پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
28 دی 1397
اجتماعی

شنا، پر طرفدارترین ورزش در بین دانشجویان

سردبیر مجازی
14 بهمن 1396
بازدید: 171
نظرات: 0

نیازسنجی عطریاس از ورزش در دانشگاه ها؛

شنا، پر طرفدارترین ورزش در بین دانشجویان

ورزش دانشگاهی نقش بسیار ارزندهای در ارتقای سلامت و توانمندی آحاد جامعه و به خصوص در جامعه دانشگاهی دارد در شماره امروز عطر یاس  نقبی به وضعیت کنونی تربیت بدنی و ورزش در دانشگاه ها زدیم در این مطلب هم در خصوص  چگونگی ورزش در دانشگاه و اینکه از نظر  اصولی این مقوله چگونه باید باشد صحبت کرده ایم و هم در صحبتی رو در رو با دانشجویان دانشکده تربیت بدنی و دانشکده علوم اداری دانشگاه آزاد اسلامی اراک  آخرین وضعیت تربیت بدنی و وضعیت دانشجویان در این زمینه را جویا شده ایم.

دانشگاهها و مجموعه های آن به مثابه یک سازمان غیرانتفاعی رسالت و اهداف ویژ ه ای دارند و مانند هر سازمان دیگری برای حداکثر استفاده از منابع محدود و در دسترس و برای رسیدن به اهداف مورد نظر نیازمند سنجش عملکردند   از آنجا که مشارکت دانشجویان در ورزشهای تفریحی به صورت داوطلبانه است و بیشتر در وقت آزاد انجام می گیرد، گسترش موفقیت آمیز این گونه برنامه ها ایجاب میکند مسئولان و برنامه ریزان دانشگاه از انگیزه ها یا دلایل مختلف مشارکت یا عدم مشارکت دانشجویان در برنامه های ورزشی آگاه شوند. ازاین رو برگزاری هر برنامه ای از جمله برنامه های ورزشی نیازمند شناخت دقیق شرایط و نیازهای موجود آن جامعه است. نیازسنجی ورزشی عبارت است از فرآیند جمع آوری و تحلیل اطلاعات حاصل از نیازهای ورزشی ابراز شده از سوی افراد، گروهها و جوامع. هدف تربیت بدنی شاخه ای از علوم تربیتی، ارائه خدمات آموزشی و پرورشی مختلف به افراد است که اولین مرحله در برنامه ریزی ورزشی مقایسه و تعیین نیازهای ورزشی و تفریحی دانشجویان با برنامه های ورزشی ارائه شده در میان برنامه های دروس کلی و واحد های ارائه شده می باشد. ورزش دانشجویی همواره با چالشهای فراوانی روبه روست و دانشجویان برای اینکه به خوبی از عهده وظایفشان برآیند، باید از لحاظ جسمی و روحی آمادگی کامل داشته باشند. نهادینه کردن ورزش و فعالیتهای بدنی در بین دانشجویان یکی از خطیر ترین و مهم ترین مباحثی است که در رسالت مهم دانشگاه ها در تمامی جامعه به آن پرداخته شده است و این یکی از آن بزنگاه هایی است که متاسفانه در ایران بشدت ضعیف هستیم.

برای تبیین و درک بهتر از موضوع نیاز سنجی ورزشی با حضور در بین دانشجویان دو دانشکده فوق الذکر به آماری در زمینه علاقه مندی اول ورزشی دانشجویان با راستی آزمایی  نزدیک به واقعیت دست پیدا کردم جالب است اگر بدانید  رشته ورزشی شنا در بین دانشجویان دانشکده علوم اداری طرفداران بیشتری دارد. به عبارت دیگر، شنا  اساسی ترین نیاز ورزشی دانشجویان  بیان شده است. بعد از آن ورزشهای دیگری مثل فوتبال و فوتسال در اولویت قرار داشتند  و در مقابل دانشجویان دانشگاه تربیت بدنی بیشتر به ورزش کوهنوردی علاقه مند بودند تا اینجای کار همه چیز مطلوب است. ولی این مرحله به بعد تقریبا همه چیز نا همگون است برای مثال در گروه تربیت بدنی یک تیم کوهنوردی وجود ندارد و به زعم دانشجویان اصلا توجهی به خواست آنها که تشکیل یک تیم دانشجویی کوهنوردی است نمی شود ورزش و فوق برنامه های ورزشی دانشگاهها به منظور گذران اوقات فراغت و ایجاد لحظات شاد و احساس آرامش و آسودگی مطرح است. به علاوه راه حل بسیاری از مشکلات جسمی و روحی افراد جامعه محسوب میشود. مخاطبان اصلی دانشگاه را دانشجویان به عنوان اصلی ترین سرمایه ملی و منبع جوشان رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی تشکیل میدهند. ادارات تربیت بدنی دانشگاهها به منظور ارائه خدمات رضایت بخش به دانشجویان، باید از نیازها و انگیزه های ورزشی دانشجویان به درستی آگاه باشند و اطلاعاتی را در مورد نگرش مخاطبان خود کسب کنند تا بتوانند خدمات کیفی تر و مطابق با میل و رغبت ورزشی دانشجویان ارائه دهند.

