پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ اسفند ۱۳۹۷
عملکرد امیدوارانه اما کند
استان مرکزی

از کارنامه صدروزه استاندار مرکزی از نگاه فعالان سیاسی

عملکرد امیدوارانه اما کند

Virtual editor
30 دی 1396
بازدید: 444
نظرات: 0

●سینا علیدادی ●
پس از گذشت 90 روز از انتصاب «سیدعلی آقازاده» به عنوان استاندار مرکزی، ارزیابی های صورت گرفته از مثبت بودن عملکرد سه ماهه نخست فعالیت وی حکایت می کند.
آقازاده در بیست و هفتم مهرماه به عنوان بیست و دومین استاندار مرکزی انتخاب شد و در سه ماهه اول دوره فعالیت خود به منظور ارزیابی شرایط استان بیشترین تعداد گفتگوها و سفرهای شهرستانی را نسبت به استانداران پیشین انجام داد تا جایی که طبق اعلام رسمی اداره کل روابط عمومی استانداری تا به امروز در 149 جلسه رسمی شرکت کرده که البته این تعداد را نمی توان عددی دقیق دانست چرا که طبق منابع موثق، جلسات خصوصی استاندار با شخصیت های سیاسی و اقتصادی کشور دو برابر این میزان می باشد.
حال اگر این تعداد را با سه ماهه آخر فعالیت استاندار سابق که 108 جلسه بود، مقایسه کنیم در خواهیم یافت که فعالیت «علی آقازاده» به نسبت « محمود زمانی قمی» در انجام رایزنی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی 35/8 درصد افزایش یافته است، افزایشی که بسیاری از شخصیت های سیاسی استان آن را سبب ایجاد پویایی در سیستم نیمه جان دولتی استان مرکزی می دانند.
از سوی دیگر استاندار فعلی از همان ابتدای تصدی در این سمت دست به اعمال تغییراتی در جوانگرایی و کارآمدی معاونین خود زد به طوری که سه معاونت سیاسی، اقتصادی و عمرانی به دست اشخاصی سپرده شد که میانگین سنی آن ها 49 است تا جایی که در مقایسه با سه معاون پیشین، شاهد هفت سال کاهش میانگین سنی در ساختار استانداری مرکزی هستیم.
حال باتوجه به اینکه طی دوره اول دولت تدبیر و امید، آنچنان که باید این دولت نتوانست به تعهدات خود در قبال وعده هایی که در استان مرکزی داده بود عمل کند، روزنامه عطریاس قصد دارد به منظور بررسی عملکرد دولت دوازدهم در استان، هر سه ماه یک بار عملکرد تیم مدیریت ارشد دولت را مورد ارزیابی قرار دهد، ارزیابی ابتدایی ای که در این گزارش بسیاری از فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن را مناسب قلمداد می کنند.
حسینی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان:
استاندار، آرامش و ثبات را به حوزه سیاسی استان بازگرداند

