پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
مدیران شهری با رویکردهای نوین تامین فضای سبز آشنایی ندارند
استان مرکزی

میلاد همافر، مدرس دانشگاه:

مدیران شهری با رویکردهای نوین تامین فضای سبز آشنایی ندارند

افرادی که در شورای شهر نظر می دهند دانش شهری ندارند

Virtual editor
23 فروردین 1396
بازدید: 481
نظرات: 0

گروه شهری –  سعیده عربستانی

 

در گذشته ای نه چندان دور، بیش از سه دهه قبل، اراک باغ شهری بود که سرسبزی و طراوتش به روح انسان لطافت می بخشید. با توسعه فضای شهری، این درختان جای خود را به ساختمان ها دادند تا خاطرات سبز اهالی آن زمان را زیر هجمه سنگینشان له کنند.

هسته اصلی و مرکزی اراک از داشتن فضای سبز کافی محروم است و آمارها نیز سرانه فضای سبز هسته مرکزی اراک را بسیار پائین تر از حد استاندارد نشان می دهد. با وجود اهمیت احداث فضای سبز در شهری صنعتی چون اراک، تاکنون اقدام اساسی برای تأمین این نیاز انجام نشده و مسئولان شهری دلیل اصلی این سرانه را نبود زمین مناسب و قیمت بالای آن می دانند.

میلاد همافر مدرس دانشگاه در این خصوص گفت: در گذشته سرانه فضای سبز عددی مشخص داشت، ولی به مرور زمان به این نتیجه رسیدند که نمی شود برای تمامی اقلیم ها سرانه ای مشخص و برابر داشت. در حال حاضر سرانه فضای سبز بر اساس دسته بندی اقلیمی بررسی می شود و عددی ثابت نیست. آنچه مهم است، توزیع فضای سبز و نوع فضای باز و سبزی است که وجود دارد.

وی گفت: طبق مصوبه شورای عالی کلیه فضاهای باز و سبز حتی آنهایی که تجهیز نشده اند، جزء فضای باز و سبز در نظر گرفته می شوند، در حالی که این فضاها اساسا کارکردی که به عنوان فضای سبز از آن ها انتظار می رود ندارند.

یکی از مشکلات اراک نیز همین نکته است که مدیران شهری اظهار می دارند فضای سبز اراک را تأمین کرده اند. سرانه، تأمین شده، ولی این سرانه را شهرداری و شورای شهر تأمین نکرده اند. مدیران شهری در محاسبه این سرانه کلیه کمربندهای سبزی که در گذشته های دور در اراک کاشته شده و قسمت هایی که به عنوان جنگل کاری های درون شهری باقی مانده را نیز در ردیف این سرانه آورده اند.

در حالی که هیچ کدام از این فضاها تجهیز نشده اند و عملا برخی پهنه های سبز هستند که استفاده از آن ها امکان پذیر نیست. این مدرس دانشگاه ادامه داد: این فضاهای سبز در دسترس قرار ندارند چون در گذشته به صورت کمربند طراحی شده و در حاشیه شهر قرار دارند و در هسته مرکزی شهر کمترین فضای باز و سبزی مشاهده نمی شود.

وی افزود: مهم تر از متراژ، توزیع سرانه است که در اراک به بدترین شکل ممکن اتفاق افتاده است. تمام فضای سبز در یک بخش خاص متمرکز شده و در دسترس همگان قرار ندارد.

همافر گفت: عملکرد شهرداری در جهت تأمین فضای سبز در دسترس، ضعیف بوده است. اراک فضای سبز در دسترس و تجهیز شده ندارد. این که فضای سبز را فقط احداث کنند، کافی نیست و باید این فضا قابل استفاده باشد. مدیران شهری برنامه ای برای تأمین فضای سبز و باز هسته مرکزی شهر به عنوان آلوده ترین منطقه شهر اراک ندارند، نباید تغییر کاربری به شکل گسترده در اراک اتفاق افتد.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: این که مسئولان شهری فضای سبز را در هسته مرکزی شهر، تغییر کاربری می دهند و برای تأمین سرانه در اطراف شهر فضای سبز ایجاد می کنند، کاملا غلط و غیرکارشناسی است.

دسترسی فضای سبز در حاشیه شهر سخت و برای دسترسی به آن به اتومبیل شخصی نیاز است، برای شهری که بالاترین میزان آلودگی را دارد و از آلوده ترین شهرهای کشور است، این امر به آلودگی بیشتر هوا کمک می کند. هدف از فضای سبز در دسترس عدالت اجتماعی است و عدم دسترسی به این فضاها این مسأله را نیز با مشکل مواجه می سازد.

وی افزود: مدیران شهری اراک با رویکردهای نوین تأمین فضای سبز در هسته های شهری آشنایی ندارند. این عقیده که فضای سبز در اطراف شهر باشد، کاملا غیر کارشناسی است و این شیوه برخورد در زمینه تأمین فضای سبز کاملا جواب معکوس می دهد.

همافر در مورد عملکرد شورای اسلامی شهر اراک و شهرداری گفت: عملکرد این دو ارگان به شدت ضعیف و غیرکارشناسی است. تصمیم های شورای شهر اراک بدون نظر کارشناسی و بر اساس نظر شخصی افراد گرفته می شود. افرادی که در شورای شهر نظر می دهند، دانش شهری ندارند در حالی که باید تیمی باشد که مدیران شهری را پشتیبانی علمی کند. اگر این کمیته کارشناسی را ندارند، نباید به خود اجازه دهند در حوزه شهری تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: در تمامی دنیا انجمن های شهری از افراد مختلف با گرایش های تحصیلی گوناگون تشکیل شده است. این گونه انجمن ها دارای کمیته های فنی و پشتیبانی هستند. همه تصمیم های شهری بر اساس اظهارنظر این کارشناس های پشتیبان گرفته می شود. حال آن که در اراک با این مدل تصمیم هایی که دیده می شود چنین تیم کارشناسی یا وجود ندارد و اگر هم وجود دارد باید در کارشناس بودن آن ها تردید داشت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*