پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ اسفند ۱۳۹۷
بهانه گیری اصولگرایان و شفافیت خواهی اصلاح طلبان
استان مرکزی

بهانه گیری اصولگرایان و شفافیت خواهی اصلاح طلبان

Virtual editor
11 بهمن 1396
بازدید: 324
نظرات: 0

بررسی علل رد کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت از دیدگاه نمایندگان استان

بهانه گیری اصولگرایان و شفافیت خواهی اصلاح طلبان

  • سینا علیدادی

120 نماینده مجلس شورای اسلامی با رد کلیات لایحه بودجه سال آتی دولت، این لایحه را جهت انجام برخی اصلاحات به کمیسیون تلفیق مجلس برگشت دادند تا این کمیسیون در فرصتی 72 ساعته ایرادات وارده بر بودجه 97 را برطرف سازد.

شاید کمتر کسی فکرش را می کرد در مجلس دهم که بارها همسویی خود را با دولت تدبیر و امید به اثبات رسانده بود، لایحه بودجه دولت با «مخالفت اکثریت» نمایندگان رو به رو شود اما این مخالفت نسبتا قاطعانه که هم از سوی اصلاح طلبان و هم اصولگرایان بروز پیدا کرد، نشان می دهد مجلس حساسیت بالایی نسبت به وضعیت اقتصادی کشور و برنامه های اجرایی دولت دوم روحانی دارد چرا که معمولا این جزییات لایحه بودجه می باشد که در مجلس رای نمی آورد و رد کلیات بودجه اتفاق نادری است.

آخرین مرتبه ای که مجلس با کلیات بودجه دولت مخالفت کرد، سال پایانی حضور احمدی نژاد در مسند ریاست جمهوری بود. همین مسئله سبب شد تا از همان ابتدا عده ای بکوشند تا رد بودجه 97 را به دلایل سیاسی نسبت دهند، دلایلی که منجر شد سوالات بسیاری در این خصوص مطرح شود که چرا بودجه 97 در عین انضباط مالی و شفافیت، مورد تایید مجلس قرار نگرفت؟

اگر بخواهیم پاسخی نسبی به این سوال بدهیم باید گفت که وضعیت اجرایی هدفمندی یارانه ها، اوراق مشارکت، قیمت حامل های انرژی و مسائل مربوط به بازنشستگان دلایل اصلی رد لایحه بودجه 97 دولت بود. از سوی دیگر طبق برنامه ششم توسعه، دولت می بایست در سال آتی یک میلیون شغل ایجاد کند، موضوعی که نمایندگان مخالف معتقد هستند، دولت آنچنان که باید در لایحه بودجه به این مهم توجه نکرده است.

حال، لایحه رد شده بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار گرفته که برای آگاهی از عناوین اصلی اصلاحات آن، هم صحبت می شویم با برخی از نمایندگان استان مرکزی که شرح آن در ادامه می آید.

اگر دولت این مسیر را ادامه دهد

وضعیت اقتصادی کشور روز به روز

بدتر می شود

محمدرضا منصوری، نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل رد لایحه بودجه پیشنهادی سال 97 دولت، گفت: متأسفانه در بودجه پیشنهادی، منابع درآمدزایی دولت در سال آتی به هیچ وجه قابل قبول نبود چرا که دولت به جای آن که اصل موضوع را مورد بررسی قرار دهد و راه حلی برای آن پیدا کند وارد پیچ و خم امور گوناگونی شده که تنها دست و پای خودش را بسته است.

منصوری ادامه داد: هر چند که بودجه پیشنهادی نواقص بسیاری دارد اما مهمترین دلیل مخالفت نمایندگان مجلس، حذف جمعیت کثیری از یارانه بگیران در آن است. باید توجه داشت که به هر طریقی دولت دست به قطع یارانه بزند، جامعه را نسبت به خود بدبین می کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قریب به 10 سالِ پیش دولت وقت با پرداخت 45 هزار تومان به ازای هر نفر، قیمت حامل های انرژی و قبوض مصرفی خانواده ها را افزایش داد. لذا امروز حذف یارانه بخشی از جمعیت کشور به صلاح نیست.

