پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
حسابرسی بی حساب و کتاب
استان مرکزی

اظهار نظرهای ضد و نقیض اعضای شورای شهر اراک در خصوص حسابرسی از شهرداری:

حسابرسی بی حساب و کتاب

سردبیر مجازی
16 دی 1396
بازدید: 133
نظرات: 0

یکی از جدی ترین وظایف شوراهای اسلامی شهر نظارت بر عملکرد شهرداری هاست که در این میان حسابرسی از این مجموعه مهمترین موضوع به شمار می رود. چرا که بررسی وضعیت مالی شهرداری، میزان بدهی به پیمانکاران وضعیت درآمدهای وصولی و … نقش به سزایی در شفاف سازی عملکرد شهرداری ها دارد.
از طرفی دیگر روشن شدن این موارد می تواند به شوراها در بحث بودجه نویسی کمک کند. اما عملا در این حوزه ها شاهد انفعال اعضای شورای شهر هستیم. انتظار می رفت اعضای شورای شهر همانطور که قبل از آغاز به کار شورای پنجم عنوان می کردند یک حسابرسی دقیق از میزان بدهی ها و درآمدهای شهرداری انجام دهند که عملا شاهد انفعال شورا در این خصوص هستیم.
سعید نادری، عضو فراکسیون امید شورای اسلامی شهر اراک:
حسابرسی در حال انجام است
اعضای شورا تیم حسابرسی را تعیین کرده و به زودی شروع به کار می کنند. طولانی شدن انتخاب حسابرس به این دلیل است که طبق دستورالعمل حسابرس انتخاب کرده ایم و در حال انجام کار هستند.
بودجه را بر اساس عملکرد 9 ماهه می بندند و بر اساس 35درصدی که در سال 96 محقق شده است، بودجه سال آینده را خواهیم بست. بدهی های شهرداری از سال ها قبل است ولی شهرداری منابع دیگری چون املاک دارد که در بودجه لحاظ نمی شود. هر سال حسابرسی بعد از پایان سال انجام می شود در حال حاضر هم حسابرسی 95 در حال انجام است و گزارش آن به شورا داده می رسد.
ما در حال حاضر در امر حسابرسی عقب نیستیم اما با توجه به اینکه سال اول کاری شورای جدید است می خواستیم حسابرسی سریع تر انجام شود تا از وضعیت شهرداری مطلع باشیم که تحقق این امر به طول انجامیده است.
سورانه عضو فراکسیون امید شورای اسلامی شهر اراک:
نا آگاهی برخی اعضای شورا به جایگاه مدیریتی خود، عامل کوتاهی در حسابرسی از شهرداری است
حسابرسی، تغییر و تحول اسناد و مدارک، موجودی ها و هزینه ها همه و همه از اصول اولیه کارهای مدیریتی است و شورا هم مستثنی نیست و باید این کار را انجام می داد. متأسفانه به دلیل ناآگاهی برخی اعضای شورا به جایگاه مدیریتی خود در این زمینه کوتاهی شده است. این کم کاری از طرف هیئت رئیسه شورا اتفاق افتاده است. اعتقاد دارم که مدیریت و مسوولیت پذیری نیاز به دانش و تجربه مدیریتی دارد که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است. سورانه گفت: نظارت و حسابرسی وظیفه شوراست. بایستی شرکت حسابرسی را دعوت کند و از او بخواهد که این کار را انجام دهد. به نظر من کوتاهی مشخصا متوجه شورا است که باید در این زمینه با عزم جدی برخورد می کرد که وظیفه خود را انجام نداد. اعضای فراکسیون هم در این زمینه جدیت لازم را به خرج نداده اند.
علی جعفر محصولی،عضو شورای اسلامی شهر اراک:
عقب نیستیم
هنوز وقت داریمحسابرسی را اخیرا انجام داده ایم و از کار عقب نیستیم و تا پایان سال وقت داریم تا حسابرسی سال 94 را انجام دهیم.
همیشه همین گونه است که وقتی می خواهند بودجه را ببندند درآمد و هزینه را با هم می بندند و همه جوانب را مدنظر قرار می دهند. بودجه یک نوع پیش بینی است و آنگونه نیست که آنچه پیش بینی می کنند، تحقق پیدا کند. تاکنون هیچ وقت آنچه که بودجه پیش بینی کرده محقق نشده است.
با توجه به تحقق یک سومی بودجه سال 96 باید گفت در عدم تحقق بودجه کسی مقصر نیست. به خاطر اوضاع بد اقتصادی و تورم است که این بودجه محقق نمی شود.
برابر قانون هنوز عقب نیستیم و به موقع انجام می شود.
طوفان محمدی، عضو فراکسیون امید شورای اسلامی شهر اراک:
طولانی شدن فرآیند حسابرسی از شهرداری به دلیل عدم شفافیت مالی در شهرداری است
یک گروه حسابرسی را در کمیسیون برنامه بودجه مشخص کردیم که به حساب های شهرداری رسیدگی کنند و در حال رسیدگی در قسمت های مختلف شهرداری هستند. بدهی های کلی شهرداری کاملا مشخص است و سازمان های شهرداری نیز تک به تک بدهی آنها مشخص شده است که تیم حسابرسی در حال بررسی است.
