پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
وزیر در کانون بحران
اقتصاد و بازرگانی

ربیعی در سفر ی یک روزه به اراک در گفتگوی اختصاصی با عطریاس به تشریح اقدامات دولت در خصوص وضعیت شرکت های هپکو و آذرآب پرداخت

وزیر در کانون بحران

Virtual editor
6 مهر 1396
بازدید: 429
نظرات: 0

گروه اقتصادی- محمدرضا رافع (کارشناس اقتصادی)
ماه ها است که کارگران هپکو در اثر عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع و تحصن می زنند و دیدن صحنه ی اعتراض این کارگران زحمت کش برای اراکی ها موضوع جدیدی نبوده است اما در چند ماه گذشته آذرابی ها هم به جمع کارگران هپکو اضافه شدند و فریاد اعتراض سر دادند.
چندی پیش تر کارگران آونگان هم دست به تجمعات مشابه می زدند و نهایتا این کارخانه در اثر عدم رسیدگی مسوولان برای همیشه با تولید خداحافظی کرد و چرخ تولید در آونگان دیگر نمی چرخد. امروز صحبت از خصوصی سازی و واگذاری مجموعه های صنعتی برای کارگران همه واحد های صنعتی و تولیدی به کابوسی تلخ بدل شده است.
خصوصی سازی در میان جامعه کارگری به از دست دادن شغل و عدم پرداخت به موقع مطالباتشان تفسیر می شود. روند نادرست خصوصی سازی در اراک منجر به تعطیلی و نابودی آونگان شد و این واحد صنعتی با بیش از هزار نفر اشتغال مسقیم امروز به ویرانه ای متروک بدل شده است. هپکو و آذراب در مسیر آونگان قرار گرفته اند و واگذاری های غیر اصولی و مدیریت غیر حرفه ای آنها را تا لبه پرتگاه سقوط پیش برده است. هفته پیش اراک بر اثر اعتراضات گسترده کارگری در صدر اخبار کشور قرار گرفت و کارگران معترض فریاد دادخواهی سر دادند. این اعتراضات به پیگیری های مداوم وزرا، مسوولان استانی و نمایندگان مجلس برای جلوگیری از بروز بحران های عمیق تر و حل و فصل مسالمت آمیز منتهی شد. مسولان استانی ماه ها بود که در جلسات متعدد سعی بر حل این بحران داشتند اما دامنه این بحران گسترده تر از حل و فصل های استانی بود و نیاز به نگاه ملی و مصوبات کلان داشت. متاسفانه تا قبل از بروز اعتراضات هفته گذشته هیچ اقدام موثری برای حل معضل کارگران هپکو و آذرآب صورت نگرفت و همین امر منجر به بروز اتفاقاتی ناگوار در طول هفته گذشته شد. نهایتا حل مساله نیاز به همکاری وزرا و دستگاههای کلان اجرایی کشور داشت و با توجه ویژه رئیس جمهور به حل این مساله شاهد پیگیری هایی جدی بودیم. در آغاز هفته جاری وزرای اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، رئیس کل بانک مرکزی، استاندار استان مرکزی و نمایندگان شهر اراک با حضور شوراهای کارگری هپکو و آذراب در وزارت صنعت گرد هم آمدند و با اخذ مصوباتی ملی و تخصیص اعتباراتی سعی در حل بحران داشتند.
در همین خصوص علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با دستور ویژه رئیس جمهور راهی اراک شد تا از نزدیک و در کانون بحران، پیگیر مصوبات جلسه هیئت وزیران در وزارت صنعت باشد و دستورات لازم برای اجرای هرچه سریعتر مصوبات را شخصا و در کانون بحران صادر کند.
ربیعی چهارشنبه صبح در محل استانداری مرکزی و در کنار معاون وزیر صنعت، استاندار مرکزی و اعضای شورای کارگری هپکو و آذراب در جلسه ای 2 ساعته شخصاً پیگیر ماجرا بود. همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از هر دو کارخانه دیدار به عمل آورد و در جمع کارگران معترض هر دو کارخانه حاضر شد و شخصا با حضور در میان آنان از آنها دلجویی کرد.
عطریاس در همین خصوص و به مناسبت حضور وزیر با وی مصاحبه ای اختصاصی داشت و به بررسی هرچه دقیق تر بحران پرداخت. بخش هایی از مصاحبه اختصاصی عطریاس با علی ربیعی، وزیر کار در ادامه می آید.
