پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
طوفـان اعتـراض
استان مرکزی

واکنش ها به رد صلاحیت گسترده کاندیداهای اصلاح طلب در هیات های نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان مرکزی

طوفـان اعتـراض

گروه سیاسی، آزاده بکایی:

Virtual editor
3 اردیبهشت 1396
بازدید: 665
نظرات: 0

در ادامه احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراهایشهر و روستا اصلاح طلبان استان مرکزی با رد صلاحیت های گسترده هیات نظارت مواجه شدند.

پس از آنکه در واپسین روزهای آخرین هفته از اولین ماه بهار نتایج احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان اعلام شد؛ اولین روز هفته از دومین فصل بهار ، روز خوبی برای اصلاح طلبان و حامیان دولت در استان مرکزی نبود و اکثریت قریب به اتفاق کاندیداهای جناح اصلاح طلب از سد هیات های نظارت شهرستان اراک بازماندند.

در نتایج هیات های نظارت ظاهرا اصولگرایان کمترین ریسکی نکرده و حتی نیروهای دست چندم اصلاحات را از ادامه حرکت در مسیر شوراهای شهر و روستا بازداشتند.

هادی غفاری، رئیس هیات نظارت بر شهرستان اراک، اکبر گودرزی از اصولگرایان شناخته شده در اراک، بیدهندی مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی، امین اله آخوندی از بازنشستگان حوزه زندان و اقدامات تامینی و محرابی از فرهنگیان استان در حالی اقدام به حذف کم سابقه نیروهای توسعه گرای استان کردند که انتخابات شوراها همزمان با انتخابات رئیس جمهوری برگزار می شود و این شائبه به وجود می آید که شاید جناح مقابل در حال برنامه ریزی برای تحت الشعاع قرار دادن هر دو انتخابات است تا نیروهای توسعه گرای استان از هر دو انتخابات باز بمانند غافل از اینکه اصلاح طلبان و طیف حامیان دولت بسیار منسجم تر از آن سازماندهی شده اند که در این زمین ها بازی کنند.

چهره های شاخص اصلاح طلب مانند مرتضی سورانه، سعید  نادری، عباس همتی از مجمع فرهنگیان، حسن لک، علی اکبر شمشیری، فعیدرضا فولادوند محسن قلعی و روزبه عقلایی، سپیده کامیانی، فرزانه رحمتی، مرجان میرزاییان، ایرج رضایی، علیرضا زنگویی، مجید نیک عهد، سعیدکمیجانی، عاطفه خلیلی، سعیده عربستانی، معصومه درودیان، ابوالفضل قاسمی، محمد قزل عاشقی، ملیحه اکبری، مهدی میقانی و… در حالی از عرصه رقابت در انتخابات حذف می شوند که بسیاری بر این باورند که اصولگرایان شوراها را مایملک خود دانسته و اجازه ورود غیر را به این ملک نمی دهند و البته آنچه در این میان اهمیت ندارد، سلیقه شهروندان است.

حال با توجه به شرایط فعلی و با این روند و حجم بالای رد صلاحیت باید دید در ادامه مارتن راهیابی به شوراهای اسلامی شهر و روستا هیات نظارت استن این بار در بررسی روند اعتراض رد صلاحیت شدگان چه عکس العملی از خود نشان داده و چه تعداد از نیروهای سیاسی اصلاح طلب را به ادامه ماراتن بازخواهند گرداند.

رئیس شورای سیاستگذاری

اصلاح طلبان

 استان مرکزی: به علمکرد هیات نظارت معترض هستیم

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی نیز با بیان این مطلب که نسبت به عملکرد هیات نظارت معترض هستیم، گفت: اگر در بررسی صلاحیت ها، ضوابط رعایت نشود و بر اساس منطق رد صلاحیت ها صورت نگرفته باشد؛ قطعا مردم نسبت به انتخابات دلسرد می شوند، چرا که احساس می کنند تصمیم گیری های آنها توسط  برخی افراد خنثی می شود.

جعفر صفری افزود: این امر ناامیدی را به جامعه تزریق می کند و خلاف مورد است که رهبری با شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به دنبال آن است.

رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان ادامه داد: زمانی مردم می توانند در تولید موفق حضور یابند که نسبت به آینده امید داشته باشند. باید سرمایه گذاری صورت گیرد تا شاهد اشتغال و تولید باشیم. طبیعتا هنگامی سرمایه گذاران از حضور در کشور استقبال می کنند که شرایط ثابت و فضا رو به بهبود باشد، اما در این شرایط خواسته رهبری نه تنها عملیاتی نمی شود بلکه عکس آن نیز رخ خواهد داد.نمی توان شعار داد اما در عمل به گونه ای دیگر عمل کرد.

وی گفت: در سال های گذشته تجربه مدیریت یک جریان و یک دیدگاه را در حاکمیت کشور داشته ایم؛  مدیریت یک دیدگاه در کشور، نه تنها مثبت نبود بلکه اسفناک هم بود. برای کسی که عقلانی رفتار می کند، مسجل است که با یک دیدگاه نمی شود کشور را اداره کرد.

صفری افزود: حذف هر یک از دیدگاه ها کار غلطی است که به کلیت نظام و جریان ضربه وارد می کند. اگر قرار است شخصی حذف شود باید با ضابطه و قانون این امر صورت گیرد،حق نداریم اجازه دهیم تجربه تلخ گذشته تکرار شود.

وی اضافه کرد: تمام تلاش ما، آوردن مردم در صحنه و اجرای دموکراسی است. سیستمی که می خواهیم در آن اصلاحات شکل گیرد و کشور توسعه یابد و برای این امر مردم حضور یابند.

صفری تصریح کرد: باید به رأی مردم احترام بگذاریم و برای این مهم، باید گفتمان کنیم تا اگر روند غلطی دنبال می شود، تجدید نظر کنند.

رئیس شورای سیاست گذاری افزود: به صلاح مملکت قدم برمی داریم و نه گروه خاص. باید مردم را به سمتی ببریم که در زمین بُرد- بُرد بازی کنند این که عده ای در زمین بُرد وعده ای در زمین باخت بازی کنند، قطعا ناموفق خواهد بود. تلاش ما این است که همه برنده باشند و با گفتمان تا حدی بر این امر غالب می شویم.

رئیس ستاد

اصلاح طلبان

 استان مرکزی:

رد صلاحیت را در شورای اصلاحات پیگیری می کنیم

رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان نیز با بیان این مطلب که قطعا این امر توسط شورای اصلاحات استان پیگیری می شود،گفت: در حال بررسی شرایط هستیم و به زودی اقدام لازم را در این زمینه انجام خواهیم داد.  علی حسین محمدی افزود: البته شورای اصلاحات استان، اعتراض خود را نسبت به عملکرد هیات نظارت بر انتخابات و حذف نیروهای اصلاح طلب استان اعلام کرده و قطعا این امر را پیگیری می کند

ابراهیمی، عضو فراکسیون امید

 در مجلس:

در رد صلاحیتها باید مدارک مستند

 ارائه شود

نماینده شازند در مجلس دهم نیز در گفتگو با عطریاس گفت: چنانچه حق کسی در اخذ تائید صلاحیت  ضایع شده باشد، پیگیر آن خواهیم شد. علی ابراهیمی افزود: ضمن این که در خصوص رد صلاحیت ها نباید به گزارش ها و اظهارنظرهای افراد اکتفا کرد؛ بلکه در این خصوص باید مدارک مستند و غیر قابل انکار ارائه شود.

معاون سیاسی- امنیتی استانداری مرکزی:

رد صلاحیت های گسترده در انتخابات شوراها را پیگیری می کنیم

حسن بیگی، معاون سیاسی- امنیتی استانداری مرکزی در گفتگو با عطریاس در خصوص رد صلاحیت ها گفت: تنها راه قانونی این موضوع، بررسی از طریق هیأت نظارت است. وی افزود، رد صلاحیت ها را  پیگیری خواهیم کرد تا به نتیجه برسیم. لیستی که هیأت نظارت شهرستان آن را رد کرده است به استان خواهد رسید و بررسی ها انجام خواهد شد.