شورا از روز اول از شهرداری خواسته است ولی از همان ابتدا کوتاهی شده و پیگیر نبودند. چون امور مالی شفاف و نظم کاری مشخصی در شهرداری وجود نداشت به همین دلیل حسابرسی از آن طولانی شده است.
فرزانه رحمتی، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر اراک :
حسابرسی ویژه ایکه توقع داشتیم صورت نگرفته است
می خواهیم بدانیم چه چیزی را تحویل گرفته ایم بنابراین یک هیئتی تشکیل شده و حسابرس سال 96 را تعیین کردیم. چون در بخش مالی شهرداری مشکلات و شبهات زیادی وجود داشت در ماه های اول هر چه نامه نگاری می کردیم پاسخی دریافت نکردیم.
این کم کاری از جانب شهرداری است. بارها در موارد مختلف برای هر موضوعی نامه زده و پاسخی دریافت نکرده ایم.
آن حسابرسی ویژه ای که توقع داشتیم هنوز انجام نشده است. باید تا پایان شهریور ماه حسابرس 96 انتخاب می شد که این امر تا کنون محقق نشده است. شورای چهارم با برگزاری مناقصه برای تعیین حسابرس اقدام کرده است که هیچکدام از شرکت کنندگان گرید مورد نظر را نداشتند و قرار بر آن شد که بدون مناقصه و با ترک تشریفات حسابرس را با رای شورا انتخاب کنند.
پیمان رشیدی، عضو فراکسیون امید شورای اسلامی شهر اراک :
عدم شفافیت مالی در شهرداری دست شورا را بسته است
در ابتدای کار چند شرکت برای بحث حسابرسی آمدند، منتهی شهردار باید در این زمینه پیگیر باشد. شورای شهر از شهردار خواسته است که یک شفاف سازی در حوزه مالی داشته باشد و بگوید چه چیزی را تحویل گرفته است تا ما بر اساس آن تصمیم گیری کنیم.
متأسفانه تاکنون شهردار چنین کاری را انجام نداده و گزارشی را ارائه نداده است. شهردار نه تنها این کار را انجام نداده بلکه تا به حال هیچ برنامه ای به شورای شهر ارائه نداده است تا اعضا در جریان کار قرار بگیرند.
قرار بر آن بوده شهردار شفافیت مالی و گزارش مالی به شورای شهر ارائه دهد که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است. هنوز در برخی از سازمان ها به خاطر عدم شفافیت مالی نتوانسته ایم متمم بودجه را تصویب کنیم. برخی سازمان ها بیشتر از بودجه هزینه کرده اند و متمم آن را آورده اند که شورا تصویب کند. شورا نیز آن را تصویب نکرده است. به خاطر عدم شفافیت مالی که در سازمان ها بوده نتوانسته ایم تا کنون وارد کار شویم.
حامد آجرلو،عضو شورای اسلامی شهر اراک:
تیم حسابرسی تعیین شده است
شورا تیم حسابرسی را تعیین کرده و اخیرا شروع به کار کرده است. انتخاب تیم با توجه به وسواس زیادی که وجود داشت به طول انجامید. دلیل اصلی این طولانی شدن وسواس اعضا برای انتخاب حسابرس بوده است.
ایرج رضائی،عضو شورای اسلامی شهر اراک:
تا کنون تحقیق و تفحصی از طرف شورا آغاز نشده است
یک حسابرسی قانونی وجود دارد که همه ساله اتفاق می افتد که مجاری قانونی دارد. انتخاب حسابرس و شرایط قانونی آن برای سال 96 باید قبل از شهریور ماه اتفاق می افتاده که در شورای چهارم این امر محقق نشده است و در حال حاضر کارگروه تشکیل شده و در حال انجام است. در حال حاضر شفاف سازی وضعیت موجود در خصوص نقل و انتقال از شورای چهارم به پنجم و از شهردار سابق به شهردار فعلی بیشتر مدنظر است. در ماه های گذشته در صحن صحبت از ورود دیوان محاسبات بود. ولی تا امروز تحقیق و تفحصی که از طرف شورا آغاز شود، نه از طرف کمیسیون ها و نه از طرف خود شورا انجام نشده است. رضایی ادامه داد: تفریغ بودجه تمامی سازمان های شهرداری انجام شده است. در خصوص حسابرسی سال 95 در صحن ساعت ها وقت گذاشته شده و برخی تأیید شده و در خصوص برخی دیگر در حال بررسی اسناد واقعی هستیم. انتظار می رود این است که تحقیق و تفحص از شرایط گذشته انجام شود. پیشنهاد می کنم شفاف سازی اولیه اتفاق افتد. متأسفانه تا به حال این اتفاق نیفتاده است. شورای پنجم شفاف عمل می کند. بایستی به آرامی اصلاح مسیر صورت گیرد و شورا نیز پیگیر است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*