حسینی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان گفت: هر چند که علی آقازاده به تازگی فعالیت خود را در استان مرکزی آغاز کرده اما از نظر امور مدیریتی اقداماتی انجام داده که سبب تحکیم فعالیت های اداری استان شده است.
حسینی ادامه داد: استاندار مرکزی از همان ابتدای تصدی در این سمت برای حل مشکلات موجود ارتباط گیری خود را با سران کشور و اعضای هیئت دولت آغاز کرد و با توجه به تجربیاتی که داشت تیم مدیریتی منسجمی را به دنبال مشورت گیری با مجمع نمایندگان استان تشکیل داد.
وی افزود: امروز آقازاده اطلاعات کاملی را از مدیران استان به دست آورده و در تدارک تهیه و تشکیل یک تیم مدیریتی منسجم و کارا است.
از سوی دیگر با سرکشی های منظم از شهرستان های استان نیازهای آنها را شناسایی کرده و در حال تهیه برنامه ای جامع به منظور رفع مسائل شهرستان های تابع است.
نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان با اشاره به اینکه استاندار مرکزی در جهت رفع دغدغه های صنایع استان ارتباط های مستحکمی را با پایتخت برقرار کرده است، گفت: در آخرین گفتگویی که با مدیران وزارت کشور داشتم، آنها به من گفتند که آقازاده در مدت کوتاهی که در استان مرکزی حاضر شده عملکردی مثبت از خود به نمایش گذاشته است تا جایی که با تجربه مناسب خود موفق شد اعتراضات هفته های گذشته استان را ختم به خیر کند.
حسینی ادامه داد: متأسفانه یکی از معضلات مدیریتی ایران این است که هر مدیری با زیر سؤال بردن فعالیت مدیران پیشین جای پای خود را محکم می کند در صورتی که بنده به هیچ وجه چنین خصوصیت اخلاقی را در علی آقازاده مشاهده نکردم.
وی افزود: هر چند که برخی از گروه های اصلاح طلب و اصولگرا با ایجاد فشارهایی قصد امتیازگیری از استاندار جدید را دارند اما آقازاده با برگزاری جلسات سیاسی و چینش نیروهای خود موفق شده است آرامش و ثبات را به حوزه سیاسی استان مرکزی بازگرداند.
علی میرزایی، فرماندار شهرستان تفرش:
دانش فنی و اجرایی آقازاده
بیش ازحد انتظار برای سمت استانداری است
علی میرزایی، فرماندار شهرستان تفرش با اشاره به اینکه «آقازاده» نسبت به استانداران سابق مرکزی دارای سوابق اجرایی مناسب تری است، گفت: استاندار فعلی از نظر سوابق اداری و اجرایی دارای شاخصه های محسوسی نسبت به استانداران پیشین می باشد به طوری که ایشان در دوره های مختلفی در ساختار وزارت کشور حضور داشتند و به خوبی با این ساختار آشنایی دارند.
میرزایی ادامه داد: با توجه به رزومه آقازاده به جرأت می توان گفت که دانش فنی و اجرایی وی بیش از حد انتظار برای تصدی در سمت استانداری مرکزی است که این موضوع در کنار انرژی بالای ایشان می تواند نقطه عطفی برای آغاز توسعه همه جانبه در استان مرکزی باشد چرا که آقازاده هیچ برنامه ای را عملیاتی نمی کند مگر آنکه قبل از این مهم به جمع آوری اطلاعات جامع و صحیح پرداخته باشد.
وی افزود: استاندار مرکزی در سه ماه ابتدای تصدی خود در این سمت به بررسی شرایط استان پرداخته است تا با برگزاری نشست های گوناگون، راه و روش مناسبی را برای اجرای برنامه هایی که می تواند سبب توسعه متوازن استان مرکزی شود را تعیین کند. فرماندار تفرش ضمن بیان اینکه توسعه متوازن دغدغه اصلی استاندار است، گفت: آقازاده با فعالیت چند ماهه اخیر ثابت کرده که تهیه یک سند چشم انداز توسعه برای استان مرکزی ارزش بالایی دارد که برای تهیه آن در حال مشورت با کارشناسان مربوطه می باشد.
ساداتی، فرماندار شهرستان خمین:
اقدامات آقازاده در خصوص شرایط کارگری و اقتصاد مقاومتی بسیار مثبت بوده است

