پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ اسفند ۱۳۹۷
استان مرکزی

حاکمیت شرایط گفتمان را تسهیل کند

گفت و گوی ملی

Virtual editor
16 دی 1396
بازدید: 383
نظرات: 0

گروه سیاسی، سینا علیدادی:
طی چند روز گذشته تجمعاتی اعتراضی در سراسر ایران شکل گرفت که با مضامین اقتصادی و «نه به گرانی» همراه بود، تجمعاتی که بسیاری از گروه های سیاسی در عین اینکه آن ها را حق مردم عنوان می کردند با نحوه بیان آن مخالف بودند.
بسیاری بر این باورند که نحوه بیان انتقادات از دولت می بایست در چارچوب قانون باشد چرا که حضور در خیابان ها سبب می شود، درست ترین مطالبات هم در میان فریادهای هنجار شکن محو گردد تا جایی که دیگر مطالبات به حق دیده یا شنیده نشود. البته تفسیر موجود منکر این مسئله نیست که پذیرش حق مردم برای بیان انتقادها و اعتراض های مدنی از وظایف دولت می باشد که متاسفانه طی یک دهه گذشته آنچنان که باید به آن توجه نشده است، لذا بسیاری از فعالان سیاسی بر این باورند که بحران اعتراضی امروز در نتیجه عدم شنیده شدن مطالبات و نیازهای به حق شهروندان است، موضوعی که احزاب و انجمن های صنفی و مردم نهاد می توانند نقش بسزایی در تحقق آن و شنیده شدن مطالبات عمومی داشته باشند.
از همین رو روزنامه عطریاس در راستای چاره اندیشی برای خروج از وضعیت بحرانی فعلی به گفتگو با برخی از چهره های سیاسی استان مرکزی پرداخته است که شرح آن در ادامه می آید.
دولت پایبندی خود به مردم را اعلام کند، استاندار بستر بیان مطالبات را فراهم سازد
فعیدرضا فولادوند، رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان شهرستان اراک با اشاره به اینکه نمی شود قاطعانه ریشه اعتراضات یک هفته گذشته را معرفی کرد، گفت: به نظر می رسد بخشی از افراطیون جبهه راست، جرقه اعتراضات یک هفته گذشته را زدند تا نهایت بهره برداری را با استفاده از این مهم داشته باشند غافل از اینکه اعتراضات فراگیرتر از برنامه ها و انتظاراتشان خواهد شد.
فولادوند ادامه داد: عملکرد افراطی ها و ناگفته های پشت پرده اعتراضاتِ اخیر، مزیدی بر علت شد تا به دنبال محقق نشدن بخشی از مطالبات مردم در زمان انتخابات و مشکلات اقتصادی، صبر شهروندان لبریز شود. از سوی دیگر اعلام شفاف بودجه سال 97 توسط دولت و مشخص شدن این موضوع که بودجه در کجاها هزینه می شود نیز نقش پررنگی را در بیان اعتراضات انتقادی ایفا کرد.
وی افزود: دولت هر چه سریع تر می بایست سکوت خود را بشکند و پایبندی خود را به مردم اعلام کند و با صدور مجوز برای راهپیمایی های قانون مند صف اشخاصی را که دانسته و یا ندانسته به اغتشاشات اخیر دامن زدند از هم جدا کند. از دیگر سو، چهره های شاخص سیاسی می بایست در رسانه ها به ویژه صدا و سیما با شرط داشتن مصونیت پس از بیان مطالبات و انتظارات مردم حضور یابند تا مردم از این روش ببینند که مطالباتشان مطرح می گردد.
رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شهرستان اراک اظهار کرد: نماینده عالی دولت در استان مرکزی می بایست شرایط و بسترهای لازم را جهت بیان مطالبات به حق مردم فراهم سازد. باید توجه داشت که عده ای مردم را منافق قلمداد می کنند که این امر از جمله برخوردهای ناصواب با مردم است که استاندار باید برای اصلاح آن تلاش لازم را به کار گیرد.
استاندار و فرمانداران با مردم صادقانه گفتگو کنند
ابولفضل خانجانی، رئیس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در شهرستان خمین لزوم خروج از وضعیت بحرانی امروز را گفتگو بین ملت و حاکمیت دانست و گفت: در سراسر جهان ابزارهای مشخصی جهت گفتگو بین مردم و حاکمیت وجود دارد که مهمترین آن ها رشد و تقویت احزاب و گروه های سیاسی است که متاسفانه کشور در این مسئله دچار ضعف اساسی می باشد تا جایی که نه احزاب نقش خود را صحیح ایفا می کنند و نه دولت وظایف خود را در قبال گروه های سیاسی عملی می کند.
