پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
برخی زندان ها  به جای بازپروری  آسیب ها را  افزایش می دهند
اجتماعی

نماینده ولی فقیه در همایش منطقهای صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر:

برخی زندان ها به جای بازپروری آسیب ها را افزایش می دهند

اساس انقلاب بر جامعه سالم بود تا آسیب ها را به حداقل برسانیم

Virtual editor
3 بهمن 1396
بازدید: 295
نظرات: 0

ششمین همایش منطقهای «صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر» با حضور سمن های استان های مرکزی، همدان، لرستان، خوزستان، ایلام و کردستان برگزار شد. مواد مخدر و اعتیاد در سازمان ملل به عنوان یکی از جرایم سازمان یافته نامگذاری شده است و امروزه چرخش مالی مواد مخدر به عنوان تجارتی پرسود در دنیا شناخته میشود به طوری که از رقم یکهزار و 500 میلیارد دلار در سال2000 اکنون به رقم بیش از 4 هزار میلیارد دلار رسیده است.
زندان های بازدارنده، جایگزین اعدام شوند
نماینده ولی فقیه در استا ن مرکزی در این همایش گفت: موادمخدر و تبعات آن از معضلات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که طی49سال گذشته آسیب های فراوانی برای ما داشته و هزینه کمرشکنی را تحمیل کرده است، این معضلی است که انقلاب را تهدید می کند. اساس انقلاب بر جامعه سالم و انقلابی بود تا آسیب ها را به حداقل برسانیم تا سلامت نسل جوان را رقم بزنیم.
دری نجف آبادی اظهار کرد: حداقل به طور میانگین 43درصد از ظرفیت زندان ها مربوط به جرایم موادمخدر است که می بایست به جای اعدام، زندان های بازدارنده درنظر گرفته شود.
خطیب جمعه اراک افزود: زندان ها باید مکانی برای بازپروری باشند اما برخی از زندانها آسیب ها را بیشتر می کند گرچه در راه مبارزه با موادمخدر تلاش های بسیاری صورت گرفته و چندین هزار شهید تقدیم کرده ایم اما در عمل متاسفانه درصد توفیق مطلوب نبوده است.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: موادمخدر، چالش بزرگ اقتصادی ملی و بین المللی است که به ما آسیب می زند و ریشه داخلی و خارجی دارد، عمده عوامل خارجی آن به دلیل هم مرزی با پاکستان و افغانستان است، برخی مبارزه را مطرح می کنند و شیوه هایی را ارائه می دهند که در کشور ما جوابگو نیست، مبارزه با مواد مخدر، نیاز به تدبیرحکیمانه دارد، در درجه اول پیشگیری و سپس تدابیر درست درمانی لحاظ شود، نباید معتادان را سرگرم کنیم و یا متادون را جایگزین موادمخدر کنیم باید مبارزه با مواد را مستمر ادامه دهیم، برنامه ریزی برای مبارزه با مواد مخدر در مدارس، کارخانجات، خوابگاه های دانشجویی و … باید متناسب با شرایط این قشر درنظر گرفته شود.
خلاهای اطلاعاتی
در حوزه اعتیاد وجود دارد
محمد بیرجندی، مدیرکل دفتر توسعه مشارکتهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در این همایش با بیان اینکه در حوزه اعتیاد دستگاهها و سمنها همسو حرکت نمیکنند، گفت: خلاهای اطلاعاتی و نگرشی در حوزه اعتیاد وجود دارد و هنوز نتوانستهایم با ذی نفعهایمان همسو حرکت کنیم. برای رفع این نقص باید درک و نگرش درستی ایجاد شود.
