پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
انتخاب شهردار توانمند، با تجربه و آگاه به مسائل و مشکلات شهر از اولویت های شورای شهر پنجم است
اجتماعی

اراک باید به محیطی در شأن شهروندان تبدیل شود

انتخاب شهردار توانمند، با تجربه و آگاه به مسائل و مشکلات شهر از اولویت های شورای شهر پنجم است

گروه شهری -  سعیده عربستانی

Virtual editor
4 خرداد 1396
بازدید: 1,054
نظرات: 0

 

عضو پنجمین دوره شورای شهر، ضمن تشکر از حماسه شهروندان در روز 29 اردیبهشت و انتخاب شایسته روحانی و اعتماد به لیست امید در شوراهای شهر در خصوص باید ها و نباید های شورای شهر اراک گفت: به نظرم بهترین شکل کار، خرد جمعی و استفاده از مشاوران آگاه در زمینه پروژه های مختلف شهری است.

در شورای شهر دوره قبل یکی از نواقص کار عدم نظارت کامل بر کار پیمانکاران ساختمانی که پروژه های تعاونی های مردمی را به عهده داشتند، بود که بعضا برخی دچار مشکل بزرگ در این زمینه شده اند.

طوفان محمدی یکی دیگر از اشتباهات شورا در ادوار گذشته را حذف مجری از پروژه های ساختمانی برشمرد و بیان داشت: شروع پروژه های زیاد، بدون توجه به برآورد میزان بودجه و هزینه لازم برای آن، باعث ناتمام ماندن پروژه های شهری شده است.

وی گفت: یکی از وظایف شورای شهر پنجم انتخاب شهردار توانمند، با تجربه و آگاه به مسائل و مشکلات شهر اراک می باشد تا فرصت ها و توانمندی های شهر را رشد و توسعه دهد و مشکلات را با کمک افراد مجرب و کارآزموده حل کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: شورای شهر پنجم ابتدا باید یک نقشه راهبردی برای رشد و تعالی شهر داشته باشد. برای طی مسیر باید مبدا را شناخته و بدانیم کجا قرار گرفته ایم. باید بدانیم این شهر چه محاسن و نقاط قوت و چه مشکلات و نقاط ضعفی دارد. سپس برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود را براساس اهداف خود برای رشد و تعالی شهری تدوین کنیم.

محمدی افزود: مسائل زیست محیطی یکی از مشکلات بزرگ شهر می باشد. نداشتن سرانه فضای سبز کافی در شهر یکی از معضلات حال حاضر اراک است که نیاز داریم در زمینه افزایش فضای سبز شهری و پارک های شهری تلاش کنیم.

وی گفت: یکی از اولویت های پنجمین دوره شورای شهر تمرکز زدایی از مرکز شهر و ایجاد هسته های تجاری، درمانی و تفریحی در دیگر نقاط شهری و مکان یابی هسته های تجاری دیگر در نقاط مختلف شهر می باشد.

عضو شورای شهر پنجم با اشاره به کمبود فرهنگسرا و مراکز تفریحی- ورزشی در سطح شهر ادامه داد: کمبود این فضاها یکی دیگر از مشکلات شهر می باشد و بعضی امکانات فقط در مرکز شهر وجود دارد که این امر باعث ازدحام زیاد در مرکز شهر اراک شده است. باید به گونه ای برنامه ریزی شود که این اماکن به صورت مساوی در سطح شهر جا نمایی شوند. همچنین باید حرکت بخش صنعتی به سوی صنایع سبز و حافظ محیط زیست انجام گیرد و طرح هایی برای استفاده از انرژی پاک در منازل و اماکن اداری، آموزشی، خدماتی و درمانی ارائه گردد.

محمدی تصریح کرد: از دیگر اولویت های شورای شهر اراک در دوره پنجم بهسازی و ساماندهی بافت تاریخی شهر و بازار قدیمی اراک است که باعث افزایش حس هویت شهری در شهروندان می شود و انسجام و همبستگی را در بین شهروندان افزایش می دهد.

وی افزود: یکی دیگر از گام های شورای پنجم توسعه و ارتقای کیفیت سیستم حمل و نقل شهری و ایجاد فضاهای زیبا برای پیاده روی و دوچرخه سواری در سطح شهر اراک است که دسترسی آسان همشهریان به خدمات عمومی را افزایش داده و در کاهش آلودگی هوا نقش موثری دارد.

کارشناس حوزه شهری گفت: نیازسنجی پروژه های عمرانی در سطح شهر و الویت بندی برای اجرای آن ها در یک بازده زمانی مشخص و معین که باعث دسترسی آسان شهروندان به نقاط مختلف شهر می شود از دیگر برنامه های شورا است.

محمدی افزود: موفقیت هر شهری لازمه مشارکت شهروندان است و باید از استعداد ها و سرمایه های انسانی شهروندان بهره ببریم.

شورای شهر پنجم تصمیم دارد به گونه ای برنامه ریزی کند که سطح کیفیت زندگی شهروندان ارتقا پیدا کند و شهر به محیطی در خور شهروندان اراکی تبدیل شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*