پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
وزیر اقتصاد دراراک : کاهش تورم و رشد اقتصادی در دولت تدبیر معجزه بود
استان مرکزی

وزیر اقتصاد دراراک : کاهش تورم و رشد اقتصادی در دولت تدبیر معجزه بود

استاندار مرکزی در پاسخ به منتقدان دولت: اقدامات دولت تدبیرو امید خالی از بابک ها و دکل های گمشده نفتی است

Virtual editor
26 فروردین 1396
بازدید: 351
نظرات: 0

گروه سیاسی- آزاده بکایی، زهره صادقی

 

وزیر اقتصاد و دارایی:

در سه سال اخیر آرامش را در اقتصاد جامعه ایجاد کرده ایم

گروه اقتصاد و صنعت : وزیر اقتصاد و دارایی  در سفری یک روزه به  استان مرکزی  در دیدار با آیت ا… دری  نجف آبادی گفت : در کشور، واحدی برای مدیریت بدهی نداشتیم و طی سال های اخیر به دلیل اعمال سیاست های غلط در زمینه بنگاه داری، اقتصاد ایران با برخی مشکلات بنیادی مواجه شد.

امروز تورم در کشور مهار شده و از آمار بالای 40 درصد به 8 درصد رسیده است و در مقابل رشد اقتصادی مثبتی داشته‌ایم.                                                                                                                            طیب نیا تصریح کرد: علی‌رغم تحریم های گسترده‌ای که بر اقتصاد ما تحمیل شده ؛ در مدت دو تا سه سال اخیر نوسانات بازار ارز  به چهار تا پنج درصد رسیده که این به معنای حاکمیت آرامش است.

خوشبختانه بعد از یک دوره شرایط بحرانی که در اقتصاد کشور حاکم بود و تجربه رکود تورمی سنگینی که رشد اقتصادی منفی و تورم دو رقمی بالای 40 درصد را به همراه داشت توانستیم در سه سال اخیر آرامش را در اقتصاد جامعه ایجاد کنیم.

طیب همچنین در چهل و پنجمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی گفت:بزرگترین مشکل اقتصاد ایران وابستگی به درآمدهای نفتی و شیوه استفاده از این درآمدهاست.

وی افزود: بهترین دوره درتاریخ معاصرایران، دوران برنامه سوم توسعه بودکه تلاش مؤثری برای اعمال سیاستهای اقتصادی در دولت ایجاد شد که نتیجه آن کاهش رشد تورم و…که متوسط رشد اقتصادی بالای 6درصد بود در حالی که در 8 سال منتهی به سال 92علی رغم درآمد بالا، رشد اقتصادی 2/2 درصد بود.

طیب نیا تصریح کرد: در دوره ای چند صد هزار میلیارد تومان از دارایی های دولت فروخته شده و در بودجه دولت هزینه شد که نتیجه آن بدهی چندصد میلیارد تومانی دولت بود.

وی افزود: پول وثروت نیست که رشد را به همراه بیاورد بلکه شیوه صحیح وعاقلانه این ساختاراست که رشد اقتصادی را به همراه می آورد.

در شرایطی که دیپلماسی خارجی کشور نشان می داد در آینده ای نزدیک با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه خواهیم شد ، دولت وقت به جای پایدار سازی اقتصادی ، وابستگی به نفت را افزایش داد.

وزیر اقتصاد و دارایی  در جمع صنعتگران  و فعالان اقتصادی استان مرکزی تاکید کرد: کمتر پیش آمده نسبت به عملکرد دولت گذشته اظهار نظر کنم اما به جرات می گویم در دولت نهم و دهم با اعمال سیاستهای پولی،مالی و ارزی نادرست ، وابستگی کشور به نفت بیشتر شد.

وی افزود: دولت یازدهم  در شرایطی روی کار آمد که وفاق جهانی علیه ایران حاصل شده بود.

متاسفانه هنگامی که شورای امنیت کشورمان را تهدید کرد،حتی کشورهای دوست نیز ما را حمایت نکردند. طیب نیا گفت: گاهی حافظه تاریخی ما ضعیف می شود.چندسال پیش رشد اقتصادی منفی 8/0 درصد بود،تورم بالای 6درصد،نرخ أرز سه برابر شد،قدرت خرید و ارزش پول ملی ما کاهش یافت،در بازار کالاها،تلاطم و هیجانات شدید حاکم شد،اگر آن سیاستها تداوم می یافت، شرایط امروز چگونه بود؟

طیب نیا افزود: دولت در شرایط  اقتصادی بسیار بدی کشور را تحویل گرفت،گسترده ترین رکود تورمی بر کشورمان حاکم شده بود.برخی مشکلات را نمی توانم به زبان بیاورم به دلیل آنکه عزت این کشور و سربلندی آن را می خواهم،بیان برخی مشکلات تاثیر منفی بر آرامش کشور دارد.

وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی ادامه داد:کشوری معتاد به درآمد نفتی تحویل گرفتیم و تحریمهای جهانی  بسیارهوشمندانه بر ایران متمرکز شده بود بنابراین شرایط ، روند نزولی تورم و رشد اقتصادی یک اتفاق مهمی بود که معاون صندوق بین المللی پول از آن به عنوان یک معجزه درایران یاد کرد.

متاسفم که در کشور به جای اینکه بگویند ما می توانیم؛ نظام توانمند است ومی تواند در برابر گسترده ترین تحریم ها بایستد ؛ مرتبا دولت و نظام را ناکارآمد جلوه می دهند؛ درحالیکه هر کشور دیگری غیر از ایران بود در برابر این تحریمها شکست خورده بود.

در گذشته اگر قیمت نفت پایین می آمد به راحتی نفت را پیش فروش می کردیم،اما در سالهای اخیر به دلیل تحریم ، امکان چنین کاری را نداشتیم.

سال 94سال سختی برای اقتصاد ایران بود ،اگر موفقیت در حوزه مذاکرات هسته ای نبود، قطعا بسیاری از مشکلات مرتفع نمی شد.

امروز شاهد رشد همه بخش های اقتصادی به جز ساختمان هستیم ؛ که در حوزه ساختمان می بایست اقدامات گسنرده تری صورت گیرد ولی بطور کلی وابستگی ما به نفت کاهش یافته است .

وی افزود :سیستم مالیاتی باید بتواند درآمد کافی برای دولت ایجاد کندکه در این زمینه توفیق مطلوبی داشته ایم، اما سازمان مالیاتی ما نظام کارآمدی را اداره نکرده که براساس عدالت و اطلاعات مطلوب از مودیان مالیات گرفته شود.

وزیر اقتصاد و دارایی ابراز داشت :هدف نهایی وزارت اقتصاد این است که براساس اطلاعات کافی از مؤدیان مالیاتی، مالیات گرفته شود،سلامت کاری در نظام مالیاتی مستقر شود وارتباط مؤدیان و مأموران حذف شود.اگر این اتفاق عملی شود،توان تولید افزایش می یابد،بنابراین سیستم مالیاتی باید در اختیار تولید باشد. در سیستمی که دولت از مالیات تامین بودجه می کند،قطعا باید پاسخگو باشد؛ در چنین شرایطی دولت هم مجبور می شود مراقب باشدتا واحدها دچار رکود و شرایط بحرانی نشوند.

دری نجف آبادی:

این شرایط نتیجه پاس کاری های اقتصادی است

دری نجف آبادی، با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی گفت: این شرایط نتیجه پاس کاری های اقتصادی است. گروه اقتصادی دولت، بانک ها را مدیریت کند. نباید مالیات بر ارزش افزوده تبدیل به دکانی برای دولت شود.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: معنای اقتصاد مقاومتی، نادیده گرفتن فعالیت های بزرگ اقتصادی نیست، دولت باید بر وام های بانکی وصندوق توسعه و ذخیره ارزی، نظارت کند.

استاندار مرکزی:

اقدامات دولت تدبیرو امید خالی از بابک ها و دکل های گمشده نفتی است

استاندار مرکزی در چهل و پنجمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور وزیر اقتصاد و دارایی، اذعان داشت: به1.66واحد بزرگ و کوچک تولیدی و اقتصادی، مبلغ 717 میلیارد تومان، تسهیلات  پرداخت شده است. هم چنین، با برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در روستاها، 400 روستا در استان مرکزی، دارای پتانسیل های بالقوه گردشگری،  صنعتی و کشاورزی، شناسایی شدند.

زمانی قمی درباره نرخ بیکاری استان مرکزی گفت: نرخ بیکاری در سال 94، در استان 4/10 درصد و اکنون 3/7 درصد است.

وی در ادامه افزود: بنابر اعلام گمرکات استان مرکزی، صادرات این استان در سال95 ،  730میلیون دلار و واردات آن،291 میلیون دلار بوده است و بنابر این آمار، تراز تجاری استان مثبت تلقی می شود.

