پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ تیر ۱۳۹۸
دهمین جشنواره تجسمی فجر با نمایش 91 اثر از امروز آغاز می شود
استان مرکزی

دهمین جشنواره تجسمی فجر با نمایش 91 اثر از امروز آغاز می شود

Virtual editor
3 بهمن 1396
بازدید: 233
نظرات: 0

دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با نمایش 91 اثر از میان 10 هزار و 640 اثر رسیده به دبیرخانه، در سه بخش در موسسه فرهنگی هنری صبا آغاز می شود.

دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با دبیری مجتبی آقایی و شورای هنری متشکل از فرح اصولی، منیژه صحی، کامبیز درم بخش، بهروز دارش، صداقت جباری، محمدعلی بنی اسدی، اصغر کفشچیان مقدم، بیژن صیفوری، بهزاد اژدری، جمشید حقیقت شناس و مجتبی آقایی فراخوان خود را 24 مرداد ماه منتشر کرد.
این فراخوان با هدف معرفی ایده‌ های اصیل و آفرینش ‌های تعاملی و خلاقانه هنری و همچنین با رویکرد معرفی آثار با قابلیت‌ های نوین و تعامل ‌گرا در قالب بهره‌ مندی از یک یا چند رشته از ظرفیت‌ های کلاسیک و جدید هنرهای تجسمی، ایده‌ های اصیل و مفهومی هنرمندانه منتشر شد.
دهمین جشنواره بین المللی تجسمی فجر همانند دوره گذشته، رویکردی بینارشته ‌ای دارد و هنرهایی چون ویدئو آرت و چیدمان حضور پر رنگی در این دوره از جشنواره دارند.
مهلت ثبت نام در دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر از ٢٣ مرداد تا ٢٠ آذر ماه بود که تعداد 10 هزار 640 اثر در این زمان به دبیرخانه ارسال شد و پس از سه مرحله داوری 91 اثر برای بخش نمایشگاهی انتخاب شدند.
حضور این تعداد آثار در این دوره نشان دهنده رشد کمی جشنواره است همچنین حضور هنرمندان خارجی نیز رشد خوبی داشت، 168 هنرمند خارجی از 53 کشور جهان متقاضی شرکت در جشنواره بودند.
تعداد متقاضیان تهرانی بالاتر از سایر شرکت ‌کنندگان بود و پس از آن هنرمندانی از اصفهان، البرز، خراسان رضوی و فارس شرکت کنندگان بیشتری داشتند.
پس از بررسی تصاویر آثار توسط شورای انتخاب، تعداد یکهزار و 622 اثر انتخاب شدند و در مرحله بعد 159 اثر به صورت حضوری مورد بررسی داوران قرار گرفت و در نهایت 91 اثر برای نمایش در جشنواره انتخاب شدند که این تعداد آثار 33 هنرمند زن و 58 هنرمند مرد را شامل می شود و هشت اثر از هنرمندان کشورهای بلژیک، برزیل، بنگلادش، پرو، ترکیه، صربستان و عراق است.
دبیر دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، در نشست خبری این جشنواره که 19 دی ماه در موزه هنرهای معاصر برگزار شد، بی مکانی را مشکل عمده این رویداد برای عرضه آثار با کیفیت و قابل اعتنا عنوان کرد و از حضور هنرمندان گمنام و جوان در جشنواره تجسمی فجر خبر داد.
مجتبی آقایی با اشاره به اینکه رویکرد این دوره همانند دوره هشتم و نهم است گفت: امیدواریم که تکامل با جدیت بیشتری در این دوره دنبال شود و منجر به جشنواره ای شود که جامعه حوزه تجسمی کشور را به میدان بیاورد و هم در عرصه جهانی بخشی از قابلیت های تجسمی را بتواند نمایش دهد.
دبیر جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر همچنین از جشنواره های استانی در این دوره خبر داد و گفت: جشنواره تجسمی فجر در دهمین دوره خود برای اولین بار اقدام به برگزاری نمایشگاه‌ های استانی کرده است تا علاوه بر حضور پر رنگ ‌تر هنرمندان شهرستانی، این جشنواره را به شهرستان ‌ها ببرد تا شور و هیجان آن برای هنرمندان شهرستانی نیز احساس شود.
