پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
ادامه ماجراهای «آقای وکیلی»
استان مرکزی

ادامه ماجراهای «آقای وکیلی»

سردبیر مجازی
9 بهمن 1396
بازدید: 188
نظرات: 0

اعضای فراکسیون امید شورای شهر اراک به صحبت های تاجران واکنش نشان دادند

ادامه ماجراهای «آقای وکیلی»

پیمان رشیدی: حضور وکیلی در شهرداری وجاهت قانونی ندارد

فرزانه رحمتی: تا زمانی شهردار هستید که رضایت مردم اراک تأمین شود

سعید نادری: جایگاه اجرای طرح 55 متری در بودجه مشخص نشده است

مرتضی سورانه: بودجه شهرداری ذلیلانه و فقیرانه است

سعیده عربستانی یک هفته پس از نشست خبری شهردار با اصحاب رسانه نگذشته بود نشستی که بیشتر به دفاعیه‌ی تاجران از وکیلی شبیه بود تا نشستی برای پاسخگویی به افکار عمومی؛ دفاعی که بر عملکرد نه چندان قابل دفاع شهردار نیز سایه انداخت.

دفاع غیر معمول تاجران از وکیلی نه تنها در نشست خبری بازخورد خوبی نداشت که در سطح شهر نیز دفاع شهردار67 ساله نقل محافل شده است.

به تبع این بازخوردهای نه چندان مثبت بود که دو تن از اعضای فراکسیون امید در شورای شهر اراک در نطق پیش از دستورشان به برخی از سخنان شهردار واکنش نشان دادند.

گرچه این هفته جلسه شورای شهر نیز خالی از حواشی نبود و تاجران فرصتی یافت تا در ترافبک خبری ” وکیلی ” جشن 67 سالگی اش را در صحن رسمی شورای شهر اراک جشن گرفته و اعضای شورای شهر را نیز در شادی خود سهیم کند. صحن رسمی شورای اسلامی شهر اراک در حالی برگزار شد که هنوز حاشیه های نشست خبری شهردار اراک با اصحاب رسانه در آن پر رنگ بود.

بودجه شهرداری ذلیلانه و فقیرانه است

مرتضی سورانه، عضو شورای اسلامی شهر اراک گفت: در مورد بودجه ابتدا باید مطالعه شود و سپس راجع به آن اظهار نظر کنیم اما آنچه از حاشیه و افراد مطلع به گوش می رسد در همین بودجه ای که محافطه کارانه پیش بینی شده برای سالجاری چند عامل را نباید فراموش کنیم.

 اول اینکه بودجه سال 96 را شورایی بسته که سال آخر فعالیتش بوده است که با علم به این موضوع، بودجه 96 ممکن است غیر مسئولانه پیش بینی شده باشد.

وی ادامه داد: همچنین در سال 96 با توجه به رکود در ساخت و ساز ساختمان و سیاست های غلطی که در شهرداری حاکم بوده که هنوز هم استمرار دارد که طی آن با مردم رفتار صحیحی نشده و مردم انگیزه ای برای اخذ پروانه ساخت ندارند که این امر موجب کاهش درآمد شهرداری شده که می بایستی اصلاح شود

وی افزود: همانطور که در تدوین و پیش بینی بودجه 97 نگاه هزینه ای داریم می بایستی از سوی دیگر به درآمد ها هم توجه داشته باشیم، اگر میخواهیم رشد کنیم باید قدم های بلند تری برداریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: بودجه 500 میلیاردی شهرداری اراک برابر با حقوق یک ماه پرسنل شهرداری تهران است که مشخص می کند بودجه ناچیزی برای اراک پیش بینی می‌شود ، اراک را با کلانشهر هایی همچون اصفهان و تهران مقایسه می کنیم اما به این توجه نداریم که بودجه اراک را حقیرانه پیش بینی می کنیم. بودجه سال آینده شهرداری ذلیلانه و فقیرانه است و باید برای تحقق بودجه ارتباط شهرداری با شهروندان بهبود یابد.

سورانه افزود: برای ایجاد درامد در شهرداری می بایستی در روابط شهروندان با شهرداری تسهیل ایجاد شود تا شهروندان انگیزه مراوده با شهرداری را داشته باشند و پول های خود را به سمت شهرداری بیاورند.

وی گفت: در پیش بینی بودجه 97 می بایستی دیون و بدهی های شهرداری لحاظ شود

جایگاه اجرای طرح 55 متری در بودجه مشخص نشده است

سعید نادری، عضو شورای شهر اراک در صحن رسمی گفت: معمولا نظام بودجه ریزی به این صورت است که سند بودجه که همان برنامه های سالانه هستند بر مبنای  یک برنامه راهبردی یا  بلند مدت  تدوین میشوند و اهدافی را که در آن برنامه راهبردی دیده شده را سال به سال به جلو میبرند که این موضوع  در تهیه و تدوین بودجه شهرداری اراک اتفاق نیفتاده است .

