پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
استان مرکزی

فرماندار اراک:مسائل را از طریق مطبوعات اطلاع رسانی کنید

Virtual editor
3 شهریور 1393
بازدید: 745
نظرات: 0

IMG_1639

عطریاس: گروه شهری، سروش جاپلقیان: فرماندار اراک در صحن رسمی شورای اسلامی اراک و در پاسخ به مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی شورائیان گفت: دولت برای استفاده از  فرصت هایی که برای کلانشهرها در نظر گرفته شده است با کلانشهر شدن اراک موافقت کرد و اکنون ما هستیم که باید از این فرصت ها استفاده کنیم.
ارتقا تعداد اعضای شورای شهر از ۹ به ۱۵ نفر یکی از این فرصت هاست تا بتوانیم با کار کارشناسی بیشتر مشکلات شهر را مرتفع کنیم. اما این کلان شهر شدن در عین فرصت بودن، تهدید نیز محسوب می شود که پیچیده تر شدن معضلات شهری یکی از آنهاست.
وی با بیان این مطلب که اختیارات زیادی برای شوراها در قانون در نظر گرفته شده است، افزود: شورای شهر حق دارد به تمام امورات شهری ورود پیدا کند و تمام دستگاه ها موظف به پاسخگویی به شورای شهر هستند. فرمانداری آماده همکاری با شورا در تمام زمینه هاست.
بختیاری گفت: به نظر من اگر با کار کارشناسی دقیق پیش برویم می توانیم بر بیشتر مشکلات شهر اراک چیره شویم. تجربه نشان داده است که کار غیر کارشناسی و افراط و تفریط در مدیریت جواب نمی دهد و تنها در صورتی موفق خواهیم بود که مطبوعات، کارشناسان و متخصصان را در کنار خود داشته باشیم و تنگ نظری ها را کنار بگذاریم. اکنون شرایط برای حرکت مهیاست و با نگرش های دولت جدید و همراهی مردم می توان در همین دوره بسیاری از مشکلات را حل کرد.
فرماندار اراک گفت: با توجه به آن که معضل آلودگی از مهمترین مباحث شهر اراک است، در هر ماه دو جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا در استانداری مرکزی تشکیل می شود و سازمان ها در جهت کاهش آلودگی گزارشات مدون و کارشناسی ارائه می دهند.
در همین راستا مقرر شده تدارکاتی دیده شود تا مشخص شود آلایندگی هر واحد صنعتی و شهری به چه میزان است تا بتوان کار کارشناسی بهتری برای پیشگیری آلودگی شهر اراک در پیش گرفت.
ما باید برای کم کردن عوارض آلودگی برنامه ای مدون و کارآمد در بخش فضای سبز داشته باشیم. در بخش آب نیز باید بپذیریم نتوانسته ایم برداشت مناسبی از آب های زیر زمینی داشته باشیم.
به عنوان مثال چرا باید قنات خیابان شهید بهشتی که تا چند سال پیش فعال بود اکنون در آستانه خشک شدن کامل قرار بگیرد.
ما باید به هر طریق ممکن از فضای سبز و آب های زیر زمینی نگهداری بکنیم. این که ما حتی یک درخت را هم حفظ بکنیم و هر بوته سبز را، سبز نگهداریم یک اصل است. اگر به هر دلیلی آقای شهردار می خواهد یک درخت و یا شاخه را قطع کند، باید ابتدا یک درخت بکارد. بنده اعلام می کنم که آمادگی کامل دارم تا تمام دستگا های زیربط در حوزه فضای سبز و منابع طبیعی را به اینجا بیاورم تا به یک برنامه ریزی کامل در حوزه حفظ و توسعه فضای سبز اراک برسیم.
بختیاری گفت: ما در مورد تقسیم عواید حاصل از عوارض آلایندگی هوا به اراک حرف های بسیاری داریم.تخصیص تنها ۲۰ درصد از این عوارض را به شهر اراک منطقی نمی دانم زیرا  بسیاری از آلودگی نیروگاه، پالایشگاه و پتروشیمی به وسیله باد به سمت اراک می آید و بنابراین بیش از ۲۰ درصد این عوارض را حق شهر اراک می دانم. بنده و آقای استاندار  پیگیر این مسئله هستیم تا کارشناسی بیشتری در این باره صورت گیرد تا مسئله عوارض آلایندگی اراک تا حد زیادی حل شود. وی درباره نظارت هایی که فرمانداری  باید انجام دهد، گفت: در بحث نظارت بر نان و مباحث دیگر، تلاش داریم تا یک نظارت مستمر و کار کارشناسی را به طور دائم روی این موارد داشته باشیم.
