پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
استان مرکزی

برخوردهای چکشی، سرمایه ها را فراری می دهد

بلاتکلیفی مؤدیان با عملکرد غیرشفاف اداره مالیات

Virtual editor
3 بهمن 1396
بازدید: 733
نظرات: 0

گروه اقتصادی، زهره صادقی:
میزان درآمدهای وصولی استان از سوی مدیران اقتصادی در 9 ماهه سال جاری بیش از 957/19 میلیارد ریال اعلام شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش داشته است. اگرچه ارقام اعلام شده از سوی دستگاه مربوطه به واسطه پرداخت مالیات دستگاه های اجرایی از محل درآمدهای عمومی اعم از مستقیم و غیرمستقیم و درآمدهای حاصل از مالکیت های دولتی و سایر درآمدهای متفرقه نیز اعلام می شود ولی بر همگان مبرهن است که بعد از درآمدهای حاصل از جرائم و تخلفات، درآمدهای حاصل از فروش کالا و خدمات نقش قابل توجهی در درآمدهای استان دارد چرا که درآمدهای حاصل از وصول مالیات های غیرمستقیم استان که تنها شامل مالیات بر کالاها و خدمات می باشد 704/4 میلیارد ریال است که 48 درصد کل درآمدهای مالیاتی استان را شامل می شود.
بنابراین در چنین شرایطی نارضایتی مؤدیان مالیاتی حقیقی و نقد آنان بر عملکرد اداره کل امور مالیاتی استان شاید چندان هم نابجا و ناصحیح نباشد زیرا نقش اثرگذاری در این حوزه درآمدی در استان دارند. هر چند مدیران اداره مالیاتی استان در دفاع از عملکرد و نحوه ارتباط با مؤدیان مالیاتی اعم از حقیقی و حقوقی، نقش رسانه ها را در پیشبرد اهداف ادارات مالیاتی بسیار مؤثر می دانند ولی آنچه مسلم است، نحوه تعبیر قوانین مالیاتی حاکم بر بنگاه های اقتصادی و صنوف است که ظاهرا در هر یک از استان ها به واسطه تفاوت در نوع نگاه به مفاد قانونی توسط قانونگذار به صورت متفاوت اعمال می شود.
یکی از مؤدیان مالیاتی استان در این رابطه گفت: متأسفانه اتفاقی که در اداره امور مالیاتی استان رخ داده این است که مؤدیان به خاطر رعایت نکردن برخی موارد که قانونگذاری شده ولی مغایر با اصل مفاد قانونی است، موظف به پرداخت جرایم سنگینی می شوند.
وی افزود: اگر مؤدیان از شرایط مالی مطلوب و در اختیار گرفتن یک حسابدار خبره برخوردار نباشند، اداره مالیات از این نقص به عنوان یک فرصت برای تحمیل جرایم سنگین مالیاتی به مجموعه های مربوطه استفاده می کند.
نجمی ادامه داد: نقص هایی که پرونده مالیاتی یک بنگاه اقتصادی در طول سال های 92 تا 95 داشته است و هرگز از سوی مشاوران و مأموران مالیاتی به مؤدی مربوطه اطلاع رسانی نشده به یکباره در سال 96 مشمول پرداخت جریمه سنگین می شود، تحت این عنوان که صورتحساب فصل پرونده مذکور با اشکالاتی مواجه است در حالی که این سهل انگاری ممیزی خودِ اداره مالیاتی است.
وی بیان کرد: متأسفانه در برخی موارد یکسری ارقام نجومی را به عنوان جریمه برای یک مؤدی مالیاتی در نظر می گیرند که بخشودگی قابل توجهی نیز به آن تعلق می گیرد و مؤدی آنچنان مجذوب رقم بخشودگی می شود که پرداخت جریمه نابحق را غافل از ناعادلانه بودن اصل هزینه پرداخت می کند.
نجمی تصریح کرد: نظام مالیاتی با این شکل و کارکرد، یکسری چالش هایی به لحاظ قانونی ایجاد می کند و متأسفانه هیچ یک از رؤسای امور مالیاتی پاسخگوی این مشکلات نیستند.
وی همچنین گفت: محاسبه 9 درصد ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی که در پایان هر فصل صورت می گیرد نیز یکی دیگر از معضلاتی است که مؤدیان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است. وقتی یک بنگاه اقتصادی فاکتور فروش یا خدمات خود را پس از گذشت 6 یا 8 ماه تسویه می کند چگونه می تواند 9درصد مالیات بر ارزش افزوده را پایان هر فصل و بعد از گذشت سه ماه بپردازد؟ این قاعده فرصت رقابت را از صنوف و مؤدیان مالیاتی می گیرد و آنها را زمین گیر می کند.
