کمتر است، افزود: جعل این آمار و اتهامات آسیب جدی به مجموعه زده و به همین دلیل از این بابت شکایات لازم به مراجع قانونی صورت گرفته است که به جد در حال پیگیری شکایت از عاملان این اتفاق هستیم و همچنین کسانی که شب انتخابات مجلس شورای اسلامی اقدام به انتشار برخی مطالب کذب کرده اند، مجبور هستیم صرفا برای روشن شدن حقیقت پیگیری های لازم را انجام دهیم.  معاون توسعه، برنامه ریزی و تحقیقات ایرالکو در بخش دیگری از سخنانش به فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی آلومینیوم اشاره کرد و گفت: شرکت آلومینیوم تنها بنگاه اقتصادی است که مسئولیت اجتماعی خود را پذیرفته  است که پذیرفتن این مسئولیت هزینه های گزافی را به این شرکت تحمیل کرده است.

وی با اشاره به وضعیت فعلی باشگاه آلومینیوم گفت: باشگاه فرهنگی ورزشی اخیرا به ثبت رسیده و تاکنون ثبت نبوده است و به تازگی مجید پور عطار، حاج رضایی، محمد رجاییان، آنجفی و فیلی معاون عمرانی استاندار به عنوان اعضای  هیات مدیره آن تعیین شده اند. باقری با اشاره به بودجه این باشگاه گفت: در سال قبل شش میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به این باشگاه بودجه اختصاص یافت و امسال نیز ۸ میلیارد تومان پیشنهاد شده است که البته پس از استقرار هیات مدیره تصمیم گیری نهایی صورت خواهد گرفت و هزینه ها تا به امروز به صورت علی الحساب در نظر گرفته شده است، وی افزود: این در حالی است که هیئت مدیره قبلی، رای به انحلال این باشگاه پر طرفدار داده بود اما هیئت مدیره جدید در اولین نشست خود رای به ابطال این مصوبه داد تا باشگاه به تمام فعالیت های خود ادامه دهد.

نایب رئیس هیات مدیره ایرالکو در پاسخ به این سوال که آیا مدیران قبلی شرکت رانت خواری و سوء استفاده داشته اند، اظهار کرد: من در جایگاهی نیستم که اتهامی به کسی وارد کنم و دستگاه محترم قضایی بایستی در این خصوص اعلام نظر کند. اما طبق بررسی های صورت گرفته از سوی هیات مدیره اتفاقات رخ داده در زمان مدیریت سابق در قالب پرونده ای به دستگاه قضایی ارجاع شده است.

وی با تاکید براینکه من آدم سیاسی هستم، اما صرفا سیاسی به موضوعات نگاه نمی کنیم و لزوما انتخاب مدیران شرکت سیاسی نبوده است، تصریح کرد: شرکت در سال های گذشته روند توسعه ای دنبال نمی کرده است، اما هیات مدیره جدید با رویکرد و اولویت توسعه ای حرکت می کند. اغراق نیست اگر بگوییم هیئت مدیره فعلی به اندزه ده سال در ایرالکو کارکرده است. باقری تصریح کرد ایرالکو، کارخانه ای با ظرفیت ۲۷۰ هزار تن است اما در حال حاضر با ظرفیت ۱۸۰ هزار تن فعالیت می کند و اگر منابع مالی تامین شود ظرف دو سال آینده پروژههای توسعه ای شرکت به بهره برداری می رسند به همین سبب مذاکراتی با شرکت های اروپایی انجام شده است.

باقری به لغو حدود پنج قرارداد استعماری در شرکت اشاره کرد و گفت: مدیریت جدید شرکت با لغو این قراردادها ۱۰۰ میلیون دلار به سود شرکت کار کرد.

وی درخصوص شرکت در اولین نمایشگاه بین المللی صنعت آلومینیوم ایران در مهرماه سال جاری گفت: در سال های گذشته نیز نمایشگاه آلومینیوم در ایران و اراک برگزار شده و حضور داشته ایم، و همیشه از نمایشگاه های آلومینیوم استقبال کرده ایم، در اراک نیز اگر نمایشگاه با کیفیت و استانداردهای لازم برگزار شود و حداقلی که در شان و وجهه شرکت آلومینیوم سازی ایران باشد را داشته باشد حاضر خواهیم بود و از این بابت مشکلی نخواهد بود.

معاون برنامه ریزی توسعه و تحقیقات شرکت ایرالکو از تاسیس شرکت فنی مهندسی ایرالکو خبر داد و گفت: راه اندازی این شرکت در دستور کار قرار دارد که من بعد ایرالکو دیگر صرفا تولید کننده آلومبنبوم نیست بلکه می تواند کارخانه تولید آلومینیوم نیز بسازد.

باقری با اشاره به تاسیس شرکت سرمایه گزاری ایرالکو گفت:  حضور در بورس، جذب سرمایه گذار و استفاده از پتانسیل های جدید در تامین سرمایه به منظور خروج از بن بست های مالی و تامین نقدینگی در برنامه کاری شرکت قرار دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*