فرماندار محلات:

برخی رد صلاحیت ها با شائبه سیاسی

 همراه است

اما شاید یکی از مهمترین نتایج در حوزه محلات رقم خورد. یارمحمدی،  فرماندار اسبق محلات و کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس در حوزه محلات و دلیجان رد صلاحیت شد.

فرماندار محلات نیز با تایید این مطلب  و با اشاره به این که اعلام هیات نظارت در خصوص ارائه صلاحیت ها اعلام ابتدایی است و کاندیدا ها چهار روز فرصت اعتراض دارند، گفت: در برخی شهرستان های استان بر خورد مناسبی با کاندیداها صورت نگرفته است. البته این آمار در شهرستان ها متفاوت است. علی زینی وند اضافه کرد: در رایزنی هایی که با سلیمی، رئیس هیات نظارت انجام دادم، ایشان قول دادند اعتراضات را به دقت بررسی کنند. به نظر می رسد در بررسی صلاحیت ها، برخی افراد در شهرستان ها سیاسی برخورد شده است چرا که در برخی موارد در استعلام مراجع چهارگانه موضوع منفی اعلام نشده است و شاید این برخورد مناسب نباشد.

زینی وند ادامه داد: طبق تحلیل من سلیمی و نمایندگان کل استان تجدید نظر جدی در این مسئله خواهند داشت تا خارج از چارچوب قانون رد صلاحیتی صورت نگیرد. در چارچوب قانون، مبنا مراجع قانونی است و از هیات عالی توقع داریم براساس مر قانون در برخی ردصلاحیت ها که با شائبه سیاسی همراه است تجدید نظر کنند. وی افزود: البته اگر تجدید نظر صورت نگیرد درسطح کشور هیات عالی شورا ها رسیدگی خواهند کرد تا کسانی که احقاق و شایستگی دارند به صحنه انتخابات بازگردند و انتخابات پرشوری را برگزار کنیم. فرماندار محلات اضافه کرد: اختیارات فرمانداران به عنوان روسای هیات اجرایی در حیطه اجرایی بوده که کاملا قانونمند برخورد و جریان را هدایت کردند. اما بعد از این مرحله برعهده هیات نظارت است که دولت عملا اختیاری ندارد و کار برعهده مجلس است. زینی وند تصریح کرد: در جلسه ای که با دکتر سلیمی داشتیم در خصوص این موضوع در سطح استان به طور مفصل صحبت کردم به نظر می رسد در برخی شهرستان ها کاملا سیاسی برخورد شده و توقع داریم تجدید نظر کنند. زینی وند  ادامه داد: بر احقاق حق کاندیدا پافشاری می کنیم، مصاحبه انجام داده و منعکس می کنیم به لحاظ قانونی از حیطه اختیارات دولت خارج شده است. سلیمی، منصوری، کریمی و مقدسی به عنوان بازرس انتخابات در استان مرکزی باید رسیدگی کنند اما اگر نتیجه ای حاصل نشود از طریق مجلس پی گیری خواهیم کرد. در میان همه این انتقادهاجودکی، دبیر هیأت نظارت بر انتخابات استان مرکزی با بیان این که اظهار نظر در این رابطه بر عهده سخنگو و رئیس هیأت نظارت است، از مصاحبه خودداری کرد.

عضو هیات نظارت بر انتخابت استان مرکزی:

اثبات رد صلاحیت ها بر اساس بند «ج» و «د» بسیار سخت است

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی  نیز با تاکید بر سخنان قبلی خودگفت: تنها ملاک ما، استعلام های چهارگانه است. شهرهای استان را رصد خواهیم کرد، بی تردید رد صلاحیت ها شخصی نبوده و نخواهد بود اعضای هیات نظارت بر انتخابات بی تردید همه مباحث را بررسی خواهند کرد؛ افرادی که در موارد چهارگانه مشکل ندارند، قطعا تائید خواهند شد.

وی گفت: اگر رد صلاحیت ها به دلیل استعلام چهارگانه نباشد، تائید می شوند و اگر هم بر اساس استعلام چهارگانه باشد، قابل پیگیری است اما حتما تعامل خواهیم کرد تا حقی از کسی ضایع نشود.

