پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
قاتل 6 تن از شهروندان اراکی به دار آویخته شد
اجتماعی

قاتل 6 تن از شهروندان اراکی به دار آویخته شد

Virtual editor
26 فروردین 1396
بازدید: 423
نظرات: 0

گروه جامعه، ریحانه قاسمی

هوا گرگ و میش بود.

ساعت هنوز به هفت صبح نرسیده بود.

حاشیه میدان اصلی کوی علی بن ابیطالب را نرده کشی کرده بودند؛ گارد نظامی داخل محوطه و بیرون از آن، جمعیت را کنترل می کرد، بنا بود حکم اعدام عباس صحرایی، قاتل 6 تن از شهروندان اراکی، اجرایی شود.

دیوان عالی کشور، پنج شنبه، 24 فروردین ماه را برای اجرای حکم اعدام در ملاء عام در نظر گرفته بود. جمعیت از ساعت ها قبل آمده بود، از دختربچه ی 5 ساله که مادرش می گفت دیدن این صحنه ها، تجربه‌ای برای اوست، تا پیرزن و پیرمرد تسبیح به دستی که زیر لب ذکر می گفتند و آرزو می کردند هیچ مادری، چنین عاقبتی برای فرزندانشان نبینند.

بسیاری از جمعیت سعی داشتند خود را به ردیف اول برسانند. زن جوانی که غرولند کنان می گفت: “چیز تماشایی قرار نیست پخش کنند، این همه ذوق و شوق برای چیست؟ ” اما با همه این حرف ها، به سختی جمعیت را کنار می زد و خود را به نرده‌ها نزدیک می کرد. با وجود ازدحام جمعیت، جز صدای همهمه ای بم و کوتاه، صدایی به گوش نمی رسید. سکوت تلخی در فضا حاکم بود که باعث می شد صدای تخمه شکستن آن چند پسر نوجوان هم به گوش برسید.  سکوت مرگباری که با تک جملات زن یا مردی شکسته می شد، جملاتی که سعی می کرد حال و هوای آن لحظه مادر عباس را برای جمعیت تجسم کند.

جرثقیل در وسط میدان آماده بود.

مسئولان مربوطه یکی یکی وارد محوطه شدند. رئیس کل دادگستری، معاون دادستان و سیل عکاس های خبری که قصد ثبت لحظه به لحظه این فاجعه را داشتند. گویی مأمور شده بودند تا این فاجعه را برای کسانی که در خواب مانده بودند، تصویرسازی کنند.

در آخرین لحظات، اولیای دم 6 مقتول یکی یکی وارد محوطه شدند.

حدود ساعت 7:30 صبح عباس صحرایی با خودروی پلیس وارد میدان شد.

چشمانش را بسته بودند. دست ها و پاهایش هم با زنجیر، زنجیر شده بودند.

از خودرو پیاده شد. سیل عکاس ها دور ماشین حلقه زدند. با قدم هایی آهسته به سمت جایگاه هدایت شد.

حکم اعدام قرائت شد:

براساس حکم صادره از شعبه یک دادگستری، عباس صحرایی به جرم ارتکاب 6 فقره قتل عمد 4زن و دو مرد جوان، به6 بار قصاص نفس در ملأ عام و در محل وقوع جنایت، محکوم شده است.

عباس صحرایی آرام بود. نه لرزشی در اندامش دیده می شد و نه حرفی برای زدن داشت.

آخرین خواسته اش را پرسیدند: “دود کردن نخی سیگار تا شاید التیامی بر درد او باشد و کنار زدن نقاب سیاه رنگ چشمانش تا بتواند  جمعیتی را که برای اعدام او دورتادور میدان حلقه زده بودند، ببیند”.

طناب دار دور گردنش انداخته شد. جرثقیل روشن شد. صدای گاز دادن جرثقیل، در محوطه پیچید. اهرم جرثقیل بالارفت، همزمان با آن گوشی های همراه برای فیلمبرداری و عکاسی از آن لحظه  بالا رفت.

صدای مردمی به گوش می رسید که از ماموران می خواستند از جلو دیدشان کنار بروند تا فیلم عکسشان وضوح کافی را داشته باشد.

عباس صحرایی بالارفت.

صدای سوت و دست خانواده های مقتول از داخل محوطه بلند شد. بر یک چشم بر هم زدنی، طناب دار راه نفس عباس صحرایی را گرفت.

حتی سعی نکرد زنده بماند.

حتی دست و پایی هم برای زنده ماندن نزد.

بدون کوچکترین تقلایی برای بودن.

هنوز پنج دقیقه نگذشته بود اما گویی عباس سال ها مُرده بود، ساکن و بدون حرکت.

سکه ها به طرف میدان انداخته شد. سکه پشت سکه.

گویا جمعیت میلی به رفتن نداشت.

15 دقیقه ای گذشت.

خودورها یکی یکی روشن شدند. خودروهایی که از گوشه گوشه شهر برای دیدن لحظه اعدام عباس صحرایی آمده بودند.

جمعیت با صحبت هایی به حق و یا ناحق متفرق شدند.

زندگی ادامه پیدا کرد…

***

رئیس کل دادگستری استان مرکزی بعد از اجرای حکم اعدام در جمع خبرنگاران گفت: غفلت، جهالت و خودکامگی از عواملی است که زمینه سقوط افراد و وقوع جنایاتی همچون قتل 6 شهروند اراکی توسط یک جوان را رقم می زند.

حجت الاسلام عبدالهی با ابراز تاسف از وقوع چنین جنایتی، به نتایج منفی اینگونه برای فرد و جامعه اشاره کرد و افزود: در تبیین دلیل وقوع این اتفاق باید مشکلات روحی و روانی این فرد که به بروز چنین جنایتی منجر شد مورد بررسی قرار بگیرد، اما در کل آنچه در خصوص این جوان قابل تامل است عاقبت اندیش نبودن و غرو بیجاست که در نهایت به اقدامی از سر خودکامگی و جهالت منجر شد.

سردار عزیزی فرمانده انتظامی استان مرکزی نیز اظهار کرد: به عنوان پلیس از دیدن چنین صحنه هایی خوشحال نیستیم. چنین صحنه هایی نشان می دهد که بی توجهی به قانون و عدم رعایت الزامات قانونی عاقبت خوشی ندارد.

عباس صحرایی به دلیل ارتکاب به قتل 6تن از شهروندان اراکی در 22دی ماه سال گذشته بعد از طی مراحل قضایی در تاریخ 24فروردین ماه به چوبه دار آویخته شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*