پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
استان مرکزی

لزوم تهیه سند جامع برای بودجه شهرداری

Virtual editor
3 بهمن 1396
بازدید: 897
نظرات: 0

طوفان محمدی، عضو شورای اسلامی شهر اراک
بر کسی پوشیده نیست که مهمترین وظیفه ی شوراها نظارت برعملکرد شهرداری به عنوان متولی امور شهری است. نظارتِ صحیح و نظامند بر عملکرد شهرداری درگروی وجود یک نظام پایش مشخص با شاخص ها و سنجشهای کاربردی است. در این نظام پایش و نظارت، بودجه محوریترین و کلیدیترین ابزاری است که از طریق آن میتوان دورنما و چشم انداز یکسالهی شهرداری ها را پیش بینی و کنترل نمود. تجربه ی ماه های اخیر نظارت بر عملکرد سازمانها و معاونتهای مختلف شهرداری اراک این واقعیت را آشکار ساخت که محقق نشدن بودجه یا تخصیص نادرست بودجه مهمترین علت تاخیر در اتمام فعالیتهای عمرانی و یا عدم تحقق برنامههای ارائه شده از شهرداری به شورا است. نمونهی بارز این موضوع را میتوان در برآورد و همچنین تخصیص غیرکارشناسی بودجه برای پروژههایی چون پارک بانوان در سالهای گذشته دید. فقدان یک سند بودجهی جامع، با ردیف بودجههای مشخص برای هر پروژه، در دوره های پیشین مدیران را به سمت تصمیم گیری های سلیقه ای و تخصیص ردیف بودجه های مبهم به الویت های نادرست و در نتیجه نیمهکاره ماندن پروژههای مهم و کلیدی شهر سوق دادهاست. بسیاری از پروژهها و برنامههای کلیدی و زیرساختی شهرداری به دلیل فقدان بودجه و عدم پیشبینی ردیف بودجهی مشخص، نیمه کار مانده یا حتی کلید نخوردهاست. یک مقایسه ساده بین ساختار اداری، نظام هدایتی، بودجهبندی و برنامهای شهرداری اراک در سالهای پیشین با شهرداریهای هم رتبه، نشان میدهد از حیث ساختاری، نرم افزاری و نظام برنامهریزی شهرداری اراک همچون بلدیه هدایت شدهاست و نه شهرداری یک کلانشهر!!.
سوال اصلی چیستی وظیفه و رسالت شورا در چنین شرایطی است. تصویب بودجهی سالانهی شهرداری باید از یک فرآیند نظاممند و پیوستهی تدوین برنامه، برآورد هزینه، تدوین بودجه، تصویب و تخصیص و اجرا پیروی نماید. این فرآیند فقط و فقط درصورتی محقق میشود که هر یک از معاونتها و سازمانهای شهرداری برنامهی یکسالهی جداگانهای را بنا به الویتها، ضرورتها و نیازهای خود تدوین و سپس برای جمعبندی و یکپارچه سازی به معاونتِ متصدی امر تدوین بودجه در شهرداری تحویل دهند.
برنامهی یکساله شهرداری نیز باید از دل این برنامه تدوین شود و نه در یک فضای ذهنی و جدا از واقعیات شهر، فقدان چنین ساز و کاری سبب شد برنامههای پیشین شهرداری اراک ضمن میزان تحققپذیری اندک با یک مشکل عدیده که همانا عدم تحقق و اختصاص متناسب بودجه است، روبرو باشند.
اما ریشه اصلی این مشکل عدم توجه به برنامهی پنجساله شهرداری است. برنامه در دست تدوین باید هرچه سریعتر اصلاح شود و برای بررسی و تصویب به شورا ارائه شود. زیرا در صورت تصویب این برنامه، برنامههای یکساله از دل این برنامه و متناسب با اهداف بلند مدت آن تهیه خواهد شد.
بدون ارائهی برنامهی یکسالهی مشخص با پروژههای دقیق و مکانمند عملاً نظارت بر عملکرد شهرداری و بررسی میزان پیشرفت و موفقیت شهرداری در عملیاتی ساختن برنامهها، اساساً امکانپذیر نخواهد بود و هیچ شاخص و معیار علمی و مورد قبولی در دست شورا نیست لذا شیوهی نظارت شورا هم از یک سیستم نظاممند و عقلایی به سمت ساختارِ سلیقهای دورههای پیشین، خواهد رفت.
بنابراین از اعضا خواهشمندم پیش از تدوین بودجه نسبت به بررسی برنامههای سازمانهای تحت نظارت خود، تدقیق پروژهها و تعیین ردیف بودجه مشخص برای هر پروژه اقدام کنند، این امر ضمن تعیین الویتهای سال آتی و ایجاد اطمینان از پیشرفت پروژههای کلیدی هر معاونت و سازمان، از مدیریت های سلیقهای معاونت ها و سازمانها جلوگیری مینماید ضمن اینکه امکان نظارت دقیق بر عملکرد و چگونگی صرف بودجه در هر سازمان و معاونت را مقدور می سازد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*