پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
خیز شورای چهارم برای انتخابات پنجم انتخاباتی به رنگ زعفران
استان مرکزی

خیز شورای چهارم برای انتخابات پنجم انتخاباتی به رنگ زعفران

Virtual editor
6 مرداد 1395
بازدید: 487
نظرات: 0

۷

شریفی، رئیس سابق شورای شهر: نمی توان منکر فعالیت انتخاباتی برخی از اعضای پارلمان شهری در پروژه زعفرانیه شد

گروه شهری، سینا علیدادی

 

سالیان متمادی از الحاق اراضی موسوم به ۹۰ هکتاری منطقه گردو به محدوده شهری اراک گذشته و این موضوع مدت هاست در طرح جامع این شهر تعریف شده اما به دلایل مختلفی، از جمله اختلافات شهرداری اراک و مالکین این اراضی بلاتکلیف مانده بود تا این که در سال گذشته طرح الحاقی اراضی مذکور در کمیسیون ماده ۵ استان به عنوان کوی زعفرانیه با مساحت ۶۵ هکتار حد فاصل کوی رضوی (گردو) و شهرک ولیعصر (عج) به تصویب رسید، اما از همان ابتدا اجرای این طرح و عدم وجود تضمین‌های لازم در خصوص چگونگی بهره برداری از این کوی، انتقادات و حاشیه‌های فراوانی را به دنبال داشت، حاشیه‌هایی که حتی در نامگذاری آن نیز به عنوان کوی زعفرانیه، بارها مطرح و مورد انتقاد برخی مدیران شهری قرار گرفت. با توجه به این امر که کوی زعفرانیه هنوز نامی مورد تائید مدیران شهری ندارد و اختلافات مکرری در ادوار گذشته در روند اجرای طرح ساخت آن وجود داشته، عطریاس به انعکاس برخی نظرات در خصوص روند اجرا و بهره برداری از این طرح خواهد پرداخت.

۲۵ درصد از کوی زعفرانیه را فضای سبز تشکیل می دهد

معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری مرکزی با اشاره به این که اراضی ۹۰ هکتاری گردو به عنوان کوی زعفرانیه با پیگیری مالکین اراضی مذکور به شورای عالی شهرسازی راه پیدا کرد، گفت: در سال گذشته با پیگیری های صورت گرفته توسط مالکین، در شورای عالی شهرسازی مقرر شد ۶۵ هکتار از این اراضی به شهر اراک الحاق گردد و طبق ضوابط تعیین شده نباشد که ۶۵ درصد از مالکیت این کوی پس از ساخته شدن به شهرداری اراک داده شود، اما به دلیل بروز اختلافات متعدد حقوقی و مالکیتی بین شهرداری و مالکین اراضی مذکور اجرای این طرح مدت ها به درازا کشیده شد که همین امر سبب دخالت استانداری مرکزی و ورود این نهاد در جهت رفع مشکلات شد.

عزیز فیلی افزود: از آنجایی که امروز تفاهم نامه ای بین سازمان شهرداری و مالکین اراضی منعقد شده، دیگر شاهد بروز اختلافات حقوقی نخواهیم بود و این امر رخ نخواهد داد.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته و کارشناسی های انجام شده ۲۵ درصد از این کوی مختص فضای سبز خواهد بود که مسئولیت ساخت آن با شهرداری اراک خواهد است.

فیلی، با اشاره به ویژگی های طرح کوی زعفرانیه گفت: از آنجایی که ساخت این کوی با مشارکت مالکین صورت خواهد گرفت، دیگر شاهد بروز مشکلاتی همچون کمبود بودجه در اجرای به موقع طرح نخواهیم بود.

وی ادامه داد: متأسفانه شهرداری اراک با داشتن حدود چهارهزار نیروی پرسنلی، دارای بدنه سازمانی سنگینی است و امروز تأمین حقوق این نیروها تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی این سازمان شده و از آنجایی که این سازمان وارث پروژه های نیمه تمام بسیاری از دوره های قبل است نباید انتظارات زیادی در خصوص اجرا و بهره برداری به موقع پروژه های عمرانی توسط شهرداری داشت.

هیچ تضمینی برای احداث کوی زعفرانیه وجود ندارد

نوازنی مدیر کل دفتر فنی استانداری مرکزی ساخت کوی زعفرانیه را بدون صرف هیچ بودجه ای از سمت استانداری مرکزی و شهرداری اراک دانست و گفت: از آنجایی که مالکین اراضی به طور کامل وارد عرصه ساخت می شوند، سازمان‌های اجرایی شهری در روند ساخت آن هیچ دخالتی نمی توانند داشته باشند و در این امر تنها مالکین اراضی وظیفه ساخت کوی را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: در سال ۸۸ مقرر شد اراضی شهر اراک افزایش یابد، که بخشی از این امر با پیوستن سنجان و کرهرود صورت گرفت و مابقی آن با الحاق اراضی گردو  به محدوده شهری اراک محقق شده است به طوری که ساخت این کوی با ۶۰ هکتار وسعت و توافق مالکین انجام خواهد شد.

