پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
استان مرکزی

وقتی برای پزشکان نسخه مشکلات پیچیده می شود

Virtual editor
3 شهریور 1393
بازدید: 832
نظرات: 0

پزشک

عطریاس: گروه جامعه، الهه موحد: باز هم یک مناسبت باعث شد تا درباره یک گروه و مشکلاتش سخن بگوییم، سخنی که به نظر می رسد در هر سالگرد و مناسبتی متفاوت نیست، اما امسال شاید رویکرد از این زاویه که با روی کار آمدن دولت جدید می توانست اتفاقی نو ایجاد کند.
اتفاقی که این بار، صنف پزشکان را با خبری خوش همراه سازد. در این گزارش سعی شده تا به بررسی وضعیت پزشکان به ویژه تحلیل مشکلات آنها در سطح استان ها از جمله استان مرکزی پرداخته شود. مسائلی که به اعتقاد این گروه در استان ها و شهرستان ها به مراتب بیشتر به چشم می خورد.  آنچه که در ادامه می آید حاصل گفتگویی است با چند تن از پزشکان و متخصصان، که از مسائل خود می گویند.
دکتر ثاقبی با اشاره به مشکل پرداخت هزینه‌های سلامت در کشور گفت: این مشکل با تدابیری که دولت در بخش هزینه ها اندیشیده تا حدودی در بیمارستان ها کاهش پیدا کرده است.اما در بخش خصوصی و ویزیت بیماران هنوز مبلغی که بیمار باید پرداخت کند بالاست و درصد کمی از این هزینه ها را بیمه های طرف قرارداد قبول می کنند، ثاقبی افزود: در حال حاضر از مشکلاتی که پزشکان و بیماران با آن روبرو هستند سهم بیمه ها در پرداخت مابه التفاوت هزینه های ویزیت بیماران است و همین امر موجب شده رابطه اقتصادی بیمار و پزشک به یک رابطه ی سودگیری تبدیل شود. وی اظهار داشت: در بسیاری از موارد پزشکان برای جلب رضایت بیماران مجبورند داروهایی برای آنان تجویز کنند که نیازی به آنها ندارند. از سوی دیگر باید ارتباط پزشک با بیمار به صورت مستمر و علمی باشد، اما متاسفانه به علت عدم آگاهی های لازم بیماران برای درمان بیماری های خود، هربار به پزشکان مختلفی مراجعه می کنند و همین امر از ادامه روند کیفی درمان آنها می کاهد.
ثاقبی بیان کرد: در اکثر نقاط دنیا پزشکان متخصص درگیر فعالیت های پژوهشی هستند و متخصص صرفا به کسی که به مطب برود گفته نمی شود. وی ادامه داد: این درحالی است که در کشور ما متخصصین خط اول درمان محسوب می شوند و عضو لاینفک کادر درمان به حساب می آیند.
در بسیاری از نقاط دنیا پزشکان انتخاب می کنند که در بخش درمان فعالیت داشته باشند یا در بخش پیشگیری و آموزشی- پژوهشی اما نکته قابل توجه این است که پزشکانی که در بخش پیشگیری و آموزش فعالیت دارند میزان درآمدشان به اندازه ی پزشکانی است که در کادر درمان ارائه ی خدمات می دهند. ثاقبی همچنین ضمن اشاره به مشکلات فرهنگی در بخش درمان نیز گفت: بسیاری از بیماران فکر می کنند اگر دارو نخورند درمان نمی شوند در حالی که در بسیاری از موارد با ارائه خدمات آموزشی و سرمایه گذاری در این بخش میزان مصرف دارو از سوی بیماران به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
ثاقبی از دیگر مشکلات جامعه ی پزشکان را یکسان نبودن توزیع پزشکان و متخصصین در شهرهای مختلف بیان کرد و گفت: تجمع بسیاری از پزشکان در شهرهای بزرگ از جمله تهران علت مراجعه ی بیماران به این شهرهاست. همین امر موجب می شود پزشکان با حجم وسیعی از بیمارانی روبرو شوند که از شهرهای دیگر می آیند.
وی همچنین با اشاره به این نکته که پزشکان به عنوان خط اول درمان باید توانمند باشند گفت: توانمندی پزشکان موجب می شود که کمتر بیماران به مطب های دیگر ارجاع داده شوند و بیمار توسط یک پزشک برای درمان هدایت شود، این امر مستلزم دوره های آموزشی تکمیلی برای پزشکان است. دکتر طاهراحمدی نیز ضمن اشاره به سختی کار طبابت گفت: پزشکان در نیمه های شب، روزهای تعطیل و غیر تعطیل و همچنین ایامی که بسیاری از افراد برای تفریح سپری می کنند مجبورند در بیمارستان ها به ارائه خدمات بپردازند.
