پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۰ تیر ۱۳۹۹
گلایه استاندار مرکزی از مانع تراشی ها برای ساخت کارخانه ذوب آهن اراک/به ناحق مانع ساخـت پروژه شدند
استان مرکزی

گلایه استاندار مرکزی از مانع تراشی ها برای ساخت کارخانه ذوب آهن اراک/به ناحق مانع ساخـت پروژه شدند

Virtual editor
18 مرداد 1395
بازدید: 488
نظرات: 0

۵

بهمن اخوان، نماینده ادوار مجلس: چوب لای چرخ سرمایه گذار مجموعه گذاشتند

گروه اقتصادی، الهام عباسی

پروژه واحد صنعتی ذوب آهن امیر کبیر اراک از سال ۱۳۸۷ در راستای تکمیل زنجیره تولید و تأمین ۵۰۰ هزار تن شمش فولادی مورد نیاز شرکت فولاد امیرکبیر خزر مطرح شد. این پروژه در سال ۸۹ با پیشنهاد فنی یک شرکت هندی جهت طراحی کارخانه و خرید تجهیزات کلید خورد. که پس از طی مراحل مختلف و بررسی پرونده، بانک صنعت و معدن با توجه به نامه شماره ۵۵۳۷۵ بر اساس مصوبه ارگان اعتباری و نیز تائیدیه صندوق توسعه ملی پرداخت تسهیلات به مبلغ ۱۰۸ میلیون یورو جهت طرح پیشنهادی این پروژه مورد موافقت قرار گرفت. لذا در یازدهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان این مسئله مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. اما علی رغم اقدامات مشخص شده و صورت گرفته مشکلات عدیده‌ای در راه پرداخت تسهیلات و اجرای پروژه وجود دارد اگر چه ابهامات پیش آمده از سوی دستگاه نظارتی بر اساس اعلام شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اراک، اعطای تسهیلات بانکی به شرکت ذوب آهن امیرکبیر از نظر مرجع قضایی بلامانع بوده است.

بهمن اخوان:

عملکرد نماینده دوره قبل، چوب لای

چرخ سرمایه گذار مجموعه گذاشت

نماینده دوره پنجم، ششم و هشتم فراهان، آشتیان و تفرش در خصوص این پروژه گفت: این طرح از سال ۱۳۸۷ آغاز شد و بزرگترین کارخانه ذوب آهن کشور محسوب می شد که علیرغم اقدامات اولیه صورت گرفته که تا به امروز نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شد و تمام کارهای قانونی و موافقت های لازم انجام شده اما متأسفانه موانع زیادی سد راه اجرای این پروژه است. بهمن اخوان بیان داشت: یکی از نمایندگان دوره قبل برای مطرح کردن خود ادعایی را عنوان کرده مبنی بر این که این شرکت مبلغ گزافی را از بانک دریافت کرده در حالی که این ادعا کذب محض است و تاکنون بانک صنعت و معدن و صندوق ذخیره ارزی حتی یک ریال هم به سرمایه گذار این پروژه پرداخت نکرده است لذا با این رویکرد سیاسی این نماینده حدود دو سال چوب لای چرخ سرمایه گذار گذاشتند. وی افزود: این در حالی است که این طرح یک پروژه ملی محسوب می شود و بالغ بر سه هزار نفر اشتغال زایی کلان شهر اراک دارد ولی متأسفانه با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی به مسئله اشتغال زایی برخی دست اندرکاران به ویژه کسانی که در مجلس شورای قبلی بودند به دلیل برخی حسادت ها و منافع سیاسی خود مانع و سد راه اجرای آن شدند که انتظار می رود به جد مسئولین استان و کشور این مسئله را پیگیری کنند. بهمن اخوان با توجه به این که خود بنیان‌گذار و مشوق سرمایه گذار این طرح بوده است از استاندار مرکزی و نمایندگان وقت حاضر تشکر و قدردانی بابت پرداختن و اهمیت دادن به این پروژه کرد.

کیومرث بهرامی:

تخلف در شرکت شهرک های استان

عامل اصلی توقف پروژه ذوب آهن

مدیر عامل مجموعه ذوب آهن امیر کبیر در خصوص علل توقف این پروژه بیان داشت: بانک ابتدا بدون اینکه دلیلی موجه عنوان کند، کار ما را انجام نمی داد بعد از پیگیری های انجام شده مشخص شد که عامل توقف تسهیلات مذکور،تخلفات شرکت شهرک‌های صنعتی و رئیس نهاد نظارتی  بوده که در همین راستا پرونده ای در دادگاه تشکیل شد و  پیرو آن بانک صنعت و معدن مانع اعطای تسهیلات به این پروژه شد.

