پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
اولین همایش ملی مسوولیت اجتماعی در صنعت نفت منطقه مرکزی و غرب کشور در پتروشیمی شازند
استان مرکزی

با حضور طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت برگزار شد

اولین همایش ملی مسوولیت اجتماعی در صنعت نفت منطقه مرکزی و غرب کشور در پتروشیمی شازند

Virtual editor
23 آذر 1396
بازدید: 386
نظرات: 0

گروه اقتصاد و صنعت، گیتی فراهانی:
همایش ملی «مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت منطقه مرکزی و غرب کشور» به همت جهاد دانشگاهی وبه میزبانی شرکت پتروشیمی شازند، با حضور دکتر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت، مهندس ولدخانی مدیرعامل پتروشیمی شازند، دکتر نظامدوست، رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی، دکتر هاشمی، معاون آموزشی جهاد دانشگاهی کشور، فتح آبادی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و جمعی از مدیران، روسای امور، همکاران بخش های مختلف شرکت و اصحاب رسانه در شرکت پتروشیمی شازند برگزار شد.
مسوولیت اجتماعی یک مساله مهم
در جهان است
در ابتدا دکتر نظام دوست ضمن تشکر از میزبانی شایسته شرکت پتروشیمی شازند در سخنانی گفتند این همایش اولین همایش مسئولیت اجتماعی در استان مرکزی است که برگزار می گردد و برگزاری این همایش افتخاری برای جهاد دانشگاهی و صنعت نفت می باشد.
ایشان به مفهوم مسئولیت اجتماعی اشاره کردند و گفتند این مفهوم در اواخر قرن بیستم در بحث های مدیریتی مطرح شد که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در هر منطقه که فعالیت می کنند علاوه بر مسئولیت نسبت به ذی نفعان نسبت به منابع انسانی، اقتصادی و طبیعی آن منطقه مسئول هستند و باید به آنها خدمات و منافعی برسانند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی یادآور شدند موضوع مسئولیت اجتماعی امروز به عنوان یک مسئله مهم در جهان مطرح می باشد و دولت ها به دنبال تحقق آن می باشند و نهادهای قانون گزار و مردمی به دنبال تدوین استانداردهای جدید مرتبط و نهادینه کردن قوانین مسئولیت های اجتماعی می باشند و امیدواریم شرکت ها و سازمان های کشور نیز به دنبال اجرای الگوهای موفق و تجربیات ارزنده در زمینه مسئولیت اجتماعی باشند.
دکتر نظام دوست به این نکته نیز اشاره کردند که هدف از برگزاری این همایش ایجاد انگیزه و استفاده از تجربیات اساتید مدعو هست و جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی در سطح کشور و استان فعالیت های موفقی را در زمینه پژوهش به ویژه در بخش صنعت نفت،گاز و پتروشیمی داشته است و تفاهم ها و قراردادهای خوبی با شرکت پتروشیمی شازند در زمینه های پژوهشی و آموزشی داشته ایم و همچنین می توانیم همکاری های دوجانبه خوبی در خصوص مسئولیت اجتماعی داشته باشیم و به دنبال تاسیس یک پژوهشکده در زمینه توسعه پایدار برای اولین بار در استان مرکزی هستیم.
پایداری و شفافیت اصول مهم تحقق مسئولیت اجتماعی و توجه به آن یکی از ارزش های بنیادین پتروشیمی شازند میباشد
مدیرعامل پتروشیمی شازند نیز در این همایش اظهار داشت: این واحد در سنوات گذشته سالانه حدود 40 میلیارد تومان بابت عوارض آلایندگی پرداخت کرده است و سرمایه گذاری بسیاری جهت رفع آلودگی در این واحد انجام گرفته است.
مهندس ولدخانی در این همایش افزود: یکی از اهداف اصلی برگزاری این نشست تحقق مسئولیت های اجتماعی است.
وی با بیان این که تحقق مسئولیت های اجتماعی منوط به پذیرش اصول و الزاماتی است، بیان کرد: زمانی که صحبت از مسئولیت اجتماعی می شود باید به آن عارف بود و این شناخت باید در عمل خود را نشان دهد و در ابتدای امر باید اصول مسئولیت اجتماعی به مدیران آموزش داده شود.
ولدخانی با تاکید بر اینکه آموزش صرف و کنترل ویژه فارغ از توجه به تکنولوژی روز نتیجه مورد نظر را در پی نخواهد داشت، گفت: اقدامات روبنایی نتیجه ای به دنبال ندارد و باید وارد مباحث زیرسازی شد.