وی ادامه داد: گاها مشکلاتی که برای بیماران اتفاق می افتد پزشکان را نیز آزرده خاطر می کند و عدم بهبودی برخی از بیماران موجب مشکلات روحی برای پزشکان می شود.
وی افزود: در کنار شغل طاقت فرسای پزشکی توقعات مردم و مسئولان نیز بسیار بالاست، دکتر طاهراحمدی ادامه داد:  افراد جامعه گمان می کنند تمام پزشکان درآمدهای میلیاردی دارند و مرفهین بی دردی هستند در صورتی که این قشر دردمند هستند. وی افزود: حدود ۸۰درصد همکاران ما پزشکان عمومی هستند و درآمد آنها از حد متوسط کشوری پایین تر است.
دکتر طاهراحمدی از دیگر مشکلات جامعه ی پزشکی را کمبود نیروی تربیت شده متخصص دانست و بیان کرد: همه ی پزشکان نمی توانند به راحتی ادامه تحصیل دهند و مجبورند چند سال متوالی در کنکور رشته تخصصی مورد نظرشان شرکت کنند تا قبول شوند و این مدت طولانی موجب می شود بسیاری از آنها در حد پزشک عمومی باقی بمانند.
طاهر احمدی در پایان اظهاراتش ضمن درخواست توجه ویژه ی مسئولان به طبقه ی پزشکان گفت: حمایت مسئولان موجب می شود همانطور که پزشکان با عشق شغل پزشکی را انتخاب کرده اند، با عشق هم این شغل را ادامه دهند و به مردم خدمت رسانی کنند.
دکتر زرین فر نیز ضمن اشاره به سابقه ی طولانی ساختار جامعه ی پزشکی در ایران گفت: با بازگشت بسیاری از پزشکان خارجی به کشورهایشان، پزشکان هموطن توانستند خدمات بسیارموثری برای بهبود وضعیت سلامت بیماران داشته باشند.
وی با بیان این مطب که پزشکان نیز با پیشرفت نظام سلامت انتظاراتی از جامعه و مسئولان دارند، گفت: به رشد علمی و افزایش تعداد پزشکان از لحاظ کیفی این انتظا ر بوجود می آورد که جایگاه شغلی پزشکان در نظام ارجاع آنها بهبود پیدا کند.
زرین فر ادامه داد: نظام ارجاع یک ساختار بسیار پیشرفته است که در اکثر کشورهای دنیا در حال اجرا ست چناچه این نظام تثبیت شود هم کیفیت خدمات بهتر می شود و هم پزشکان می توانند خدمات بهتر و شایسته تری به بیماران داشته باشند.
وی یکی دیگر از انتظارات جامعه پزشکی را ساماندهی و افزایش اختیارات نظام صنفی پزشکان بیان کرد و گفت: جایگاه نظام صنفی که در واقع نظام پزشکی است در کشور ما جایگاه مطلوبی ندارد. نظام پزشکی اختیارات محدودی دارد، چنانچه اختیارات از جمله تعرفه گذاری ها یا بخش نظارت، به نظام پزشکی واگذار شود، پزشکان بهتر می توانند فعالیت کنند هرچند که علوم پزشکی و دولت در این امر بسیار فعال بوده است.
یکی دیگر از پزشکان به مشکلات بخش آموزش به رزیدنت ها و پزشکان درحال تحصیل اشاره کرد و گفت: وقت کمی که بسیاری از استادان برای آموزش عملی به رزیدنت ها می گذارند موجب شده است که عملا سطح کیفی آموزش و یادگیری در بین دانشجویان پزشکی کاهش پیدا  کند.
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد رزیدنت ها را کشیک شب قرار می دهند و صرفا از آنها برای ویزیت حضوری بیماران استفاده می شود و کار تخصصی از آنها خواسته نمی شود.
این پزشک اظهار داشت: بسیاری از رزیدنت ها از امتحاناتی که در اواخر هر ماه از آنها گرفته می شود ناراضی اند چرا که بسیاری از سوالاتی که طرح می شود به آنها آموزش داده نشده است.
وی ادامه داد: انترن های پسر در بخش زنان و زایمان حق ورود ندارند و در حد آموزش تئوری باقی می مانند و این در حالی است که پزشکان موفق دنیا در تمام عرصه ها، به طور عملی آموزش می بینند.
وی همچنین در پایان اظهاراتش پیشنهاد داد: تمام خدمات زایمان طبیعی به پزشکان مامایی اسپرده شود چرا که مدت زمانی که پزشکان متخصص برای مراقبت های ویژه ی مختص مراجعان زایمان طبیعی باید صرف کنند بسیار کم است، بسیاری از متخصصان برای خالی شدن هرچه سریعتر بخش اقدام به ترخیص مراجعان می کنند، در حالی که زایمان یک حالت فیزیولوژیک است و خروج از این حالت ممکن است موجب عوارض جبران ناپذیری شود، چنانچه این امر به پزشکان مامایی سپرده شود  قطعا در آینده نتایج بهتری در مراقبت از مراجعان زایمان طبیعی حاصل خواهد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*