در بین دانشجویانی که هم با آنها مصاحبه کوتاهی داشتم  ابتدا با دانشجویی اهل نهاوند صحبت کردم که دانشجوی کارشناسی حسابداری بود سوال من برای همه دانشجویان یک شکل بود ، اینکه از وضعیت تربیت بدنی و ورزش در دانشگاه رضایت دارید یا خیر؟ جواب این جوان خوشروی نهاوندی اینگونه بود: ورزش و تربیت بدنی اولویت دانشگاه و مدیران آن نیست ممکن است از نظر ساختاری همه چیز خوب به نظر برسد و امکانات خوبی در اختیار دانشجویان باشد ولی از نظر اساس کار این امکانات بخوبی نمی تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد چرا؟ چون برنامه ریزی هایی که برای ورزش و تربیت بدنی دانشجویان می شود فقط محدود به پاس کردن واحد تربیت بدنی و سالی یک دوره مسابقه دانشجویی در هر رشته ای در سطح دانشگاه است هیچ برنامه شاد و مهیجی برای افزایش روحیه و انگیزه دانشجویان با استفاده از این امکانات اجرایی نمی گردد . از سوی دیگر برنامه های تخصصی دانشجویان غیر بومی برای ادامه ورزش حرفه ای خود در دانشگاه اجرایی نمی شود اگر بخواهم ساده توضیح دهم تصور کنید دانشجوی غیربومی یک صخره نورد حرفه ای است که توان استفاده از امکانات باشگاه های سطح شهر را ندارد، دانشگاه این امکانات را دارد ولی برنامه و مسیری برای دانشجو معین نشده است که بتواند از این امکانات استفاده لازم را ببرد تا دوران تحصیل اش بر روی کیفیت کار ورزش حرفه ای وی تاثیر منفی نگذارد.

دانشجوی خانمی اهل تهران پاسخگوی بعدی ما بود وی در خصوص میزان رضایت از تربیت بدنی و ورزش در دانشگاه اینگونه عنوان داشتند که از وضعیت ورزش و امکانات ورزشی دانشگاه رضایت دارند و رضایت ندارند این پاسخ ایشان با تعجب من همراه شد برای برطرف کردن شبه ایجاد شده ادامه داد من به عنوان یک دختر همواره در ورزش محدودیت هایی داشته ام برای تماشای مسابقات درون دانشگاه محدودیت داشته ام برای گرفتن وقت برای یک رشته انفرادی و استفاده از سالن محدودیت داشته و خیلی از موارد دیگر . وی ادامه داد: امکانات دانشگاه خوب است برای همان واحدهای تربیت بدنی تمام رشته ها که دانشجوها بیایند و هفته ای یک روز دور هم جمع شودن و آخر  سر هم امتحانی بدهند و بروند. هیچ کار اساسی و ریشه ای خصوصا برای ورزشکاران حرفه ای در رشته هایی که امکانات ان در دانشگاه وجود دارد انجام نمی شود .

دانشجوی بعدی که همصحبت ما بود دانشجوی ورزشکاری از سنندج بود وی پاسخی متفاوت با بقیه ارائه داد و عنوان کرد دانشگاه آزاد امکانات خیلی خوبی برای ورزش و تربیت بدنی برای دانشجوها فراهم نموده است و ما ورزشکاران بسیار از شرایط موجود راضی هستیم ولی در خصوص استفاده از زمانه ای خاص برای ورزش شخصی و حرفه ای مشکلاتی بر سر راه ما وجود دارد که امیدواریم با درایت مسئولین دانشگاه برطرف شود.وی ادامه داد من برای ادامه ورزش تخصصی ام که بدنسازی می باشد ناچار هستم که به باشگاه های سطح شهر مراجعه نمایم و این یکی از نقاط ضعف ورزش دانشجویی می باشد .

وی در ادامه افزود:  برنامه های شاد و مرفه کمتری برای دانشجویان با دستمایه مسابقات ورزشی تدارک دیده شده و این هم یکی دیگر از نقاط ضعف موجود می باشد.

با توجه به نتایج به دست آمده، بین نیازهای ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه آزاد اسلامی اراک در دو دانشکده فوق  با فعالیتهای فوق برنامه تفاوت وجود دارد یعنی فعالیتهای ورزشی ارائه شده از سوی دانشگاه با نیازهای ورزشی دانشجویان دانشکده  مورد بحث  همخوانی ندارد. امکانات ارائه شده در زمانهای دروس تربیت بدنی در سطح مناسبی قرار ندارد و شرایط به گونه ای نیست که دانشجویان بتوانند در کنار تحصیلات دانشگاهی خود ورزش را در رشته مورد علاقه خود بصورت حرفه ای دنبال کنند .

کاستی های موجود از منظر دانشجویان در خصوص برنامه هایی است که دور از ضمختی ورزشی باشد  دانشجویان برنامه هایی شاد را مطالبه داشتند برنامه های مثل کوه گشت، پیست اسکی انجام فعالیتهای ورزشی همراه خانواده، آموزش رشته های مختلف ورزشی، ارائه برنامه های جذاب و متنوع ورزشی دارت، طناب کشی پخش موسیقی همراه با فعالیتهای ورزشی، برگزاری کلاسهای آموزشی – ورزشی (حرکات اصلاحی، آسیب شناسی) برگزاری مسابقات ورزشی که در افزایش سطح روحیه شرکت در فعالیتهای ورزشی دانشجویان مفید است و از آنها را میتوان به عنوان راهکارهای مفید به منظور مشارکت هرچه بیشتر دانشجویان در فعالیتهای ورزشی استفاده کرد. از میان موارد مذکور برگزاری کلاس های آموزشی- ورزشی و ارائه برنامه های جذاب و متنوع ورزشی میبایست در اولویت قرار گیرند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*