منصوری، وضعیت درآمدی دولت را نامناسب دانست و گفت: امروز می بایست در بودجه دولت راه حل های افزایش صادرات دیده شود اما متأسفانه همواره می بینیم که دولت ها، خود نمی خواهند این مهم عملی شود لذا معتقد هستم که باید راه های سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در بودجه دولت افزایش یابد.

نماینده مردم ساوه و زرندیه ادامه داد: تا زمانی که صادرات افزایش نیابد، پویایی در اقتصاد ایران به وجود نخواهد آمد.

حال اگر دولت همین مسیر را ادامه دهد، روز به روز وضعیت اقتصادی کشور بدتر می شود.

دولت به برنامه ششم توسعه

توجه نکرده است

علی اکبر کریمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مهمترین دلیل رد لایحه بودجه 97 دولت را عدم انطباق آن با برنامه ششم توسعه دانست و گفت: قاعدتا لایحه بودجه، می بایست برشی یک ساله از احکام و قوانین مندرج در برنامه ششم توسعه باشد ولی حدود 25 درصد از این احکام و قوانین در بودجه سال آتی دیده نشده است.

کریمی ادامه داد: در حال حاضر بیکاری بزرگترین چالش اقتصادی کشور می باشد که متأسفانه دولت دوازدهم در لایحه بودجه سال 97، منابع مشخصی را برای رفع این مهم در نظر نگرفته است. از سوی دیگر مبحث هدفمندی یارانه در لایحه پیشنهادی دولت، موضوع قابل تأملی بود که بسیاری از نمایندگان مجلس در صحن رسمی، با طریقه ی اجرایی شدن آن طی سال آتی مخالفت کردند.

وی اظهار کرد: طبق لایحه پیشنهادی دولت، کل یارانه پرداختی سال 97، 23 هزار میلیارد تومان می باشد. این امر در صورتی است که در حال حاضر دولت بیش از 40 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کند. حال اگر تفاضل این دو را بررسی کنیم درخواهیم یافت که یارانه پرداختی قریب به 30 میلیون نفر از جمعیت کشور در بودجه سال آتی قطع شده اما هیچ ساز و کار اصولی ای به منظور اجرایی کردن این مهم وجود ندارد.

کریمی با اشاره به اینکه در بودجه مالیاتی کشور یازده درصد رشد پیش بینی شده است، گفت: باید توجه داشت که تحقق برنامه های مالیاتی تماما امکان پذیر نیست لذا معتقد هستم به دنبال اجرایی شدن این رشد مالیاتی، مشکلات بسیاری گریبان گیر سیستم اقتصادی کشور می شود تا جایی که در قالب اوراق مالی، بدهی های فراوانی برای دولت به وجود می آید.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: بنده و اکثر نمایندگان مجلس بنا بر تمامی دلایلی که ذکر شد با لایحه بودجه پیشنهادی دولت مخالفت کرده ایم تا این لایحه در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در زمان تعیین شده، مجددا بررسی و اصلاح گردد.

شفافیت بودجه موسسات فرهنگی افزایش یابد

علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انضباط مالی در بودجه 97 بیش از سنوات پیشین است، گفت: هر چند که داشتن انضباط مالی و شفافیت شاخصه اصلی لایحه بودجه است اما از آنجایی که در این لایحه، دولت تکیه خاصی به اوراق مشارکت داشت و مباحث مربوط به فرهنگیان آنچنان که باید دیده نشده، از دید من و اکثریت نمایندگان مجلس اقناع کننده نبود به همین دلیل به بازنگری آن در کمیسیون تلفیق رأی مثبت دادیم.

