پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
اعتبارات هزینه ای استان مرکزی سال آینده ۱۰ درصد افزایش می یابد
استان مرکزی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی:

اعتبارات هزینه ای استان مرکزی سال آینده ۱۰ درصد افزایش می یابد

Virtual editor
3 بهمن 1396
بازدید: 370
نظرات: 0

اراک- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی گفت: براساس لایحه بودجه سال ۹۷، اعتبارات هزینه ای(جاری) استان مرکزی سال آینده با افزایش ده درصدی روبرو خواهد بود.

رقیه یادگاری تبیین بودجه سال ۹۷ در اراک، اظهار داشت: لایحه بودجه ۹۷ یکی از شفاف ترین لوایح بودجه ارائه شده است که می تواند در تمامی محافل، مورد بحث و بررسی قرار گیرد و این لایحه دارای ویژگی های خاصی است که باتوجه به شرایط و مشکلات کشور درج شده اند.

وی افزود: حذف فقر مطلق و ایجاد عدالت در اعتبارات و تبصره های مختلف این لایحه مورد توجه قرار گرفته، همچنین اصلاح ساختاری بودجه از دیگر اقدامات قابل توجهی است که در این لایحه ورود یافته و ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار به محیط زیست اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: پرداختن به اولویت های برنامه ششم اعم از محیط زیست، منابع پایه، حمل و نقل ریلی، توجه به بافت فرسوده شهری و روستایی و توسعه گردشگری ازجمله موارد قابل توجه در تنظیم لایحه بودجه ۹۷ است.

یادگاری تصریح کرد: توجه به تولید، اشتغال و ایجاد اقتصاد پویا از دیگر برنامه های مدنظر در تنظیم لایحه بودجه سال ۹۷ است که تبصره های مطلوبی در این زمینه وجود دارد، براساس برنامه بودجه سال ۹۷ دولت موظف به ایجاد ۹۸۰ هزار فرصت شغلی در سال آینده شده که ایجاد این تعداد فرصت شغلی با استمرار برنامه اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی و عشایری ممکن می شود.

وی ادامه داد: براساس لایحه بودجه۹۷ اگر قیمت حامل های انرژی افزایش یابد دولت موظف است درآمد مازاد آن و مبالغ حاصل از حذف افرادی که احتیاج به دریافت یارانه ندارند را در عرصه ایجاد اشتغال صرف کند، استفاده از صندوق توسعه ملی و مشارکت بخش عمومی، خصوصی و دولتی از دیگر راهکارهای ایجاد اشتغال هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی عنوان کرد: بودجه عمرانی این لایحه نسبت به سال ۹۶ از ۷۱ هزار میلیارد تومان به ۴۸ هزار میلیارد تومان و معادل ۳۲ درصد کاهش یافته زیرا بودجه مبارزه با ریزگردها از این اعتبارات تامین شده است.

یادگاری بیان کرد: دولت تاکنون توانسته از مبلغ ۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی، ۴۴ هزار میلیارد تومان آن را محقق کند و به این سبب در لایحه بودجه ۹۷ مقرر شده به همان میزانی که می توان محقق کرد بودجه تعیین کنند بنابراین مبلغ بودجه به ۴۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی ابراز داشت: در حوزه مشارکت عمومی خصوصی دولت مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان به صورت کمک های فنی و اعتباری و مبالغی از محل صندوق توسعه ملی، سرمایه گذاری های خارجی و غیره ارائه می دهد و مبلغی معادل ۶۸ هزار میلیارد تومان توسط دولت به عنوان طرح مشارکت خصوصی، عمومی به کار گرفته می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی اضافه کرد: شایعات تورم زا بودن لایحه بودجه ۹۷ به سبب افزایش قیمت حامل های انرژی است، اما براساس آمار آخرین نرخ تورم در شش ماهه نخست سال ۹۶ در کشور معادل ۷.۴ و در استان مرکزی معادل ۸.۸ برآورد شده است.

یادگاری افزود: در سال ۹۶ تنها ۴.۳ بودجه هزینه ای کشور به استان ها اختصاص داده شد، زیرا اکثریت دستگاه ها ملی شده اند اما در لایحه بودجه ۹۷ دولت بر تمرکز زدایی تاکید دارد و در این راستا تصمیماتی برای دو دستگاه آموزش و پرورش و بنیاد شهید اخذ کرد که البته کمیسیون آموزش مجلس با استانی شدن بودجه آموزش و پرورش مخالفت کرده است.