لطفاً در خصوص مصوبات جلسه امروزتان در استانداری مرکزی و مأموریت ویژه ای که از طرف ریاست جمهور برای پیگیری بحران های کارگری در اراک داشته اید توضیحاتی بفرمایید؟
بحث مجموعه مسائل کارگری یکی از موضوعاتی است که ما مدام در دولت مطرح می کنیم و ایجاد شغل و امنیت شغلی از مسائلی است که معمولا استان به استان در دولت بررسی می شود و مسائل استان مرکزی نیز با توجه به مجموعه صنایع و تعداد شاغلین آن برای ما مهم است.
کارخانه های هپکو و آذرآب از صنایع مهمی است که فکر می کنم مسائل کاملا متفاوتی از هم دارند در حقیقت آذرآب مشکل تولید نخواد داشت و حتی تصور می کنم که آذرآب قادر است تولیدات پایین دستی زیادی داشته باشد و بتواند در تولیدات پایین دستی افزایش نیروی کار نیز داشته باشد.
وی همچنین عنوان کرد: از آنجایی که مساله متفاوت است و قدری هم طولانی شده بود و حوادثی در شهر اراک با خود به همراه داشت، رئیس جمهور تاکید کرد که به استان بیایم. از هفته پیش ایشان به سه تن از وزرا تاکید داشت که موضوع را در دستور کار قرار بدهند و از همان زمان، بنده، دکتر کرباسیان، دکتر شریعتمداری و دکتر سیف، جلسات متعددی در تهران داشتیم. باید مساله در تهران حل و فصل می شد و در تهران تصمیمات گرفته می شد. با استاندار در جلسه مشترکی شرکت کردیم و در جلسه تهران نمایندگان بخش کارگری را هم ما دعوت کردیم که آمدند، در آن جلسه تصمیمات خوبی اتخاذ شد و من امروز برای اجرایی کردن این تصمیمات در استان هستم تا مسائل را به سر و سامان برسانیم.
مشخصاً در جلسه امروز صبح با حضور شورای کارگری کارخانه آذراب برای این مجموعه چه تصمیماتی گرفته اید؟
امروز صبح در ارتباط با کارخانه آذرآب تصمیم گرفتیم که با هیئت مدیره موجود یک سرپرست تعیین کنیم، این سرپرست تا تشکیل مجمع که در 15 ام مهر ماه تشکیل خواهد شد، فعالیت می کند. همچنین مقرر شد که هیئت مدیره و مدیرعاملی با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شوند که با توجه به حوزه تخصصی خودش مدیران کارآمدی باشند.
در آذرآب یکی از مشکلات مربوط به وام آنان بود. معمولا وقتی این شرکت ها دچار مشکل می شوند مشکلات تنیده می شود و در هم مثل سیکل معیوب عمل می کند، ما از یک جایی باید این مشکلات را قطع می کردیم. من همین امروز با مدیر عامل بانک ملی صحبت کردم، همچنین از دیشب تمهیدی را ایجاد کردیم که بیست میلیارد تومان به این مجموعه وام اختصاص پیدا کند که بتوانیم هم معوقه کارگری را پرداخت کنیم و هم آغازی برای تهیه مواد اولیه و ساماندهی تولید در آذراب شود که همین امروز در حال پیگیری است و امیدوارم امروز یا نهایتاً فردا انجام گیرد.
آذرآب مشکل تولید ندارد و قرارداد هایی با مپنا و فراب دارد و من فکر میکنم با پیگیری هایی که ما انجام داده ایم و همچنین با وزیر نیرو صحبت می کنیم که قرارداد هایشان را سرعت ببخشند. فکر می کنم با توجه به همین قرار داد ها آذراب برای 5 تا 6 سال آینده پروژه دارد. شاید به علت سو مدیریت یا عدم تفاهم و یا شکل گیری سیکلی معیوب مشکل حل نمی شد و نیاز داشت که در سطح ملی وارد شویم. من به بچه های آذراب اطمینان می دهم مشکل تولید نخواهند داشت.
بانک کشاورزی هم که به نوعی سهامدار عمده آذراب به حساب می آید با کمک وزارت صنعت تلاش می کنند که مدیرانی شایسته بیایند و من هم از مدیران می خواهم که با نمایندگان کارگران و شوراهایشان تفاهم داشته باشند و نظارت کنند که این مفاهمه صورت پذیرد.
در جلسه امروز صبح برای حل بحران کارخانه هپکو چه تمهیداتی صورت گرفته است؟
مساله هپکو قدری سخت تر از آذرآب است، ما در هپکو یک مشکل کوتاه مدت و یک مشکل میان مدت و دراز مدت داریم که مساله کوتاه مدت در هپکو به روز شدن حقوق کارگران است که من فکر می کنم امروز یا فردا صبح بخش اعظمی از عقب ماندگی حقوق ها پرداخت خواهد شد. با بانک تجارت صحبت کردم و در حال حاضرکار در حال پیگیری و انجام است که بتوانیم از محل منابعی که بانک تجهیز خواهد کرد، عقب ماندگی ها را پرداخت کنیم.