ابراهیمی ادامه داد: مناسب نیست که فرهنگیان به منظور دریافت سنوات خدمت خود بلاتکلیف بمانند و یا از نظر دریافت حقوق و مزایا در بودجه سال آتی توجه جدی نسبت به آنها نشود.

این عضو فراکسیون امید افزود: فراکسیون امید مجلس طی آخرین جلسه خود با یک جمع بندی تصمیم گرفت که به کلیات بودجه رأی موافق دهد اما به هر روی این امر نظر تمامی اعضای فراکسیون نبود که نتیجه آن در صحن مجلس مشخص شد.

نماینده مردم شازند اظهار کرد: موضوعی که در بازنگری بودجه سال 97 قابل توجه است، پرداخت سنوات و افزایش حقوق فرهنگیان می باشد. از سوی دیگر در اصلاح بودجه، تکیه بیش از حد دولت به اوراق مشارکت مالی می بایست کاهش یابد و بودجه مؤسسات فرهنگی با شفافیت بیشتری ارائه شود.

کاهش 17 درصدی بودجه عمرانی

قابل پذیریش نیست

سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز اصلی ترین ایراد لایحه بودجه 97 را موضوع هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد و گفت: علیرغم درآمد 102 هزار میلیارد تومانی دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها  این مبلغ در پیش‌بینی بودجه 97 به صورت کامل ارائه نشده است.

وی ادامه داد: دولت درآمد هدفمندی را 38 هزار میلیارد تومان در لایحه در نظر گرفته بود که با بررسی در کمیسیون تلفیق در نهایت دولت با درآمد 87 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها موافقت کرد اما این عدد هنوز هم فاصله زیادی با واقعیت‌های عددی در این بخش دارد که نیازمند اصلاح است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دولت از مجموعه 102 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه تنها 23 هزار میلیارد تومان را به مردم پرداخت می‌کند. ممکن است دولت در حذف یارانه ها، اقدام به حذف افراد نیازمند کند که این موضوع خود چالش‌هایی را به دنبال دارد.

سلیمی با اشاره به وابستگی لایحه بودجه 97 به درآمدهای نفتی گفت: هر چند در ظاهر وابستگی بودجه به نفت 35 درصد است اما در عمل با منابعی که از صندوق توسعه ملی و منابعی که از فروش مواد پتروشیمی به دست می آید، وابستگی بودجه به نفت بیشتر از این میزان می شود.

وی یکی از ایرادات رد کلیات لایحه بودجه 97 را رشد هزینه‌های جاری دولت دانست و افزود: براساس برنامه ششم توسعه دولت باید سالانه 5 درصد از هزینه‌های جاری را کاهش دهد در حالیکه که در بودجه سال آینده 10 درصد رشد را در این بخش در نظر گرفته است.

نماینده مردم محلات و دلیجان با اشاره به کاهش 17 درصدی بودجه عمرانی کشور، گفت: با وجود حدود 65 هزار پروژه نیمه‌تمام استانی و 6 هزار پروژه نیمه‌تمام ملی، کاهش بودجه عمرانی قابل پذیرش نیست. از سوی دیگر ردیف‌های بودجه از 337 به 135 مورد کاهش پیدا کرده که این موضوع ابهام‌آمیز است و نیاز به شفاف سازی دارد.

سلیمی ادامه داد: در حالیکه سال آینده بیش از 800 هزار نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه می‌شود، اعتبارات این حوزه در لایحه بودجه 97  مبهم است. علاوه بر این ابر چالش‌های کشور مثل بازنشستگان، رتبه‌بندی معلمان و تمرکززدایی پروژه‌های استانی در بودجه مشخص نبود.

وی در پایان اظهار کرد: لایحه بودجه سال 97 نمی‌توانست پیام مثبتی را به جامعه القا کند و توان رفع مشکلات را نداشت بنابراین نظر نمایندگان این بود که لایحه به کمیسیون تلفیق برگردد و بعد از چکش‌کاری‌های لازم دوباره به صحن علنی مجلس وارد شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*