ساداتی، فرماندار شهرستان خمین در خصوص کارنامه مثبت عملکردی استاندار مرکزی در سه ماهه نخست فعالیتش، گفت: مدیران همواره تمامی سعی و تلاش خود را جهت به ثبت رساندن یک کارنامه موفق به کار می برند. خوشبختانه طی چهارسال گذشته تمامی استاندارانی که در دولت تدبیر و امید سکان هدایت استان را در دست گرفتند در راستای پاسخگویی و پیگیری مطالبات مردم قدم های به حقی برداشتند. ساداتی ادامه داد: هیئت دولت بر اساس رزومه مناسب و شاخصه هایی که مدنظر داشت سید علی آقازاده را به عنوان استاندار مرکزی انتخاب کرد و انصافا هم ایشان توانسته با یک دوره فعالیت کوتاه سه ماهه نور امید را در دل شهروندان مرکزی روشن کند. تا جایی که اقدامات استاندار در ساماندهی شرایط کارگری استان و تحقق جنبه های اقتصاد مقاومتی سبب بروز بازخوردهای مثبت و گوناگونی شده است. وی افزود: در حال حاضر به دنبال نحوه صحیح مدیریت فعلی بسترهایی برای جذب مدیران و سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شده و بر پایه همین مهم احساس می کنم آینده استان مرکزی در یک سال آینده بسیار نزدیک به آرمان های اصلی دولت تدبیر و امید خواهد شد.
فرماندار شهرستان خمین بیان کرد: تشکیل به موقع جلسات، سرکشی استاندار از شهرستان های تابعه استان و ایجاد ارتباطی مطلوب با ائمه جمعه و نمایندگان مجلس از جمله اقدامات مثبت آقازاده در سه ماهه گذشته بود که بسترهای وفاق و همدلی را در استان به وجود آورده است.
سعید نادری، رئیس سازمان عدالت و آزادی استان مرکزی:
استاندار با اجرای سریع تغییرات شایعه ها را از بین ببرد
طی 100 روز ابتدایی که علی آقازاده به عنوان استاندار مرکزی کار خود را در این استان آغاز کرده پس از مدت ها نظم اداری در روند جاری امور حاکم شده است به صورتی که ادارات با نظم ساختاری تعریف شده به فعالیت همیشگی خود پرداختند. از سوی دیگر جلسات و نشست هایی که مدت ها تعطیل شده بودند، مانند کارگروه کاهش آلودگی هوا فعالیت خود را از سر گرفتند به همین دلیل هر چند که 100 روز را برای اعلام نظر مثبت کافی نمی دانم اما معتقد هستم که علی آقازاده عملکردی امیدوارانه داشته است که در سه ماهه دوم دوره استانداری خود می بایست به سخنان و برنامه هایش جامع عمل بپوشاند.
در 100 روز گذشته فرصت کافی برای ورود شخص استاندار به تمامی حوزه ها وجود نداشت و ایشان تنها توانسته است شرایط را ارزیابی کند. از سوی دیگر آقازاده اکثر وقت خود را صرف رسیدگی به چالش های کارگری استان کرده تا بتواند بهترین نیروها را به منظور رفع این چالش به کار برد.
هر چند که استاندار فعلی در مجموع تصمیمات سیاسی و اقتصادی مناسبی را اتخاذ کرده است اما می بایست هر چه سریع تر در خصوص تغییراتی که مدنظر دارد اقدام کند چرا که امروز شایعه ها و گمانه زنی های گوناگونی وجود دارد که سبب ایجاد روحیه بلاتکلیفی در بعضی ادارات شده و این موضوع به هیچ وجه شایسته فعالیت دولت تدبیر و امید نیست.
ابوالفضل خانجانی، رئیس حزب اتحاد ملت شهرستان خمین:
تعامل مطلوب استاندار با احزاب و سازمان های غیردولتی نقطه عطف توسعه پایدار است
معتقد هستم با یک نگاه اجمالی به سه ماهه گذشته فعالیت های دولت در استان مرکزی درخواهیم یافت که برنامه های اجرا شده، روندی رو به رشد را دنبال می کنند.