مدیرعامل پتروشیمی شازند یکی از اصول اصلی تحقق مسئولیت اجتماعی را پایداری دانست و با بیان اینکه باید برنامه ریزی دقیق داشت و در این برنامه ریزی ها نسل آینده را مد نظر قرار داد، عنوان کرد: پتروشیمی شازند در سنوات گذشته سالانه حدود 40 میلیارد تومان بابت عوارض آلایندگی پرداخت کرده است و در این راستا تلاش و سرمایه گذاری بسیاری جهت رفع آلودگی انجام گرفت و در ادامه فعالیت این واحد صنعتی بر مبنای استانداردهای محیط زیست و کنترل آب، خاک و هوا بررسی شد البته بررسی ها همچنان به صورت آنلاین انجام می شود و در نهایت این اقدامات منجر به خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده شد.
ولدخانی بیان کرد: باعث تاسف است که همچنان برخی از مسئولان با فشار به دنبال زیر سوال بردن این خروج هستند و استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست را دچار اشکال می دانند. این رویه نشان از نگاه کاسبکارانه و پول محورانه است. متاسفانه آنها علیرغم خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده به دنبال ارتقای این واحد صنعتی بزرگ نیستند.
وی با طرح این سوال که چطور می شود محیط زیست را به پول فروخت؟ تاکید کرد: متاسفانه رویکرد اینگونه است که اگر محیط زیست آلوده می شود تنها جریمه دریافت شود، در صورتی که این نگاه مشکل را حل نمی کند، باید به جای دریافت پول و جریمه، جهت بهسازی و پایداری صنایع هزینه کرد.
مدیرعامل پتروشمی شازند با اشاره به اینکه شفافیت در عمل در حوزه تحقق مسئولیت اجتماعی نقش موثری دارد، اظهار کرد: متاسفانه شفافیتی در کارها وجود ندارد و به جای تبیین اقدامات و نتایج امور برای ذی نفعان به دنبال سود سهامداران هستند در صورتی که باید در کنار سود برای پایداری واحد اقدامات عملی انجام داد و تکنولوژی را جهت کاهش هزینه ها به کار گرفت.
وی توجه به دو اصل پایداری و شفافیت در مسئولیت اجتماعی را عامل کاهش غیرمستقیم هزینه و افزایش درآمد، تبیین اطلاعات برای ذینفعان، نوآوری و … دانست و گفت: جلسات این چنینی باید به ورود تکنولوژی جدید و توسعه زیرساخت ها بینجامد و به جای تعریف جرایم زیست محیطی جهت پیشرفت و برداشتن گام های رو به جلو حرکت کرد.
ولدخانی با اشاره به جذب بیش از 650 نفر طی دو سال اخیر در پتروشیمی شازند عنوان کرد: البته نباید محدودیتی در جذب نیرو تنها از یک شهرستان تعریف شود چراکه در این صورت از ظرفیت متخصصان دیگر نقاط کشور محروم خواهیم بود البته این واحد صنعتی بزرگ آمادکی مشارکت در ایجاد درمانگاه یا ورزشگاه را دارد.
مدیرعامل پتروشیمی شازند بیان کرد: طی یک سال اخیر حدود 80 میلیارد تومان از مجموعه استان خرید انجام شده است که البته این امر خود نشانی از تحقق مسئولیت اجتماعی در این مجموعه است.
اختصاص 3 درصد پروژه های سرمایه ای وزارت نفت به توسعه مسئولیت های اجتماعی
امیر طالبیان مشاور اجتماعی وزیر نفت نیز در همایش مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت منطقه مرکزی و غرب کشور که به همت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی در پتروشیمی شازند برگزار شد، عنوان کرد: وزارت نفت همکاری آموزشی با جهاد دانشگاهی و استفاده از ظرفیت علمی و آموزشی این نهاد انقلابی به منظور آموزش حدود هزار نیروی انسانی جویای کار در غرب کارون و پارس جنوبی را آغاز کرده است.
وی بیان کرد: طبق افق 1404 باید روزانه 900 هزار بشکه نفت در روز تولید شود که این تولیدات در حال حاضر به میزان 300 هزار بشکه در روز است. از طرفی باید همزمان با توسعه تولید، توسعه اجتماعی نیز دنبال شود و نقشه راه مناسب در این رابطه در نظر گرفته شود.
طالبیان با اشاره به اینکه چرخ دنده های توسعه اجتماعی باید با چرخ دنده های توسعه اقتصادی هماهنگ پیش برود، اظهار کرد: باید از همه ظرفیت ها در این حوزه استفاده شود. در این راستا با جهاد دانشگاهی تفاهماتی به منظور همکاری متقابل و ترویج و توسعه مفهوم مسئولیت اجتماعی مدنظر است.
وی با اشاره به برگزاری سه همایش ملی مسئولیت اجتماعی در کشور تصریح کرد: در این همایش ها “گزارشات پایداری” به عنوان ابزار پایش مسوولیت اجتماعی حاصل شده است که سه دسته مدیریت تدافعی و انفعالی، مدیریت مشارکتی و تشویقی و مدیریت استراتژیک را نشان می دهد.
مشاور اجتماعی وزارت نفت با تاکید بر پیگیری توامان مسوولیت اجتماعی در کنار اهداف تعریف شده گفت: برای تحقق پیشرفت اقتصادی و تولید باید مسئولیت اجتماعی را دنبال کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*