وی در پاسخ به مسئله دیگر اعضای شورای شهر درباره تکدی گری گفت: ما باید برای آموزش و ساماندهی تکدی گران یک برنامه کامل داشته باشیم. در ستادی که با حضور ارگان ها و سازمان های متفاوت تشکیل می شود به این مبحث رسیدگی خواهد شد تا با کمک سازمان فنی و حرفه ای و سایر سازمان ها به یک کنترل مناسب در سطح شهر دست یابیم.
بختیاری در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اهمیت و نقش اطلاع رسانی در حوزه های خدمات رسان گفت: غیر از مسائل امنیتی باید تمام موارد را به وسیله مطبوعات اطلاع رسانی کرد و جز این راه دیگری برای تقویت حوزه های کاری نداریم.
وی با بیان این مطلب که تائید مصوبات شورای شهر توسط فرمانداری یک قانون است، گفت: مطمئن باشید اگر بنده و همکارانم در فرمانداری به این نتیجه برسیم که مصوبه شورا کارشناسی و دقیق است حتما آن مصوبه را تائید خواهیم کرد. البته باید این مطلب را بدانیم که انعطاف پذیری قسمتی از مدیریت است و اگر بنا باشد مدیریت انسانی در نظام ما حاکم نباشد، یک دستگاه رایانه در هر سازمان می گذارند تا امور را مدیریت کند.
اما ما می خواهیم عواطف، اخلاق و کرامت انسانی در کنار تصمیمات قرار داده شود و به عنوان یک اصل، قانون را نیز رعایت کرده باشیم. مردم انتظار دارند با ۱۵ نفره شدن اعضای شورا مطالبات بیشتری از آنها حل شود.
بختیاری جمعیت فعلی شهرستان اراک را ۶۳۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: اراک به لحاظ مشکلات در میان کلانشهر ها مقام اول را دارد.اول اینکه اراک شهری دانشجویی است که بیش ار ۱۰۰ هزار نفر دانشجو را در خود جا داده است.
دوم اینکه کارگری ترین شهر در میان کلانشهر ها هستیم و اگر بخواهم در یک جمله بگویم، متاسفانه اراک نسبت به کلان شهرهای دیگر مشکلات بیشتری دارد و حل این مسئله همت بیشتر مسئولان، مطبوعات و شهروندان را می طلبد. وی جمعیت روستایی شهرستان اراک را ۲۸ درصد عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۵۳ جمعیت روستایی ما ۶۳ درصد بوده است ولی اکنون شرایط بسیار تغییر کرده و جمعیت روستایی در حال کم شدن است. ما باید با یک برنامه ریزی کامل به فکر چند سال آینده باشیم تا جمعیت روستایی خود را حفظ کنیم.
وی درباره انتقال پساب شهر اراک،گفت: ما باید روی حقابه تالاب میقان و یا انتقال آب به دشت فراهان کار کارشناسی دقیق تری انجام دهیم. اگر تنها به این دلیل که از پساب شهر اراک استفاده مطلوبی نمی شود، پس باید فضای سبز آن از بین برود، به روند تخریب ادامه دهیم رفتار ما منطقی نخواهد بود.
بختیاری همچنین در پاره ای از صحبت هایش به انتقاد شورائیان در خصوص وضعیت  بیمارستان ولی عصر  اراک اشاره کرد و گفت: خدمات پزشکی که در این بیمارستان صورت می گیرد بسیار مطلوب است ولی به علت وضعیت فیزیکی بیمارستان، این خدمات تحت الشعاع قرار می گیرد.
تنها راه برون رفت از این مشکل نیز افتتاح بیمارستان جدید است که با پیگیری های مسئولان این امر در حال حل شدن است و ما امیدواریم تا ۳ سال آینده بیمارستان جدید به بهره برداری برسد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*