منصوری ادامه داد: اثبات رد صلاحیت ها بر اساس بند «ج» و «د» بسیار سخت است. مواردی هم محرمانه هستند، هنگامی که ارگانی مطلبی را می نویسد، قطعا نمی تواند دلیل آن را فاش کند که مورد مشهور به کار خلاف باشد. عضو هیات نظارت بر انتخابات مجلس تصریح کرد:از روز اول وعده دادم، اکنون هم بر این امر راسخ هستم که حتما موارد ردصلاحیت ها را بررسی خواهیم کرد. تنها ملاک ما استعلام چهارگانه است. اما رد صلاحیت ها در جلسه مطرح خواهد شد تا بررسی را انجام دهیم.

منصوری تاکید کرد: رد صلاحیت ها بر اساس غرض شخصی نبوده و این مهم به بررسی دقیق نیاز دارد، قطعا کار هیأت نظارت همین است و در این زمینه رسیدگی خواهد شد. وی تصریح کرد: در بررسی صلاحیت ها مرزبندی نداشته و صحبت خواهیم کرد، ازمراجع قانونی پرس و جو می کنیم ،امایک مجموعه دولتی بدون دلیل بندی نمی گذارد.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات

 استان مرکزی:

بر اساس سلیقه سیاسی تصمیمگیری نمیشود

رییس هیات نظارت بر انتخابات استان مرکزی گفت:  تایید یا رد صلاحیت بر اساس قانون است و این موضوع توسط هیات نظارت شهرستان و استان به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه بررسی تایید صلاحیت‌ها در دو مرحله انجام شده است، گفت: هیات نظارت شهرستان‌ها صلاحیت داوطلبین را مورد بررسی قرار داده‌اند. تعدادی تایید صلاحیت و تعدادی هم ممکن است رد صلاحیت شده باشند.

وی بیان کرد: در صورت اعتراض داوطلب در این مرحله مستندات به هیات نظارت استان برای بازبینی ارجاع داده می‌شود و مستندات به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.رییس هیات نظارت استان مرکزی تاکید کرد: تمام مراحل طبق قانون انجام می‌شود و قطعا هیچ فردی بدون سند رد صلاحیت نمی‌شود و بر اساس سلیقه سیاسی قطعا تصمیم‌گیری نمی‌شود.

سلیمی با بیان اینکه اعمال سلیقه و سفارش هیچ یک از مقامات در خصوص تایید یا رد صلاحیت افراد قابل پذیرش نیست، ادامه داد: جوسازی‌ها در اراده هیات نظارت تاثیری ندارد و طبق قانون عمل می‌شود.

وی با اشاره به همکاری مطلوب فرمانداری‌ها، هیات‌های اجرایی و استانداری عنوان کرد: البته برخی از فرمانداری‌ها با مقداری تاخیر به وظایف خود عمل کردند و برخی از استعلام‌ها در تعدادی از فرمانداری‌ها مورد توجه قرار نگرفت که در این خصوص انتظار دقت بیشتری داشتیم.

وی تاکید کرد: به تمامی داوطلبین اطمینان می‌دهم بدون سند رد صلاحیت نخواهیم کرد.

حسینی، نماینده تفرش آشتیان و فراهان در مجلس: رد صلاحیت ها با نگاه سیاسی را پیگیری می کنیم

نماینده تفرش،آشتیان و فراهان در مجلس دهم نیز با بیان این مطلب که  افرادی که رد صلاحیت شده اند صرفا بر اساس گزارش دادگستری، ثبت احوال، نیروی انتظامی و اداره اطلاعات بوده است گفت: نگاهی که دوستان جز در شهرستان ها دارند، نگاه سیاسی نبوده است.

سید محمد حسینی گفت: در بررسی صلاحیت افراد، هیأت نظارت شهرستان اراک نظر داده اند. حسینی ادامه داد: این قول را می دهم که چنانچه رد صلاحیت ها با نگاه سیاسی همراه بوده، قضیه را پیگیری کنیم.

اما چنانچه از سوی مراجع چهارگانه باشد، نمی توانیم کاری انجام دهیم.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*