خانجانی ادامه داد: تشکل های صنفی و مردم نهاد نیز می توانند در ایجاد گفتگو و بیان مطالبات بین مردم و حاکمیت نقش اساسی ایفا کنند، نقشی که معتقد هستم به صورت بسیار ضعیف در جامعه اجرا می شود چرا که طی سال های گذشته تنها از نظر کمی، تعداد انجمن های غیر دولتی افزایش یافته ولی از نظر کیفی رشدی حاصل نشده است.
وی افزود: متاسفانه عده ای از مردم ایران اعتقادی به گفتگو ندارند و این موضوع به عدم شکل گیری فرهنگ گفتمان در عموم جامعه مرتبط است چرا که مردم معتقد هستند اگر انتقادات و انتظارات خود را با گفتگو مطرح کنند با برجسب زدن یا برخوردهای قهری رو به رو می شوند لذا می بایست استاندار و فرمانداران با مردم صادقانه گفتگو کنند تا هر چه سریع تر معضلات به وجود آمده ختم به خیر شوند.
تریبون های آزاد راه مقابله با اعتراضات خیابانی است
رئیس حزب اتحاد ملت شهرستان خمین با اشاره به اینکه مدیران دولتی بیش از حد شرایط را مثبت قلمداد می کنند، گفت: فرمانداران و مدیران ارشد دولت در شهرستان ها تمامی شاخص ها را مناسب عنوان می کنند در صورتی که این موضوع برای عموم مردم قابل قبول نیست. شاید بهتر باشد به جای این اقدام استاندار مرکزی و مدیران تابع ایشان در کنار شهروندان باشند.
خانجانی ادامه داد: تیم مدیریت ارشد دولت در استان مرکزی می بایست اجازه برگزاری تریبون های آزاد را در تمامی نقاط استان بدهد تا مردم به سهولت بتوانند مطالبات خود را از طریق احزاب بیان کنند. در اعتراضات یک هفته گذشته عموما حضور دهه هفتادی ها پر رنگ تر بود بنابراین لازم است بدون هیچ گونه محدودیتی تریبون های اظهار نظر را در اختیار این نسل جوان قرار داد.
وی افزود: مسوولان دولتی باید بپذیرند که در حوزه اطلاع رسانیِ عملکرد دولت، ضعف وجود دارد که این موضوع با شفاف سازی امور اجرایی قابل حل می باشد چرا که تنها از این طریق است که می توان پاسخ منطقی و قابل قبولی را به نسل جوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی داد.
تجمعات غیر قانونیِ امروز ریشه در محدود کردن احزاب دارد
سعید نادری، رئیس سازمان عدالت و آزادی استان مرکزی مناسب ترین روش برای شنیده شدن انتظارات و مطالبات مردمی را تقویت احزاب و انجمن های صنفی دانست و گفت: به جز تقویت فعالیت احزاب، انجمن های صنفی و مردم نهاد راهی برای بیان صحیح نیازهای مردمی وجود ندارد. متاسفانه دولت ها طی سال های گذشته راهی برای شنیدن حرف دل مردم و گفتگو با آن ها باز نکردند که نتیجه این مهم در حال حاضر به شکل تجمعات غیر قانونی بروز پیدا کرده است.
نادری ادامه داد: امروزه شهروندان کشورهای توسعه یافته تنها از طریق حضور در احزاب و انجمن های صنفی مطالبات خود را از حاکمیت طلب می کنند اما لازمه اجرای این امر در ایران، دوام گروه های سیاسی و توسعه فعالیت های آن ها بدون اعمال محدودیت های گوناگون است.
وی افزود: اگر محدودیتی در فعالیت احزاب سیاسی وجود نداشته باشد، آن ها با عضوگیری مناسب در لایه های مختلف جامعه نفوذ می کنند و ارتباطشان را به منظور آگاهی از مطالبات عمومی جامعه شهروندی تحکیم می بخشند و در نتیجه احزاب برای مردم به منزله مرجع پیگیری نیازهایشان شناخته می شوند.
نادری، عضو اصلاح طلب شورای شهر اراک اظهار کرد: اگر احزاب فصلی عمل کنند هیچ زمانی نمی توانند در دل جامعه نفوذ کنند به همین دلیل تقویت احزاب برای ساختن راهی به منظور شنیده شدن نیازهای جامعه امری ضروری است. از سوی دیگر امروز که شاهد بروز تجمعات انتقادی در سطح استان هستیم می طلبد نماینده عالی دولت در استان با انجام اقداماتی به مردم نشان دهد حرفشان شنیده شده است. وی در پایان خاطر نشان کرد: نمایندگان مجلس برای آرام سازی فضای موجود می بایست در تصویب بودجه سال آتی نهایت توجه به نیازهای مردم را داشته باشند و قوه قضائیه نیز اقدامات خود را در جهت مبارزه با فساد اعلام کند. عملی ساختن این موارد در کنار عدم برخورد قهری با مردم می تواند هر چه سریع تر سبب خروج از وضعیت فعلی شوند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*