پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
«برای نیما» با غم این خفته ی چند!
استان مرکزی

گفتگوبا علی خودشناس و مرتضی لطفی سرپرست و مدیر اجرایی گروه موسیقی فسانه به بهانه پخش اولین آلبوم

«برای نیما» با غم این خفته ی چند!

Virtual editor
23 آذر 1396
بازدید: 363
نظرات: 0

گروه فرهنگ و هـنر، علیرضا مومنی :

گروه موسیقی فسانه بعد از اتمام دوره دانشجویی و فعالیت هایی که از سال 75 در اعضای اصلی این گروه وجود داشت شکل گرفت و سال 86 به طور رسمی با اولین اجرای صحنه ای گروهی در شهر اراک آغاز به کار کرد. بعد از اجراهای متعدد و حضور و افتخار آفرینی در جشنواره های موسیقی نواحی مختلف کشور در جدید ترین حرکت این گروه در سه استان مرکزی، همدان و گیلان، تور موسیقی خود را برگزار کردند و اکنون در حال انجام آماده سازی آلبوم اول خود با نام « برای نیما»، برای انتشار تا پیش از یلدای امسال هستند.
برای من به عنوان مخاطب موسیقی شعر هایی که خوانده می شوند اهمیت زیادی دارند. در این آلبوم اشعارچه کسانی به آواز در آمدند؟
خود شناس: شعر می تراود مهتاب نیما در این آلبوم برای قطعه تصنیف و سه شعر از فرخی یزدی برای سه قطعه آوازی انتخاب شده اند.
دلیل انتخاب این شاعران و یا این شعر ها چیست؟
لطفی: انتخاب اشعار به صورت گروهی پیش می آید و اینکه ببینیم چه شعری برای اجرا در دستگاه مورد نظر قابلیت بیشتری دارد.
خود شناس: البته در خصوص قطعه آوازی خواننده گروه مان محمد صالح غلامی دیلمی بعد از اینکه عنوان شد که می خواهیم در دستگاه سه گاه قطعه ای را بسازیم شعری از فرخی یزدی پیدا کرد که تا به حال در این دستگاه خوانده نشده بود. در گروه واقعا اعضا در انتخاب ها مشارکت دارند.
دلیلتان برای انتخاب شعر نیما چه بود؟
لطفی: خوب شعر زیبایی بود.
یعنی صرف زیبایی این شعر را انتخاب کردید؟
لطفی: نیما و فرخی هر دو شاعران خاص و تاثیر گذار در تاریخ و ادبیات هستند. این انتخاب نمی تواند صرف زیبایی اشعار پیش بیاید.
خود شناس: بیش از اینکه یک ایدئولوژی اجتماعی مد نظرم باشد من دو نظر دارم. اگر در مواجهه با اشعار کلاسیک، منِ آهنگساز هم موسیقی کلاسیک استفاده کنم که دچار تکرار می شوم بنابر این به نظرم در خصوص این اشعار که بسیار شنیده شده اند نباید از ریتم هایی که همین حالت را دارند استفاده شود و در خصوص اشعار نو و نیمایی برعکس، دوست دارم با ریتم های کلاسیک به سراغ این اشعار بروم. یعنی شعر شنیده شده را با ریتم نو باید ارائه داد.
واقعا موسیقی فارسی دچار یک تکرار است. چه چیزی موسیقی شما را متفاوت می کند؟ چه چیزی را میخواهید القا کنید؟
خود شناس: تکرار مشخصه درجا ماندن موسیقیدان ماست.کاری که مهم است و هدف ماست در گروه فسانه این است که بر اساس اصول کلاسیک موسیقیمان المان های زیبایی شناسی را از ردیف هایمان بگیریم و با اشعار نو و زیبایی جدیدی ارائه کنیم. ما می توانیم ردیف را امروزی ارائه کنیم. طوری که مخاطب بی حوصله تحمل شنیدن آثار را داشته باشد.
برای اینکه نسل جوان نا آشنا با موسیقی اصیل به کار شما گوش کند چه اقدامی انجام داده اید؟
خود شناس: ما معتقدیم که ما باید به موسیقی اصیل پایبند باشیم و سال ها کار کردیم تا بتوانیم همه را به شنیدن شعر و موسیقی خوب دعوت کنیم و فکر می کنیم که نوع آواز، رجیستری و سازبندی مان زیباست.
از مشکلات نشر آلبوم بگویید. شنیده ام که شرکتی کمکتان کرده است برای اخذ مجوز ها و بعد شما مجبور شدید تمام هزینه ها را پرداخت کنید.
لطفی: ما از ابتدا انتظار این اتفاق را داشتیم.
آیا هنرمند شهرستانی در مافیای موسیقی جایی دارد؟
لطفی: نه. واقعا جایی ندارد. ما در ابتدا با شرکت های مختلفی صحبت کردیم برای انجام کار اما گفتند ما کار اول هیچ گروهی را حمایت نمی کنیم. در نهایت شرکتی مقرر شد با هزینه شخصی مان کارها و مراحل اداری را پی گیری کند. در نهایت تکثیر و طرح جلد و همگی با هزینه اعضای گروه اتفاق افتاد.
هنر مند تازه کاری که توان اجرا و تولید اثر دارد چه مقدار مشکل در مسیر خواهد داشت؟
لطفی: بی نهایت. هیچکس به شما کمک نخواهد کرد. موضوع اینطور است که متاسفانه به موسیقی به عنوان بحث فرهنگی نگاه نمی شود. موسیقی دان شخصی فرهنگی است. کاری که در سیستم اداری فرهنگ ما رخ می دهد نشان دهنده این است که ما را از خود نمی دانند. ما هم از همین بافت جامعه ایم و هر چه دیگران قبول دارند را ماهم قبول داریم. ما آنها را قبول داریم اما آنها ما را متاسفانه به عنوان فرهنگی قبول ندارند. اگر شخصی را دعوت کنیم به دیدن نمایش یا گالری یا شنیدن موسیقی فاخر این یک کارفرهنگی است. ما جزو همین هاییم. به عنوان نمونه در همین تور تابستانه ما در سه استان اجرا رفتیم اما در چهار استان نتوانستیم اجرا کنیم. ما در استان خودمان با مشکل مواجه بودیم. حتی در یاسوج پس از مرارت بسیار مجوز ما سه روز پیش از زمان اجرا صادر شد. این خیلی بد است و روند اداری بیش از نصف روز زمان نمی برد اما همین کار را تا یک ماه عقب می اندازند.
برای تولید آلبوم شرکتی را به میان آوردید؟
خود شناس: بله.این مسیر باید از طریق شرکتی انجام می شد.
الان آلبوم شما تکثیر شده و لیبل آن هم آماده است.آیا ارشاد استان کمکی کرده است؟
خود شناس: هنوز در خصوص آلبوم درخواستی ارائه ندادیم اما پس از اتمام کار ها درخواست کتبی مان را تقدیم می کنیم و امید واریم با برگزاری رونمایی آلبوم و خرید تعدادی از تیراژ آلبوم در راستای حمایت از این گروه موافقت کنند. البته صحبتهایی شده اما رسمی نه.
انجمن چطور؟ ریاست انجمن کمکی کرده اند؟
خود شناس: با انجمن هنوز صحبت جدی نشده اما می دانیم که دست انجمن بسته است.
آلبوم را کی ارائه می دهید؟
خود شناس: ان شا ا.. برای شب یلدا

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*