کیومرث بهرامی گفت: ریشه اصلی این تخلفات تغییر کاربری نادرست زمین های مربوط به شرکت شهرک‌های صنعتی برمی گردد همچنین زمان که جلوی این تسهیلات گرفته شد مجموعه ذوب‌آهن در آستانه گشایش اعتبار اسنادی برای خرید تجهیزات بود که برای رفع این مشکل به دادستانی مراجعه شد و کمتر از یک هفته بعد رأی قاضی پرونده صادر شد و بانک صنعت و معدن موظف به دادن تسهیلات شد.

وی افزود: بعد از پیگیری های مجدد برای دریافت تسهیلات، بانک صنعت و معدن اعلام کرد که صندوق توسعه برای گشایش اعتبار مدت زمان شخصی را در نظر گرفته بود که آن زمان به اتمام رسیده است. لذا نزدیک به یک سال است که برای دریافت تسهیلات دوندگی می کنیم.

بهرامی اظهار داشت: نمایندگان استان و استاندار نیز در جریان این پروژه هستند و چون این پروژه از جمله طرح های بزرگ تولیدی کشور محسوب می شود آن را جدی تری پیگیری  کنند.

استاندار مرکزی

با ادعا های کاذب مانع انجام کار شدند

استاندار مرکزی در خصوص احداث و موانع این پروژه در گفتگو با عطر یاس گفت:اعطاء وام ارزی پروژه ذوب آهن امیرکبیر در سال ۹۳ تصویب شد و بنابر ضوابط صندوق توسعه ملی هیچ گونه موانعی سر راه آن نبود ولی متاسفانه به دلیل مکاتباتی که با بانک صنعت و معدن  مبنی بر برخی  ادعاهای کاذب صورت گرفت (توسط نماینده یا نهادی) سبب شد که به ناحق اجرای این پروژه در سال ۹۳ متوقف شود

محمود زمانی افزود:ادعاهایی که علیه صاحب کارخانه فولاد به دلیل  تخطی از قانون و گرفت وام مطرح شد به هیچ وجه صحت ندارد و هیچ گونه نخطی قانونی از جانب صاحب کارخانه فولاد صورت نگرفته است وی بیان داشت:به دلایل مذکور فوق بانک صنعت و معدن از همکاری با این بخش عقب نشینی کرد و پرونده به طور طبیعی به سال ۹۴ موکول شد اسناندار مرکزی در ادامه گفت:در سال ۹۴ با پیگیری های مجدد و همچنین برگزاری بیش از۸ جلسه با وزیر صنعت و معدن و بسیاری از مسئولان ذی ربط این مسئله را بررسی کردیم اما با یک مانع روبه رو شدیم  آن هم تغییرات صندوق توسعه ملی در سال ۹۴ است که  هیچ گونه مطابقتی با این پرونده که مربوط به سال ۹۳ می‌باشد ندارد از طرفی ایراد دیگری که به این مجموعه وارد است مربوط به عدم درآمد ارزی این کارخانه میباشد که باید گفته شود که  قرار بر این بوده که کارخانه فولاد اراک مواد تولید شده را به کارخانه ای در گیلان بفرستد و در آنجا محصول نهایی صادر شود بنابرین درآمد ارزی در زنجیره دارد وی افزود:زمان زیای برای احداث این پروژه صرف میشود و من هیچ قولی برای زما مشخصی را نمیدهم اما با مذاکرات و پیگیری های انجام شده امید بر این است که هر چه زودتر این کارخانه راه اندازی شود

سید مهدی مقدسی

پی گیر از سر گیری اجرای این پروژه هستیم

در ادامه مقدسی نماینده مجلس شورای‌اسلامی اراک،خنداب و کمیجان در گفتگو باعطر یاس از این پروژه ملی حمایت قاطعانه کرد و گفت:در حال حاضر مکاتبات مشترکی به منظور تسریع در انجام این پروژه بنده همراه با دکتر کریمی و استاندار مرکزی با ریاست جمهوری و وزارت صنایع انجام شده تادر ستاد اقتصاد مقاومتی کشور  که به ریاست دکتر جهانگیری تشکیل می‌شود این موضوع مطرح شود که گویا بازتاب مثبتی نیز داشته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*