پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
اصلاح طلبان گزینه های مناسبی برای شوراها دارند
سیاسی

خورشید سوار، دبیر مجمع زنان نواندیش و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی:

اصلاح طلبان گزینه های مناسبی برای شوراها دارند

Virtual editor
23 فروردین 1396
بازدید: 498
نظرات: 0

گروه سیاسی- آزاده بکایی

 

خدیجه خورشید سوار ازجمله زنان فعال اجتماعی است که در عرصه سیاسی نیز نقش موثری در معادله های سیاسی داشته است. خورشید سوار به عنوان نماینده مجمع زنان نو اندیش، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان است. در گفت و گویی با این فعال سیاسی به بررسی وضعیت آرایش سیاسی نیروهای توسعه گرای استان پرداختیم.

عملکرد شورای چهارم را چگونه میبینید؟

از عملکرد شورای چهارم چندان راضی نیستم. اعضای شورای شهر با یکدیگر هماهنگ نبودند. احساس می کنم آن گونه که باید و شاید شورای چهارم فعال نبوده است، به عقیده من بعضی وقت ها که قرار بود کارهایی انجام و تصمیم های درستی اتخاذ شود، کارشکنی شده است. امیدوارم این بار شورای شهری داشته باشیم که در راستای خدمت به مردم به وفاق و همدلی دست یابند.

مهمترین انتقادی که به شورای شهر چهارم دارید، چیست؟

بیشتر در حواشی کار می کردند، مثلا در اموری که اصلا به آنها ارتباطی ندارد، وارد می شدند. شورای شهر کارش نظارت دقیق بر امور شهرداری است. متأسفانه بعضی کارهای خوب «وتو» و در برخی مسائل دخل و تصرف می شود. ولی به عنوان مثال هزینه کرد ماده 17 آثار ملموسی نداشته است. مدیریت صحیحی حاکم نبوده است. می گویند به خانه سازمان های مردم نهاد اختصاص یافته است، اما آنجا هم اثری نمی بینیم که عوایدش شامل حال مردم شود.

وضعیت اصلاح طلبان استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

قبلا شاهد پراکندگی در جمع اصلاح طلبان بودیم، اما اکنون منسجم تر عمل می کنند. در واقع در نزدیکی انتخابات، اصلاح طلبان بسیار منسجم تر شده اند. اختلاف ها هم کمرنگ شده است. البته اختلاف نظر و سلیقه وجود دارد. اکنون به وفاق رسیده اند و در سایه همین اتحاد و انسجام هیأت رئیسه مشخص شده است. آقای صفری، بسیار بی طرف عمل می کند و شخص باتجربه ای است، سمت و سوی خاصی ندارد و هدفش هم خدمت است. افزایش مشارکت مردم در انتخابات به صورت گسترده و رسیدن به وفاق و همگرایی در انتخاب کاندیداها ازجمله برنامه های اصلی رئیس شورای اصلاحات استان است. در مورد آقای روحانی همگرایی وجود دارد، ولی در مورد شورای شهر امتیاز بندی های نهایی انجام نشده است.

بحث هایی در مورد تائید صلاحیت کاندیداها وجود دارد. پیش بینی شما از این مسأله چیست؟

به نظر من با توجه به این که بیشتر نیروها بومی و با یکدیگر آشنا هستند، تائید صلاحیت ها آسان تر از تائید صلاحیت های مجلس است؛ گمان نمی کنم سخت گیری های خاصی وجود داشته باشد. امیدواریم افراد شاخص تری تائید شوند که ما در بستن لیست با فراغ بال بیشتری عمل کنیم.

تعامل اصلاح طلبان در شورای اصلاحات را چگونه می بینید؟

تلاش می کنند تعامل مناسبی بین نیروها برقرار شود. به هر حال هدف اصلی، انتخاب اصلح است که در انتخابات رئیس جمهوری مشکلی نداریم؛ در راستای انتخاب آقای روحانی همه همدل هستند. اما در در مورد شورای شهر مسلما به دلیل شناخت شخصی، طبیعتا اختلاف سلیقه وجود دارد. ولی امیدواریم با گفت و گو و کمک افراد خیرخواه و با تجربه بتوانیم چهره هایی را انتخاب کنیم که بهتر عمل می کنند.

به نظر شما انتخاب یک نماینده جهت قرار دادن در لیست براساس چه شاخصه هایی باید باشد؟

مقرر بود اصلاح طلبان امتیازبندی و اولویت بندی کرده و اصلح ترین افراد را انتخاب کنند. تخصص را با یک مشاور می توان مرتفع کرد. مهم این است که خود نماینده وقت گذاشته و فعالیت کند، داشتن یک نماینده دلسوز و مسئولیت پذیر بسیار مهم است و قاعدتا تحصیلات و آگاه بودن به مسائل اجتماعی نیز در شاخصه های اولویت بندی قرار دادن در لیست باید لحاظ شود.

با فضایی که می بینید اصلاح طلبان باید به حداقل مطالبات بسنده کنند؟

در هیأت اجرایی سلیقه های مختلفی حضور دارند، من چشمم آب نمی خورد که شکل خیلی خیلی مناسب اصلاح طلبان را داشته باشند. اما مانند انتخابات مجلس سعی می  شود گزینه مناسبی انتخاب کنیم. گزینه ای که فکر می کنم اصلح تر و ارجحیت داشته باشد. اصلاح طلبان گزینه های مناسبی برای شوراها دارند.

فکر می کنید اصلاح طلبان به لیست مشترک دست یابند؟

امیدوارم این مهم محقق شود. چون به هر حال با توجه به این که هر کسی دوست دارد در لیست  قرار گیرد؛ مطمئنا به برخی اختلاف نظرها برخورد می کنیم. امیدوارم این مسأله پیش نیاید و اصلاح طلبان لیستی مشترک ارائه دهند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*