آقازاده از همان آغاز تصدی در سمت استانداری مرکزی سرکشی و نظارت بر فعالیت های ادارات دولتی را آغاز کرد و همین موضوع سبب ایجاد پویایی در اکثر ادارات سطح استان شد. لذا این تحرک ایجاد شده می بایست با توان و شدت بیشتری ادامه پیدا کند چرا که متأسفانه بدنه دولت بنابر وجود برخی شرایط کم تحرک شده است و استاندار می بایست مهمترین وظیفه خود را ایجاد نشاط و تحرک بیشتر در دستگاه های دولتی بداند تا به تبع این موضوع فعالیت بنگاه های اقتصادی خرد و کلان از سر گرفته شود.
خوشبختانه از سوی استانداری تعاملی با احزاب و سازمان های غیر دولتی ایجاد شده است که می توان این موضوع را نقطه عطفی در ایجاد توسعه پایدار برای استان دانست. معتقد هستم که اصلاح طلبان هیچگاه نمی توانند انتظاری خارج از انتظارات اصلی جامعه داشته باشند لذا با توجه به اعتراضات هفته های اخیر، جبهه اصلاحات می بایست با رایزنی ها و اقداماتی، تیم مدیریت ارشد دولت را برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغالزایی همراهی کند.
جودکی، دبیر جبهه ایستادگی استان مرکزی:
عملکرد استاندار بیش از حد انتظار مثبت بوده است
هر چند که ممکن است به فعالیت سه ماهه تیم مدیریت ارشد دولت در استان مرکزی انتقاداتی وارد باشد اما بلاشک عملکرد شخص استاندار بیش از حد انتظارات مثبت بوده است.
آقازاده در همان ابتدای دوره فعالیت خود تیمی کارآمد را از نظر سیاسی، اقتصادی و عمرانی تشکیل داد که با تمامی شاخص های مدیریتی دولت همخوانی دارد.
تیم سیاسی استانداری تجربیات مناسبی را دارد که یکی از بازخوردها و نشانه های این تجربه، برقراری هر چه سریع تر آرامش در جامعه پس از اعتراضات اخیر بود.
باور دارم که در حال حاضر استاندار تصمیمات مناسبی را در جهت بهبود شرایط بنگاه های اقتصادی استان اتخاذ کرده اما ایشان برای اجرای این تصمیمات می بایست وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم را نیز مدنظر قرار دهد.
مجید عینی، دبیر انجمن اسلامی کار استان مرکزی:
نقطه ضعف استاندار عدم دیدار مستقیم با کارگران است
مجید عینی، دبیر انجمن اسلامی کار استان مرکزی با اشاره به اینکه تیم مدیریتی جدید استان در مجموع عملکردی مناسب داشته است، گفت: شخص استاندار و معاون اقتصادی ایشان در 100 روز گذشته جلسات متعددی را برگزار کردند که یکی از خروجی های اصلی و مطلوب این جلسات ابلاغ آیین نامه اشتغال روستایی به ادارات مربوطه بوده است.
عینی ادامه داد: از سوی دیگر آقازاده از همان ابتدای فعالیت خود نشست های بحث و گفتگو را با فعالان دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا آغاز کرد و توانست هماهنگی های بسزایی را بین اکثر قریب به اتفاق گروه های سیاسی استان ایجاد کند.
لذا اگر بنابر نمره دهی به عملکرد 100 روزه استانداری مرکزی باشد، من به این عملکرد از مجموع صد امتیاز، نمرده 75 را می دهم.
وی وضعیت کارگری استان مرکزی را در حال سر و سامان یافتن دانست و اظهار کرد: هر چند که در حال حاضر دولت اعتباراتی را به برخی کارخانجات تزریق می کند اما به هر سو باید در نظر داشت که در سه ماهه آغازین فعالیت استاندار جدید بزرگترین نقطه ضعف وی، عدم دیدار مستقیم با قشر کارگری بوده، البته «آقازاده» یک دیدار با اعضای خانه کارگری استان داشت اما با توجه به حجم گسترده نیازهای کارگری و جمعیت این قشر نمی توان این دیدار را آنچنان که باید مؤثر و مفید عنوان کرد.
این فعال کارگری ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی که جامعه کارگری با آن دست و پنجه نرم می کند این است که مسوولان در اتاق های خود منتظر شنیدن صدای کارگران هستند در صورتی که آنها می بایست مستقیما در مرکز فعالیت این قشر حضور یابند تا بدون واسطه از نیازهای آنها باخبر شوند.
مجید عینی افزود: پیشنهاد می کنم معاونت اقتصادی استانداری مرکزی برنامه ای مدون و کارآمدی را برای حضور مدیران ارشد استان در مراجع کارگری تدوین کند چرا که بلاشک حضور مستمر استاندار در کنار کارگران می تواند مسائل موجود را آسان تر از هر روش دیگری حل سازد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*