استاندار مرکزی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان، گفت: اتمام طرح های نیمه تمام که بالای 60درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند، یاری و مساعدت بیشتری از سوی تیم اقتصادی دولت می طلبد. برای اتمام 117طرح به مبلغ  480  میلیارد تومان تسهیلات نیاز است که امیدوارم در راه تحقق آن، اقدامات لازم انجام شود.

وی هم چنین گفت:  نرخ بیکاری در استان مرکزی پایین تر از آمار کشوری است؛ اما این رقم در شهرستان خمین بسیار بالا است که امیدواریم با یاری دولتمردان این رقم کاهش یابد.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خط 3و چهار ایرالکو در دولت تدبیر و امید از مدار خارج شد، امیدواریم خط 5نیز در همین دوره خارج شود. برای انتقال آندسازی، به 125میلیارد تومان طرح نیاز است که اعلام شده 50میلیارد تومان آن آماده است. اما برای اجرای این طرح باید کل اعتبار تامین شود.

ایرالکو از جمله شرکت هایی است که اعتبار و بانک عامل آن در سفر هیات دولت مشخص شده است.

مدیر ارشد دولت تدبیر و امید در استان مرکزی در جلسه ستاد مقاومتی استان، گفت: در غبار تخریب ها درحوزه های مختلف، اقدامات دولت تدبیر و امید کمتر دیده می شود؛ در حالی که منطق و عقل باید در جامعه حاکم شود.

وی افزود: نباید بزرگی خود را در تحقیر دیگران آن هم به ناحق و با مطالبی غیر واقعی بیابیم . می بایست ذهن جامعه را متوجه این امور کنیم که این مسائل نه تنها ضرورت ندارد، بلکه خروجی آن کشور را نابود می کند.

زمانی قمی در پاسخ به متنی که در یکی از روزنامه های منتقد دولت تحت عنوان  «کارنامه دولت پر از خالی است» چاپ شده بود اظهار داشت: باید گفت اقدامات دولت تدبیرو امید خالی از بابک ، دکل های گمشده نفتی ، خالی از ابزار کردن دین به نفع مطامع جناحی، خالی از هاله نور و ترویج خرافات، خالی از رمالی و جادوگری، خالی از توزیع سیب زمینی و آرد برای رای آوری، خالی از تنوع داشتن در مسیر ایران هراسی، خالی از سپردن حوزه های مشترک نفتی کشور به همسایه ها و واردکردن صدها هزار میلیارد تومان خسارت به کشور، خالی از نادیده گرفتن فرمان های رهبری که رکن اصلی نظام است، می باشد.

مدیر عامل شرکت مدیریت صادرات:

کاهش قاچاق کالا از برنامه های اجرایی دولت یازدهم بوده است

در ادامه مدیر عامل شرکت مدیریت صادرات گفت: کاهش قاچاق کالا از برنامه های اجرایی دولت یازدهم بوده است.

اله یاری بیان کرد: تدوین لایحه قانون رفع موانع تولید درسال  94 و نیز قراردادن رایزن اقتصادی در سفارتخانه ها از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید در راه پویایی اقتصاد است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نظام بانکی کشور به جراحی نیازمند است، چرا که برخی بانک ها قانون را دور زده و مشکلات متعددی را به وجود آورده اند. قراربود بانک ها در سرمایه گذاری ها مشارکت کنند، اما امروزبانک ها نه تنها همکاری نمی کنند، بلکه سود حاصل از تاخیر در پرداخت اقساط را نیز دریافت می کنند.

مدیر عامل شرکت مدیریت صادرات درباره وضعیت فعلی صنعت در کشور، گفت: امروز صنعت حال خوبی ندارد. بسیاری از صنایع و کارخانه ها مصادره شده اند؛ در حالی که در قانون رفع موانع تولید ذکر شده است که باید به واحدهای بحرانی، مدت سه سال تنفس داده شود.

علی اکبر کریمی:

فعالان اقتصادی با مشکلات جدی مواجه هستند

نماینده اصولگرای اراک در مجلس دهم نیز در جلسه فوق، اظهار کرد: فعالان اقتصادی با مشکلات جدی مواجه هستند که اگر به صورت عاجل به آن ها رسیدگی نشود، با مشکلات بزرگتری مواجه خواهند شد.

علی اکبر کریمی افزود:  امیدواریم مصالح عمومی مردم و جوانان، قربانی های وهوی فضای انتخابات نشود

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*