پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
28 دی 1397
استان مرکزی

چرخه ی معیوب

سردبیر مجازی
11 بهمن 1396
بازدید: 228
نظرات: 0

از بلاتکلیفی اعضای شرکت تعاونی مسکن پالایشگاه شازند چهارسال می گذرد

چرخه ی معیوب

  • زهره صادقی

جمعی از اعضای شرکت تعاونی مسکن پالایشگاه شازند نسبت به عملکرد تعاونی و تعلل در اجرای عملیات ساخت و ساز پروژه مسکونی و نیز بلاتکلیفی وضعیت خود معترضند.

با گذشت چهار سال از آغاز بکار قرارداد ساخت مسکن از سوی تعاونی و مصوبه هیئت مدیره هر یک از اعضا نه تنها مالک واحد مسکونی نشدند بلکه تعدادی از آنها حتی مرحله دوم واریزی مبالغ درخواستی از سوی تعاونی را نیز انجام داده اند ولی همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند و عده ای دیگر نیز با عدم تعهد به پرداخت حق السهم خود در روند اجرای پروژه سنگ اندازی می کنند.

رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن پالایشگاه شازند در گفتگو با عطریاس با اشاره به اینکه بیشترین سنگ اندازی و ممانعت در اجرای پروژه واحدهای مسکونی پالایشگاه از سوی شهردار وقت در سال های 93 و 94 صورت گرفت، گفت: قریب به سه سال از درخواست شرکت تعاونی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از شهرداری اراک مبنی بر صدور مجوز ساخت پلاک های ثبتی 88-6787/14 قطعه سه و چهار واقع در خیابان شهیدان رجایی (هپکو) می گذرد و ملک فوق در تاریخ دوازدهم تیرماه سال 92 از سوی شهرداری منطقه دو به سازمان نظام مهندسی جهت تهیه نقشه معرفی شده بود ولی متاسفانه در این مدت زمان طولانی شهردار وقت کلانشهر اراک به دلایل مختلف و غیر مستند و مستدل و بدون هیچ گونه دلیل قانونی با صدور مجوز ساخت مخالفت نمود.

توکلی افزود: یک ساله بودن کاربری مسکونی ملک مذکور که کاربری دائم دارد یکی از مانع های شهرداری و بهانه های مخالفت بود. همچنین دریافت تأیید تسویه حساب مالی پرداخت شده ی عوارض تغییر کاربری از اداره مالی شهرداری توسط تعاونی که قبلا این تسویه به تأیید شهردار وقت رسیده بود از دیگر دلایل مخالفت بود.

وی همچنین ادامه داد: موضوع عقب نشینی قبل از صدور پروانه و نیز عدم تعلق تجمیع به سندهای دو فقره ای ملک مذکور و همچنین محدودیت ارتفاع و بسیاری از موارد مشابه دیگر از مخالفت های شهردار وقت محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در مدت زمان بلاتکلیفی پروژه جلساتی با حضور شهردار وقت منطقه دو با شهردار اراک انجام گرفت و بر اساس نظر کارشناسانه شهردار منطقه و نیز تهیه نقشه جانمایی و درخواست تعاونی از شهرداری مرکز جهت رسیدگی و پیگیری، وعده ای داده شد ولی متاسفانه تنها هدف شهرداری، گذراندن زمان و بازی با تعاونی بود که از این دست عملکرد شهرداری وقت  با تعاونی ها علی الخصوص تعاونی پالایشگاه بسیار مشاهده شده است.

رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن پالایشگاه شازند ادامه داد:  با سال ها پیگیری و مقاومت هیات مدیره تعاونی و ارائه مستندات به رئیس قبلی شورای شهر از ابتدای سال 95 بعد از قریب به سه سال در تاریخ هشتم مهرماه از سوی معاونت حوزه شهرسازی و معماری به مدیر منطقه دو شهرداری اعلام شد که مطابق دفترچه ضوابط طرح تفضیلی، اقدام قانونی به عمل آید و اگر تعاونی درخواست مازاد تراکم را دارد به منطقه اعلام نماید که تعاونی علیرغم عدم اعتماد، این درخواست را عملی نمود ولی شهردار وقت مجدد اعلام کرد این مسئله تنها طبق ضابطه امکان پذیر است و پس از درخواست پاسخ کتبی از سوی تعاونی در نهایت در تاریخ 22 دی ماه 95 برای اولین بار شهردار وقت اعلام نمود «پلاک های مذکور در رینگ 5 واقع گردیده و مجاز به بنا به صورت حداکثر 17 طبقه و پیلوت با سطح اشغال 20 درصد می باشد»

وی افزود: این اعلام کتبی از سوی شهرداری از سال 92 قریب به سه سال و اندی به درازا کشید تا دوباره همان ضوابط اعلام شد و سوال تعاونی این بود که چرا شهردار وقت کلانشهر اراک بعد از گذشت قریب به 34 ماه از درخواست تعاونی، ضوابط طرح تفضیلی پلاک های فوق را کتبا اعلام نمود در صورتی که هیچ گونه تغییری جز گذشت زمان ایجاد نشد و پروژه ای که می توانست در سال جاری به اتمام برسد اکنون در حد صفر است و این اختلاف سرسام آور، نتیجه مدیریت ناصحیح شهرداری بود.

توکلی بیان کرد: شهردار وقت، علیرغم تمامی مستندات موجود و خدشه ناپذیر با اجرای پروژه مسکونی تعاونی پالایشگاه مخالفت کرد و اعضای تعاونی را متحمل خسارات جبران ناپذیر مادی نمود. چه کسی پاسخگو و ضامن خسارات وارده می باشد؛ متأسفانه اکنون اعضای تعاونی مسکن پالایشگاه خود را در تقابل با هیات مدیره تعاونی می بینند. در حالی که طی سال های اخیر همه تلاش تعاونی بر انجام کار و عبور از مانع ها و سنگ اندازی های شهرداری بود.

وی ادامه داد: حتی هیات مدیره اقدام به فروش زمین برای پرداخت حق و حقوق اعضای شرکت کننده در طرح نمود که به دلیل عدم تعهد برخی اعضا در پرداخت مبالغ درخواستی تعاونی و پاس نشدن چک های تعاونی، ملک مذکور به لحاظ قانونی منع فروش داشت.

رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن پالایشگاه گفت: اعضای تعاونی مذکور 91 نفر می باشند که حدود 55 نفر از این اعضا در پرداخت وجوه درخواستی تعاونی جهت اجرای پروژه به تعهد خود عمل نموده و 36 عضو باقی مانده با عدم عمل به تعهدات قانونی خود مزید بر مشکلات و مخالفت های شهرداری شدند.

وی خطاب به اعضایی که به تعهد خود عمل نکرده اند گفت: واریز الباقی تعهدات باقی مانده می تواند این پروژه را نه تنها به سمت ساخت و ساز و حتی برای فروش نیز از بلاتکلیفی رها سازد چرا که در حال حاضر ملک مذکور از سوی تعاونی مخابرات آماده معامله است ولی سند آن به دلیل منع فروش آزاد نمی باشد و این گره تنها با عمل به تعهدات پرداختی کل اعضا گشوده خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: شهردار فعلی اراک در نهایت همکاری، آمادگی خود را جهت اجرای پروژه اعلام نموده است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*