وی افزود: بودجه باید دارای جهت جهت گیری و راهبردهای کلی باشد که تقاضا  داریم آقای تاجران شهردار اراک تصریح کنند در تدوین این بودجه چه جهت گیری هایی لحاظ شده است و این بودجه قرار است چه اهدافی را برای ما تامین کند نادری اظهار کرد: بودجه 650 میلیاردی سال جاری به 460 میلیارد برای سال 97  کاهش پیدا کرده است. با توجه به اینکه در سال 97 با کاهش 30 درصدی نسبت به سالجاری در پیش بینی بودجه مواجه هستیم این کاهش باید توجیه منطقی داشته باشد.

عضو شورای شهر گفت: اینکه برای خود توجیه  کنیم بودجه را طوری ببندیم که قابل تحقق باشد قابل قبول نیست و تقاضا دارم جسورانه تر به بودجه نگاه شود.

وی گفت: با توجه به وضعیت بازار مسکن احتمال دارد در سال آینده با افزایش درآمد در این حوزه روبرو شویم، که لازم است در تدوین بودجه پیش بینی شود اگر این افزایش درآمد رخ دهد چه برنامه ای برای درآمدهای کسب شده خواهیم داشت؟

نادری افزود: با توجه به عزم شورا و شهردار برای اجرای پروژه 58 متری جایگاه این موضوع در بودجه سال آینده کجاست؟

کاهش درآمدهای مبتنی بر فروش تراکم باید مد نظر قرار گیرد

رئیس شورای اسلامی شهر اراک در این نشست گفت: کاهش وابستگی به درآمدهای ناپایدار در بودجه سال 97 شهرداری اراک دنبال شود.

کاوه فلک افلاکی افزود: اجرای تغییرات در بودجه سال آینده شهرداری اراک می تواند نتایج مثبتی را برای شهروندان در پی داشته باشد.

وی بیان کرد: برای این تغییرات باید اصولی از جمله کاهش وابستگی به درآمدهای ناپایدار مد نظر قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک اضافه کرد: کاهش برنامه ریزی برای طرح های غیر ضروری از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. فلک افلاکی عنوان کرد: عملکرد مالی شهرداری اراک باید در سال آینده عملیاتی شود و کاهش درآمدهای مبتنی بر فروش تراکم نیز باید مد نظر قرار گیرد.

در بستن بودجه 97

می بایستی  از اعضای شورای شهر  نظرخواهی می شد

ایرج رضایی عضو شورای شهر گفت: در بودجه 97 می بایست برای دو سازمان جدید (فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری ) بودجه پیش بینی می شد.

وی با تاکید بر این موضوع که از شهردار درخواست دارم بودجه را برگرداند و بودجه این دوسازمان را پیش بینی کند گفت: دولت در حال حرکت به سمت الکترونیکی شدن است که این مهم در شهرها با وجود سازمان فناوری اطلاعات محقق خواهد شد.

رضایی افزود: در بستن بودجه 97 می بایستی از اعضای شورای شهر نظرخواهی می شد.

معوق کارکنان و کارگران شهرداری اراک ظرف 100 روز گذشته  به وجود نیامده

شهردار اراک در پاسخ به سخنان پیش از نطق 2 عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: حکم وکیلی به شورای شهر ارایه شده است.

داود تاجران افزود: حقوق معوق کارکنان و کارگران شهرداری اراک ظرف 100 روز گذشته به وجود نیامده و این معوقات از سال های 94 است.

وی بیان کرد: همه تلاش ها برای پرداخت معوقات و بیمه کارگران به کار گرفته شده تا حقوق این قشر تضییع نشود. شهردار اراک ادامه داد: شهرداری این کلانشهر روزانه 290 میلیون ریال سود بانکی پرداخت می کند که این رقم در برخی ایام به 500 میلیون ریال نیز می رسد‌.

تاجران اظهار کرد: 71 حساب در شهرداری مرکز وجود دارد که با 10 یا پنج حساب نیز می توان امورات مربوطه را دنبال کرد و کاهش حساب های بانکی از برنامه های اولویت دار است. وی گفت: شب گذشته 2 تابلو روز شمار در تقاطع های غیر همسطح اراک روشن شده و 2 تابلوی دیگر نیز به زودی روشن خواهد شد. شهردار اراک اضافه کرد: بر اساس اعلام نظر پیمانکاران و توافقات صورت گرفته، تقاطع غیر همسطح ورزش در 30 شهریورماه 97 و تقاطع های غیرهمسطح شهید صیدی، علم الهدی و شریعتی 30 مهرماه 97 به بهره برداری خواهد رسید.

تاجران بیان کرد: کمپوست منتقل شده به پارک بانوان اراک جمع آوری و مورد استفاده قرار نگرفته است. تاجران افزود: شهرداری با تمام رسانه های مختلف این شهر با هر گرایش تعامل دارد و همواره آنان را در کنار خود دیده و مقابل آنها نیست. وی در پایان گفت: من به تصمیم اعضای شورای شهر آمده ام و هر زمان که اعضای شورا نخواهند اراک را ترک خواهم کرد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*