معاونت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: عدم نگرش درست و نداشتن اطلاعات پایه در حوزه اعتیاد باعث شده که نتوانیم در حوزه پیشگیری و مقابله با اعتیاد آنچه انتظار میرود را محقق کنیم. خوشبختانه با جدی گرفتن سیاست هم افزایی سعی شده به بلوغ اجتماعی در حوزه اعتیاد نزدیک شویم و این بلوغ زمانی محقق میشود که نگاه صحیح به جایگاهها و ساختارها داشته باشیم. بیرجندی گفت: خلاهایی در مداخلات علمی در حوزه اعتیاد وجود دارد، بر همین اساس یکی از اهداف ما رفع این خلاها است.
وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته نهادها و حوزههای اجتماعی در شکل عمومی و خصوصی تعریف و ساختار مشخصی دارند، گفت: حوزه توسعه مشارکتهای مردمی، فضایی برای همسویی، همراهی و پنجره درست در نگرش به آسیبهای اجتماعی است و فضای تخصص محور در این زمینه حاکم است.
مبارزه با مواد مخدر با صرف تکیه بر نیروهای امنیتی و قضایی ممکن نیست
در ادامه این همایش فتحالله حقیقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: امروزه در کشور شاهد هستیم که مواد مصرفی از سنتی به صنعتی تغییر پیدا کرده و سالیانه 500 تن مواد مخدر در کشور مصرف میشود یعنی بالغ بر روزی 1,4 تن مصرف مواد مخدر. حقیقی افزود: طی سال های گذشته سن مصرف مواد مخدر 23 تا24 سال بود ولی اخیراً سن مصرف به کمتر از 21 سال رسیده است.
وی تأکید کرد: مبارزه با مواد مخدر با سایه نمایی، فرافکنی و تشویش افکار عمومی و مشکلات را گردن دولتها انداختن امکان پذیر نیست. بحث مبارزه با مواد مخدر با تکیه بر بیگانگان هم امکان پذیر نیست که اگر اینگونه بود شاهد ابلاغ سیاست های کلی در این راستا نبودیم، این مسئله یکی از پنج آسیب مورد تاکید رهبری است. مبارزه با موادمخدر با صرف تکیه بر نیروهای امنیتی و قضایی ممکن نیست سمنها زنجیره مقابله با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد را تکمیل میکنند، باید ضمن تدوین برنامه های بلند مدت، از برنامه های کوتاه مدت نیز غافل نشویم.
75 درصد از ترک کنندگان اعتیاد به چرخه اعتیاد باز می گردند
سردارعزیزی، فرماندهی انتظامی استان مرکزی نیز در این همایش گفت: یکی از کمیته هایی که در حوزه مبارزه با مواد مخدر دخیل است کمیته مقابله می باشد که بر عهده نیروی انتظامی قرار دارد اما کمیته مقابله نمیتواند بدون همکاری توفیقی داشته باشد مگر اینکه زمینه ای فراهم شود تا این آسیب ها را برطرف کنیم.
وی افزود: 75درصد از ترک کنندگان اعتیاد به چرخه اعتیاد بازمی گردند. بررسی ها نشان می دهد سن اعتیاد به 17تا25سال رسیده است، میانگین سنی ای که می تواند موتور محرک کشور باشد.
تاکنون هزاران مقاله و طرح در راستای مبارزه با مواد مخدر ارائه شده اما تا زمانی که عمل نباشد نمیتوان اقدامی کرد.
عزیزی اضافه کرد: سال گذشته 16 هزار و 500 معتاد و قاچاقچی در استان مرکزی دستگیر شدند که از نظر جمعیتی رتبه اول به استان اختصاص یافت، از این تعداد 13 هزار و 500 نفر معتاد متجاهر بودند که به اردوگاه ماده 15 و 16 منتقل شدند.
در این همایش که به همت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، برگزار شده بوده، نبیالله شاهمحمدی، دبیر این شورا گفت: در دولت تدبیر و امید نسبت به گذشته، توجه ویژهای به مشارکت سمنها در حوزه اعتیاد و کاهش این آسیب شده است و از سال 94، ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، تقسیمبندی مناطق را مطرح کرد که بر اساس این تقسیم بندی شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*