بحث کوتاه مدت در هپکو در حقیقت بحث تولیداتی است که باید شرایط آن را برای این مجموعه فراهم کنیم که این مساله با توجه به وضعیت پروژه های عمرانی که در کشور خوابیده بودند و طی مدت 10، 12سال گذشته وجود نداشته است ما با مشکلاتی مواجه بودیم در حقیقت دو سه سال است که پروژه های عمرانی در کشور در حال سامان گیری است و جلو می رود.
برای هپکو دو پروژه موثر داریم، یکی با شهرداری هاست که من در جلسه امروز صبح با معاون وزیر کشور صحبت کردم که کار را با معاونت عمرانی وزارت کشور به جلو می بریم که بتوانیم بر این اساس برای هپکو سفارش های خوبی بگیریم.
پروژه دیگر با وزارت راه در حال انجام است که سه هزار سفارش دارد و تقریبا پنج سال تولید هپکو را تضمین می کند. کارهای مربوط به این قرار داد انجام شده و ترک تشریفات و مناقصه می خواهد که من با دکتر نوبخت در این خصوص صحبت کرده ام. در هپکو به مقداری خرید برای تولید نیاز داریم، که نیازمند نقدینگی است و ما حدود 10 میلیارد تومان از این نقدینگی را تامین می کنیم که اگر در حال حاضر آغاز شود؛ حدود 20 میلیارد تومان نقدینگی به هپکو خواهیم آورد. همچنین یک کار حسابرسی هم داریم که باید خودمان آن را مدیریت کنیم.
من گمان می کنم با این تدابیری که دیده شده است هم معوقه هپکو داده خواهد شد و هم ایستادگی خواهیم کرد که این سفارش ها به هپکو بیایند.
و همچنین ما در هپکو یک کار دراز مدتی هم خواهیم داشت که باید صنایع این مجموعه را نوسازی کنیم و تجهیزات جدید بیاوریم که بتواند در بحث ماشین آلات رقابت کند. ولی با توجه به همین تمهیداتی که دیده ایم برای 4 تا 5 سال آینده اوضاع مجموعه خوب است. من فکر می کنم حقوق ها را که پرداخت کنیم، از همین هفته تا چند ماه دیگر چرخ هپکو خوب بچرخد و تولید در هپکو جاری شود. از آنجا که خریداران محصولات هپکو از دولتی ها هستند نظیر شهرداری ها و وزارت راه، این نوعی خرید تضمین شده به حساب می آید.
وی همچنین در خصوص واردات کالاهای مشابه ساخت هپکو از خارج از کشور، گفت: بحث واردات را خودِ من دنبال کرده ام، تعدادی از ماشین آلات در دوره ای از منطقه عراق به کردستان آمده است، ما چیزی مبنی بر اینکه گمرک مجوزی برای واردات داده باشد، پیدا نکردیم، با توجه به آنکه شخصا مسأله را دنبال می کردم. یک تعداد ماشین آلات از مرز وارد شده بود که این ماشین آلات طبیعتا 20، 30 سال کار می کند و اثرش در تولیدات بعدی هپکو است. در آن دوره به اَشکال مختلف این ها وارد شده اند که در حال حاضر جلوگیری می شود، قطعا آنچه که هپکو تولید می کند وارداتش به کشور صورت نخواهد گرفت.
همچنین در این خصوص مصوبه گروه هیئت وزیران است، مصوبه سه وزیر صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی و خودِ بنده است. مصوبه این است که هیچ وارداتی که به هپکو بخواهد آسیب بزند و یا تولید را سرکوب کند، صورت نخواهد گرفت.
وی همچنین در خصوص بحث بیمه تأمین اجتماعی کارگران هپکو و آذرآب گفت: دستور داده ام چه پول پرداخت شود و چه نشود، همه دفترچه ها را تمدید کنند، به هیچ وجه درمان، تعطیل نخواهد بود.
با سازمان امور مالیاتی نیز صحبت صورت گرفته است که فعلا حساب ها را مسدود نکند و تأمین اجتماعی به خدمات خودش جدای از بحث دریافت وجه یا عدم دریافت، ادامه دهد. کارگر باید درمانش را در بحران هم دریافت کند. در این خصوص تصمیم گرفته ام، ابلاغ کرده ام و صورت خواهد پذیرفت.