در مرحله اول 25 استان اعلام آمادگی کردند و در نهایت 14 استان به عنوان شرکت ‌کنندگان در این بخش از جشنواره معرفی شدند.
آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان،فارس، قزوین، البرز، ایلام، چهارمحال بختیاری، خوزستان، گیلان، گلستان، یزد و همدان استان ‌هایی هستند که آثار هنرمندان برگزیده خود را در نمایشگاه استانی به نمایش می ‌گذارند.
علاوه بر آن هر استان یک هنرمند شاخص خود را معرفی می‌کند تا آثار او در تهران و در بخش خارج از مسابقه نمایش داده شود در نهایت استان برگزیده در روز اختتامیه جشنواره معرفی شود.
آقایی همچنین از مشارکت گالری های در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: دبیرخانه جشنواره برای اولین بار از چند گالری‌ فعال تهران خواست در جشنواره تجسمی فجر به معرفی هنرمندان خود بپردازند و برای این کار بخش ویژه‌ ای در نظر گرفته شده تا هر گالری در فضای مخصوص خود بتواند آثار هنرمندش را معرفی و عرضه کند.
دبیر دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با اشاره به بخش جدید ‘ستارگان’ گفت:این بخش به معرفی هنرمندان ایرانی که در رویدادهای خارجی برگزیده شده اند و یا در رقابت های جهانی حائز رتبه شده اند اختصاص دارد که از 10 بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران برپا می شود.
دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر علاوه بر نمایش آثار هنرمند در بخش ستارگان، هنرمند را نیز مورد تقدیر قرار می دهد.
آقایی همچنین از بخش مسابقه اینستاگرامی در این دوره خبر داد و گفت:امکان حضور هنرمندان از طریق اینستاگرام تا روز پایانی وجود دارد تا آثار خود را تولید وعرضه کنند.
طی تصمیمی که دبیرخانه دهمین جشنواره تجسمی گرفت در این دوره نمایشگاهی از آثار هنرمندان به نام بخش مفاخر را نیز در موزه فلسطین به نمایش می گذارد تا مخاطبان عام نیز بتوانند بیشتر با آثار هنرمندان آشنا شوند.
امراله فرهادی، اکبر نیکان پور، عبدالصمد صمدی، ایرج محمدی، حبیب ‌اله صادقی، هادی شفاعیه، فریده تطهیری‌ مقدم، حسین محجوبی، علی دیواندری و امیرهوشنگ جزی ‌زاده 10 هنرمندی هستند که در بخش مفاخر مورد تجلیل قرار می ‌گیرند.
دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، در کنار آثاری که در بخش رقابتی به نمایش می گذارد پروژه‌هایی از هنرمندان شناخته شده عضو شورای سیاست گذاری جشنواره همچون کامبیز درم ‌بخش، جمشید حقیقت ‌شناس، منیژه صحی و اصغر کفشچیان ‌مقدم را به نمایش می گذارد.
افتتاحیه این رویداد بزرگ هنری با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مجید ملا نوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی ،مجتبی آقای دبیرکل جشنواره و جمعی از اساتید و هنرمندان عرصه تجسمی برگزار می شود.
دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، در محل موسسه فرهنگی و هنری صبا همه روزه از ساعت 10 الی 20 و روزهای جمعه از 15 تا 20 میزبان حضور مخاطبان است.
آثار بخش مسابقه در موسسه فرهنگی هنری صبا به نمایش درمی‌آید و موسسه فرهنگی اکو به بخش بین‌ الملل اختصاص دارد و آثار هنرمندان خارجی در آن نمایش داده می‌شود.همچنین نمایش آثار بخش مفاخر و ستارگان در موزه فلسطین و فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*