وی ادامه داد: ۸۶۸ طرح ملی امسال به طرح استانی مبدل می شوند و این اقدام در راستای تمرکز زدایی بودجه عمرانی به انجام می رسد و چنانچه این طرح ها استانی شوند ۳۷ درصد بودجه ملی عمرانی، استانی می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی عنوان کرد: بودجه هزینه ای سال آینده استان مرکزی با احتساب دو دستگاه آموزش و پرورش و بنیاد شهید، یک هزار میلیارد تومان و در صورت ملی شدن این دو دستگاه ۲۲۴میلیارد تومان خواهد بود که ۱۷.۵ درصد رشد دارد، البته رشد واقعی آن معادل ۱۰ درصد برآورد شده است.

یادگاری خاطرنشان کرد: بودجه هدفمندی یارانه ها نیز معادل ۴۱ هزار میلیارد تومان برآورد شده و دولت برای اینکه یارانه ها را به سمت اقشار مستحق سوق دهد درنظر دارد گروه های هدف را شناسایی کند که در این طرح کمیته امداد چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، بهزیستی سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهند داد و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زن بی سرپرست، بیماران صعب‌العلاج، دهستان های دارای ضریب محرومیت بالای هفت، بازنشستگان دارای زیر حقوق یک میلیون تومان، باربران، عشایر مورد حمایت مالی قرار می گیرند و به سه میلیون نفر از افرادی که نامی از آنها در هیچ نهاد حمایتی ثبت نشده کمک خواهد شد.

وی بیان کرد: در بودجه سال آینده آمار یارانه بگیران حدود ۳۵ میلیون نفر ریزش دارد و از مبلغ ۴۱ هزار میلیارد تومان یارانه ۱۸ هزار میلیارد تومان صرفه جویی و در زمینه هایی مانند افزایش یارانه مستمری بگیران، تامین مالی افراد زیر خط فقر، ایجاد اشتغال برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و طرح سلامت صرف می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی ابراز داشت: نهادهای حمایتی در راستای ایجاد اشتغال و خروج مددجویان از زیر چتر حمایتی در نظر دارند تسهیلات چهار درصد ارائه دهند، همچنین میزان افزایش حقوق تمامی کارمندان در برنامه بودجه با آمار ۱۰ درصد ذکر شده و مقرر شد که پنج درصد از آن توسط دولت و پنج درصد مابقی توسط وزارت خانه های مربوطه تامین شود و درصورتی که وزارت خانه ای در این زمینه ناتوان باشد تمام ۱۰ درصد توسط دولت تامین می شود که البته پیشنهاد افزایش پلکانی نیز مدنظر است.

وی اضافه کرد: امسال با کاهش بودجه اسناد مواجه شده ایم زیرا سر رسید بسیاری از این اسناد برای سال آینده تعیین شده و به این سبب دولت در نظر دارد به سمت پرداخت نقدی حرکت کند، در تمام کشور تعداد ۶۵ هزار پروژه ناتمام و در استان مرکزی یک هزار و ۲۰۰ پروژه نیمه تمام وجود دارد، به این سبب دولت در چندسال اخیر ارائه هرگونه پروژه جدید را ممنوع کرده مگر آنکه پروژه ضروری و ویژه باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی افزود: در سفر هیئت دولت به استان مرکزی اعتباری معادل ۹۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه ها تعیین شد که از این مبلغ ۳۶۰ میلیارد تومان تحقق یافت، سازمان برنامه و بودجه متعهد شده که تا پایان سال ۹۶ مبلغ تعیین شده را محقق سازد اما با توجه به اینکه استان مرکزی مقصد یکی از آخرین سفرها بود، با محدودیت منابع دولت مواجه شده ایم.

یادگاری ادامه داد: کسری حقوق های ۱۰ درصدی استان مرکزی تا پایان دی ماه پرداخت شده اند، همچنین تاکنون ۶۸ درصد تخصیص و ۱۵ درصد کسری تخصیص در سایر اعتبارات داشته ایم که تا پایان سال به تخصیص ۸۵ درصدی می رسد، همچنین مبالغ کسری هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده که سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از آن پرداخت شده و ۴۰ درصد پاداش کسری سال ۹۵ برای بازنشستگان اعمال شده است

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*