پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
با اجرای منشور حقوق شهروندی شاهد اعتراضات غیرقانونی نخواهیم بود
اجتماعی

با اجرای منشور حقوق شهروندی شاهد اعتراضات غیرقانونی نخواهیم بود

Virtual editor
27 دی 1396
بازدید: 198
نظرات: 0

سید سعید میرمحمدی، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه

تجمعات مردمی و اعتراض های مسالمت آمیز یک حق مدنی است و حق مدنی جزو حقوق سیاسی و اجتماعی مردم است که بتوانند به تصمیمات حاکمیت اعتراض کنند و حاکمیت هم باید به اعتراضهای مردمی توجه داشته باشد.
این اعتراض میتواند به شکلهای مختلفی باشد و برای مثال در اصل 27 قانون اساسی به صراحت پیشبینی شده است که تشکیل اجتماعات بدون حمل سلاح به شرط آنکه مُخل مبانی اسلام نباشد آزاد است. یعنی اگر مردم در رابطه با مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بخواهند به عنوان اعتراض، تجمعی برپا کنند هیچ اشکالی ندارد.
البته در قالب دیگری هم قانون اساسی این موضوع را در اصل هشتم پذیرفته است که در جمهوری اسلامی دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر وظیفهای همگانی است. اینکه دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت چه وظیفهای دارند. یعنی اگر مردم احساس کنند که دولت در اموری اشتباه میکند و تصمیمات نادرستی میگیرد در قالب امر به معروف و نهی از منکر میتوانند اعتراضات خودشان را نسبت به حاکمیت اعلام کنند.
البته اعتراضات مدنی باید آرام و بدون خشونت باشد و حاکمیت هم باید از چنین اعتراضاتی استقبال کند، اما اگر تحت پوشش این اعتراضات کسانی بخواهند سوء استفاده کنند و اموال عمومی را تخریب کنند و منجر به کشته شدن کسانی شوند طبیعی است که این اعتراضها از قالب اعتراض مدنی خارج و تبدیل به آشوبهای خیابانی میشود.
ابتکار رئیس جمهور در تدوین منشور حقوق شهروندی و مصوبه اجرای حقوق شهروندی در ادارات، ضروری بود اما برای اجرای آن باید همه نهادهای حاکمیتی بسیج شوند و اگر همین منشور حقوق شهروندی اجرا شود هیچ اعتراض غیرقانونی رخ نخواهد داد، زیرا از سویی اینمنشور پتانسیل زیادی دارد که اولا با رعایتحقوق شهروندان از چنین نارضایتی ها و اعتراضاتی جلوگیرینماید و از سوی دیگر راهکارهای اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز را پیش بینی نموده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*