این مؤدی مالیاتی معتقد است: هیچگاه و در هیچ مقطع زمانی، پرونده مالیاتی فعالان اقتصادی به طور قطعی تسویه اعلام نمی شود و اغلب از وضعیت پرونده خود مطلع نیستیم چرا که اداره مالیات و دارایی در هاله ای از ابهام کار خود را پیش می برند و مؤدی را در شرایطی نگه می دارند که نمی داند پرونده وی با اداره مالیات تسویه شده یا خیر و مدام در بلاتکلیفی به سر می برد.
وی افزود: به جرأت می توان گفت: سازمان تأمین اجتماعی به عنوان شرکای بنگاه های اقتصادی و صنوف هستند چرا که با تحمیل جرایم سنگین، شرایط سختی را بر بنگاه ها تحمیل می کنند.
نجمی ادامه داد: اداره مالیات، مجموعه های فعال حوزه اقتصادی و صنوف را به شدت زیر ذره بین دارد در حالی که از بسیاری اتفاقات شهر و استان و بسیاری فعالیت های اقتصادی غافل است.
وی گفت: اگر سرمایه خود را در بانک بگذاریم، قطعا با درآمد بیشتر و استرس و مشکلات کمتری مواجهیم؛ مسوولیت آن بخش از نیروی کار که به واسطه تعطیلی یک بنگاه، بیکار می شوند نیز به عهده مسوولان خودِ استان باشد.
رئیس اتحادیه فروشگاه های رایانه، محصولات فرهنگی و ماشین های اداری نیز در نقدی بر عملکرد اداره امور مالیاتی استان، گفت: وقتی مأمور مالیاتی به مدیر یک بنگاه اقتصادی می گوید: «اگر نمی صرفد، جمع کنید» این نقطه آغاز مشکلات مؤدیان با اداره کل امور مالیاتی است که معتقدند مأموران مالیاتی یا مدیران این حوزه نمی بایست با فعالان اقتصادی در شرایط سخت کنونی اینگونه سخن بگویند.
وی افزود: حتی این انتقاد به مدیر کل سابق اداره امور مالیاتی منتقل شد چرا که نحوه تعامل و برقراری ارتباط، یک برداشت دو سویه است و اگر مؤدیان مالیاتی این تصور را داشته باشند که قرار است فقط فعالیت نموده و مالیات پرداخت کنند، به نفع سیستم مالیاتی استان نخواهد بود.
بسطامی ادامه داد: اگر فردی در سال های 88 یا 89 بدهی مالیاتی داشته و از آن مطلع نبوده چرا باید اکنون چند برابر قیمت مبادلات اقتصادی خود جریمه پرداخت نماید در حالی که از همان سال ها تاکنون چندین مرتبه تسویه پرونده خود را از مأموران مالیاتی دریافت کرده است.
وی بیان کرد: این در حالی است که مالیات نیز از وضعیت پرونده های آن مقطع زمانی چندان مطلع نبودند ولی سال ها بعد، جریمه های سنگینی برای این افراد بُریده اند که البته با رایزنی هایی که در این زمینه صورت گرفت، حدود 80 درصد بخشودگی جرایم اعمال شد.
بسطامی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: متأسفانه در سیستم اقتصادی و مالیاتی کشور، آنقدر خلأ قانونی وجود دارد که هر یک از ادارات، قوانین را بر اساس برداشت خود تعبیر می کنند و با همین سوء تعبیرها گاها یک کاسب جزء، مشمول جریمه و مالیاتی سنگین می شود که با درآمد آن فاصله ای بسیار دارد و همین مسأله توان رقابت او را با هم صنفان خود از بین می برد.
یکی از کارشناسان امور مالیاتی استان در این رابطه معتقد است که به طور کلی، جرائمی که مؤدیان را مشمول می شود به دلیل عدم انجام تکالیف آنهاست.
اکبری افزود: باید مؤدیان مالیاتی از مشاورین مربوطه استفاده کنند؛ نمی توان گفت، تخلفات به دلیل عدم آگاهی است چون اکثر مؤدیان اشخاص حقوقی هستند که از قوانین مطلعند.
وی ادامه داد: البته که قوانین و قواعد مالیاتی از سوی رسانه ها اطلاع رسانی شده و می شود بنابراین جرائم تنها به واسطه عدم انجام تکالیف مؤدیان بر آنها تحمیل می گردد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*