شما برای حفظ اشتغال واحدهای صنعتی مشابه آذرآب و هپکو در سطح کشور در دولت دوازدهم چه برنامه هایی دارید؟
در دوران هشت ساله دولت های نهم و دهم در کشور بالای 60 درصد کسری رشد داشته ایم که معمولا هر دوره تاریخی، اقتصاد اثرش را تا سه سال بعد می گذارد. مثلا شما نگاه کنید از سال 1384 تا سال 1387 کماکان خط رشد رو به بالا است، ما از آن موقع رشدمان پایین می آید و رکود می کند. این آثار دوره رکود در آن دوران باعث تعطیلی کارخانه ها شده، این رکود از سال 93 شروع به اثرگذاری خود کرد. ما با ریزش نیرو مواجه شدیم، من آمار تأمین اجتماعی را نگاه کردم دیدم خط ریزش نیرو در حال افزایش است، مسئله را در دولت مطرح کردیم، سیاستی که در اثر آن ما حدود 17 هزار میلیارد تومان به بنگاه های کوچک و متوسط تزریق کردیم، در حقیقت نتیجه ثانویه اش، ایجاد شغل جدید بود، هدف اولیه ما تثبیت اشتغال موجود بود.
عمدتا ریزش نیروی ما در صنایع خرد و کوچک رخ داده بود. 85 درصد از اشتغال ما در کارگاه های خرد و کوچک هستند و حدود 90 درصد از کارگاه های ما با حدود 10 نفر نیرو مشغول به کار هستند، این مسأله برای ما بسیار مهم است و در این مسأله وارد شده ایم و وام های ارزان قیمتی هم به این بحث اختصاص داده ایم، در حال حاضر 10 هزار میلیارد تومان دیگر وام تسهیلات تولید در نظر گرفته ایم، 20 هزار میلیارد تومان دیگر وام اشتغال در نظر داریم که این 20 هزار میلیارد تومان در جهت بنگاه های خرد، کوچک و متوسط خواهد بود، بنگاه های موجود که بتوانند اشتغال جدید ایجاد کنند. در حقیقت این برنامه ما برای تثبیت شغل خواهد بود.
یکسری صنایع داریم که طی مطالعاتی که انجام داده ایم به چند علت با مشکل مواجه اند؛ 1. مدیریت نادرست 2. نرخ بالای تسهیلات داده شده که خودش بحران را افزایش داده و تحمل پذیری کارگاه ها را پایین آورده است 3. تکنولوژی های عقب مانده که بعضا قدرت رقابت ندارند که در این سال ها باید تسهیلات به نوسازی این تکنولوژی ها منجر می شده است که متأسفانه نشده است.
این سه مسأله در کنار بازار فروش، مشکل اصلی ما است. وقتی شما رکود مزمن در کشور دارید برخی از کالاها همچون محصولات هپکو فروش نمی رود، رکود مزمن یعنی عدم خرید تجهیزات راه سازی در شرایطی که مباحث راه سازی سال ها در اثر رکود در کشور تعطیل می شود. خوشبختانه در این دو سال بخش مسکن مان رو به بالا است، همچنین راه سازی و کارهای زیرساختی رو به افزایش است. بالاخره طی دورانی پروژه های عمرانی تعطیل شده اند.
همچنین ما با بحث فروش مواجه بودیم و همچنین بحث تحریم ها و مواد اولیه را داشته ایم، طی مطالعات همکاران من ترکیبی از این عوامل منجر به بروز بحران هایی همچون آذرآب و هپکو در کشور شده است.
چه تعداد بنگاه در معرض خطر در کشور داریم و چه راهکارهایی برای آنان در نظر گرفته اید؟
بنده و جناب شریعتمداری در حرکتی مشترک در حال پیگیری مسأله هستیم و تمام بنگاه های در معرض خطر را ما شناسایی کرده ایم. هزار و 370 بنگاه به عنوان بنگاه های در معرض خطر شناسایی شده اند که در حال پیگیری و پیشگیری از وقوع بحران هایی شبیه بحران آذرآب و هپکو برای آنها هستیم تا به این مرحله نرسند، روی این مسأله کار کلینیکی در حال انجام است. در این خصوص اگر جایی نیاز به مشاوره مدیریت داشته باشد، مشاوره می دهیم و این خیلی به ما کمک می کند که اجازه ندهیم بنگاه ها به مرز بحران برسند، اینها مراحل قبل از بحران اند که از وقوع بحران پیشگیری می کنیم. یک تعداد واحد بحرانی هم در هر استان به طور محدود داریم که بعضی از آنها چرخه عمرشان تمام شده است و بعضی ها هم واقعا به علت عدم پیگیری به مسائل مزمنی گرفتار شده اند که روی این بنگاه ها هم برنامه ویژه ای داریم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*