وی افزود: کلیات طرح در شورای عالی شهرسازی مصوب شده و جزئیات آن مانند تراکم های ساختمانی (تعداد طبقات و واحدهای مسکونی) نیز در کمیسیون ماده ۵ تعیین شده، گفتنی است که تا امروز مجوز ساخت بلوک های ده تا دوازده طبقه در نظر گرفته شد مقرر گشته ۸۰ درصد اراضی به فضای سبز و ساختمان های خدماتی اختصاص داده شود و ۲۰ درصد آن‌ها نیز ساختمان های مسکونی شامل شود.

نوازنی با اشاره به این که هیچ تضمینی جهت احداث کوی زعفرانیه وجود ندارد، گفت: لازمه ساخت این کوی تنها همکاری مالکان است چرا که مدیریت یکپارچه شهری در اراک به دلایل مختلف کم رنگ شده و در حال حاضر شهرداری تنها یک ناظر است.

وی افزود: متأسفانه برخی شهرها و استان‌های همجوار در امر توسعه شهری بسیار جلوتر حرکت کرده اند که می توان دلیل اصلی این معضل در اراک را عدم وجود فعالیت مجموعه ای دانست.

شورای شهر هیچ بودجه ای برای کوی زعفرانیه در نظر نگرفته است

عباسی شهردار اراک در خصوص ساخت کوی زعفرانیه گفت: از آنجایی که مالکین خصوصی سازنده این محله هستند شهرداری و شورای شهر اراک برای اجرای ساخت آن هیچ بودجه ای را در نظر نگرفته است.

وی ادامه داد: طبق ضابطه های تعیین شده از طرف شورای عالی شهرسازی، بخشی از املاک به شهرداری تحویل داده خواهد شد و اگر مالکین از این طرح پیروی نکنند اراضی الحاق شده به اراک دیگر جزو اراضی شهری محسوب نخواهد شد، در واقع می توان گفت شرط ورود این مجموعه به اراک تمکین مالکین اراضی از مصوبه شورای عالی شهرسازی است.

وی افزود: از آنجایی که هیچ گونه اختلافی بین شهرداری و مالکین اراضی مذکور وجود ندارد احداث کوی زعفرانیه در سال جاری آغاز خواهد شد.

نمی توان منکر تلاش بعضی از اعضا برای انتخابات سال ۹۶ شد

شریفی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با اشاره به این که هنوز توافقی بین مالکین اراضی و شهرداری اراک صورت نگرفته است، گفت: مالکین این منطقه خواهان دریافت سهم شهرداری به میزان ۴۵ درصد هستند و همین امر سبب بروز اختلافات بسیاری شده که شورای شهر اراک سه نفر از اعضای خود از جمله آقای تاج آباد رئیس پارلمان شهری را جهت شرکت در جلسات و کارگروه های مربوطه مأمور کرد ولی به دلیل آن که موضوع خاصی تاکنون در این جلسات مطرح نشده است گزارشی را به صحن شورا در راستای حل مشکلات ارائه نداده اند.

وی افزود: نمی توان منکر حمایت برخی از اعضای شورای شهر از ساخت زعفرانیه شد و این موضوع را بی ربط به انتخابات آتی شورای شهر در سال ۹۶ دانست.

وی ادامه داد: بارها به اعضای شورای شهر که به دنبال سیاسی کاری و جلب افکار عمومی بوده اند اخطار داده شد چرا که تمام اعضا می بایست جهت حمایت و خدمت مردم گام بردارند.

***

به طور قطع ساخت محله های جدید در سطح شهر اراک با توجه به رشد جمعیت نیاز به مسکن امری الزامیست، مسئله ای که همه کارشناسان به آن اذعان دارند.

علیرغم وجود این نیاز اساسی به نظر می رسد برخی اقدامات در احداث مسکن رنگ و بوی انتخاباتی دارد که شاید بتوان پروژه کوی زعفرانیه اراک نیز قرار داد، اما نکته ای که ذکر آن الزامی به نظر می رسید.

اینکه با وجود ۱۲ درصد بافت فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی و همچنین لزوم ساماندهی آن ها ساخت کوی زعفرانیه الزامی به نظر نمی رسید.

شاید بتوان اینگونه مطرح کرد که مسئولان شهری اراک می توانستند به جای تعیین ضابطه های مختلف برای اجرای طرح زعفرانیه، این ضابطه ها را برای بافت های فرسوده تعریف کنند و ابتدا به ساماندهی آن ها بپردازند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*